Jump to content

Bacakları Kesilen Yavru Köpek

NizaL

Önerilen Mesajlar

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bacakları kesilmiş halde bulunan ve İstanbul'da ameliyat edilen yavru köpek, kurtarılamadı.

It7JuW.jpg

Yavru köpek, İstanbul Ataşehir'de bulunan havyan hastanesine getirilmişti. Hastane yetkilileri sosyal medyada yaptıkları paylaşımda, " Gerçekten çok üzgünüz. Elimizden gelen herşeyi yaptığımız beirtmek isteriz. Maalesef talihsiz yavrumuzun o minik vücudu operasyonu kaldıramadı. Kendisini kaybettik" dedi.

Veteriner doktor Berktuğ Çiftçi, ameliyat öncesinde şunları söylemişti:

"Hayvanın muayenelerini yaptıktan sonra ayaklarının bandajları alındı ve ağrı kesici antibiyotiklerle, serumlarla desteklendi. Daha sonra hayvan yemek yemeye başladı. Bu iyi bir gelişmedir hayvan için. Bugün için de açıkta kalan yaraların tekrar revize edilerek ameliyata alarak onu ilerde rahat yaşayabileceği protez takıp, gezebileceği şekilde ayarlamaya çalışacağız. 15 günlük kritik bir sürecimiz var. Hayvanın durumu şu an kritik. İlk önce bizim için önemli olan hayvanın hayatta kalabilmesi. Daha sonra uzuvlarıyla alakalı düşüncelerimizi hayvana uygulayacağız daha rahat bir hayat yaşayabilmesi için çabalayacağız. Hastanemize her gün insanlar tarafından darba uğrayan travmaya uğrayan hayvanlar gelmekte. Rutinde yaşadığımız bir olay maalesef ülkemizde şiddet hat safhada. Ama bu gördüklerimiz arasında en kötüsüydü. Biz de şok olduk ilk anda ama daha sonra elimizden geleni yaptık .Ameliyat için hayvanın röntgenleri çekildi. Hayvanın tam olarak probleminin ne olduğu tespit edildi. Nerelerde nasıl kesiklerin oluştuğu, kemiklerin ne kadar zarar gördüğü tespit edildi. Bizim yapacağımız ameliyat hayvanın ileride protez olabilecek şekilde uzuvlarını koruyacak şekilde bir operasyon gerçekleştirmek amacımız."

"İnsan tarafından yapıldığını gösteriyor"

JUYI2X.jpg

"Tabii ki de hayvanın bu operasyonu kaldırabilmesi de önemli" diyen Bertuğ Çiftçi, "Şu an ameliyata girebilecek durumda. Hayvandaki yaralara bakıldığında kesici bir aletle düz kesiklerin oluştuğu belli. Burada bizim düşüncemiz kemikleri kırabilecek tarza balta gibi aletler olabileceği. Düzensiz kesikler yok. Bu da bize insan tarafından yapıldığını gösteriyor" dedi.

Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı da Yasin Yılmaz, vahşeti yapanların bir an önce yakalanmasını istedi.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sapanca'da bacakları kesilmiş halde bulunan ve tedavi altına alındıktan sonra ölen yavru köpekle ilgili yeni bir açıklama yaptı. Vali, iş makinesi iddialarını inandırıcı bulmadığını söyledi.

ORV2V3.jpg

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun yaptığı açıklama şöyle:

"Olayın üzüntüsünden bayram bize zehir oldu. Aynen adam öldürülmüş gibi faili kimse bulun yasal gereği neyse yapalım çünkü o da bir can taşıyor ve bize emanet. Dolaysıyla ha adam öldürülmüş ha bir hayvana bu yapılmış benim için fark etmez. Bu talimatlar üzerine arkadaşlar araştırdılar ama ben jandarma komutanını aradığımda daha önce de vatandaşlar şikayetçi oldukları için onların o mahallede yaptıkları araştırmada çim biçen bir makineden iş makinesinden falan bahsettiler. İlk bul bulgular bu yönde denebilir ama bana pek inandırıcı gelmedi. Velev ki iş makinesiyle bile yapılmış olsun, iş makinesini çalıştıran insanlar orada bir insan uyuyabilir orada bir canlı olabilir etrafı kolaçan edip ondan sonra çalışmaya başlamalılar. Sonuçta bu tür hadiselere karşı önlem almaları gerekir. Onda bile ihmal vardır... Arkadaşlar emniyetten, jandarmadan bir ekip kurdular araştırıyorlar. Yasaların verdiği en ağır ceza verilecektir. Kamuoyu merak etmesin, ben olayın bizzat takipçisiyim."

