Jump to content

Kudüs’te 1.000 Yıllık İslami Muska


NizaL

Önerilen Mesajlar

Kudüs’te, üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.” yazan 1.000 yıllık muska bulundu.

http://i.hizliresim.com/6N8Ay7.jpg

 

Kudüs’te bulunan 1.000 yıllık muska. Üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor”

 

Arkeologlar, Kudüs’ün en eski tarihi yerlerinden birinde, bir kuruş büyüklüğünde 1000 yıllık bir kil muska keşfetti. Küçük takı, Kareem adında bir adama aitti ve üzerinde kişisel bir dua yazıyordu: “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.”

 

İsrail Eski Eserler Kurumu ve Tel Aviv Üniversitesi ekipleri, nadir muskaparçasını Givati Otoparkı’nın altında ortaya çıkardı. Arkeologlar geçtiğimiz on yılda, Kudüs’teki en büyük kazı alanı olan Givati Otoparkı’nın altında, değerli taşlar ve altın madeni paralar gibi sayısız eseri ortaya çıkardı.

 

Bu tür muskalar, Kudüs’ün erken aşamalarında gündelik hayatın sembolüydü. Muskanın üzerindeki dini yazı, sahibine kutsanma getirmesi anlamına geldiğini gösteriyor.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Yiftah Shalev, “Bunun gibi bir muskanın amacı kişisel korunma kazanmaktı. O dönemden beri bu gibi muskaların amacı, nazardan korunmaktır.” diyor.

 

Arkeologlar bu objeyi, küçük bir odada, alçı döşemenin altına yerleştirilmiş olarak buldular. Muskanın sahibi Kareem’in bu objeyi kaybedip kaybetmediği, ya da binanın korunması için yapının inşaatında zeminin altına yerleştirilip yerleştirilmediği bilinmiyor. Her iki durumda da, alçı döşeme, bu muskanın korunmasına yardımcı olmuş, çünkü kil böyle bir yerde korunmadığı zamanlar, parçalanmaya eğilimlidir.

 

http://i.hizliresim.com/pn9ZGm.jpg

 

İslam’ın Altın Çağına ait sağlam bir kil kandil de muska ile aynı yerde bulundu.

 

Takının üstündeki yazı, yaklaşık 1000 yıl öncesine ait olan Abbasi hanedanının tipik hat sanatında yazılmıştı. Kazı alanında, İslam’ın altın çağı olarak bilinen bu döneme ait, bir kandil de dahil olmak üzere çanak çömlek parçaları da bulundu.

 

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Nitzan Amitai-Preiss, muskanın üstündeki kısmen soluk yazıtı deşifre etti. Yapılan açıklamaya göre, bu yazıt, Mekke’ye giden yol boyunca bulunan eski mühürler ve yol kenarındaki yazıtlardaki cümlelere benziyordu.

 

Abbasilerin, İslam dininin peygamberi olan Muhammed’in amcası Abbas bin Abdülmuttalib’in neslinden gelen kişiler olduğuna inanılıyor. Abbasiler, İslam’ın Altın Çağında bilim, teknoloji ve kültürün merkezi olan günümüz Irak’ında, Bağdat’taki başkentlerinden hüküm sürmüşlerdi. Bu dönem, Hülagû Han’ın liderliğindeki Moğollar Bağdat’ı ele geçirdiğinde, 1258 yılında sona erdi.

 

Live Science. 18 Haziran 2018

Erman Ertuğrul

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Yakutistan’da Türki Yazıtlı 1.000 Yıllık Takı

   http://i.hizliresim.com/lZEG6p.jpg  Üzerinde Türki yazıt bulunan ve mamut kemiğinden yapılmış 1.000 yıllık takı   1.000 yıllık takıyı bulan 5. sınıf öğrencisi Pavel Yakovlev’in köyü, bölgesel başkent Yakutsk’un 100 kilometre kuzeyinde ve dünyanın en soğuk şehri olarak biliniyor. Takının üzerindeki dört kelimenin Orhun Yazıtları tipinde olduğuna inanılıyor. Bu tür yazılar genel olarak, dünyanın en soğuk bölgesi ve Rusya Federasyonu içindeki en büyük bölge olan Sakha Cumhuriyeti olarak da bi

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • 150 Milyon Yıllık Kaplumbağa Fosili

   Çin'in güneybatısında 150 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu.   http://i.hizliresim.com/4zqBdq.jpg   Şinhua'nın haberine göre, Çongçing bölgesinde yaşayan çiftçi Liu Çangyu, kaplumbağa kabuğu şeklinde bir kaya buldu. Liu'nun kızı, babasının bulduğu kaplumbağa kabuğunun fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Wechat'tan paylaştı.   Sosyal medyada yayılan fotoğraflar, Çongçing'deki Jeolojik Park paleontologlarının dikkatini çekti ve Liu, fosilin incelenmesi amacıyla parka davet edildi. Y

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • İş Kanununda Yıllık İzin

   Yazın gelmesiyle birlikte yıllık izin dönemi başladı.Dolasıyla çalışan vatandaşlar mağdur olmamak için yıllık izin haklarını detaylı bir şeklide araştırıyor.     Yıllık ücretli izin çalışanlar için vazgeçilemez önemli bir hak. Ayrıca bu hak Anayasal bir hak. Çalışanlar bu haktan kendi istekleriyle bile vazgeçemezler.   İşyerlerinin büyük bir bölümünde yıllık izinlerin biriktiği görülüyor. Çalışanlar biriken izinlerini kullanıp kullanamayacaklarını, kullanacaklarsa ne kadarını kullanabilece

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...