Jump to content

Mikroplar Zihnimizi Manipüle Edebilir mi?


NizaL

Önerilen Mesajlar

Oxford University’den araştırmacılar, içgüdüsel duygunun nasıl evrimleştiğini ortaya koyabilmek adına beyin-bağırsak ekseni üzerine yapılmış çalışmalardaki verileri yeniden değerlendirdi. Araştırmaya göre, bağırsak bakterileri (özellikle de Lactobacillus ve Bifidobacterium türlerine ait olanlar); sosyal davranış, anksiyete, stres ve depresif davranışları etkileyebiliyor.

 

http://i.hizliresim.com/PDPGE5.jpg

 

Bağırsak ve beyin arasında, vagus siniri, bağışıklık sistemi ve hormonal değişiklikler ve bağırsak mikropları ile nöroaktif kimyasalların üretimi gibi çeşitli olası mekanizmalar olduğunu biliyoruz. Bu açıdan bakınca da bağırsak bakterilerinin, davranışlarımızı etkileyebileceğini düşünmek son derece olasıdır. 24 Nisan’da (2018) Nature Reviews Microbiology‘de yayımlanan araştırmada, bu içgüdüye (bağırsak hissi) yol açmış olması muhtemel evrimsel baskılar göz önüne alındı.

 

Popülerlik kazanan teorilerden birisi, bağırsak mikrobiyomunun üyelerinin davranışlarımızı kendi çıkarları için aktif olarak manipüle ettikleri yönündedir. Örneğin, bağırsak bakterileri kendilerine yeni konak canlılar bulabilme şansını arttırmak için; bizi daha sosyal hale getirmek gibi, davranışlarımızı çeşitli biçimlerde değiştirebilir. Aslına bakarsanız bu iddia biraz ilgi çekicidir de, çünkü bağırsak bakterileri beynimizin kendi nöro-ileticileriyle (İng. neurotransmitter) ya da onların işaretçileriyle benzer yapıda kimyasallar üretebilir. Ancak araştırma ekibi, evrim teorisi ışığında bu senaryonun, yani beynimizin sahip olduğumuz mikroplar tarafından manipüle edildiği durumunun, bağırsaklardaki mikrop türü çeşitliliğinin son derece geniş olduğu koşuluna bakarak pek olası olmadığını söylüyor.

 

Öte yandan, bakteri açısından; konak canlının davranışlarını manipüle etmek için nöroaktif bir kimyasal üretmek gibi ekstra enerji gerektiren herhangi bir durum, onu, bu ekstra harcamayı yapmayan diğer mikroplarla sürdürdüğü hayatta kalabilme yarışında dışarıda kalmaya son derece yatkın hale getirebilir. Bununla birlikte, manipülasyonu destekleyen şartlar, memeli mikrobiyomunun genetik anlamdaki çeşitliliği göz önüne alındığında nadiren tatmin edici bir durumdur.

 

Evrimsel açıdan yorumda bulunulan araştırma makalesinde, mikrobiyal ortaklarımızı, davranışlarımızı manipüle eden kuklacılar olarak görmekten ziyade, bağırsak mikroplarının davranışsal etkilerinin, mikroplardaki doğal seçilimin büyümesi ve bağırsakta rekabet etmesinin bir sonucu olduğu ve mikroplarına bağlı olan konak canlının doğal seçiliminin daha muhtemel olduğu ileri sürülüyor. Mikrobiyal büyüme, beyin fonksiyonlarını etkilediği bilinen kısa zincirli yağ asitleri gibi metabolik yan ürünler ortaya çıkarır ve mikrobiyal metabolitler de bağışıklık tepkimizle etkileşime girebilir.

