Jump to content

Ronda - İspanya


NizaL

Önerilen Mesajlar

İspanya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ronda, Endülüs İslam egemenliğinin son bulması sonucu Mağribilerin yarımadadan çekilirken İspanyollara en son teslim ettikleri kaleye sahipti. Her iki monoteist dinden kalan izlere günümüzde kasabayı gezerken rastlayabilirsiniz.

 

http://i.hizliresim.com/g6yNqR.jpg

 

Bu din ve tarih karışımının sentezi haricinde burayı Ronda yapan diğer özelliklere gelince,şüphesiz bunların başında sahip olduğu vahşi doğa ve bulunduğu lokasyon, daha sonra uçurum kenarında veya uçuruma bakan evleri, daracık sokakları, asırlık köprüleri, uçurumları yarıp vadi diplerine inen tekrar geri çıkılması neredeyse imkansız olan en az 350 basamaklı merdivenleri ve son olarak İspanya’nın en eski arenası gelir.

 

Birde bunlara Ronda’nın İspanya iç savaşı esnasında son derece aktif rol alması ve Hemingway’in ünlü Romanı “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı eserine konu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu arada bu konu hakkında ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum, zira; İspanya İç Savaşı’nda buraya görevli gelip, 3 gün kalıp savaşı gözlemleyen o zamanki gazeteci Ernest Hemingway bu köprüden her saat başı bir direnişçi atılırken çalınan çandan çok etkilenerek “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” kitabını burada yazmaya başlar.

 

http://i.hizliresim.com/NDWyp5.jpg

 

Eğer bu romanı okuduysanız ve bir gün yolunuz buraya düşerse merkezde bulunan Plaza de Espana meydanında bir köşeye çekilip; ürkütücü bile olsa İspanya iç savaşının en dramatik ve korkunç anlarının yaşandığı bu yerde Faşistlere karşı savaşanlardan Antonio Cortes’in elleri arkadan bağlanmış faşistleri bu meydanda toplayıp, biraz ilerideki köprüden aşağıdaki Tajo Nehri’ne atarken “Yoldaşlar fazla kurşun ziyan etmemek ve daha çok faşist öldürmek için onları buradan aşağı atmalıyız” diye bağırdığı sahneyi tekrar gözünüzün önünde bir kez daha canlandırmanızı tavsiye ederiz.

 

Kanyon tarafından ikiye bölünen ve inanılmaz uçurumlarla dolu ,yamaçları kaktüslerle dolu ve Tajo nehrinin irili ufaklı şelalemsi şekilde sularının uçurumun dibindeki uçsuz bucaksız toprakları sularak aktığı bu hem korkunç ve ürkütücü bir o kadarda etkileyici olan Ronda 19.yüzyılın önde gelen şair, romancı, ressam, gezgin vs. gibi önde gelen şahsiyetlerine bu vahşi, ürkütücü, korkunç ve etkileyici özelliğiyle ilham kaynağı olmuştur.

 

http://i.hizliresim.com/Z3JrMZ.jpg

 

Kasabayı tanımak için ilk önce Plaza De Toros’dan başlayın zira burası 1785’te yapılan İspanya’nın en eski Boğa Güreşi Arenası olup,bir çok ünlü matadorun yetiştiği yerdir. Aynı zamanda “Ronda Tarzı Boğa Güreşi” burada doğmuş olup, 6.000.kadar boğanın katili ünlü matador Pedro Romero’nunda tarih sayfalarında yer aldığı yerdir.

 

http://i.hizliresim.com/oV9L02.jpg

 

Daha sonra Puente Nuevo, yani 1793 tarihinde yapılan “Yeni Köprü” diye adlandırılan ve iki yakayı birbirine bağlayan aynı zamanda İspanya İç Savaşı esnasında faşistlerin elleri arkadan bağlı olarak aşağıdaki uçuruma atıldığı köprüye gelin.Bu arada aşağıya baktığınızda 11.asırda inşa edilen ve artık kullanılmayan Puente Viejo, yani “Eski Köprü”yü göreceksiniz.