CNN Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geceden beri sinir krizi geçiyorum.Yemin ederim uykularim kaçtı bunu yapan kişiler ile aynı oksijeni tüketttigim için kendimden igreniyorum.Bu kadar cani bu kadar gaddar bu kadar pislik gerizekalı avradını s..... G...lari a... K.... C....lari şeref..z adiler butun kufurler bu a...koyd... P....lerinin yanında az kalıyor bunu yapanın cezasının aynı şekilde olması gerekiyor hapismis para cezasiymis idammis vallahi kesmez beni tatmin etmez kolu bacakları kesilmeli bunu yapanın diyorum anasını avradını s

... Diyecek hiç bişey bulamıyorum sabaha kadar küfür etmekten başka elimden bişey gelmedi yemin ederim kapıdaki köpeğin yüzüne bakmaya utanıyorum sırf bunu yapanın da benim de insan olduğum için insanlığımdan utandım avradıni s... A...k...yd..mun cocuklari

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Geceden beri sinir krizi geçiyorum.Yemin ederim uykularim kaçtı bunu yapan kişiler ile aynı oksijeni tüketttigim için kendimden igreniyorum.Bu kadar cani bu kadar gaddar bu kadar pislik gerizekalı avradını s..... G...lari a... K.... C....lari şeref..z adiler butun kufurler bu a...koyd... P....lerinin yanında az kalıyor bunu yapanın cezasının aynı şekilde olması gerekiyor hapismis para cezasiymis idammis vallahi kesmez beni tatmin etmez kolu bacakları kesilmeli bunu yapanın diyorum anasını avradını s

... Diyecek hiç bişey bulamıyorum sabaha kadar küfür etmekten başka elimden bişey gelmedi yemin ederim kapıdaki köpeğin yüzüne bakmaya utanıyorum sırf bunu yapanın da benim de insan olduğum için insanlığımdan utandım avradıni s... A...k...yd..mun cocuklari

Haklısınız,ne dense bu keyfi vicdansızlığı anlatamayız.

Bir canlıya sırf canı istiyor diye eziyet edenlerin var olabildiğini gördükçe insanlık adına utanç duyuyoruz.

İnsan ki vicdanı ile insan.Bu yoksa neye yarar bu dünyada yer kaplamışlığı.

Yazıklar olsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Haklısınız,ne dense bu keyfi vicdansızlığı anlatamayız.

Bir canlıya sırf canı istiyor diye eziyet edenlerin var olabildiğini gördükçe insanlık adına utanç duyuyoruz.

İnsan ki vicdanı ile insan.Bu yoksa neye yarar bu dünyada yer kaplamışlığı.

Yazıklar olsun.

Bu insanlik değil

Hayvanlık değil

Her hangi bir canlı bu kah..elik yapmaz yapamaz yapmamalı bu nedir a... Gördükçe sinirlerim tavan yapıyor bayramın da içine etti ser...zler

gözümün önünden gitmiyor köpeğin bakışı

Okadar derin ki okurken insanlığın bittiğine vahşetin hangi boyuta ulaştığına resmen gözleriyle isyan ediyor

Kurban olurum ona ya :(

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İki çocuk siyah yavru köpeğin uzuvlarını kestiği bir video dolanıyor internette. Bu o köpek mi bilemedim.

Tüm bunları yapan kişiler, benzer kişiler ve onları bu şekilde yetiştiren anne ve babaları Allah kahretsin diyorum. Ölümleri kendi kanlarında boğulmak suretiyle olsun.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KEPÇE OPERATÖRÜ GÖZALTINDA

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, yavru köpeğin ölümüyle ilgili fail ya da faillerin bulunması için talimat verdi.

Harekete geçen Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında bölgede çalışma yapan kepçe operatörü gözaltına alındı.

Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ve İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Sapanca ilçesinde yavru köpeğin patileri kesilmiş halde bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Olay yerine çağrılan belediye işçileri ve jandarma ekipleri, bölgedeki otları temizleyerek yavru köpeğin kopan uzuvlarını aradı.

Bölgede yol çalışması yapıldığı esnada, otların içinde bulunduğu ve köpeğin patilerinin kopmasına neden olduğu düşünülen Sapanca Belediyesi'ne ait iş makinesi de olay yerine getirildi.

Kaya ve Yiğit, iş makinesini olay yerinden tekrar geçirerek inceleme yaptı.

Köpeğe ilk müdahale eden veteriner hekim Onur Çakmak da olay yerine gelerek yetkililere bilgi verdi.

Çalışma sırasında köpeğin annesi ve kardeşlerinin gürültüye rağmen otlar arasında yattığı görüldü.

HAYVANSEVERLERE TEPKİ

Gazetecilera açıklama yapan Sapanca Kaymakamı Ali Ada, “Yargısız infaz yapmak yerine destek olunmalı. Hayvanlar orman kenarları yerine barınaklara bırakılsın. Sahiplenmek isteyen hayvanseverler barınaklardan sahiplensin” dedi.

Sapanca Belediye Başkanı Yılmazer de “İlk bulgular iş kazası olduğu şeklinde. Bizzat bilerek, kasti öldürme olduğunu düşünmüyorum. Tabii ki bu araştırma sonucunda daha net şekilde ortaya çıkacaktır" dedi.

