Jump to content

Hırvatistan Milli Parkları


NizaL

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/7DPOy5.jpg

 

Hırvatistan, yaz sezonunda yoğun ilgi gören ülkeler arasında yer alıyor. Bu durumun başlıca nedenleri arasında ülkenin tarihi şehirleri, muhteşem köyleri ve plajlarını gösterebiliriz.

Hırvatistan’ın güzelliğine tanık olmak için, mutlaka UNESCO Listesi’nde bulunan ulusal parkları görmelisiniz. Her birinin kendi karakteri ve güzelliği bulunuyor. Kimisi sakin bir göle sahip, kimisi de akıp giden bir şelaleye...

 

http://i.hizliresim.com/b6YOB8.jpg

 

Krka Ulusal Parkı

Hırvatistan’ın en önemli doğal parklarından biri olan 72,5 kilometrekarelik alana yayılmış Krka Milli Parkı, ülkede çok iyi korunan yerlerin başında geliyor. Buradaki doğa güzelliği her dönem sıkça ziyaretçi çekiyor. Huzurun, sakinliğin ve dinginliğin adresi olan ve kalın ağaçlarla çevrili Krka Ulusal Parkı görüntüsüyle de Jurassic Park’ı andırıyor. Burasının çok etkileyici bir havası var. Parkın içinde toplam 7 farklı şelale bulunuyor. Özellikle sahip olduğu şelalelerin altında yüzmek, şüphesiz ziyaretçiler için paha biçilemez bir duygu olacaktır. Park içinde toplam 222 farklı kuş türünün mevcut olduğu belirtiliyor. Parkın içinde tabii ki sadece nehir ve şelaleler yok. Aynı zamanda önemli yapılar var. Bunlardan birini parkın içindeki Viskovac Gölü’nde tanık olabilirsiniz. Gölün ortasında duran manastır parkta görmeniz gereken ayrı bir yapı.

 

http://i.hizliresim.com/aY04zz.jpg

 

Risnjak Milli Parkı

Risnjak Milli Parkı, Hırvatistan’ın bir diğer gizli hazinesidir. Eğer sıcaktan bunalıp, doğayla başbaşa ferah bir ortam arıyorsanız, Risnjak Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Buradaki ormanlar da adeta el değmemiş bir şekilde korunuyor. Öyle ki, gölün üzerine düşen bir ağaca bile kimse dokunmuyor. Çünkü suyun akışının bozulacağına inanılıyor.

Burası aynı zamanda vahşi yaşama da tanık olabilirsiniz. Bölgede ayı, domuz, geyik ve dağ keçisi gibi hayvanların yaşadığı belirtiliyor. Aynı zamanda 500 farklı çeşit kelebek de parkı renklendiriyor.

 

http://i.hizliresim.com/VD6ZrZ.jpg

 

Kuzey Velebit Milli Parkı

Hırvatistan’da görebileceğiniz bir diğer doğa harikası yer de Kuzey Velebit Milli Parkı… Hırvatistan’ın doğa zenginliğini görebileceğiniz parkta ormanlar öyle düzgün bir şekilde görünmez. Dağlar, yüksek tepeler ve geçitler misafirlerine dağ yürüyüşleri imkanı sunuyor. Burada en dikkat çeken yerlerden biri Velebit Dağı. Kanyonun ikiye böldüğü Velebit Dağı, aynı zamanda sert rüzgarlarıyla da bilinen bir yer. Uzun yürüyüşleri seven tatilciler burada güzel vakit geçirebilir. Ayrıca, bu bölgede dağa tırmanma gibi aktiviteleri de gerçekleştirebilirsiniz.

