Jump to content

Para Gereksiz Öz Güven Getiriyor


NizaL

Önerilen Mesajlar

Para, gereksiz özgüven getirerek doğru ile yanlışı ayırt etmeyi güçleştiriyor

 

Yapılan bir araştırma, para ve parayla gelen fazla özgüvenin insanları kararları konusunda körleştirdiğini ortaya koydu.

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, para kazanan deneklerin hata yaptıklarını ya da yanlış karar aldıklarını fark etmekte zorlandıklarını ortaya koydu.

 

Fazla özgüven insanların hatalı olduklarını anlamaları engellerken bu denklemin içine paranın girmesi durumu daha da kötüleştiriyor.

 

Amsterdam Üniversitesi'nden ekonomist Mael Lebreton ve ekibinin sonuçlarını Science Advances'da yayımladıkları deneyde 104 kişi görsel bir teste tabii tutuldu.

Testte genellikle algı ile ilgili deneylerde kullanılan, siyah beyaz görüntülerden oluşan ve beyni aldatan ‘Gabor Patch' yöntemi kullanıldı.

 

DENEKLERE KAYBEDEKLERİ YA DA KAZANACAKLARI SÖYLENDI

Her testte, katılımcılar iki görüntüden hangisinin daha yüksek kontrastlı olduğuna karar verdiler. Daha sonra, yüzde 50 ila 100 arasında bir ölçekte, cevaplarından ne kadar emin olduklarını belirttiler.

 

Katılımcılara cevaplarının doğruluğuna bağlı olarak para kazanacakları veya bu parayı kaybedecekleri söylendi.

 

Kazanmakta olduğunu düşünenlerin cevaplarından emin olma oranları oldukça artarken, yanlış ile doğru yanıtı ayırt etme başarıları düştü. Kazanç beklentisi genel güveni gereğinden fazla şekilde artırdı.

 

Diğer denekler ise cevaplarının doğru mu yanlış mı olduğu konusunda daha isabetli değerlendirmede bulunabildiler.

 

Cambridge Üniversitesi'nden psikolog Tomas Folke, deneyde 10 cent ile 10 dolar arasında değişen mütevazı teşvik yerine daha büyük miktarda paranın denkleme girmesinin daha çarpıcı sonuçlar yaratabileceğine dikkat çekti.

 

tr.sputniknews

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Druid Para Büyüleri

   Para büyüleri 1: Bankadan gıcır gıcır, kullanılmamış bir kağıt para edinin ve onu hep o gıcır hali ile koruyun.Her sabah uyandığınızda paranın üzerine o günün tarihini atın ve parayı iki elinizin arasına sıkıştırın ve yedi kez BAFOMETİNARA kelimesini söyleyin.Her gün bu işlemi tekrar edin ve her günün tarihi paranın üzerine yazın.artık para size daha da yaklaşmaya başlayacak ve işleriniz açılacaktır.Para eskiyince,yeni bir para ile işlemi sürdürün..   Para büyüleri 2: Antikacılardan esk

   , Yer: Witchcraft

  • Kubera Para Mantrası ...

   Kubera para mantra 108 defa videodaki gibi söylüyorsunuz.. Om Shreem, Om Hreem Shreem, Hreem Kleem Shreem Kleem Vitteswaraay Namah Bir günde en az 108 kere okunuyor. 72 gün boyunca devam edilmelidir.   Bija mantralardan oluşur, anlamı; Lakshmi için shreem (aşk, güzellik, sağlık, refah) Büyük Tanrıça, Güneş için hreem (aydınlatma, illüzyon dağıtma), Krishna için kleem (maddi-metaryalist aşk ve arzular) ve Vitteswaraay (Kubera)   [video=youtube;OqY0RA2J-H4]https://www.youtube.com/watch?v=OqY0

   , Yer: Maji ve Türleri

  • en son neye para verdiniz?

   Başlayalım   Mantı

   , Yer: Forum Oyunları

  • Bunları Biliyor musunuz ? ( İlginç ve Gereksiz Bilgiler Bu Başlıkta )

   Bunları Biliyormusunuz -   Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 ünün, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar sayesinde meydana geldiğini Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!! İdrarın zifiri karanlıkta parladığını Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgaların

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Para Kazanmanın En Kolay Yolu?

   para kazanmanın en kolay yolu nedir sizce?

   , Yer: Gnoxis Cafe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...