Bayram öncesi olduğu için o gün belediyeden iş makinası talep eden mahalle sakini Erol Yıldız da “Kendisini hayvansever olarak tanıtıp prim yapan iki üç kişinin, Sapancamızı bu şekilde itham etmelerini kınıyorum. O iş kazasıdır, asıl caniler o köpekleri buraya bırakanlardır" ifadelerini kullandı.

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde patileri kesilen yavru köpeği veterinere götüren hayvansever Nuray Ersoy, şöyle konuştu: "Tabii iş makinesi patilerini ezerken bedenine nasıl zarar vermedi, bu da hep kafamızda hep soru işareti. 6 yıldır o bölgede besleme yapıyorum, bugüne kadar hiç böyle bir şey yaşamadım. Sosyal medyada çok duyuyoruz, işte kulak kesme, pati kesme, ben onları izleyemeden direkt sayfamdan çıkartıyorum. 'Şükürler olsun ki Sapanca'daki insanlarda böyle bir şey yok.' O gün tam o noktada iş makinesinin çalışması tesadüf mü? Muhtemelen iş kazası, göremezler, çok minik çünkü."

Ersoy, “Artık biz şu konuma geldik, bir cani var, ben o caniyi koruyor, saklıyor konumundayım, çok yoruldum. Bu bir iş kazası" şeklinde konuştu.

Ölen yavru köpeğin annesinin yol kenarındaki dikenlerin arasında doğum yaptığını aktaran Ersoy, yavruların hiç oradan ayrılmadığını aktardı.

Ntv

İki çocuk siyah yavru köpeğin uzuvlarını kestiği bir video dolanıyor internette. Bu o köpek mi bilemedim.

Tüm bunları yapan kişiler, benzer kişiler ve onları bu şekilde yetiştiren anne ve babaları Allah kahretsin diyorum. Ölümleri kendi kanlarında boğulmak suretiyle olsun.

Söz konusu videonun en erken 9 Ağustos 2016 tarihinde bir Facebook sayfasında paylaşıldığı görülüyor.

Geçtiğimiz hafta Ürdün merkezli bir sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan paylaşıma göre ise görüntüler Ortadoğu’daki bir ülkeden.(teyitorg)

Vicdan ,merhamet memleketi ,dini,ırkı ,kökeni ne olursa olsun insana ait olması gereken içsel bir pusula iken,vahşetin çocuk yaşta sindirildiği bünyeler gördükçe insanlığın vebalinin çığ gibi büyüdüğü ortaya çıkıyor.

Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederlerdi.

William Ralph Inge

NizaL tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yozlaşma o kadar ileri düzeyde ki... İnsanlar çoğu şeye duyarsız kalmakta. Duyarsız kaldıkları şeylerin bir yansıması bu olay sadece. Yani buna verilen bir tepki zincirleme olarak yozlaşan, haksız giden her şeye karşı insanlarda farkında olmadan bir bilinç yaratmakta. Köpeğe her ne kadar insan olarak üzülsek de kolektif tepkilerin eskiye oranla daha ciddiye gidişi memnuniyet verici. Tıpkı fitili ateşlendiğinde patlamayan dinamitin artık patlayacak hale gelmesi gibi bir olay.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aklımdan gitmiyor bu olay ve kanımı donduruyor. İnsanların iğrençliği ve olayın vehameti bir yana, artık gerçekten bu ülkede hayvan hakları konusunda devlet tarafından gerçekçi ve ciddi adımlar atılmalı. Daha doğrusu, ülkenin yarısının psikopat oluşu, yaşanılan olayları meşrulaştırmıyor ya da bu türden ya da farklı türden istismar olaylarının hiçbiri birbirinden daha az acı içermiyor. Bence acilen ülkedeki tımarhane sayısı artırılmalı ve her eve bir psikolog atanarak bu tür şiddet eğilimli psikopatların toplumdan ayıklanması gerekiyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir iyilik ve adalet savaşçısı değilim ama masum olan savunmasız bir varlığa zarar verildiğini görünce katil olmak istiyorum. O an öyle bi' şiddetle doluyorum ki, gördüğüm yerde bunu yapana aynısını yapabilirim gibi geliyor. Nefret doluyorum. Ve evet, kaç gündür gözleri hiç gözümün önünden gitmiyor. Daha öncekiler gibi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
paranormalfikir

Bence körü körüne hümanistlik bir saçmalık. En iyi ceza, insanın derin vicdan azabı çekmesi... Direkt ölüm cezaları da mantıklı gelmiyor. Gittiği yerde uğradığı azabın yanında, bu alemde de karşılığını, yaşayarak almalı...

Bu ve benzeri şeylerde insanın yaptığına karşılık en iyi verilebilecek ceza, vicdanının yakasına yapışması için izlenecek yolu belirlemek. En sapkın insanın içinde bile vardır vicdan...

