Jump to content

Çarmıha Germe ile İlgili Yeni Arkeolojik Delil


NizaL

Önerilen Mesajlar

2.000 yıl önce kuzey İtalya’da gömülmüş bir adamın cesedi, İncil’de anlatıldığı gibi İsa’nın çarmıha gerilmesine benzer şekilde tahta bir haça çakılarak öldüğüne işaret ediyor.

 

http://i.hizliresim.com/GD5892.jpg

İtalya’da Gavello’nun yanında bulunan mezar

 

Her ne kadar çarmıha germe antik Roma döneminde suçlular ve köleler için ortak bir cezalandırma şekli olsa da bu yeni bulgu bunu doğrulayan ikinci arkeolojik kanıt.

 

2007’de Venedik yakınlarında bulunan iskelet kalıntıları üzerinde yapılan yeni bir çalışma, iskeletin topuk kemikleri üzerinde, ayaklarının çivilenmiş olduğunu gösteren bir lezyon ve iyileşmemiş kırık olduğunu ortaya koyuyor.

 

İtalya’daki Ferrara ve Floransa üniversitelerinden araştırmacılar, kemiklerin kötü durumundan ve diğer topuk kemiğin eksikliğinden dolayı bulgularının kesin olmadığını söylüyor.

 

Ayrıca, İsa’nın infaz edilmesinde kullanılan Kutsal Kitapta tarif edilen Roma çarmıha gerilişinin ortak yöntemi olan vücudun bileklerden de çivilenmiş olduğuna dair bir kanıt bulunamadı.

 

Antik Mezar

Araştırmacılar 12 Nisan’da Arkeoloji ve Antropoloji Bilimleri dergisinde yayınlanan çalışmalarında, iskelet kalıntılarının, Venedik’in yaklaşık 40 kilometre güneybatısında bulunan Gavello’da bir boru hattının döşenmesi için yapılan hazırlık çalışmaları için yapılan arkeolojik kazılarda bulundu.

 

Roma dönemine ait bir gömüt için olağandışı bir şekilde, bir lahitin içine yerleştirilmek yerine, herhangi bir mezar eşyası olmaksızın, doğrudan zemine gömülü olduğunu belirten araştırmacılar, kalıntılar üzerinde yaptıkları genetik ve biyolojik testlerle iskeletin 30-34 yaşlarındaki ortalama boy da ve ince yapılı bir erkeğe mensup olduğunu keşfettiler.

 

Araştırmacılar, mezar eşyalarının yokluğunu ve Roma cenaze töreni geleneklerine uygun olmayan bir şekilde gömülmüş olan bu adamın nispeten küçük yapısını bu iskeletin yetersiz beslenmiş bir köleye ait olabileceği şeklinde yorumluyor. Ayrıca bu şekilde gömme geleneklerine aykırı durumlar genellikle mahkumları cezalandırmanın bir parçası olarak görülüyor.

 

Topuk kemiğindeki iyileşmemiş kırılma, sağ ayağın içinden dışına doğru bir çivinin saplandığına işaret ediyor. Ferrara Üniversitesi’nde tıbbi bir antropolog olan Emanuela Gualdi, “Sağ topuk kemiğinde tüm kemik boyunca yer alan belirli bir lezyon bulduk.” diye belirtiyor.

 

http://i.hizliresim.com/6N8AJP.jpg

 

Bu haç Roma’daki ilk Hıristiyanların acılarına bir anıt olarak Roma Kolezyumunun içine dikilmiş

Merhametsiz Ceza

Gualdi ve meslektaşları hazırladıkları araştırma makalesinde, Romalıların çarmıha germeyi Kartacalılardan öğrendiklerini ve bu metodu İmparator Konstantin 4. yüzyılda yasaklayana kadar neredeyse 1.000 yıl boyunca bir ölüm cezası olarak kullandıklarını belirtiyorlar.

 

Araştırmacılar, kurbanların ayaklarını ve bileklerini genellikle onları birkaç gün süren yavaş ve acı veren bir ölüm geçirirken dik tutan tahta bir haça çivileyerek yapılan Roma çarmıha germe metodunun uzun bir süre boyunca maksimum acıya neden olacak şekilde tasarlandığını aktarıyor.

 

Araştırmacılar, genelde bu cezanın sadece Roma toplumundaki kölelerin idamları için yapıldığını, vücutların genellikle çürümesi ya da hayvanlar tarafından yenilmek için çarmıhta bırakıldığını, ancak bazı durumlarda kaldırıldığını ve gömüldüğünü de ekliyor.

 

Gavello’da bulunan kalıntılara gelince, adamın bileklerinden de çivili olduğuna dair hiçbir işaret yok; Gualdi, bunun yerine, kollarının haça bir iple bağlanmış olabileceğini belirtiyor ki bu da yine o zamanlar kullanılan bir yöntem.

 

Çarmıha gerilerek cezalandırma, 1. yüzyılın başındaki gladyatör Spartacus’un önderliğindeki isyandan sonra yakalanan 6.000 kölenin bu şekilde idam edilmesi de dahil olmak üzere, antik Roma döneminden kalma tarihi yazılarda sıklıkla anlatılmakta.

