Jump to content

Apple ARKit 2 Platformunu Tanıttı


NizaL

Önerilen Mesajlar

WWDC 2018'de tanıtımı yapılan ARKit 2, geliştiricilerin yazılımlara çeşitli deneyimler entegre etmesine, belirli bir konuma bağlı kalıcı AR deneyimleri oluşturmasına, nesne algılama ve görüntü izleme özellikleri sayesinde AR uygulamalarını daha da dinamik hale getirmesine olanak veriyor. Apple ayrıca, gerçek dünyadaki nesnelerin boyutlarını hızla ölçmek amacıyla AR’dan yararlanan iOS için Measure uygulamasını ve iOS 12 ile birlikte AR’ı iOS’a daha derinlemesine entegre etmek ve AR nesnelerini Apple uygulama ekosisteminin tamamında kullanılabilir hale getirmek için geliştirilen yeni açık kaynak kodlu dosya formatı usdz’yi de tanıttı.

 

yqmY4n.jpg

 

ARKit 2

ARKit 2 ile sunulan, paylaşılan deneyimler özelliği, iPhone ve iPad’de artırılmış gerçekliği daha da etkileyici hale getirecek. Bu özellik sayesinde birden fazla kullanıcı oyun oynamak veya ev dekorasyonu gibi projelerde iş birliği yapmak için bir araya gelebilecek. Geliştiriciler ayrıca, aile ve arkadaşların farklı bir iOS aygıtından AR oyununu en iyi şekilde izleyebilmelerini sağlamak için bir seyirci modu da ekleyebilecek.

 

Kalıcı AR özelliği, kullanıcıların gerçek dünyada geri dönebilecekleri sanal nesneler bırakabilmelerini sağlayan fırsatlar sunarak tüketicilerin AR uygulamalarıyla etkileşim yöntemlerini de değiştirecek. Kullanıcılar bir masada yapboz yapmaya başlayıp daha sonra kaldıkları yerden devam edebilecek veya her seferinde tekrar başlamak zorunda kalmadan birkaç haftalık bir sanat projesi oluşturabilecek.

 

ARKit 2 ayrıca görüntü algılama ve izleme için de destek sunuyor. Böylece oyuncaklar ve heykeller gibi 3D nesneleri algılamak mümkün oluyor ve gerçek dünyanın yansımaları AR nesnelerine uygulanabiliyor. Bu sayede AR deneyimi gerçek ve sanal dünyaların çok daha gerçekçi bir karışımı haline geliyor.

 

Measure

iOS 12’de sunulan yeni Measure uygulaması, gerçek dünyadaki nesneleri mezurayla ölçer gibi hızla ölçmek için AR’dan yararlanıyor. Yeni uygulama; fotoğraf çerçeveleri, posterler ve tabelalar gibi nesnelerin boyutlarını otomatik olarak sunuyor, ayrıca diyagonal ölçümleri gösterebiliyor, alan hesabı yapabiliyor ve kullanıcıların bir fotoğraf çekip doğru boyutlarla doğrudan iPhone veya iPad’lerinden paylaşabilmelerini sağlıyor.

QuickLook ve usdz

iOS 12, iOS’ta neredeyse her yerde AR deneyimi yaşamayı kolay hale getiriyor. Pixar ile iş birliği yapan Apple; Mesajlar, Safari, Mail, Dosyalar ve News gibi uygulamalarda güçlü grafikler ve animasyon özelliklerini koruyarak paylaşım yapmak için optimize edilen yeni dosya formatı usdz’yi sunuyor. Kullanıcılar, usdz formatını kullanarak, AR için Quick Look özelliğiyle gerçek dünyaya 3D nesneler yerleştirip bir şeyin bir yerde nasıl duracağını görebilecekler.

 

LD2k30.jpg

 

ARKit 2 ve usdz, bugünden itibaren Apple Geliştirici Programı üyelerinin kullanımına sunulan iOS 12 geliştirici önizlemesi sürümünün birer parçasıdır. ARKit 2 ve usdz desteği, bu sonbaharda iPhone 6s ve daha yeni modeller, tüm iPad Pro modelleri, 5. nesil iPad ve 6. nesil iPad için ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

 

Haber Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • En iyi Windows bir Apple mı?

   Soluto isimli bir yazılım şirketi, PC performansını arttırmayı amaçlayan kendi uygulamasından gelen verileri kamuoyuyla paylaştı. Buna göre piyasadaki en iyi Windows 7 ve 8 diz üstü bilgisayar, MacBook Pro 13!   Yaklaşık 150.000 bilgisayardan gelen verilere dayanan listede "kitlenme, takılma, mavi ekran, başlatma hızı" gibi pek çok değişken dikkate alınmış. Buna göre listenin başına yerleşip "piyasadaki en iyi Windows diz üstü bilgisayar" unvanını almaya hak kazanan bilgisayar, Apple'ın 2012'de

   , Yer: Bilgisayar ve Donanım

  • Bruce Willis, Apple'a karşı dava hazırlığında

   Ünlü oyuncu Bruce Willis, Apple'a karşı tüm dünyada emsal olacak 'iTunes' davası açıyor.   Böylece aksiyon filmlerinde dünyayı kurtarırken görmeye alışık olduğumuz Willis, şimdi de mahkemede savaş verecek. Willis’in dijital müzik arşivini Rumer, Scout ve Tallulah isimli 3 kızına miras olarak bırakmak için dünyanın en değerli teknoloji şirketi olan Apple’a açacağı dava aynı dertten muzdarip milyonlarca insan için de büyük önem taşıyor.   Apple’ın iPod, iPhone ve iPad ürünlerine müzik ve video i

   , Yer: Gündem

  • Fiona Apple

   http://www.canim.net/model-manken/images/fiona-apple-1024x768-22473.jpg   Müzik dünyasında Fiona Apple adıyla bilinen Amerikalı şarkıcı ve bestekar Fiona Apple McAfee Maggart 13 Eylül 1977'de doğdu.   Fiona Apple'nin müzik endüstrisine girişi, bir plak yapımcısının çocuğuna dadılık yapan bir arkadaşının plak yapımcısına Apple'nin demosunu vermesiyle oldu. Apple'nin mezzo-soprano sesi, piyano çalmaktaki becerisi ve şarkı sözleri Sony Music yapımcısının dikkatini çekti. Bunun üzerine Apple ile b

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...