 

Dahası, fizyolojimiz, ilgili mikroplarımızdan faydalanmaya adapte olmuş olabilir. Yapılan araştırmada, mikropların yokluğunun bağışıklık sisteminin gelişimini bozacağını ileri süren “hijyen hipotezi”ne benzer şekilde, normal beyin fonksiyonu için mikroplarımıza bağlı kalarak evrim geçirdiğimize, böylelikle de bağırsak mikrobiyomumuzdaki bir değişikliğin davranışlarımız üzerinde bir etkisi olabileceğine değiniliyor. Araştırma ekibine göre, beyin-bağırsak iletişiminin evrimine yönelik bir kavrayış geliştirmek, bu mikrobiyal ekosistemin mental sağlık ve genel sağlığımız için potansiyel faydalarıyla etkili bir şekilde çalışmamıza yardımcı olacaktır.

 

Gürkan Akçay

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İmgeleme hakkında yardım edebilir misiniz ?

   İmgeleme hakkında bi kaç sorun var yardımcı olursanız sevinirim   1-İmgeleme dediğimiz tam olarak görüntünün olduğu gibi akılda tutulmasımı yoksa gözlerimizi kapattığımızda nesnenin farklı renklerdeki görüntüsümü ?? 2-İyi bir majisyen olmak için imgelemeyi aklımızda ne kadar tutabilmemiz gerek.saniye yada dakika olarak. 3-Çevreme normal bi şekilde bakıp hemen gözlerimi kapayınca görüntüler farklı renkte görünüyor ama 2-3 en fazla 4 saniye sonra kayboluyor bu normalden dahamı kötü?? 4-Aynı şe

   , Yer: Psişik Yetenekler

  • Bana yardım edebilir misiniz?

   Merhaba, Ben ara sıra cadılıkla ilgili konuları araştırdım hayatım boyunca ve yaşadığım bazı şeyler sonucunda bir gariplik olduğunun farkındaydım. Hiçbir zaman tam anlamıyla cesaret edemedim fakat şimdi burada bunu tam anlamıyla öğrenmeden peşini bırakmak istemiyorum. Benim size anlatmak istediğim şey şu. Virüs salgınından öncesinde baykuş gördüm ve çok dikkatimi çekmişti evimin karşısındaki apartmanında. Daha sonra bu şey dünyayı kasıp kavurmaya başladı.. 1-1 gün önce de uyumak için yatağıma

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Yardım edebilir misiniz? :)

   Merhaba sizden bir konuda yardım ve öneri isteyecektim, Benim öz ablam gibi sevdiğim bi ablam var, çok eskiden annesinden el almıştı aşırı iyi fal bakıp çevresinde olup bitenlerin çoğunu hissederdi ama yaklaşık bir aydır hiçbir şey görüp hissedemiyor, fal bakamıyor ve daha bir sürü yeteneğini bir anda kaybetti. Sizce neden olabilir ve düzeltebilmenin bir yolu var mı? Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum

   , Yer: Fal ve Kehanetler

  • 3.gözümü açmak istiyorum yardım edebilir misiniz?

   3. Gözümü açmak istiyorum. Bununla ilgili en etkili ne yapabilirim. Ayrıca diğer cakralarım açık değil. 3. Gözümü açmak için diğer cakralarımın açık olması gerekli mi ?Ayrıca 3. Gözüm açıldığında yaşayacağım korkunç olaylar olucak mi ? Bunların olmaması için ne yapmalıyım. Eğer olursa ne gibi olaylar olur ?

   , Yer: Aura&Çakralar

  • Yardım Edebilir misiniz ?

   Merhaba arkadaslar, direkt konuya giriyorum;   Son 5 ay icerisinde bazı sebepsiz hastalıklar basladı. Migrenim vardı fakat bir sure sonra hergun ardı ardına (1 ila 10 arasında derecelendirmek gerekirse) 10 siddetinde agrılarım basladı. Yuksek dozlu ilaclar, igneler, serumlar etki etmemeyede basladı. Bir tanıdıgım bana bi fizyoterapist onerdi ve mutlaka cagre bulup kurtarıcagını soyledi. 3 seans gecirdim ve migrenden kurtuldum denilebilir. Tam migrenim gecti derken bir sabah uyandım ve sag tara

   , Yer: Paranormal Olaylar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...