Jump to content

Yanardağ Şeklinde Piramit Keşfi


NizaL

Önerilen Mesajlar

Peru’da keşfedilen ve El Volcán olarak bilinen yapının yanardağ şeklinde olması, muhtemelen bilinçli bir hareketti.

 

http://i.hizliresim.com/WD1dEm.jpg

 

Peru’daki Andahua Vadisi’ndeki bir kül konisinin Nepeña Vadisi’ndeki El Volcán piramidi ile kıyaslanması

 

Arkeologlar, Peru kıyılarında keşfedilen gizemli piramidin özellikle yanardağa benzemesi için yapıldığını söylüyor. Bu yapı, güneş tutulması gibi önemli astronomik olaylarla ilişkili kutlamalara ev sahipliği yapması için kullanılmış olmalıydı.

 

1960’lı yıllarda Peru’nun Nepeña Vadisi’nde yapılan arkeolojik çalışma, 15 metreden yüksek bir yapay höyüğün varlığını ortaya çıkardı.

 

Her ne kadar kimlerin yaptığı ve ne zaman yapıldığı belli olmasa da, araştırmacılar bu piramitten çok hızlı bir şekilde etkilendiler. Özellikle de belli bir mesafeden volkanik bir kül konisine çok benziyordu. Bu benzerlik, yapıya El Volcan denmesini sağladı.

 

Elli yıldan fazla bir süre önce keşfedilmiş olmasına rağmen, El Volcán sırlarını artık yeni yeni açığa çıkarmaya başlıyor. Derinlemesine yapılan kazılar sadece son zamanlarda başladı ve ilk bulgular Antiquity dergisinde yayınlandı.

 

Bir yanardağ inşa etmek

Kesin tarihi halen tam olarak bilinmiyor olsa da tahmini olarak yapı MÖ 900 ile MÖ 200 arasına tarihleniyor olmalı.

 

Arkeologların soruşturmaları boyunca cevap vermeye çalışacakları en önemli sorular arasında burada ne tür aktivitelerin yapıldığı ve burasının bilerek mi yanardağ şeklinde yapıldığı yoksa başka bir olay neticesinde mi piramidin bu şekli aldığı.

 

Araştırmanın yazarları konu hakkında: “Bu durum hakkında iki ana açıklama ileri sürüldü. Birincisi daha sonraki dönemlerde yapının yağmalanması ve erozyon sonucu alanın kendine özgü bu şekli aldığı. İkincisi ise yapının en başından yanardağ konisine benzemesi için inşa edildiği ve astronomik olayların yanında tarihsel hesaplarla ilişkili olduğu.” diyor.

 

Arkeologlar araştırmalarının bu erken aşamasında, ikincisi ihtimalin daha muhtemel olduğuna inanıyor. Gerçekten de, yağmacıların yapıyı değiştirdiği teorisi, bir dizi nedenden dolayı pek olası değil.

 

Araştırmacılar:

Bu yapı, tepede merkezi bir çukura sahip koni şeklinde bir piramit. Yağmacılar, yapıya girmek için merkezi çukuru yaratmış olsalar bile, bu durum yapının konik şeklini açıklayamıyor. Ayrıca topraktan kurtulmak zorunda kalacaklardı, fakat merkez çukuru dolduracak olan varsayımsal malzeme hacmi 2135 küp metre – “yani piramidin dışına atılırsa kesinlikle görülebilecek bir miktar.’’

 

Ve erozyon teorisi mümkün olmasına rağmen, El Volcán’da bulunan iç konik yapıyı açıklayamaz. Araştırmacılar, “Mevcut kanıtlara göre, piramidin başlangıçta kasıtlı olarak yanardağ konisi şeklinde inşa edildiği sonucuna vardık.” diyor.

Tutulmaları kutlamak

Pek çok belirsizlik devam ederken, arkeologlar piramidin en son ne zaman kullanıldığını saptadı ve bu durum piramidin hangi amaca hizmet ettiğine ışık tutuyor.

 

El Volcán için bir radyokarbon tarihi, piramidin son kullanımın 1563 civarında gerçekleştiğini ortaya çıkardı. Buna öncülük eden yıllar olan 1521, 1538, 1539 ve 1543’de toplam dört güneş tutulması meydana geldi.

