Jump to content

Şizofreni Hastaları Gördüklerini Resmettiler


NizaL

Önerilen Mesajlar

Mental hastalıklarla boğuşan Kate ve Sierra, mücadele ettikleri şizofreni hastalığını insanlara daha iyi anlatabilmek için, çizim yapıyorlar.

 

http://i.hizliresim.com/Z3Vpaa.jpg

 

Sierra 9-13 yaşları arasındayken hayali arkadaşlara sahipti. Hayali arkadaşlarını öyle net görüyordu ki en ince ayrıntılarına kadar tarif etmesi mümkündü.

Sonra Sierra 14 yaşında ilaç tedavisine başladığında bu hayali arkadaşları ortadan kayboldu, onları artık görmüyordu.

Hayali arkadaşlarını özlediğini anlatan Sierra “Onların gerçek olduklarını düşünmeyi seviyorum” diyor ve ekliyor, “Beni başka bir yerde bekliyorlar”.

 

http://i.hizliresim.com/oVZpab.jpg

 

http://i.hizliresim.com/MDy2Zg.jpg

 

http://i.hizliresim.com/6Nkb1v.jpg

Bu çizimdeki Sierra'nın arkadaşlarından biri olan Frenzo

 

http://i.hizliresim.com/EDqN0Z.jpg

 

O günleri anlatırken genç kadının anlattıkları tüyler ürpertici cinsten. “Her gece onları ürkütmemem şartıyla benimle aynı yatakta yattılar. Ama ilk zamanlar onların yatağımda sürünmelerini, kımıldamalarını hissetmek korkunç ötesiydi.”

Sonra yaratıklara alıştığını söyleyen Sierra “En iyi arkadaşlarımla birlikte uyumak gibiydi. Konuşuyorduk, şarkı söylüyorduk, yüzüyorduk, yiyip içiyorduk, keyifli vakit geçiriyorduk” diyor.

 

http://i.hizliresim.com/Q2lN5Z.jpg

 

Bu çizimin neyi anlattığını Sierra şu sözlerle anlatıyor: "Bir tür patlıcandı, hayali arkadaşım Frenzo bana bunu ikram etmişti. Nar ve patlıcana benzer bir şeydi. Tadı önce acımsıydı ama sonradan ağızda tatlılaşıyordu.''

http://i.hizliresim.com/vPLV2z.jpg

 

İlaç tedavisi görmüş olan Sierra’nın anlattıkları genç kadının zihnine derin bir bakış sunuyor ve kadının anlattıklarında yaşadığı gerçeklik hissi dehşete düşünüyor.

 

Haberturk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://i.hizliresim.com/pnok3r.jpg

 

18 yaşındaki Kate, şizofreni hastalığıyla mücadele eden bir sanatçı. Kate’e göre hastalığıyla sanatçı yönü arasında bir bağlantı var. Kate 17 yaşındayken, ailesi mental hastalığının kötüye gittiğini fark ediyor ve genç kadına şizofreni teşhisi konuyor.

 

http://i.hizliresim.com/zMVLo7.jpg

 

Kate gördüğü imgeleri çizimlerine yansıtıyor. Söylediğine göre gördüklerini çizmek onu hastalığıyla mücadele etmede yardımcı oluyor.

 

http://i.hizliresim.com/DDRm0o.jpg

 

Kate’in halüsinasyonları sadece görüntülerden ibaret değil: “Sesler duyuyorum, ses efektleri işitiyorum, rastgele anlamsız gürültüler… Böcekler de görüyorum, yüzler de, bedensiz gözler de…”

 

http://i.hizliresim.com/0zkg5Y.jpg

 

http://i.hizliresim.com/EDqNjg.jpg

 

http://i.hizliresim.com/oVZpJR.jpg

 

http://i.hizliresim.com/Q2lN9g.jpg

 

http://i.hizliresim.com/JD4Nvn.jpg

 

“Her zaman bir sanatçı oldum ama akıl hastalığım ortaya çıkana kadar bunun ne anlama geldiğini bilmiyordum” diyor Kate.

“Bir birey olarak temelde benliğimde bir kırılma ve bozukluk hissettiren “zihinsel hasta” teriminden nefret ediyorum” sözlerini dile getiriyor Kate.

Hastalığıyla ilgili toplumda yaşadığı zorlukları anlatan Kate, “Ne yazık ki insanlara hastalığımı söylediğim anda, onların beni gördükleri biçimde hissetmeye başlıyorum” diyor.

 

http://i.hizliresim.com/nlgp3N.jpg

 

http://i.hizliresim.com/GDkNrb.jpg

 

http://i.hizliresim.com/mozp94.jpg

 

Onunla konuşan böceklerden biri "Umarım sigara dumanında boğulursun" diyor Kate'in anlattığına göre.

 

Habertürk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Şizofreni ve Çoklu Kişilik Üzerine

   http://youtu.be/WH8g2NjFXN4

   , Yer: Sağlık

  • Şizofreni ve Sesler

   http://i.hizliresim.com/zQd7J9.jpg   Şizofrenlerin gerçekte olmayan sesler işitmesinin nedeni belirlendi.   Amerikalı bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, eksik bir gen nedeniyle şizofrenlerin gaipten sesler duyduğunu gösterdi.   Bilim adamları, eksik genin beyinde bazı kimyasal değişikliklere yol açarak bilgi akışını etkilediğini belirtti.   Araştırmaya imza atanlardan Stanislav Zakharenko, işitsel bilgilerin değerlendirilmesinde kilit rol oynayan beyindeki bazı bölümler ar

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Şizofreni ve Cin Çarpması

   Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde görev yapan M. Kemal Irmak isimli profesör, uluslararası hakemli bir dergide "Şizofreni ya da Cin çarpması" başlıklı bir makale yayımladı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nda çalışan Profesör M. Kemal Irmak, Journal of Religion and Health isimli dergide yayımlanan bilimsel makalesinde şizofreni hastalarının cinler tarafından rahatsız edildiğini kabul etmesi dikkat çekti. Meselenin bir başka ayrıntısıysa bilim değeri tartışmalı olan bu dergiye yazılacak bilimsel m

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Bütün Otizm Hastaları Ateistmiş!

   Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya, bütün otistikçocukların ateist olduğunu belirterek, "Otistikçocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" dedi.   Kaya, otistik dünyaya gelen çocukların temel özelliğinin dış dünya ile iletişim kuramamaları olduğunu söyleyerek, "İletişim kurup konuşamadıkları, empati kuramadıkları için, sizi anlayamıyorlar, sizin davranışlarınıza anlam veremiyorlar. Böyle bir problem var" diye konuştu

   , Yer: Gündem

  • Şizofreni

   Şizofreni Nedir? Kişide en az bir aylık sure içinde aşağıdaki belirtilerden en az ikisinin varlığı ( sanrılar; varsanilar; konuşma özellikleri ve kalitesinde bozulma; aşırı ölçüde garip ve anlamsız şekilde dağılmış davranışlar; negatif belirtiler dediğimiz duygusal yüz ifadelerinde azalma, düşünce ve fikir üretimi ve yapısının kısırlaşması,enerji ve bir şeyler yapmaya hevessizlik hali)   Bu durumdaki kişide hastalığın sureci içinde sosyal, mesleki, ailesel ilişkilerinde ve kendine bakim gibi al

   , Yer: İnsan Psikolojisi

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...