Bir insan, bir canlıya zarar verince bazı ülkelerde o kişiyi barınaklarda zorunlu hizmete tabi tutuyorlar. Bence bu yöntem, bir açıdan o canlılara bir hakaret. Mesela bu caniliği yapan kişinin, bir barınakta köpekler için çalışmasını düşünmek, köpekler için bir hakaret sayılır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu ve buna benzeri suçlar işleyen,veya bunlara göz yuman vatandaş ya da yetkililerin kimliklerine el konulup vatandaşlıktan ve aile kütüklerinden düşülmesi;acilen barınaklara(hastaneye değil) kapatılıp boyunlarına tasma kulaklarına aşı küpesi vurulması;tüm anayasal haklarının askıya alınıp insan türünün bir üyesi olmaktan men edilmeleri;kısırlaştırılmaları;saldırgan olanların veya sadece sesli konuştuğu için saldırgan olarak şikayet edilenlerin uyutulmaları;aşırı saldırgan olanların( veya ağzında köpük olanların) görüldüğü yerde vurulmaları;görülecek bir yerde işledikleri suçu belirten bir bant,boyunlarında da tasma takmadan sokağa çıkmalarının yasaklanması ...içimi biraz rahatlatırdı.Yine de adaletin ancak yarım kalmış bir müsveddesi sayılabilirdi bu.İnanıyorum ki ilahi adalet gerekeni yapacaktır.Biz ise kedimizi bu olaydan ve buna benzer tüm olaylardan sorumlu tutmalıyız.Kadına,çocuğa ,yoksula,insan dışındaki hayvan türlerine,etnik ve dini azınlıklara,muhaliflere,öğrencilere,yabancılara,eş cinsel ve homoseksüellere,kararsızlara ve gözünün üstünde kaşı olanlara bizim yurdumuzda şiddet uygulanıyorsa gözümüzü açık tutmalıyız ve şu anda da gerçekleşmekte olan binlerce olaya tam şu anda müdahale etmeye başlamalıyız.Aynı şekilde,hükümeti,bürokrasiyi,özel şirketleri, kolluk kuvvetlerini ve yerel yönetimleri de denetleyen biziz ve onları bu konuda değiştirmesi gereken de biziz.Trafikte can veren bir kediyi kurtaramayınca bir süre yas tutmuştum,çektiğim acı aynı yerde başka bir kediyi güç bela kurtarınca azalmıştı.O zaman hayvanın ruhunun da huzur bulduğunu hissettim.Demek ki bu tarz olaylara karşı hissettiğimiz iğrenme ve öfke amaçsız değil.Onu doğru yönlendirmemiz ve bu tarz insanlık suçlarını acilen kendi ellerimizle bitirmemiz gereklidir,zorunludur.

Sokak hayvanları ile ilgili düşünürken hep devasal parklar hayal etmişimdir.Kendilerine ait kulübelerinin olduğu beslenme vs. ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılandığı ve insan türünün şiddet ve baskısından uzakta kedi köpek vs.kasabaları inşa edilse ve psikologlar tarafından ,veterinerler tarafından bu hayvanlar takip edilip,tedavi edilseler,rehabilite edilseler , mutlu ve özgürce ormandaki kasabalarında yaşasalar ve asla ama asla hapsedilmeden istedikleri gibi gezip dolaşsalar,oynasalar,koşsalar;kasabalardaki asayiş,koordinasyon,takip,denetleme ve benzeri işler devlet görevlileri ve gönüllüler tarafından sağlansa, bu kadim dostlarımıza borçlu bulunduğumuz sadakati göstermiş olurduk.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Lethal Perfection
Yozlaşma o kadar ileri düzeyde ki... İnsanlar çoğu şeye duyarsız kalmakta. Duyarsız kaldıkları şeylerin bir yansıması bu olay sadece. Yani buna verilen bir tepki zincirleme olarak yozlaşan, haksız giden her şeye karşı insanlarda farkında olmadan bir bilinç yaratmakta. Köpeğe her ne kadar insan olarak üzülsek de kolektif tepkilerin eskiye oranla daha ciddiye gidişi memnuniyet verici. Tıpkı fitili ateşlendiğinde patlamayan dinamitin artık patlayacak hale gelmesi gibi bir olay.

Neptün Balık'ın bitişi ile tamamen tükenecek, ortadan kalkacak bir bilinçten ötesi değil. Yani hayvanlar üzerinden konuşursak, Neptün Balık'a girmeden hayvanlara karşı ilginin artacağı tahminlerde vardı, bir on yıl sonra ne bu tarz konular konuşuruz ne de ana haber bültenlerine taşırız. Her şey bize oldukça olağan ve sıradan gelecek zamanla. Neptün Balık ise, tükenişi ve çöküşü gösteriyor işte. Vardığımız yer esasında bir boşluk, ve biz bu boşluğu doldurmaya kalkıştığımız zaman çoğu şeyi artık görmemeye başlayacağız. Bizim gördüğümüz tek şey medeniyete dair inancın zamanla nasıl çöktüğü, farkına varmadığımız rezilliklerin gün üzerine çıkışıdır. Bir şeylerin yalan olduğunu keşfediyoruz, ama nihayetinde bu süreç de geçecek.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bursa'da Ayakları Kesilmiş Kedi Yavrusu Bulundu

Bursa'da 4 ayağı kesilmiş yavru kedi ölüsü bulundu. Polis, vahşeti gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı soruşturma başlattı.

goXj0N.jpg

Sakarya'da ayakları ve kuyruğu kesilmiş yavru köpek gündemden düşmeden benzer bir haber Bursa'dan geldi. Yıldırım ilçesinde, 4 ayağı kesilmiş yavru kedi ölüsü bulundu.

