Jump to content

Uzay - Zaman Dolaşıklığın Bir Ürünü Olabilir


NizaL

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/j6VA5L.jpg

 

İki araştırmacı, fiziğin önde gelen kuramlarından olan genel görelilik ile kuantum mekaniği arasında potansiyel bir köprü keşfetti ve bu da fizikçilerin uzay ve zamanın doğası hakkında yeniden düşünmelerini gerektirebilir.

 

Albert Einstein’ın genel görelilik kuramı, kütleçekimi uzay ve zamanın geometrik bir özelliği olarak tanımlar. Bir nesnenin kütlesi ne kadar büyükse, uzay-zamanda yarattığı bükülme o kadar büyük olur ve bu bükülme kütleçekim olarak hissedilir.

 

1970’li yıllarda fizikçiler Stephen Hawking ve Jacob Bekenstein, kara deliklerin yüzey alanları ile entropilerini belirleyen mikroskobik kuantum yapıları arasında bir bağlantı fark etti. Bu da Einstein’ın genel göreliliği ile kuantum mekaniği arasında kurulan ilk bağlantı olarak kayıtlara geçti.

 

30 yıla yakın süre sonra ise kuramsal fizikçi Juan Maldacena, kütleçekim ile kuantum dünyası arasında bir başka bağlantı gözlemledi. Bu bağlantı, bir nesnenin farklı yüzey bölgeleri arasındaki dolaşıklık miktarını değiştirerek, uzay-zamanın yaratılabileceğini veya yok edilebileceğini öne süren bir modelin geliştirilmesine yol açtı. Diğer bir deyişle bu model, uzay-zamanın, nesneler arasındaki dolaşıklığın bir ürünü olduğunu öne sürüyor.

 

Bu düşünceyi daha derinlemesine incelemek için, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden (Caltech) ChunJun Cao ve Sean Carroll, uzay-zamanın kuantum dolaşıklıktan meydana çıktığı yapıyı kullanarak, kütleçekimin (genel görelilikten aşina olduğumuz) dinamik özelliklerini türetip türetmeyeceklerini görmek için yola koyuldular. Çalışmalarını, çevrimiçi arXiv platformunda yayımladılar.

 

Hilbert uzayı adı verilen soyut bir matematiksel kavram yardımıyla, Cao ve Carroll kuantum dolaşıklık üzerinde hüküm süren denklemler ile Einstein’ın genel görelilik denklemleri arasında benzerlikler bulmayı başardılar. Bu da, uzay-zamanın ve kütleçekimin, dolaşıklıktan ortaya çıktığı fikrini destekliyor.

 

Her Şeyin Kuramı

Günümüzde, evrenimizin fiziksel özellikleri hakkında bildiğimiz neredeyse her şey, genel görelilik veya kuantum mekaniğinden birisi ile açıklanabilir. Genel görelilik, gökadalar ve gezegenler gibi çok büyük ölçekteki hareketleri açıklamakta iyi bir iş çıkarırken, kuantum mekaniği ise atomlar ve atomaltı parçacıklar gibi çok küçük ölçekteki dünyayı anlamamızda bize yardımcı oluyor. Ama yine de bu iki kuram, birbirleri ile pek uyumlu görünmüyor. Bu da fizikçileri “her şeyin kuramı”nı, yani uzay ve zamanın doğası da dahil her şeyi açıklayan bulunması zor bir kuramın arayışına itti.

 

Kütleçekim ve uzay-zaman, “her şeyin” önemli bir parçası olduğundan, Carroll’a göre göre yaptıkları çalışma, genel görelilik ile kuantum mekaniğini uzlaştıran kuramın arayışında ilerleme kaydedilmesini sağlayabilir. Fakat yine de, çalışmalarının tartışmaya açık ve dar kapsamlı olduğuna da dikkat çekiyor. “Çalışmamız, en azından şimdilik, doğanın diğer kuvvetleri hakkında pek bir şey söylemiyor. Bu nedenle ‘her şeyi’ birbirine entegre etmekten henüz çok uzağız,” diye ekliyor Carroll.

