Jump to content

Kehribar İçinde 99 Milyon Yıllık Kurbağa


NizaL

Önerilen Mesajlar

Yaklaşık 99 milyon yıl önce, bugünkü Myanmar’daki küçük bir kurbağa, belki de bir sonraki yemeği olmasını istediği bir böcekle birlikte aniden bir bitki özüne yapışmıştı. Bu durum kurbağa için oldukça üzücü gibi gözükse de, bilim için şanslı bir andı.

 

http://i.hizliresim.com/pno2Wo.jpg

 

99 milyon yıllık kehribar fosilleri, ıslak, tropikal ormanlarda yaşayan kurbağaların en erken doğrudan kanıtını sağlıyor

 

Şu anda Electrorana limoae olarak adlandırılan soyu tükenmiş bir tür, ıslak, tropik ormanlarda yaşayan kurbağaların en erken doğrudan kanıtını sağlayan ve kehribarla korunmuş kurbağaların bilinen en eski örnekleri olan dört fosilden biri.

 

Araştırmanın eş yazarı David Blackburn, “Bu zaman dilimine ait küçük bir kemik fosili bulmak neredeyse hiç duyulmamış bir şey. Küçük kemikler bile korunmuş ve büyük ölçüde üç boyutlu.” diyor.

“Ama bu hayvan için en heyecan verici olan şey onun bağlamı. Bu kurbağalar, tropik bir ekosistemin parçasıydı, bazı yönlerden, bugün bulduğumuz şeyden farklı değillerdi, dinozorlar hariç.”

 

Kurbağalar en az 200 milyon yıldır varlar, ama onların erken dönemlerini bilmek oldukça zor. Genellikle küçük ve hafif yapılı olan kurbağalar günümüze kadar iyi korunma eğiliminde değiller. Bugüne kadar bulunmuş olan kurbağa fosilleri, kurak iklim koşullarından daha sağlam türlere doğru eğimli, ancak kurbağa çeşitliliğinin büyük kısmı bugün tropikal ormanlarda yaşıyor.

 

Blackburn, “Herhangi bir çocuğa bir yağmur ormanında hangi hayvanların yaşadığını sorun ve kurbağaların bu listede yer aldığını görürsünüz. Ama şaşırtıcı bir şekilde, fosil kayıtlarında, yağmur ormanlarıyla uzun zamandır devam eden bir ilişki olduğunu söylemek için neredeyse hiçbir şeyimiz yok.” diyor.

 

Güneydoğu Asya’daki kuzey Myanmar’ın kehribar tortuları, bambu benzeri bitkiler, suda yaşayan örümcekler ve kadife solucanların fosil kanıtlarıyla, eski orman ekosistemlerinin eşsiz bir kaydını oluşturuyor. Electrorana’nın ve diğer fosillerin keşfi, Kretase dönemindeki kurbağalar hakkındaki anlayışımıza katkıda bulunarak, en az 99 milyon yıldır ıslak, tropikal ormanlarda yaşadıklarını gösteriyor.

 

http://i.hizliresim.com/JD4Wa5.jpg

 

Kehribar içinde bulunan kurbağa fosilleri, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika’da bulunan ve yalnızca yaklaşık 40 milyon ve 25 milyon yıl öncesine ait olan önceki örneklerle oldukça nadir

 

Birkaç cm’den daha küçük olan Electrorana, grubun en iyi korunmuş örneğini oluşturuyor. Kehribarın içinde açıkça, kurbağanın kafatası, ön ayakları, omurgasının bir kısmı, bir arka uzuv ve tanımlanamayan böcek görülebiliyor. Diğer kehribar fosilleri iki el ve reçinenin içinde büyük olasılıkla çürümüş bir kurbağa izi içeriyor.Ancak Electrorana, cevap verdiğinden daha fazla soru ortaya çıkarıyor.

 

Herpetologlar bir kurbağanın yaşam öyküsünün ayrıntılarını ayırt etmek için birçok karakteristik özelliği kullanırlar ve diğer kurbağaların bilek kemikleri, pelvis, kalça kemikleri, iç kulak, omurganın tepesi ya da yavru kurbağında henüz tam olarak gelişmemiş olan diğer kurbağalarla nasıl bağlantılı olduğunu belirler.

 

Herpetologlar bir kurbağanın yaşam tarihinin ayrıntılarını ayırt etmek ve diğer kurbağalarla nasıl bağlantılı olduğunu belirlemek için birçok karakteristik özelliği kullanır. Ancak bilek kemikleri, pelvis, kalça kemikleri, iç kulak, omurganın tepesi ya eksiktir ya da yavru kurbağada henüz tam olarak gelişmemiştir.

 

Blackburn, mevcut kemiklerin Electrorana’nın olası yaşayan akrabaları hakkında ipuçları verdiğini, ancak sonuçların kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor: Benzer özelliklere sahip türler ateş karınlı kurbağalar ve ebe kurbağalarıdır. Yani ılıman, tropikal olmayan ekosistemlerde yaşayan Avrasya türleri.

 

Blackburn’un uzun soluklu projelerinden biri olan hem canlı hem de soyu tükenmiş kurbağaların CT iskelet verilerini toplamak, eski evrimsel ilişkileri aydınlatmaya yardımcı olabilir, belki de Electrorana’nın evrim ağacının neresinde olduğunu açıklığa kavuşturabilir.

Bu arada Blackburn, kehribar içinde korunmuş diğer kurbağaların keşfedileceği umudunu taşıyor ve Electrorana’nın bu keşifleri bir parçası olacağını umuyor.

 

“Ormanlarda çok sayıda tek tür kurbağa topluluğumuz yok. Sadece bir tane var gibi görünüyor. Gelecekte çok daha fazla fosil olabilir.”

 

Erman Ertuğrul

Makale: Lida Xing et al, The earliest direct evidence of frogs in wet tropical forests from Cretaceous Burmese amber, Scientific Reports (2018).

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Avustralya 2 milyon kediyi öldürecek !?

   Avustralya'da hükümetin ülkelerindeki 2 milyon kediyi 2021'e kadar öldürme planı yaptığı ortaya çıktı. Doğada çok sayıdaki türün ortadan yok olmasından sorumlu tutulan kedilerin sayısının azaltılması amacıyla böyle bir planın yapıldığı öğrenildi. ABD basınındaki haberlere göre kediler, uçaklardan atılacak, zehirli sosislerle öldürülecek.   ​Amerikan New York Times gazetesinin geçen hafta içinde yayımladığı makaleye göre Avustralyahükümeti, nüfusu 2-6 milyon arasında değişen başıboş kediyi öld

   , Yer: Gündem

  • Kola içtikten sonra 1 saat içinde vücudumuzda olanlar

   İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.   20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vucudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur   40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebeklerniz büyür. kan basıncını

   , Yer: Sağlık

  • 'ODTÜ' Dünyanın İlk 100'ü İçinde

   http://rsm.haber365.com/H/1309168142_19_universite-kep-mezun.jpg   "Orta Doğu Teknik Üniversitesi" ilk kez dünyanın en iyi 100 üniversitesi içine girmeyi başardı. İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer buldu.   8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Or

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...