Millet Mahallesi Vatan Caddesi'nde vatandaşlar, kaldırım üzerinde 4 ayağı kesilmiş yavru kedi ölüsünü fark ederek durumu polis ve belediye ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen Yıldırım Belediyesi Veterinerlik ekipleri, 1 aylık olduğu değerlendirilen yavru kediyi alıp, hekimliğe götürdü.

Polis ekipleri, yavru kediyi eziyet çektirerek öldürenleri yakalamak için geniş çaplı soruşturma başlattı.

Vatandaşlar, vahşete büyük tepki gösterdi.

Geçen hafta Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ayakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan yavru köpek veterinerin müdahalesine rağmen can vermişti. Toplumda büyük tepki çeken olayla ilgili başlatılan soruşturmada olaya sebep olduğu iddia edilen kepçe operatörü tutuklanmıştı.

Tutuklu kepçe operatörünün eşi bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Delil olmadan sadece orada çalıştı diye bir gariban tutuklandı. Sadece infiali durdurmak için verilen bir karar. Gerçek suçluyu bulun" ifadelerini kullanmıştı.

Ntv

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Dünyada üzülecek çok şey var, belki hemen arka mahalleye gitseniz ne yaşamlar görürsünüz. Köpeği boş verin, olmuş geçmiş artık. Faydası varsa bulunur, yoksa kendinizi üzmenin bir anlamı yok.

Bir insana aynısı yapılsa "boşverin, kendinizi üzmenin bir anlamı yok." der miydiniz? Tepki çekeceğini düşündüğünüz için buraya yazmazdınız belki ama içinizden der miydiniz? Arka mahallede insanı üzecek bir çok olay vardır mutlaka ama hiçbir şey savunmasız, masum, derdini anlatamayan, hakkını savunamayan bir varlığa böyle işkence edilmesi kadar üzücü değildir. Bu durumdaki bir varlığa kötülük yapabilen insan çevre kirliliğinden başka bir şey değildir. Bence insanlar bu olaylara üzülmeli ve öfkelenmeli. Bu duygular insanları harekete geçirecek ki bu olaylar normalleştirilmeyecek. Evet belki bu adam ceza bile almadan elini kolunu sallayarak aramıza karışacak ama en azından yaptığının normal olmadığının dile getirilmesi bile çok önemli. Bazı insanlar utanmadan hayvanlara yaptıkları işkenceleri gelip size bile anlatıyorlar. Çoğu da dışarıdan bakıldığında sıradan, her gün rastladığımız insan tipleri. Siz onlara tepki göstereceksiniz ki onlar insanlardan çekinmeye, yaptıklarından utanmaya başlayacaklar. Toplumda bu tarz şeylerin çok tepki çektiğinin bilinmesi bile insanları bilinçlendirebilir ve birçok işkenceyi engelleyebilir aslında. O yüzden bu tür hayvana işkence haberlerinin gündemde tutulması gerekiyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Lethal Perfection
Bir insana aynısı yapılsa "boşverin, kendinizi üzmenin bir anlamı yok." der miydiniz? Tepki çekeceğini düşündüğünüz için buraya yazmazdınız belki ama içinizden der miydiniz? Arka mahallede insanı üzecek bir çok olay vardır mutlaka ama hiçbir şey savunmasız, masum, derdini anlatamayan, hakkını savunamayan bir varlığa böyle işkence edilmesi kadar üzücü değildir. Bu durumdaki bir varlığa kötülük yapabilen insan çevre kirliliğinden başka bir şey değildir. Bence insanlar bu olaylara üzülmeli ve öfkelenmeli. Bu duygular insanları harekete geçirecek ki bu olaylar normalleştirilmeyecek. Evet belki bu adam ceza bile almadan elini kolunu sallayarak aramıza karışacak ama en azından yaptığının normal olmadığının dile getirilmesi bile çok önemli. Bazı insanlar utanmadan hayvanlara yaptıkları işkenceleri gelip size bile anlatıyorlar. Çoğu da dışarıdan bakıldığında sıradan, her gün rastladığımız insan tipleri. Siz onlara tepki göstereceksiniz ki onlar insanlardan çekinmeye, yaptıklarından utanmaya başlayacaklar. Toplumda bu tarz şeylerin çok tepki çektiğinin bilinmesi bile insanları bilinçlendirebilir ve birçok işkenceyi engelleyebilir aslında. O yüzden bu tür hayvana işkence haberlerinin gündemde tutulması gerekiyor.

