Jump to content

Tek Hücreli Canlılar Öğrenebiliyor


NizaL

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları, tek hücreli bir küf mantarının beyni olmadığı halde deneyimle öğrenebildiğini ve öğrendiğini birleşme yoluyla türüne aktarabildiğini keşfetti.

 

http://i.hizliresim.com/mo5Yk1.jpg

 

Fransa’da Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) araştırmacıları, “Physarum polycephalum” adlı tek hücreli bir küf türü üzerinde yaptıkları deneylerde, beyne veya benzeri herhangi bir nörolojik-bilişsel organa sahip olmayan damla büyüklüğündeki canlının farklı ortamlara intibak etmeyi öğrendiğini ve üstelik bu deneyimden öğrendiği bilgiyi birleşme yoluyla diğer küf hücrelerine aktardığını belirledi.

 

Biyologlar Audrey Dussutour, David Vogel öncülüğünde yapılan deneylerde, doğal yaşam alanı ormanlık arazi olan küf türünün, yaşamının devamı için gerekli besine ulaşmak üzere tuz, kinin ve kahve gibi itici ama zararlı olmayan ortamları kat etmeye zorlanırken her defasında ortamın zararsızlığını hızla öğrendiği ve yeni şartlara kolayca adapte olduğu gözlendi.

 

Canlının öğrendiğini aktarıp aktaramadığını anlamak için deneyi bir adım öteye taşıyan araştırmacılar, ikinci aşamada 2 bin küf hücresini tuz köprüsünden, diğer 2 bin hücreyi ise nötr ortamdan geçirerek yaşamsal besine ulaşmasını sağladı. Daha sonra hücreler, tuza adaptasyon bilgisine bağlı olarak alışkın, habersiz ve karışık olarak sınıflanan çiftlere ayrıldı ve çiftlerin birleşme yoluyla gruplar oluşturması sağlandı.

 

Bu gruplar, yeniden tuz köprüsünden geçirildi. Karışık çiftlerin, tuz köprüsünü en az alışkın çiftler kadar hızlı, habersiz çiftlerden ise belirgin şeklide daha hızlı kat ettiklerini gördü. Bunun, tuzun zararsızlığına dair bilginin birleşme yoluyla aktarıldığının kanıtı olduğu değerlendiriliyor.

 

Bilim insanları, üç veya dört hücrenin birleşmesi durumunda bilginin aktarılabilmesi için yalnızca tek hücrenin alışkın hücre olmasının yeterli olduğunu vurguladı. Birleşme sürecini mikroskop altında inceleyen araştırmacılar, birleşme sırasında hücreler arasında bir damar oluştuğunu, bilginin bu damar aracılığıyla aktarıldığının belirlendiğini kaydetti.

 

Ekip, sonraki aşamada hücreler arasında birden fazla davranışa dair bilginin aktarılıp aktarılamayacağını deney yoluyla sınamaya çalışacak.

Araştırmanın sonuçları, İngiltere Kraliyet Bilimler Akademisinin “Proceedings B.” dergisinde yayımlandı.

 

Dora Dalyanoğlu

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Yalnızlığı Anımsatan Nesneler, Eşyalar, Canlılar...

   Filozoflar, yazarlar, şairler... Her biri ayrı ayrı tanımlamışlardır yalnızlığı. Kimisi sevmiş yalnızlığı, kimisi korkmuş yalnızlıktan. Bizler de hayattan aldığımız zevklere göre bir sınıfa koymuşuz bu çok tarifli duyguyu.   Peki etrafınıza baktığınızda, sizde de yalnızlık veya hüzün duygusunu uyandıran birşeyler var mıdır?   Mesela uzun bir otobüs yolculuğunda, ekin tarlasının ortasında, uzakta ki o bir başına olan ağaç..?     Farklı duygular uyandırmaz mı sizde de? Yolculuklarda araba h

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Yecüc & Mecüc dünya dışı canlılar mı ?

   1986’da Ankara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan şu an Başbakanlık Arşivi’nde görev yapan araştırmacı-yazar İskender Türe, “Zülkarneyn” adlı son derece başarılı kitabında Kur’an-ı Kerim’in Kehf Sûresi’nde yer alan kıyamete yakın bir dönemde yeryüzünü istila edeceği anlatılan Yecüc-Mecüc kavmini uzaydan yeryüzünü istilaya gelecek bir tür olarak yorumluyor. Kur’an’da Yecüc-Mecüc kavmi ile ilgili ayetler şöyle:   “Sana Zülkarneyn’den sorarlar. De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım. Biz, ona yer

   , Yer: Dünya Dışı Yaşam

  • Karizma Yoksunu Canlılar

   Karizma yoksunu canlılar Aslan, panda, jaguar gibi gösterişli hayvanlar doğada şanslı olan türler. Çünkü herkes tarafından çekici hayvanlar olarak tanımlanıyor. Peki ya bu küçük, görüntüsü de diğerlerine göre daha sevimsiz ve gösterişsiz olanlara ne demeli? İşte doğanın en şanssız canlıları... http://foto.ekolay.net/images/galeri2/galeri_16022/1_7112009141129_16022.jpg 'Mary River' kaplumbağası   Aynı zamanda 'Pet Shop' kaplumbağası olarak da bilinen bu ilginç kaplumbağa türünün a

   , Yer: İlginç ve Komik Resimler

  • Yok olan canlılar geri dönebilir mi?

   30 Temmuz 2003’te İspanyol ve Fransız bilim insanlarından oluşan bir ekip, zamanı geri döndürdü ve soyu tükenmiş bir hayvanı geri getirdi.   Üstelik bu, yeniden soyunun tükenmesini izlemek için olsa bile... Dirilttikleri hayvan, bucardo veya Pirene yabankeçisi olarak bilinen bir türdü. İri ve güzel bir canlı olan bucardonun (Capra pyrenaica pyrenaica) ağırlığı 99 kiloyu bulur; başından, yumuşak kavisli, gösterişli uzun boynuzlar uzanırdı. Binlerce yıl boyunca, Fransa’yı İspanya’dan ayıran Pir

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Mekanik canlılar Perili Köşk'te

   Borusan Contemporary, sıra dışı çalışmalarıyla metale can veren Koreli sanatçı Choe U-Ram'ın kinetik heykelleri ile sanatseverleri Perili Köşk'te düzenlenen 'Anima' sergisinde buluşturuyor.   İSTANBUL - Yaptığı çalışmalarıyla dünyada adından sıkça söz ettiren Koreli sanatçı Choe U-Ram'ın yarattığı mekanik eserler Borusan Contemporary Perili Köşk'te düzenlenen “Anima”adlı sergide sanatseverlerle buluşacak. 2 Şubat–14 Nisan 2013 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan “Anima”da sanatçının

   , Yer: Pano

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...