 

Puente Nuevo’dan geçtiğinizde artık Eski Şehirde’siniz,Burayı gezerken karşılaşacağınız ve hala mihrabı yerinde olan eski bir 13.asır Endülüs Camisi bugün Santa Maria La Mayor isimli bir katedral olarak karşınıza çıkacaktır.Daha sonra çok yakın bir yerde içinde hala Engizisyonun karanlık ve kirli izlerini taşıyan Convento de Santo Domingo bulunmakta olup gene aynı yerde 14.asırdan kalma bir Cami Minaresiyle karşılaşacaksınız.(Minarete San Sebastian)

 

http://i.hizliresim.com/WDElbL.jpg

 

Gene aynı yerde bulunan Ronda’nın en muhteşem sivil mimari örneği olan Palacio de Mondragon, yani Belediye Binası ve hemen yakında 18.asırda zamanın Fas Kralı Abul Hasan’ın oğlu Abbel Malik’e ait Casa Del Rey Moro isimli muhteşem bir binayla karşılaşacaksınız. Eğer aşağıya inmek isterseniz bu binanın yanından toplam 365 basamaklı bir merdivenle aşağıda bulunan el Tajo kanyonuna kadar inebilirsiniz. Ama işin en zor kısmının geriye dönmek için tekrar 365 basamak çıkmak olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğiz. Son olarak gene aynı yerde 13.14.asırdan kalma Arap Hamamlarını görebilirsiniz.

Kasabanın Calle la Bola diye adlandırılan en büyük alış veriş caddesine’de uğramadan geçmeyin deriz.

 

Eğer gittiğinizde yağmur yağıyor ve fırtına var ise korkmayın oldukça şanslı sayılırsınız, zira Endülüs’ün incisi Ronda bir başka güzellikte görünecektir gözünüze. Eğer burada konaklama gibi bir niyetiniz var ise özellikle terası ve açık alanda kahvaltı alanı uçurum kenarında olan yerleri seçin bu tercihin size tarifi inanılmaz güzellikte anlar yaşatacağını unutmayın.

 

Samih Nusret Kocataş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ortaçağ İspanya’sında Büyü, Büyücülük ve Cadılık

   İspanya’nın en eski yerli topluluklarından biri olan İberlerin, uzunca bir zaman önce Afrika’dan geldikleri düşünülmektedir.   İberler ve sonrasında gelen Keltlerin Duero ırmağı vadisine yerleşmelerinden Keltiberler ortaya çıkar. Fakat Roma M.Ö. III. yüzyıldan itibaren bu melez toplumun sonunu hazırlar. Dönemin iki güçlü ismi Kartacalılar ve Romalılar İber Yarımadası’na doğru ilerlerler. Kartacalılar, Romalıların etkin gücü karşısında geri çekilir. İki yüzyılın sonunda Romalılar yarımadayı ele

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Barselona - Katalonya Bölgesi,İspanya

   İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nin başkenti Barselona, her adımda farklı seçenekler sunan zengin ve cömert bir yer. Kültürel zenginliğinin ve metropol hayatının yanına bir sahil kasabasının sakinliğini de katarak güzelleşen şehirde, herkese hitap edecek bir güzellik var.   LAS RAMBLAS CADDESİ Barselona'nın en ünlü ve renkli caddesi, Las Ramblas. Caddede arayacağınız her şey var. Mağazalar, kafeler, restoranlar... Ara sokaklarında kaybolup palmiyelerle çevrili küçük ama sevimli bir meydan olan P

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • İspanya'da Kameralara Takılan İlginç Varlık

   çok ilginç arkadaşlar ben ürktüm şahsen ..... sizce ne olabilir ??

   , Yer: Paranormal Resim ve Videolar

  • İspanya

   BAŞKENT: MADRİDBaşkent Madrid size tam anlamıyla görsel bir şölen yaşatacak olan bir şehirdir. Yapıları, müzeleri, katedralleri ile her zaman ilgi odağı olan bir şehridir. Almudena Katedrali: Neogotik tarzda inşa edilen bu kilise, şehrin kurucusuna adanmış dinsel bir yapıdır http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Madrid._Catedral_de_la_Almudena_5.jpg/260px-Madrid._Catedral_de_la_Almudena_5.jpg Prado Museum: 18. yüzyılda yapılmış olan bu müzede, 7000 adet eser sergilenmektedi

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • İspanya’da uçak pistten çıktı: 21 ölü

   İspanya’nın başkenti Madrid’de bir yolcu uçağı pistten çıktı. Kazada 21 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.   İspanya’nın başkenti Madrid’de Spanair firmasına ait yolcu uçağı kalkış sırasında pistten çıktı. 171 yolcusuyla Madrid-Kanarya Adaları seferini yapan uçağın pistten çıkmasıyla meydana gelen kazanın ardından yangın başladı.   İskandinav Havayolları’nın (SAS) kardeş kuruluşu Spanair’e ait uçak yerel saatle 14.45’te pistten çıktı.   İspanya İçişleri Bakanlığı, kazada 21 kişini

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...