İnsanla ortak pek çok yönü olmasına rağmen maymunlar üzerinde canlıyken kesip biçme deneyleri yapılmaz. Daha çok fareler üzerinde yapılır. Peki neden? Mamyunların bilişsel kapasitesi farelerden kat kat üstün olduğundan dolayı acıyı hafızada canlı tutarlar, bakışları bile değişirler. Ancak fare üzerinde ne yaparsanız yapın, sadece anlık olarak bir acı tepkisi verirler ve bundan sonraki davranışlarında bu acıyı hiç yaşamamış gibi davranırlar. Pekala köpekler fare değil, beyinleri bir nebze daha gelişmiş ancak bir insanın göstereceği kadar derin bir hassasiyet yaşamazlar. Yani bir insan, bunları yaşadıktan sonraki hayatında intihar edebilecekken bu haldeki köpek bırakın intiharı, topu fırlattığınız zaman her seferinde bacakları varmış gibi koşmaya çalışacak da koşamayacak. Şimdi diyorum ki, "Üzülmenin bir anlamı yok". Zira tarih hayvanlara yapılan eziyetlerle dolu, Hayırsızada'ya açlıktan ölmesi için kapatılmış köpeklere de acıyın bari. Hatta daha ön frontal lobu gelişmediğinden dolayı bir hayvana eziyet eden çocuğu da lanetleyin, varacağınız sonuç olsa olsa boşa kürek çekmek olur. Zira hayvana bir insanın eziyet etmemesi ahlaki, onursal bir konu olduğu kadar koşulların haliyle de alakalıdır. İkinci dünya savaşında Rusların tankların altında patlamak üzere gönderdiği köpekleri duydunuz mu? Bence bu dört bacağını kesmekten de kötü bir durum, bunu yapan askerlerin de "Oh ne güzel oldu ortada köpek möpek kalmadı" dediğini de zannetmiyorum.

Eğer kolektif bir dehşet varsa, bunun yansıması kediye köpeğe de olacaktır. Kimse eğer üç yaşında değilse kedi köpekle uğraşmaz, önce toplumun genel ruh halini düşünmek gerekir. Yok eğer siz insanları bilinçlendirmenin doğrudan işkenceleri engelleyeceğine inanıyorsanız, kolektif ruh halinin temsil ettiği yönü anlayamamışsınız demektir. Burada mesele şu, koşullar dolayısıyla başka bir insanı öldüremeyecek bir insan kendisini sokak hayvanları üzerinden tatmin ediyor. Biraz gözünüzü açın da esas şeyi görün.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tutuklanan kepçe operatörü: O köpeğe ben zarar vermedim

Sakarya’da yavru köpeğin bacaklarını ve kuyruğunu keserek ölümüne yol açtığı iddiasıyla tutuklanan greyder operatörü İlhan M.’nin ifadesine ulaşıldı: "Köpeklere zarar vermedim. Suçsuzum."

Sapanca'da yavru bir köpeğin ayakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunması Türkiye'de infial yarattı. Soruşturmanın ardından bölgede çalışmalarda bulunan bir kepçe operatörü tutuklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, henüz basına vermediği görüntülerin olduğu, burada kepçenin köpeğin bacaklarını kestiğini söyledi ancak hayvan aktivistleri aynı fikirde değil. İddiaya göre bir kepçenin köpeğin ayaklarını bu şekilde kesebilmesi mümkün değil. Tutuklanan operatörün eşi de dün yaptığı açıklamada 'bunu yapan cani kişinin hala dışarıda gezdiğini' söylerken eşinin tutuklanmasının sadece 'Sakarya'nın adını temize çıkarma' olduğunu belirtti.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz da tutuklanan operatörün ifadesine ulaştı:

Çalışma bölgesinde çukurları dolduruyordum. Üç —dört köpek gördüm. Ancak köpeklere zarar vermedim. Silindir kullanan iş arkadaşım ile kamyoncu arkadaş da vardı. Yol kenarındaki çukurları doldurup otları temizliyordum. Suçsuzum”

AVUKAT: HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI

Avukatı Handan Durdu ise “İş makinesinin olayı bir anda gerçekleştirdiğini düşünsek bile dört ayağı ve kuyruğunun kopması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu olayın başka şahıslar tarafından vahşice kesilmek suretiyle meydana geldiğini düşünmekteyiz” dedi.

VETERİNER: EZİLMEDEN DOLAYI KOPTU

Bacaklarını kesilen yavru köpek olayında tutuklanan şüphelinin eşi: Gerçek cani saklanıyor

Sapanca Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararında, köpeği muayene eden veteriner Onur Çakmak’ın “Hayvanın arka ayakları ve kuyruğu ezilmeden ötürü kopmuştur” şeklinde mütalaa verdiği belirtildi. Köpeklerin Nuray Ersoy ve Sevil Özyavuz tarafından beslendiği ve bu durumda sahipli oldukları sonucuna varan mahkeme, ‘mala zarar verme’ suçundan tutuklama kararı vererek, İlhan M.’yi cezaevine gönderdi.

