Jump to content

Nanking Ordusuz Kalmak ve Ateş Böceklerinin Mezarı


NizaL

Önerilen Mesajlar

Begümşen Ergenekon Yazısı

 

http://i.hizliresim.com/qv8M73.jpg

 

Çin’in Ortadoğudaki Varlığı isimli, Pekin Üniversitesinde Dr. Tuğrul Keskin1, Dr. Kemal Sılay2 ve Dr. Zan Tao3 tarafından düzenlenen konferansa 17-18 Mart 2015 tarihlerinde Beijing’de katıldım ve Türkiye’deki Konfüçyüs Enstitüleri hakkında bir bildiri sundum. Ertesi gün katılımcılardan Bumin Ergenekon’la birlikte Tiananmen Meydanında, Mao Zedong’un Anıtkabri karşısında bulunan Ulusal Müzeyi gezmeye gittik. Devasa girişte cam boyunca dizilmiş heykeller dikkatimi çekti. Kucağında ölmüş bebek torununu taşıyan gözü yaşlı bir dede, yerde tecavüze uğramış bir kadın, boğazlanmış bir erkek cesedi gerçeği aratmayacak bir canlılıkta sergilenmişti. Bu köşe Çin’in bir önceki başkenti Nanking’de Japon Ordusu tarafından gerçekleştirilen 1937 katliamını anlatıyordu. Dondum kaldım.

 

Komutansız kalan ordu dağılır; Ordusuz kalan millet ezilir4! sözleriyle Meriç Velidedeoğlu 27 Ağustos 2011’de bu filmin filmin Ulusal Kanal’da gösterileceğini bildirmiş ama benim haberim olmamıştı. İngilizce öğretmenin yollarından birisi de malzeme olarak filmleri kullanmak, seyrederken öğrencilere not aldırmak, arkasından İngilizce olarak filmi tartışmak ve öğretilmiş “düz yazı”, “film eleştirisi” veya “karşılaştırmalı film özeti” yazdırmaktı. Bir yıl önce bu amaçla Gece Sürüngeni (Night Crawler) isimli filmin ana fikri hakkında lehte ve alehte görüş bildiren bir sınıf çalışması yapıp, bunu 11-12 Nisan 2016’da Osaka’daki 5. Uluslararası Dil, Medya ve Kültür Konferansında Using films for reaction-response essay: A class-room action research on English for Specific Purposes” başlığı ile sundum5.

 

Ertesi gün eski başkent Kyoto’ya (794-1868) ondan sonra da Kobe’ye gittim. Bu şirin kentin kanayan bir yarası vardı. Bunu Kobe Camiini ziyaretim sırasında gördüğüm bir fotoğraftan anladım. 17 Mayıs 1945 Amerikan bombardımanında ve 1995 büyük Hanşin depreminde ayakta kalan nadir binalardan biriydi. Aynı gece adını kısa ömürlü ateş böceklerinden alan Ateş Böceklerinin Mezarı adlı animasyon filmi seyrettim. İlk bombardımanda annesini kaybeden 14 yaşındaki ağabey Seita’nın, küçük kız kardeşi Setsuko’ya sahip çıkışı ve birlikte hayatta kalmak için verdikleri çaresiz mücadele, deniz subayı babasının batırılan donanmayla birlikte ölümü ve Büyük Japon İmparatorluğunun yıkılmasının kendi sonlarını getirmesi doğallık ve iç burkan, şairane bir betimlemeyle anlatılıyordu. Böyle gerçek hayatı yansıtan senaryolar, İngilizce öğrencilerinin karşılaştırmalı film eleştirisi yazmaları için çok uygundu.

 

Ancak böyle bir yazı Nanking ve Kobe halklarının kader birlikteliği bilinerek yazılabilirdi. Japonua ve Çin arasındaki ilk savaş, Kore’yi kimin denetimi altına alacağı konusunda çıkmıştı (1894 – 1895). Altı aylık mücadele Çin’in yenilgisi ve Kore’yi kaybetmesiyle bitti. Ama güneydoğu Asya’da üstünlüğün küçük bir devlet olan Japonya’ya geçmesi Çin’i çok utandırdı6. İkinci savaşın çıkış nedeni Shanghai liman şehrini Avrupalı sömürgecileri ve Hristiyan misyonerlerden temizlemek ve ele geçirmek içindi. Japonya kaynakları, iş gücü yetersiz, gelenekçi, içine kapanık bir ülkeydi ve yayılmacı bir siyaset güdüyordu.