 

http://i.hizliresim.com/nl2vO0.jpg

 

Pilitvice Milli Parkı

Pilitvice Milli Parkı muhteşem bir doğa ile buluşacağınız ve uzun bir süre aklınızdan çıkmayacak güzellikte bir yer. Pilitvice, öyle bir yer ki sadece Zagreb’in değil, Hırvatistan’ın da en önemli turizm merkezi durumunda. Buraya sadece Zagreb’den değil, Bosna Hersek ve Adriyatik’e gelenlerin de uğramadan geçmediği bir yer. UNESCO koruması altında olan Pilitvice’nin doğal hayatını bozmamak için çok gayret gösteriliyor. Öyle ki, kendiliğinden göle düşen bir ağaca bile dokunmuyorlar. Nedeni, suyun akışını bozmamak. Bunu gördüğünüzde inanabiliyorsunuz. Ayrıca onlarca şelale bu parkta muhteşem bir atmosfer yaratıyor. Parkın etrafını tekne ile de gezebilirsiniz.

 

yoldasıncom

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Milli Eğitimden Irkçılığa Davetiye!

   Milli Eğitim'den ırkçılığa davetiye   Birgün Gazetesi'nin manşetinde yer alan habere göre Milli Eğitim Müdürlüğü Kartal'daki liselere ücretsiz dağıttığı kitapla ırkçılık tehlikesine davetiye çıkarırken, ünlü yazarların ve gazetecilerin de hedef gösterilmesine önayak oldu.     Mili Eğitim Müdürlüğü'nün Kartal'daki liselere ücretsiz dağıttığı Ermeni sorununu anlattığı iddia edilen kitap ırkçı ifadelerle dolu. Pek çok aydın 'Gizli Ermeni', 'Kansız', 'soysuz' ve 'zıpçıktı' gibi hakaretlerle anıldı

   , Yer: Gündem

  • Milli İçki Votkanın da Bir Müzesi Var..

   Moskova’dan Türkiye’ye tatile giderken mutlaka alınır votka. Peki Rusya’nın en çok tüketilen alkollü içkilerinden birisi olan votkanın bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Ruslar için çok önemli olan bu içecek, bir tarihçeyi hakediyor. Siz de hafta sonunuzda değişik bir aktivite arıyor ve votkanın nasıl yapıldığını, Rusya’daki evrimini merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka gezmelisiniz. ışte size müze ve Rusların milli içkisi votka hakkında birkaç küçük bilgi: Rus Tarihi kayıtlarına göz atınca v

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Dünyanın En Güzel Milli Parkları

   10-) Snowdonia Milli Parkı – Britanya   http://lh5.ggpht.com/_6kJ0a0gYUdY/SunBE7CY88I/AAAAAAAABN8/AryQAVDWJXg/s1600/beatifulsnowdoniais2.jpg   Büyük Brintanya’ya bağlı Wales’de bulunan Snowdonia, bölgenin en eski ve en doğal yaşam alanlarından biridir. Gerçek ismi Galce “Croeso i Eryri” yani Kartal Yuvası demektir. Bugünkü ismini eteklerinde bulunduğu Snowdon Dağı’nda almaktadır. 1951 yılında milli park ilan edilen Snowdonia 2,170 km2 alana sahip olup 838 farklı doğal meydanı bulunmaktadır.  

   , Yer: Fotoğraf

  • Millî Kimlik Oluşturmada Dilin önemi

   Dili çok defa insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir vasıta olarak tarif ederiz. Son zamanlarda “anlaşma

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

  • Milli Kongrelere Genel Bir Bakış...

   AMASYA GENELGESİ ( 22 Haziran 1919 )   Vatanın bütünlüğü, milletin istiklâli tehlikededir.   İstanbul Hükûmeti, üzerine aldığı sorumluluğun icaplarını yerine getirememektedir. Bu hal, milletimizi âdeta yok olmuş gösteriyor.   Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.   Milletin içinde bulunduğu durum ve şartlara göre harekete geçmek ve haklarını yüksek sesle cihana işittirmek için her türlü tesir ve kontrolden uzak millî bir heyetin varlığı zarurîdir.   Anado

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...