Jump to content

Dünyanın Güzel 7 Tapınağı


NizaL

Önerilen Mesajlar

Muhteşem mimarileri, devasa boyutları ile bu tapınaklar dünyanın en güzel yapıları arasında değerlendiriliyor ve her yerden ziyaretçi çekiyor.

Bunları belirlemek için Quora anket sitesine başvurularak “Dünyanın en güzel tapınağı hangisidir?” sorusu soruldu. İşte gelen yanıtlar…

 

Brihadeeswarar Tapınağı / Hindistan

 

http://i.hizliresim.com/j61laj.jpg

 

Yerel olarak “Büyük Tapınak” adıyla anılan bu dev granit Hindu tapınağı Tamil Nadu eyaletinde bulunuyor. 1010’da, Hindistan’ın en büyük liderlerinden biri olarak bilinen 1. Raja Raja Chola tarafından yaptırılmış.

 

Tapınağın tepesinde bulunan 70 ton ağırlığındaki tek parça granitin 60 km uzaktaki en yakın ocaktan oraya nasıl taşındığı hala bilinmiyor. Tapınağın girişinde yine tek parça kayadan oyma Hindu tanrısı Şiva’nın 20 tonluk boğa heykeli Nandi bulunuyor. Tapınak 320 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu.

 

Kubbet-üs Sahra / Kudüs

 

http://i.hizliresim.com/r18Pa1.jpg

 

Kudüs’teki Tapınak Tepesi üzerinde 7. yüzyılda kurulan Kubbet-üs Sahra dünyanın en tanınmış tapınaklarından biridir. Göz alıcı kubbesi, 1990’larda 80 kg altınla kaplandı. Sekizgen yapısı ve renkli mozaiklerinin Bizans kilise ve şapellerinden esinlendiği sanılıyor.

Tapınağın Emeviler döneminde inşa edilen temel taşı hem Müslümanlar hem de Yahudiler tarafından kutsal kabul ediliyor. Adem, İbrahim ve Nuh gibi dini liderlerin burayı kurban yeri olarak kullandığına inanılıyor. Yahudiler dünyanın ilk bu noktada yaratıldığına inanırken, Müslümanlar da Muhammed peygamberin Mekke’den Kudüs’e yaptığı yolculukta burada konakladığına inanıyor.

 

Shwedagon Pagoda / Myanmar

 

http://i.hizliresim.com/OD9Q5P.jpg

 

Efsaneye göre 2500 yıl önce Buda ile tanışan iki kardeş tarafından kurulan bu Budist tapınağın 6-10. yüzyıllar arasında yapıldığına inanıyor tarihçiler.

Tapınağın içinde saygı gereği tam bir sessizlik hakimdir. Altınla kaplı olan tapınağın bakımı için ülkenin her tarafından altın bağışı yapılır. Kubbesinin ucu 5000 elmas, 2000 yakutla kaplıdır. En uçta ise 76 karatlık bir elmas vardır.

 

Aziz Petrus Bazilikası / Vatikan

 

http://i.hizliresim.com/Y6Wz9j.jpg

 

Dünyanın en büyük kiliselerinden biri olan bazilika, Rönesans mimarisinin de önemli örneklerinden biridir. Michelangelo ve Donato Bramante gibi ünlü kişiler tarafından tasarımı yapılan kilise aslında Roma İmparatorluğu döneminden beri yerindedir, ancak bugünkü hali 1626’da tamamlanmıştır. 130 metre ile dünyanın en yüksek kubbesine sahiptir.

 

Nilüfer Tapınağı / Hindistan

 

http://i.hizliresim.com/nlm1DR.jpg

 

Yeni Delhi’deki bu tapınak 1986’da inşa edilmiştir. Yapısı nilüfer çiçeğini andırır. Mimari dalında birçok ödül almıştır. Beyaz mermerden yapılma tapınak 2500 kişilik kapasiteye sahiptir. Yıllık ziyaretçi sayısı, ünlü Tac Mahal’i bile aşmıştır.

 

Nasır El-Mülk Camii / İran

 

http://i.hizliresim.com/nlm1Da.jpg

 

1888’de Şiraz’da inşa edilen bu cami, içindeki pembe çinilerden dolayı “Pembe Cami” olarak da anılır.

Tam bir renk cümbüşü olan caminin pencereleri renkli camlarla, yerler İran halılarıyla, duvarlar geometrik desenlerle kaplıdır.

 

Paro Takstang Manastırı / Butan

 

http://i.hizliresim.com/X6qOgO.jpg

 

Paro Vaidisi’nden 3800 metre yüksekte bir dağ üzerinde kurulu manastıra “Kaplan Yuvası” adı verilmiştir. Manastıra zorlu bir tırmanışın ardından sizi karşılayan manzara büyüleyicidir.

 

Himalaya Budistlerinin bu kutsal tapınağı 1692’de inşa edilmiştir. Butan’a Budizmi getiren alimin burada üç yıl meditasyon yaptığına inanıldığı için tapınak için bu noktanın seçildiği anlatılır.

 

BBC Travel

Lindsey Galloway

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünyanın pahalı tabloları

   Dünyanın en pahalı tablosu olan Jackson Pollock’un No.5, 1948 adlı tablosunun değeri 140 milyon dolar   Büyük sanat eserleri genellikle yüksek fiyatlara satılıyor fakat bazılarının fiyatları gerçekten dudak uçuklatıyor. Yapıldıkları dönemlerde satılamayan, unutulmuş ya da önemsenmeyen eserler gün geçtikçe değer kazanıyor. İşte PabloPicasso’dan Van Gogh ’a kadar bir ünlü ressamın yaptığı dünyanın en pahalı 10 tablosu. No. 5, 1948: Amerikalı ekspresyonist ressam Jackson Pollock tarafından y

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Dünyanın her yerinden kısa filmler

   Dunyanın her yerinden çeşitli kategorilerde inanılmaz güzel kısa filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz..   Burada

   , Yer: Kısa Film

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

  • Korunma ve güzel rüyalar için kese

   Bütün büyü karşılıklarını birleştirmek için, bir Salı günü bu keseyi yapın ve büyüyü uygulayın. Bu kese size Mars günü cesaret getirir. Kese için kırmızı bir kumaş yada keseyi kapatmak için kırmızı bir kurdele seçin. Sabit kalemle kesenin üzerine Mars'ın sembolünü çizin. Sonra Anason tohumlarını veya yapraklarını (ikisinide kullanabilirsiniz) keseye dikkatice yerleştirin. Anasonu kesenin içine koyduğunuzda' şu basit sözleri , tekerlemeyi söyleyerek keseyi eneejinizle yükleyin.   "Minik anason t

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Dünya Çapında Görülmesi Gereken 10 Antik Yunan Tapınağı

   Antik Yunan döneminin en önemli yapıları şüphesiz tapınaklardı. Taştan yapılan tapınaklar ilk kez, 6. yüzyıldan itibaren inşa edilmeye başlandı. Yunan tapınakları, ibadet edilen yerler olmaktan çok, tanrılar ve tanrıçalar adına inşa edilen anıtlardı. Bugün hala varlığını sürdüren bu görkemli Yunan tapınaklarının en güzel örnekleri, yalnızca Yunanistan’da değil, bu antik imparatorluğun gücünün uzandığı farklı şehirlerde de görülüyor. Bu yerlerin arasında, en iyi şekilde muhafaza edilmiş Yunan tap

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...