 

Japonya’nın 1937 yılının Ağustos-Kasım ayları arasında Kuzey Çin ve Shanghai’i7 ele geçirmesinden cesaret alarak Çin’in başkenti Nanjing’i (Naking) üzerine yürüdü. Başkan Chiang Kai-shek (1887-1975) Çin ordusunun daha fazla telef olmasını istemeyerek şehri, garnizon komutanı Tang Shengzie’ye terk etti8. Son savunmada ordudaki emir-komuta zinciri bozuldu ve askerler teslim olmaya, üniformaları çıkartıp, soydukları halkın elbiseleryle katliamdan kurtulmaya çalıştı..

 

Nanking Katliamı olarak bilinen 15 günlük süre içinde savaş tutsaklarının toptan kurşuna dizilişi, sivillerin öldürülüşü, kesik kafaların iplere dizilişi, karınları aç Çinli kadınların perdelerle ayrılmış yataklarda hizmet verişi ve dört dolar alan Japon kadınların ancak yarısı kadar kendilerine paha biçilmesi ve yağmalama sonucu 200.000 ile 300.000 kişi öldü. Japonların Alman Müttefiklerinin gönderdiği Nazi Partisinden Rabe, halk için bir güvenli bölge yaptı ama kötü sonuç değişmedi. Nanking Katlimına rağmen Çin Japonya’ya teslim olmadı.

 

http://i.hizliresim.com/zMl5dB.png

 

1988 yapımı Ateş Böceklerinin Mezarı filminde Japonyanın bir tarafta Çinle savaşırken diğer tarafta Amerika’nın Pearl Harbor askeri üssüne 7 Aralık 1941 yılında saldırması ile açılan yeni cephede yenilmesi, Mayıs ayında diğer şehirler yanında Kobe’yi bombalaması ve halk çoğunluğunun Amerikalılarca öldürülmesi; 6 Ağustosta Hiroşima’ya, 9 Ağustos’ta ise Nagazaki’ye ikinci atom bombasının atılmasıyla Japonya’nın kayıtsız şartsız teslim oldu. Halbuki bu bir deneydi. Birinci bombanın amacı daha önce bombalanmamış Hiroşimada atom çekirdeğinin parçalanmasının tahrip gücünü ölçmek, Nagazaki’ye atılan bombada ise kameraların hedefi vurmakta mürettabata ne kadar yardımcı olduğunu anlamaktı9.

 

http://i.hizliresim.com/r18MAB.png

 

http://i.hizliresim.com/PD6kyQ.png

Kobenin Yanışı

 

http://i.hizliresim.com/Az679X.png

Setsuko ve Seita

 

Bu bilgiler doğrultusunda, karşılaştırmalı film eleştirilerini sınıfta yazan öğrenciler, filmlerdeki konuşmaları ve alt yazıları okuyarak, bir toplumsal olay ve davranış biçimi içinde konuyla ilgili nasıl konuşulduğunu işitip yazarak İngilizce bilgilerini ilerlettikleri konusunda hem fikirdiler. Yazdıkları metinlerde öğrencilerin fikir ve görüşlerini oldukça düzgün ve ileri düzeyde ve yazı tekniklerine uyarak yazdıkları görüldü. İçerik açısından savaşın kazananının olmadığı, gerek Nanking örneğinde görüldüğü gibi bir ülkenin ordusuz bırakılmasının vahim sonuçlar doğurduğu, gerekse Japonya’nın yenilerek ordusunun Amerikalılar tarafından lav edilmesinin gurur kırıcı bir durum olduğu konusunda fikir birliği oluştu.

 

Begümşen Ergenekon

1 Portland State University, Oregon, USA (2015), Maltepe Üniv. İstanbul, Türkiye(2016)

2 Indiana University, Ottoman and Modern Turkish Studies, Chair, Indiana University, USA

3 Pekin Üniversitesi, Çin Halk Cumhuriyeti

4 Meriç Velidedeoğlu (Nanking Ordusuz Kalmak | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası, Erişim: 30 Ağustos 2016)

5 Ergenekon, B., Using films for Writing Reaction-Response Essay: A Class-Room Action Research on Turkish ESP Learners”, International Journal of Languages, Literature and Linguistics col.2, no. 2, pp. 73-78, 2016. (http://www.ijlll.org/vol2/70-MC03.pdf, Erişim 30.08.2016).

6 https://en.wikipedia.org/wiki/First_Sino-Japanese_War

7 https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Shanghai

8 https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Nanking

9 http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/08/150809_nagasaki

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KOMUTANSIZ KALAN ORDU DAĞILIR... ORDUSUZ KALAN MİLLET EZİLİR...

Yönetmen: Lu Chuan

Oyuncu: Liu Ye Fan, Hideo Nakaizumi

 

Japonya'nın Çin'i işgal ettiği dönemde, Nanking 'de 1937 yılında yaşananlar , insanlığın en büyük trajedileri arasındadır. Savunmasız kalan kente giren Japon ordusu, sivil halka karşı katliam ve tecavüzlere girişir. Tamamen gerçek olay ve belgelere dayanan bu yapım, tarihin bu az bilinen kesitine ışık tutmaktadır. ,

 

"Ordusuz Kalmak" filminde buluşalım.