 

Yine de, eğer böyle bir kuram bulabilirsek, bilimcilerin günümüzde karşılaştıkları en büyük sorunların bir kısmına cevap bulabiliriz. Örneğin karanlık maddenin, karanlık enerjinin, kara deliklerin ve diğer gizemli kozmik nesnelerin gerçek doğasını anlayabiliriz.

 

Araştırmacılar, bilgi işlem teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda halihazırda kuantum dünyasının nimetlerinden faydalanıyorlar ve her şeyin kuramı, insanların kafasını karıştırmaya devam eden konulara yeni bakış açıları getirerek, bu süreci hızlandırabilir.

 

Kuramsal fizikçilerin her şeyin kuramını arayış süreçleri hala bir nebze “düzensiz” olsa da, tartışmaya açık olsun veya olmasın, her bir yeni araştırma bizi bu kurama ve insanlığın evreni anlayışında yeni bir çağa öncülük etmesine bir adım daha yaklaştırıyor.

 

Kaynak ve İleri Okuma :

Kristin Houser, Scientists Are Rethinking the Very Nature of Space and Time Towards Finding Einstein's Equation in Hilbert Space

 

İdris Kalp

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Zaman Üzerine

   Zaman kavramının derinliğini algılama;   Neden olayların sondan başa gerçekleştiğini görmüyoruz? Fizik kurallarına göre böyle bir şey mümkün. Zamanın hikayesi nedir? Zaman hakkında ne biliyoruz? Zamanın akışı tek yöndeymiş gibi görünür. Sadece geleceğe doğrudur. İşte bu doğru olmayabilir. Saatler bize saatin kaç olduğunu gösterebilir, ama zamanın ne olduğunu söyleyemez. Einstein'ın zamanla ilgili radikal fikirleri... Einstein'e göre, zaman farklı hızlarda akabilir. Benim

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • Yaşam enerjinizi kaybettiğiniz zaman nasıl bir yol izlersiniz?

   Hayat denilen bu karmaşanın içinde savrulurken kendinizden uzaklaştığınızı hissedersiniz.Çevreniz,olumsuz gelişen olaylar veya hayal kırıklıkları vs.. Kendinizle başbaşa kaldığınızda bu sürükleyici girdaptan kurtulmak adına kendinizce geliştirdiğiniz bir takım teknikler olabilir.Sizler bu durumda nasıl bir yol izlersiniz?

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Ölümü hissetmek gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

   Arkadaşlar iyi günler umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Beni çok rahatsız eden bir durum var sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle ben yaklaşık bir yıldır biri ölecekmiş bir felaket olacakmış gibi hissediyorum önce bunu kullandığım ilaca bağladım fakat ilaç bitti etkileri bitti ve bu his bende hala devam ediyor. Belli bir zaman geçti ve bu kişinin babam olacağını hissetmeye başladım. Karantina süreci başladı ve şehir dışından ablam geldi, kendisi güçlü bir öngörü yeteneğine sahip nitekim darb

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Covid-19 uzay virüsü teorisi

   Koronavirüs ( Covid- 19) olayı ile birlikte, birçok kişi, dünya dışı varlıkların, bu zor dönemde insanlığa müdahele edip etmeyeceğini sorguluyor.   Covid-19 virüsü hakkında komplo teorilerinden en popüleri, “Uzay Virüsü” olmasıdır. “Uzay Virüsü” nün ana fikri, pandeminin, çok önemli bir mekansal olayı gizleyecek şekilde organize edilmiş olmasıdır : Nibiru’nun gelişmesi, Dünya dışı varlıkların istilası, eski bir asteroid veya Güneş’i içeren büyük ölçekli bir kozmik olay, vb.   Seçenekler fa

   , Yer: Komplo Teorileri

  • En Son Ne Zaman?

   evet bi oyun daha   alttaki en son ne zaman aşık oldun...?

   , Yer: Forum Oyunları

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...