 

Bu astronomik fenomenler, o zamanlarda orada yaşayan insanlar için büyük bir kutlama olarak kabul edilirdi. ‘’Yungas olarak bilinen ve geç İnka’lardan farklı olan, Kuzey ve orta kıyılardaki insanlar, güneşin tutulmasını sevinçle karşıladılar, korkuyla değil. 1563 yılına denk gelen radyokarbon tarihlemesi, bir dizi tutulmanın ardından geliyor ve muhtemelen kapanış töreni bu seremonilerden birisiyle ilişkili.’’

 

Arkeologlar, yanardağ şeklindeki piramidin; tutulmalar ve diğer astronomik fenomenler için yapılan büyük festivallerin merkezi olduğunu düşünüyor.

 

IB Times. 31 Mayıs 2017

Makale: Benfer, R. A., & Ocás, A. (2017). A prehistoric pyramid in the shape of a volcanic cinder cone, Nepeña Valley, Peru. Antiquity, 91(357)

 

Serdar Cülük

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • At Nalı Şeklinde Ayak İzleri

   http://i.hizliresim.com/AznWap.jpg   1855 yılının Şubat ayında İngiltere'nin Güney Devon kentinde tuhaf ayak izleri keşfedildi. Bu izlerin kime veya neye ait olduğu belirlenemedi. Fakat bazı köylülere göre bu izler şeytanın ayak izlerinden başka birşey değildi. bilim insanları ise bu görüşü tamamen reddediyor ve şu soru ortaya çıkıyor: Bunlar Kimin Ayak İzleri ?   Kardaki ayak izlerinin her biri at nalı şeklindeydi. Fakat izler evlerin damlarında da görülmüştü. İzler tek bir hat üzerinde dev

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Tarihte Büyük Yanardağ Felaketleri

   Yanardağ felaketi, sadece yanardağın lav püskürtmesi sonucu oluşmamaktadır. Yanardağın gaz salınımı bile binlerce insanın ölümüne sebebiyet verebilir. Tarihteki bazı yanardağ patlamaları vardır ki kısa vadeli ve uzun vadeli sonuçlarıyla tam bir felakete dönüşmüştür. Yerin altına gömülmüş şehirler, yitik bir toplum, sıkışmış bedenler... Bunların hepsi yanardağ felaketlerinin birer sonucudur.   1- Vezüv Yanardağı Felaketi (79)     Vezüv yanardağı, Napolinin doğusunda bulunan 1281 m yüksekl

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Gölge şeklinde varlık

   2 gün önce evde herzamanki gibi tv seyrediyoruz akşam evdeki ışıklarda yanıp sönmeler olmaya başladı. Bu yanıp sönmeler bana garip geldi çünkü voltaj düşmesi şeklinde değildi. Yani voltaj düştüğünde ışık yavaşça sönermiş gibi olur azalır ve sonra tekrar gelir. Fakat ışıklar sanki önünden birşey geçiyormuş gibi çok kısa süreli sönüyordu. Bu arada bunu gören sadece ben değilim. Ben fazla üstünde durmadım elektrik kesintisi falandır dedim. Biraz geç saatte yattım üstümü ince bir örtüyle örttüm

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Evin içinde diz boyunda olan cüce şeklinde varlıklar

   İyi günler öncelikle bir arkadaşım yalan söylemeyeceğini düşündüğüm bir arkadaşım köyde evin içinde diz boyunda sakallı cüce şeklinde bir varlık gördüğünü ve ona sen benimsin dediğini söylemişti.Bu olayı anlatan arkaşımın çok güzel yolunda giden bir ilişkisi vardı (kendisi üniversite öğrencisi) ailesi tutucu bir aile olduğu için sevgili olaylarına kızıyorlardı.Her neyse bu arkadaşım köye gidip bu olayı yaşadıktan bir hafta sonra sevgilisi ile arası bozuluyor ve sevgilisi beraber çekilmiş fotoğra

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Pek Bilinmeyen 10 Piramit

   Herkes Giza Piramidini duymuştur, fakat piramit inşaatı uygarlıklar boyunca değişik şekillerde yapılmıştır.   Monte d’Accoddi http://i0.wp.com/nereye.com.tr/wp-content/uploads/2015/09/Monte-Accoddi-tepe-%C3%A7ekim.jpg?resize=368%2C234   http://i0.wp.com/nereye.com.tr/wp-content/uploads/2015/09/Monte-d%E2%80%99Accoddi-canland%C4%B1rma.jpg?resize=660%2C495 Monte d’AccoddiItalya’da Kuzey Sardunya Bölgesi’nde Porto Torres yakınlarındaki Sassari topraklarında bulunan bir arkeoloji alanıdır. Bu

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...