Jump to content

Pekin Adamına Ait Fosiller


NizaL

Önerilen Mesajlar

20. yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olarak kabul edilen Pekin Adamı’na ait orijinal fosiller ilk defa inceleniyor. Altı dişten oluşan bu fosiller Homo erectus türü bir insana ait.

 

ft0fD0.jpg

 

1-2 milyon yıl önce yaşayan Pekin Adamı modeli (Homo erectus pekinensis)

 

20. yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olarak kabul edilen Pekin Adamı, 1920’lerde başkent Pekin yakınlarında yer alan Zhoukoudian’da Orta Pleistosen Çağı’na tarihlenen bir arkeolojik kazı alanında keşfedilmişti. Pekin Adamı’na ait fosiller 2. Dünya Savaşı döneminde ilginç bir şekilde kaybolmuştu.

 

Bilim insanları Pekin Adamı’na ait korunmayı başarmış ancak çeşitli sebeplerle analizi geciktirilen fosil kalıntıları üzerinde ilk kez inceleme yapıyor. Kalıntılar Homo erectus’a ait altı dişten oluşuyor.

 

İspanya Burgos Ulusal İnsan Evrimi Araştırma Merkezi’nden (CENIEH) bir grup bilim insanı Scientific Reports dergisinde “Pekin Adamı”na ait korunmayı başarmış fosil kalıntıları üzerinde gerçekleştirilen ilk incelemeler hakkında bir makale yayımladı. Homo erectus’a ait altı dişten oluşan bu kalıntılar 20’li yıllarda Pekin’in güneybatısında yer alan Zhoukoudian arkeolojik kazı alanında keşfedilmişti.

 

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kazı alanında, çok sayıda insan kalıntısı da dahil olmak üzere ele geçirilen arkeolojik ve paleontolojik materyaller 2. Dünya Savaşı sırasında, ABD’ye götürülürken kaybolmuştu. Kaybolan fosil kalıntılarının dışında kalan ve 1949-1959 yılları arasından yeniden ele geçirilen altı diş geçtiğimiz tarihlerde Pekin Omurgalı Paleontolojisi ve Paleoantropoloji Enstitüsü’nden Xing Song tarafından CENIEH başkanı Maria Martinon-Torres ve hominid Paleobiyolojisi programı koordinatörü José Maria Bermudez de Castro’nun da katıldığı bir çalışma kapsamında incelendi.

 

Bérmudez de Castro orijinalleri kayıp olduğu için, 1930’larda kazı alanında keşfedilen insan fosilleri üzerindeki araştırmaların düşük kaliteli alçı replikalar, ayrıca araştırmacı Franz Weidenreich’dan kalan tavsif ve taslaklar kullanılarak gerçekleştirildiğini söylüyor.

 

xOTiJV.jpg

 

Pekin Adamı’na ait orijinal fosil dişler

 

Homo erectus pekinensis

Ele geçirilen insan fosilleri Kanadalı antropolog Davidson Black tarafından ilk olarak Sinanthropus pekinensis türüyle ilişkilendirilse de daha sonra 1950’li yıllarda fosillerin Homo erectus’a ait olduğu ortaya çıkarıldı. Martinon-Torres’in belirttiği üzere, bu türün modern insanın atası olabileceği fikri uzun süre savunulmuştu ve Uzak Doğu olarak adlandırdığımız bölgede ve günümüz Endonezya adalarında bulunan tüm insan fosilleri sistematik olarak Homo erectus’la ilişkilendirilmişti.

 

Ancak, geçtiğimiz tarihlerde yapılan birçok araştırma türler arasındaki olağan varyasyonlar oldukları düşünülen bu fosiller arasındaki farklılıkları açık bir biçimde ortaya koyuyor. “Pekin Adamı’nın Fosil Dişleri” başlığıyla yayımlanan araştırmanın yazarlarına göre, Zhoukoudian’da keşfedilen dişlerle Çin’deki diğer arkeolojik kazı alanlarında ele geçirilen aşağı yukarı aynı döneme ait dişler arasında benzerlikler bulunuyor. Ancak, bu dişlerle Afrika ve Avrupa kökenli Homo erectus veya diğer insansı türlerle ilişkilendirilen diğer dişler arasında belirgin farklılıklar olduğu da belirtiliyor.