 

http://i.hizliresim.com/RDB7n1.jpg

 

1968’de keşfedilen kemiği delmiş demir bir çivi ile çarmıha gerilmiş bir adamın topuk kemiği

 

Nadir Kanıt

Kuşkusuz, en meşhur çarmıha germe olayı, İncil’de de yer alan, Hıristiyanlık çağının başlangıcında Roma egemenliğindeki Kudüs’te gerçekleşen Nasıralı İsa’nın infaz edilmesidir (MÖ 30 ve 36 arasında).

 

Bu olayın doğrulayan herhangi bir arkeolojik kanıt bulunamadı. Fakat İsa’nın çarmıha gerilmesi, kutsal kitapta da yer alan temel bir Hıristiyan inancı ve haç, tarih boyunca Hıristiyanlığın bir simgesi oldu.

 

Çarmıha germe kurbanlarının kalıntıları bugüne kadar sadece, Kudüs’teki Roma dönemi mezarlarının kazılması sırasında 1968 yılında bulunmuştu. Bu kazılarda, Yunan arkeolog Vassilios Tzaferis, mezarlardan birinde bulunan bir adamın topuk kemiğinden 18 santimetre bir çivi saplandığını tespit etmişti.

 

Çivi, kemiğin içinden geçerek, mahkûm edilen kişinin asıldığı tahta haçın bir parçası olduğu düşünülen, küçük bir zeytin ağacı parçasına saplanmış bir şekilde bulunmuştu.

 

Gavello’dan elde edilen son buluntuları araştıran bilim insanları, bu kemiklerin durumu itibariyle, yaralanmaların bilimsel bir yorumunu yapmanın zor olduğunu belirtiyor.

 

Gualdi yaptığı açıklamada, bu tip lezyonlara sahip kemiklerin daha kolay kırıldığını, korunmasının zor olduğunu ve fark edilmesinin zor olduğunu söylüyor. Buna ek olarak, çarmıha germede kullanılan metal çivilerin genellikle ölümden sonra vücuttan çıkartıldığını da ekliyor.

 

Gavello’daki iskeletin geleneklere aykırı olarak gömülmesi hâlâ pek çok soruya işaret ediyor. Gualdi, “Bir mahkûm olup olmadığını bilemiyoruz, ancak definin bu aykırı durumu onun muhtemelen Roma toplumu tarafından tehlikeli addedildiğini ve aşağılandığını gösteriyor.” diye belirtiyor.

 

Live Science, Tom Metcalfe, 4 Haziran 2018

Başak Emir

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hepinizin Yeni Yılı Kutlu Olsun...

   efendim;   oğlum yeni yılda sevgili yapcam diyenlere,   yeni yıl yeni yıl da, yalnızım ben diyenlere,   noel baba türkmüş diyenlere,   türk değil la, türkler kırmızı giymez diyenlere,   içcem, şarhoş olcem, yeni yıla zil-zurna gircem diyenlere,   yeni yıl ne ayak la, gavur icadı diyenlere,   hindi yok lan, tavuk kessek diyenlere,   hindi gavur icadı diyenlere,   kırmızı don giycem uğur gelcek diyenlere,   kızmızı don gavur icadı diyenlere,   bu yıl varya çok pis sevgili yapcam diyenle

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Yeni kitap SON KADIN.

   Kısa sürede tüm dünyadaki kadınları öldüren bir virüs çıkarsa ne olur? Son Kadın kitabı işte bu konuyu ele alıyor. Oldukça yeni bir kitap Bir arkadaşım tavsiyesi ile sipariş verdim.   Kitabın netteki tanıtımı şöyle:   Yıl 2083…   Teknoloji giderek gelişmiştir. İnsanlar artık sonsuz mutluluğun ve tanrısallığın peşindedir. Bu yolda önemli işler başardığını düşünen insanlık patlak veren ani bir kriz sonrasında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.   Dişiler için ölümcül etkisi olan

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Karma yasası,reenkarnasyon ve kova çağı ile ilgili kitap önerisi

   Merhaba arkadaşlar,karma yasası,reenkarnasyon ve kova çağı ile ilgili dr.com dan kitap satın almayı düşünüyorum,bu üç konu hakkında bilgi öğrenmek için hangi kitapları önerirsiniz?

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Eski Mezopotamya ve Anadolu’da Uğursuzluk İnancı ve Bununla İlgili Büyü Ritüelleri

   İnsanlık tarih boyunca maddi varlığa egemen olma çabası gütmüştür. Bu çabada istediği ilerlemeyi kaydetmiş olsa da, manevi dünya ya da bilinmezlikle mücadelesinde istediği aşamaya ulaşamamıştır. İnsan bu noktada, deneyimleri ve hayal gücünün yardımıyla kendini korumaya almıştır. Yaptıkları büyüler, ödedikleri kefaretler ve zaman içerisinde gelenekselleşmiş bazı fal metotlarıyla uğursuzluklara ve bilinmezliklere karşı kendilerini korumaya çalışmışlardır.   “Büyü” çivi yazılı belgelerde, genel

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Neil deGrasse Tyson ''Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?''

   Ünlü Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson kendisine sorulan '' Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?'' sorusunu cevaplıyor.   https://youtu.be/Pjcpn1K5Npk

   , Yer: Felsefe

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...