'İNFİALİ BASTIRMAK İÇİN TUTUKLANDI'

Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan Hayvanları Koruma Kanunu’na göre bir araçla sahipsiz hayvanı yaralayan veya sahipsiz hayvanı kasten yaralayan kişiye para cezası verilebileceğini belirterek şöyle devam etti: “İki kişinin hayvana yemek vermesi suretiyle sahipli hayvan denilerek adam tutuklanıyor. Ortada tutuklamayı gerektirecek bir suç yoktur. İnfiali bastırmak adına suçlu olduğu netleşmeden ceza vermek, bir insanı linç etmektir. Kanundaki sahipli-sahipsiz ayrımını bugüne kadar kaldırmayan ve vicdani yaptırımlar getirmeyen siyasetçilere karşı infial duyulması gerekiyor.”

tr.sputniknews

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sapanca'da ayakları ve kuyruğu kesilmiş yavru köpeğin İstanbul'da tedavisini gerçekleştiren Veteriner Bertuğ Çiftçi, yavrunun yaralarının iş makinesi kaynaklı olamayacağını düşünüyor.

Sakarya Sapanca'da dört ayağı ve kuyruğu kesik şekilde bulunan yavru köpeğin İstanbul’da tedavisini gerçekleştiren Veteriner Bertuğ Çiftçi konuştu.

Yavrunun yaralarının iş makinesi kaynaklı olamayacağını düşünen Çiftçi ''Bu iş, insan işi'' dedi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Çiftçi “Hayvanın ayak kesim biçimi, kesik yaraları, onun dışında vücudunda kayda değer derin bir yara olmaması, sadece bu bölgelerin travma aldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Çiftçi’ye göre, yavrunun yaraları, bir veya birden fazla kişi tarafından, kemiklerini kırabilecek bir balta, testere gibi bir cisimle olmuş olabilir.

Yavrunun, kesiklerden dolayı normal şartlarda kan kaybından ölmesi gerektiğini söyleyen Çiftçi, ya kesiklerin yavaş yavaş açıldığını ya da damarların bilen biri tarafından sıkıştırılmış olabileceğinden şüpheleniyor.

Kararcom

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
İnsanla ortak pek çok yönü olmasına rağmen maymunlar üzerinde canlıyken kesip biçme deneyleri yapılmaz. Daha çok fareler üzerinde yapılır. Peki neden? Mamyunların bilişsel kapasitesi farelerden kat kat üstün olduğundan dolayı acıyı hafızada canlı tutarlar, bakışları bile değişirler. Ancak fare üzerinde ne yaparsanız yapın, sadece anlık olarak bir acı tepkisi verirler ve bundan sonraki davranışlarında bu acıyı hiç yaşamamış gibi davranırlar. Pekala köpekler fare değil, beyinleri bir nebze daha gelişmiş ancak bir insanın göstereceği kadar derin bir hassasiyet yaşamazlar. Yani bir insan, bunları yaşadıktan sonraki hayatında intihar edebilecekken bu haldeki köpek bırakın intiharı, topu fırlattığınız zaman her seferinde bacakları varmış gibi koşmaya çalışacak da koşamayacak. Şimdi diyorum ki, "Üzülmenin bir anlamı yok". Zira tarih hayvanlara yapılan eziyetlerle dolu, Hayırsızada'ya açlıktan ölmesi için kapatılmış köpeklere de acıyın bari. Hatta daha ön frontal lobu gelişmediğinden dolayı bir hayvana eziyet eden çocuğu da lanetleyin, varacağınız sonuç olsa olsa boşa kürek çekmek olur. Zira hayvana bir insanın eziyet etmemesi ahlaki, onursal bir konu olduğu kadar koşulların haliyle de alakalıdır. İkinci dünya savaşında Rusların tankların altında patlamak üzere gönderdiği köpekleri duydunuz mu? Bence bu dört bacağını kesmekten de kötü bir durum, bunu yapan askerlerin de "Oh ne güzel oldu ortada köpek möpek kalmadı" dediğini de zannetmiyorum.

Eğer kolektif bir dehşet varsa, bunun yansıması kediye köpeğe de olacaktır. Kimse eğer üç yaşında değilse kedi köpekle uğraşmaz, önce toplumun genel ruh halini düşünmek gerekir. Yok eğer siz insanları bilinçlendirmenin doğrudan işkenceleri engelleyeceğine inanıyorsanız, kolektif ruh halinin temsil ettiği yönü anlayamamışsınız demektir. Burada mesele şu, koşullar dolayısıyla başka bir insanı öldüremeyecek bir insan kendisini sokak hayvanları üzerinden tatmin ediyor. Biraz gözünüzü açın da esas şeyi görün.