 

Konu üzerinde yapılan araştırmaların Uzak Doğu’da keşfedilen tüm insan fosillerinin yeniden incelenmesi için yeni bir kapı açacağı ümit ediliyor.

 

Perrin Margaryan

 

Science Daily. 1 Şubat 2018.

Makale: Song Xing, María Martinón-Torres, José María Bermúdez de Castro. 2018. The fossil teeth of the Peking Man. Scientific Reports.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Pekin Bisikleti

   Yönetmen: Wang Xiaoshuai Oyuncular: Cui Lin, Lee Bin, Zhou Xun Orijinal İsmi:Shi Qi Sui De Dan Che Tür : Dram Yapımı:2001 - Tayvan , Fransa , Çin Renkli/ 113’/Çince; İngilizce ve Türkçe altyazılı. 2001 Berlin Jüri Büyük Ödülü; Gümüş Ayı: En İyi Yönetmen   http://i.hizliresim.com/RDk5Y1.jpg   Guei, on yedi yaşında köyünü terk etmiş, şöhret ve servet peşinde büyük kente gelmiştir. Sonunda bisikletli bir kurye olarak işe girer, gözünün bebeği gümüş rengi bir dağ bisikletini alab

   , Yer: Filmler

  • Meteordaki Fosiller Marslı olabilir !

   http://ufoloji.net/sites/default/files/user_uploads/2723/091126-meteorfosi.widec_.jpg?1291231278 Meteordaki fosiller Marslı olabilir Antarktika’ya 13 bin yıl önce düşen meteordaki bakteri fosillerinin Mars’tan kaynaklandığı belirtildi. ntvmsnbc Güncelleme: 16:32 TSİ 26 Kasım. 2009 Perşembe LONDRA - Allen Hills 84001 kod adı verilen meteordaki fosilleri yeni geliştirilen Yüksek Çözünürlüklü Elektron Mikroskobuyla analiz eden bilimciler, özellikle karbonat halkalarına ve magnetit kristallerine od

   , Yer: Dünya Dışı Yaşam

  • Adamına Göre Muamele Var Bu Hayatta!

   Adamına göre muamele var bu hayatta! Ya onlardansındır ya değil. Egon ne kadar büyükse ve ne kadar popülersen ki bu popülariteyi nasıl kazandığın pek fark etmez… O zaman onlardansın demektir… Sürekli şikâyet ederler ve ilgi beklerler sürekli yakınır ve dünyayı kurtarırlar ama aslında sadece egolarını tatmin ederler… Sürekli pohpohlanmak isterler. Bak ne yazdım oku derler ya da bak ne yaptım ne çizdim bak neler yaşadım derler hep anlatırlar hiç susmazlar… Ayrım olmasın der sürekli k

   , Yer: Not Defteri

  • Bilim Adamına Bilgisayar Virüsü Bulaştı

   Reading Üniversitesi'nden Dr. Mark Gasson , bir bilgisayar virüsü bulaşan ilk insan oldu.   Gasson'un elinde, deri altında yer alan çipe bir bilgisayar virüsü bulaştı. Araştırma bölümündeki bilim adamının elinde bir RFID (Radio Frequency Identification Chip: Radyo Frekanslı Kimlik Çipi ) takılıydı. Bu çip sayesinde yüksek güvenliğe sahip binaya giriş-çıkış yapabilen Gasson'un çipi, bu virüsü cep telefonuna da bulaştırdı.   Gelecekte kalp pilleri gibi vücuda takılı mini bilgisayarları etkileye

   , Yer: Gündem

  • Meteordaki fosiller Marslı olabilir

   Antarktika’ya 13 bin yıl önce düşen meteordaki bakteri fosillerinin Mars’tan kaynaklandığı belirtildi.   Allen Hills 84001 kod adı verilen meteordaki fosilleri yeni geliştirilen Yüksek Çözünürlüklü Elektron Mikroskobuyla analiz eden bilimciler, özellikle karbonat halkalarına ve magnetit kristallerine odaklandı. Araştırmayı yürüten NASA ekibinin lideri Kathie Thomas-Keprta, karbonat disklerinin içinde ve dışındaki kimyasal ve fiziksel özelliklerin 3.5 milyar yıl önce Mars’taki sulak zamana

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...