Jump to content

Binlerce İnsanın Aynı Adamı Rüyasında Gördüğü İddiası


NizaL

Önerilen Mesajlar

İDDİA: 2006 yılından bu yana dünyanın farklı yerlerinden binlerce insan aynı adamı rüyasında gördü.

YANLIŞ

--> http://www.gnoxis.com/herkesin-ruyasinda-gordugu-adam-43558.html

 

 

http://i.hizliresim.com/dB29VX.jpg

 

İnternette yüzlerce web sitesi üzerinden duyurulan, belki de binlerce kez çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşılmış ve neredeyse bir şehir efsanesine dönüşmüş olan iddiaya göre dünyanın dört bir yanından binlerce insan aşağıdaki görselde yer alan adamı rüyasında gördü. İddialara göre bu söylentiler sonucu görseldeki adamın bulunması için bir internet sitesi açılmış ve dünyanın farklı şehirlerinde üzerinde bu robot resmi bulunduran afişler asılmıştı.

 

Türkiye’de de bu iddialar Sabah, CNN Türk, Akşam, Haber Türk ve T24 gibi haber siteleri üzerinden kamuoyuyla paylaşılmıştı. Yapılan haberlerin önemli bir kısmı bu adamın bulunması için açıldığı iddia edilen siteye referans veriyordu.

 

Sitede yer alan tuhaf iddiaların ve teorilerin büyük bir kısmı Türkiye’de yayın yapan haber siteleri tarafından Türkçe’ye çevrildi. “Bu adamı gördünüz mü?” başlıklı haberin etkisi günümüze değin sürerken, “Ever Dream This Man?” başlıklı Facebook sayfası üzerinden insanların bu adamı gördükleri rüyalarını anlatmayı sürdürdüğü iddia ediliyordu.

 

Öne sürülen iddialar doğru değil

Öte yandan bütün bu anlatılanlar büyük bir hikayeden ibaretti. Dünyanın farklı yerlerinden binlerce insanın bu adamı rüyasında gördüğü iddiası üzerine kurulan site ve başlangıçta yapılan haberler tamamen bir kurmaca. Öne sürülen iddialar doğru değil.

 

http://i.hizliresim.com/j62d7m.jpg

 

Vice isimli internet sitesinin haberine göre görseldeki adamın bulunması için oluşturulan internet sitesinin kurucusu Andrea Natella isimli bir kişiydi. Vice, Natella’yla bir röportaj gerçekleştirmişti ve görseldeki “bu adam”ın kim olduğu sorusuna yanıt aramıştı. Natella, oldukça inandırıcı bir şekilde “bu adam”ı ve edindiğini iddia ettiği bilgileri anlatmıştı. Ama röportajın yayınlanmasının üzerinden yalnızca birkaç saat geçtikten sonra Vice, ek bir yazı daha yayınlamak zorunda kaldı. Tüm hikayenin bir aldatmacadan ibaret olduğunu anlamışlardı.

 

İnternet sitesinin kurucusu kendini bir pazarlama stratejisti olarak tanımlıyor

Natella, kendini bir sosyolog ve pazarlama stratejisti olarak tanımlıyordu. Vice, kendisinin Guerriglia Marketing isimli bir firmayı yürütmekte olduğunu tespit etmişti. Firma, Türkçe’ye “yıkıcı aldatmaca” olarak çevrilebilecek “subversive hoax” tarzında eylemler tasarlayan sahte bir reklam firmasıydı.

 

http://i.hizliresim.com/lZyAAr.jpg

 

Tüm bu “Bu adamı gördünüz mü?” kampanyası da Natella’nın bir çalışmasıydı. Öyle ki, bu tarz “üretilmiş” sahte hikayelerin sunulduğu bir sergide “bu adam” da benzeri kampanyaların yanında salondaki yerini alacaktı.

 

MERT CAN YILMAZ-teyitorg

12/04/2018

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İngiltere binlerce UFO belgesi yayımladı

   Belgelerde; UFO'ların İngiliz ordusunca görülmesinden, Londra'da bir kişinin uzaylılarca kaçırıldığını belirtmesinden ve tanımlanamayan bir uçan nesnenin Lancester tipi bombardıman uçağına eşlik etmesinden söz ediliyor.   İngiltere'de bugün 9000'e yakın UFO belgesi kamuoyuna açıklandı.   Açıklanan belgeler arasında çok sayıda fotoğraf da var   İngiliz Ulusal Arşivleri'nin kullanıcılara sunduğu belgelerde; UFO'ların İngiliz ordusunca görülmesinden, Londra'da bir kişinin uzaylılarca kaçırıldı

   , Yer: Ufoloji

  • Bütün süper kahramanlar aynı filmde

   http://img102.imageshack.us/img102/1493/tumsprlrbbbrh1.jpg Superman, Batman, Flash, Thor, Iron Man gibi süper kahramanların bir arada yer aldığı ünlü çizgi roman ‘Justice League of America’ sinemaya uyarlanıyor.   Birçok kez uyarlanması gündeme gelen ancak daha önce iptal edilen ABD’li süper kahramanların oluşturduğu “Justice League of America” sonunda sinemaya uyarlanıyor. DC Comics’in ünlü süper kahramanlarının yer aldığı Justice League of America’nın çekimleri 2009’da başlıyor. Türkçe de

   , Yer: Sinema

  • Arkadaşımın yaşadığı olaylar ve sürekli gördüğü adam(bilgili arkadaşlar bakabilirse )

   Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.Oncelikle şu cadılar hakkında birşey konuşmak istiyorum bu sitede hemen hemen yeni sayılırım.su an 20 yaşındayım ve bundan 8 sene önce cadıları araştırmak istemiştim bir site buldum biraz fantastiģe kayıyordu ama garip bisi oldu bir kadının resmi vardı bu kadının cadı olduğu yazıyordu kadındı yani bende umursamadım bu olaydan 3 Ay sonra ozamanlar annem babaannrmle beni oturma parkına götürmek istedi bende tamam dedim.sonra canım çok pasta çekti annemi p

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • Fotoğrafta Atatürk’ün Güldüğü İddiası

   İDDİA - Fotoğraf: Mustafa Kemal Atatürk’ün gülerken çekilen fotoğrafı. YANLIŞ   Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk’ün güldüğü sırada çekildiği iddia edildi. Fotoğraf, Atatürk isimli Facebook sayfasında 12 bin beğeni, 4 bine yakın paylaşım aldı. Ayrıca bu fotoğraf uzun süredir sosyal medyada da dolaşımda.   http://i.hizliresim.com/5ykBVR.png   Ancak iddia doğru değil. Atatürk’ün güldüğü iddia edilen fotoğraf montaj. Fotoğrafın orijinal halinde Mustafa K

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

  • Alo Sözcüğünün Graham Bell’in Sevgilisinin İsminden Geldiği İddiası

   İDDİA: “Alo” sözcüğü Graham Bell’in sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo’nun isminin ilk harflerinden ortaya çıkmıştır. YANLIŞ   Uzun zamandır internette dolaşan bir hikayeye göre, telefonu açtığımızda kullandığımız “Alo!” sözcüğü bir mucidin aşkına saygı duruşu niteliğinde. Öyküye göre, Graham Bell telefonu ilk bulduğunda cihazı denemek için ilk bağlantıyı sevgilisinin evine yapar ve genç kadın, Bell onu her aradığında telefona “Allessandra Lolita Oswaldo?” diye cevap verir. Zamanla bu isim k

   , Yer: Şehir Efsaneleri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...