 

Meriç VELİDEDEOĞLU

 

[video=youtube;yXSlhJqc-b0]

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ateş Böceklerinin Mezarı Film Konusu

 

http://i.hizliresim.com/X6q47R.jpg

 

2. Dünya Savaşı devam etmektedir. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko, babaları donanmayla birlikte savaşa gittiği için anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir Amerikan hava saldırısı sırasında anneleri ölür ve teyzeleri tarafından evlat edinilirler. Teyzelerinin evinde gördükleri muameleden rahatsız olan kardeşler, kendi başlarına yaşam savaşı vermeye başlarlar. Bu süreçte açlık, önyargı ve kendi gururları ile mücadele eden kardeşler kendi savaşlarını verecektir.

 

Orijinal İsmi

Hotaru no Haka

Tür

Animasyon , Dram , Savaş

Yapımı

1988 - Japonya

Süre

85dk

 

[video=youtube;2v2g87u-Fdw]

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ateş Varlıkları – Semenderler

   http://batiniler.com/wp-content/uploads/salamanderfirefull-300x288.jpg   Semenderler atletik, hızlı hareket eden, ateşli, saldırgan, istekli, kontrol edilmesi zor, bağımsız, bazen şiddete meyilli, çabuk kızan, fevri, dürüst, güdüsel, dobra, tartışmacı varlıklardır. İş yaptırmada çok iyi olabilirler, çünkü iş üstlenmede büyük bir enerjiyle hareket eder, zor işleri daha çok severler, ne var ki kendilerine emredilmesin sevmezler ve başladıkları işleri bitirmezler. Uzun süreli, sabır gerektiren işl

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • Cengiz Han'ın Mezarı

   Cengiz Hanın Laneti Moğol imparatoru Cengiz Han'ın 800 yıldır nerede olduğu bilinmeyen mezarını bulduklarını iddia eden Amerikalı arkeologların başına tuhaf şeyler gelmeye başladı. Bunun üzerine kazı ekibi araştırmalarına ara vermek zorunda kaldı ve Cengiz Han'ın mezarına ilişkin lanet öyküleri yeniden gündeme geldi. Bundan tam sekiz asır önce, 1227 yılında ölen Cengiz han'ın mezarının yerine dair üretilen efsaneler, günümüzde de bilim adamlarını ve gazeteleri meşgul ediyor. Rivayete g

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Nanking Katliamı

   +18 yazı ve görüntüler içerir. Daha doğrusu, insanlık dışı yazı ve görüntüler...     Uzakdoğu'nun gördüğü en büyük katliam... Yabancı kaynaklarda araştırıyorsanız eğer, bu katliamın adı; "Nanking Massacre" olarak geçmesinin yanında, "Nanking Atrocities" ya da "Rape of Nanking" yani "Nanking Tecavüzü", "Nanking Canavarlığı" olarak geçer. Japon askerlerinin bin bir güçlükle teslim aldıktan sonra Çinlilerin bir dönem başkenti olan Nanking'de yaptığı katliamların adı konulacak derecede değil.

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Elemental Kontroller - 2 (Ateş ile Zarar Verme)

   Evet,ikinciyi yayınlıyorum.   Önemli Uyarı : Bu bir kara büyüdür,negatif enerjileri yönlendiremeyen,öfkesinden doğan enerjiyi kullanamayan ve cadı olmayan kişilerin denemesi sakıncalı ve zararlıdır.Kişi bu vasıflara sahip olsa bile sonucunda 3 katıyla bedelini ödeyeceğini unutmamalıdır.   Malzemeler:   *Kırmızı mum (6 tane) *Zarar verilmek istenen kişinin fotoğrafı *Bir tahta parçası (kolay tutuşacak cinsten,çıra olmasını öneririm) *Tepsi (Yanan tahta parçasını üzerine koyabileceğiniz herh

   , Yer: Witchcraft

  • Hekate'ye Kutsal Ateş Ayini

   KUTSAL ATESI AYINI   Hazirlik; Ayini rahatsiz edilmeden yapabileceginiz sakin bir yer bulun. Bir muma yada yakilabilecek, kandil ve benzeri bir seye ihtiyaciniz olacak. Mumu yada kullanacaginiz diger seyleri kutsamak, ayinsel yontemle temizlemek isteyebilirsiniz, tabi sadece temiz olmalarindan emin olmaniz da yeterlidir. Baslangic;   Rahatlayin, derince nefes alip, dunyaya karsi nazik ve gururlu olmak anlamina odaklanip, aklinizi, ruhunuzu ve vucudunuza buna istinaden dengeleyin. Derin n

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...