Jump to content

Kan Hücreleri Gerçek Beyin Hücrelerine Dönüştürüldü


NizaL

Önerilen Mesajlar

Stanford Üniversitesi araştırmacıları son yılların en iddialı çalışmalarından birisini yaparak, tarihi değiştirecek bir teknik keşfettiklerini açıkladılar. İnsandan alınan kan örneği içindeki bağışıklık hücreleri, bu teknikle 3 hafta içinde birer beyin hücresine, yani nörona dönüştürülüyor.

 

PDp8VN.jpg

 

Modern bilimin sunduğu pek çok imkan sayesinde, vücudumuzun farklı bölümlerinden aldığımız hücreleri, nöronlara dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu konuda yapılan araştırmalarda fareler üzerinde yapılan keşifler, bilim insanlarına yön veriyor. 2011’de deri hücrelerinden beyin hücresi elde edilmek için yapılan bir araştırma, yöntemin başarılı olduğunu ancak pek kolay olmadığını gösterdi.

 

Yani bilim insanlarının insan vücudundan bir başka hücre grubunu seçmesi gerekiyordu. Stanford Üniversitesi araştırmacıları, kandaki bağışıklık hücrelerini bu iş için seçtiler. Yapılan çalışmanın baş yazarı Marius Wernig, “Deriden üretimde kullanılan kök hücrelere ulaşmak pahalı ve zahmetlidir. Ayrıca bu hücrelerin elde edilmesi, hastaların acı çekmesine neden olur, dolayısıyla yeni bir kaynağa ihtiyacımız vardı” diyor.

 

5y4Pvj.png

 

Araştırmalarda kullanılan bağışıklık savaşçısı T hücreleri

 

EDbGL8.gif

 

T hücrelerinin dönüştüğü nöronlar

 

Yapılan çalışmalar sonucunda, 1 mililitre kandan ortalama 50.000 nöron üretmenin mümkün olacağı kanıtlandı. Ekip, tekniği uygularken sadece 4 farklı proteinden yararlandı. Kısaca T hücreleri beyin nöronlarına dönüştürüldüler. T hücreleri, basit bir yuvarlak şekle sahip çok özel hücrelerdir, bu nedenle nöronların salkım saçak yapılarına bürünmeleri durumu oldukça kafa karıştırıcı.

 

Peki bu teknik neden geliştirildi? Nerede kullanılacak?

 

Otizm ya da şizofreni gibi biyolojisi henüz kesin bir şekilde tanımlanmamış hastalıklar var. Yapay nöronlar sayesinde insanların yaşadıkları değişimler, onlara zarar verilmeden gözlemlenebilecek. Ancak bir sıkıntı var; bu teknikle elde edilen nöronlar, beyin hücrelimizdeki ya da sinir sistemimizdeki kadar olgun sinapslar (bağlantılar) kuramıyorlar. Araştırmacılara göre bu durum, sinirsel hastalıkların laboratuvar ortamında taklit edilmelerine engel değil.

 

star

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
bilim nereye gidiyor böyle adamlar neler yapıyor böyle

 

Bir umut hastalar için. Nöron yitimlerinde bir umut. Lakin biyolojik robotlar da gündeme gelebilir.

Her bilimsel devrim fayda kadar beraberinde risk faktörleri de getirebilir. İnsan bilimin değerini kullanım amacına göre değiştirebiliyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Beyin ve Beyin

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Assassin’s Creed Tarihi Kişiler Ve Gerçek Hikayesi 1

   Bu Paylasdigim Konu Tarihi Kişileri Ve Hikayeyi Anlatmakdadir Derlemedir Ama Oyundanda Bahsediyor Burda Derlemedir     İlk Olarak Oyunun Kendisinin Hikayesini Paylasmaliyim   Assassin’s Creed (Türkçe: Suikastçinin İnancı), Ubisoft şirketi tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. Oyun ilk kez Microsoft tarafından Project Assassin adı altında X ’05 sergisinde takdim edilmiştir. Oyunu

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Neil deGrasse Tyson ''Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?''

   Ünlü Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson kendisine sorulan '' Evrenle ilgili paylaşabileceğiniz en şaşırtıcı gerçek nedir?'' sorusunu cevaplıyor.   https://youtu.be/Pjcpn1K5Npk

   , Yer: Felsefe

  • Jos gerçek mi? Kafayı yemek üzereyim. Joy of satan hakkında düşünceleriniz nedir?

   İslam dininden çıkarken bukadar zorlanmadım. Jos acaip kafamı karıştırıyor. Güç meditasyonlarını yapmaya çalışsamda etki göremediğimden saldım. Jostan başka türkçe kaynaklı satanist sitesi yok mu yaa? Veya jos sizce nasıl bir oluşum? Son olarak temple aeternum (sonsuz tapınak) gibi zır cahilleri hiç önermeyin onların çoğu ergen ve bilgisiz hakikisini bulursam mutlaka konuşurum.

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Ejderhalar: Gerçek mi Efsane mi?

   EJDERHALAR: GERÇEK Mİ EFSANE Mİ?   http://www.dharmarose.com/graphics/goods/treefree/dragons/xl_TF52004.jpg   Ejderhalar, hemen hemen her kültürde yer edinmiş varlıklardır. Birçok kültte varlıklarından bahsedilmesi gibi ejderhalarla iletişim için gerekli majikal ritüeller veya bilgilerde bulunmaktadır. Ejderhalar genel olarak birçok kültürde uçan büyük yılan şeklinde, zeki, akıllı, bilge ve sihre sahip varlıklar olarak geçer. Yalnız batıda kanatlara sahip bir sürüngen olarak resmedildiği görü

   , Yer: Paranormal Varlıklar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...