Hayvanlara yapılan birçok işkenceye şahit oldum. Tecavüze uğradığı için bunalıma giren ve durmadan ağlayan köpekler de gördüm, gördüğü işkence yüzünden insanlardan kaçan köpek de gördüm, arkadaşından ayrıldıktan sonra bunalıma girip yemeden içmeden kesilen köpek de gördüm, ölen sahibi için yıllarca yas tutan köpek de gördüm. Fareden ne kadar farklı bir bilinç düzeyindedir bilemem ama hamster'ın da pet shopta gördüğü işkence yüzünden histerik bir biçimde yavrusunu ensesinden tutup durmaksızın yuvasının içinde sürüklediğini de gördüm. Fareler bir an bile acıyı yaşatıp sonrasında unutsa bile kimsenin hayvana o acıyı yaşatmaya, hayvanı kendine oyuncak etmeye hakkı yok. Siz acımayabilirsiniz ve hatta bu duygusuzluğunuzla övünebilirsiniz. Övünmekte de haklısınız. Keşke ben de duygusuz bir insan olabilsem. O zaman hayat çok daha kolay olurdu. Yolda gördüğüm hasta hayvana boş boş bakıp yanından geçebilen insanlardan olabilseydim keşke. Dünya böyle şanslı insanlarla dolu. Sizinle uzun uzun bu konuda tartışmak istemiyorum. Siz çok heveslisiniz ama ben bu konuda çok hassasım ve kırıcı olmak istemiyorum. Siz bu konuda uzun uzun entelektüel analizlerinizi yapın, tartışmayı kazanmaya çalışın. Konu benim için kapanmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Sincaplar Öksüz Kalan Yavru Sincapları Evlat Ediniyor

Kanada'da yapılan bir araştırma sincapların evlat edindiklerini ortaya koymuş. Bu araştırma kızıl sincapların, annelerini kaybeden yavru sincapları evlat edindiğini göstermiş. Türkiye’de de yaşayan, ancak kürkleri için avlanmaları sebebiyle ülkemizde nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl sincapların evlat ediniyor oluşu, bilimsel açıdan son derece önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor. Zira uzmanlar evlat edinmenin geniş aile gruplarında yaşayan türler arasında normalken, sincaplar gibi a

, Yer: Gnoxis Cafe

• Dinozorlar Çağından Kalma Bir Köpek Balığı

Bilim insanları, Portekiz kıyılarında dinozorların yaşadığı dönemden beri var olduğu bilinen 300 dişli ve yılan kafalı bir köpek balığı buldu.   Günümüzde hala yaşayan bu tür, insanlardan çok daha önceden beri varlığını sürdürüyor.   Bu fırfırlı köpekbalığı, ticari avcılık sırasında istenmeyen avlanma miktarlarını en aza indirecek bir araştırma projesi sırasında bir trol balıkçısı tarafından yakalandı. Köpek balığı, “Yaşayan fosil” olarak nitelendiriliyor ,çünkü varlığına dair kanıtlar e

, Yer: Bilim & Teknoloji

• Rüyada Köpek Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyalarımıza en çok konu olan köpekler astroloji uzmanları tarafından nasıl yorumlanıyor? Anlamsız gibi gözükse de rüyada köpek görmek oldukça sık karşılaşılan bir durum.     Kimi astroloji uzmanları rüyada köpek görmenin aslında olumsuzluğa işaret ettiğini söylese de, rüyada köpek görmek bir çok açıdan olumlu sonuçlarla karşılaşacağınızın anlamını taşır. Rüyada köpek görmek, sezgi, sadakat, cömertlik, korunma ve gücü simgeler. Rüya sahibinin güçlü adımlarla ilerleyeceği, yeni işlerle

, Yer: Rüyalar

• Köpek Besleyenler (Yardım)

Uzun zamandır almayı düşündüğüm ve şartlarını oluşturduğum bir konuda yardım rica edeceğim tecrübeli olanlarınızdan. Bu konuyu Elbetteki araştırdım, bu konu ile ilgili sitelere üyeyim okuyor ve araştırıyorum halen vs... Değişik birşeyler duyabilme umuduyla konuyu açmış bulunmaktayım. Farkındayım uzatıyorum ama kafamda 3 cins var doberman, rottweiler ve alman çoban köpeği. Bu cinslerden besleyen var mı ? Şimdiden teşekkürler...

• Kedi ve Köpek Sahiplendirme.

Eh, aslında forumda hayvan sahiplendirme başlığı bulunması da fena olmazdı Aykırı bir şey yoktur diye umuyorum.   İstanbul içi yuva arıyoruz   Border Collie kırması 9 aylık dişi Daisy acil yuva arıyor. Aşırı oyuncu, sıcak kanlı ve akıllı.                   6 aylık dişi, adı "Kedi" 2 köpek ile beraber büyüdüğü için köpeklere fazlasıyla alışık sokağa bıraksak köpeklere sürünmeye kalkacak başına bir şey gelecek. Evde bakıldığı için sorun değildi ancak şimdi çiftlikte 60 köpek ile be

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...