Jump to content

2100 Yıllık Mumya Ölü Doğmuş Bebekti


NizaL

Önerilen Mesajlar

Uzun bir süredir şahin olduğu düşünülen eski bir Mısır mumyasının, aslında ciddi şekilde özürlü olan bir fetüs olduğu anlaşıldı.

 

r5G3SO.jpg

 

Detaylı mikro-Bilgisayarlı Tomografi taramaları, mumyanın neredeyse 2.000 yıl önce bir aile trajedisi olduğunu ortaya çıkardı: Hamileliğin 23 ila 28 haftasında, erkek bir ölü doğmuş çocuk. Üstelik beyin ve kafatasının düzgün gelişmediği anansefali denen nadir rastlanan bir gen bozukluğuna sahip.

 

İngiltere’deki Maidstone Müzesi’nde, ‘EA 493 – Mumyalanmış şahin Ptolemaik Dönem’ olarak adlandırılmış bu yanlış tanımlama, 2016 yılında, müze bir kadın mumyası CT taramaya ve aynı zamanda ‘EA 493’ ve diğer hayvan mumyalarını taramaya karar verdiğinde ortaya çıktı. İşte o zaman bu küçük mumyanın insan fetüsü olduğu anlaşıldı.

 

Ancak BT taramaları detaysızdı ve Nelson, mikro-BT taraması yapmak için Müze ve Nikon Metrology (İngiltere) ile çalıştı: Mikro-BT taraması, mumyaya herhangi bir şekilde zarar vermeyi gerektirmeyen son derece yüksek çözünürlüklü bir tarama biçimi.

 

Nelson daha sonra, cenin mumyası ile ilgili yapılmış en yüksek çözünürlüklü taramada görüntüleri incelemek ve yorumlamak için disiplinlerarası bir ekip kurdu.

 

Görüntüler, oldukça ayrıntılı biçimde ayak ve el parmakları gösterdi, ancak şekil bozukluğu çok olan bir kafatası da ortaya çıktı.

 

“Kafatasının tepesi oluşmamıştı. Omurgasının kemikleri kapanmamıştı. Kulak kemikleri kafasının arka tarafındaydı.”

 

Beynin normalde büyüyeceği yerlerde, kafatasının kenarlarını şekillendirmek için kemikler yoktu. Bu bireyde, kafatasının bu kısmı hiç oluşmadı ve muhtemelen gerçek bir beyin yoktu.

 

Bu, söz konusu mumyayı bilinen anansefaliye sahip iki mumyadan (diğeri 1826’da tespit edilmişti) ve tarihte en çok çalışılan fetüs mumyadan biri yapıyor.

 

Araştırma, mumyanın annesinin diyetine dair de önemli ipuçları veriyor. Anansefali, yeşil sebzelerde bulunan folik asit eksikliğinden kaynaklanabilir – ve fetüslerin tılsım olarak bir güce sahip olduğuna inanıldığı için bu durumda mumyalama olup olmadığına dair yeni sorular ortaya koyar.

 

“Ailenin bebeklerini kaybetmesi ve anormal görünümlü bir çocuk doğurması trajik bir an olabilirdi. Yani bu çok özel bir bireydi.”

 

Erman Ertuğrul

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı

   Büyük Arkana ile Yıllık Grand Tableau Açılımı   Bu açılım büyük arkana ile tüm bir yıla genel bir bakış atmak için kullanılır. Açılımı doğum gününde veya yeni yıl arifesinde yapmak daha iyidir.   Birinci adım: Büyük arkanayı alt alta dört sıra halinde dizin   İlk sıra: Joker’den Âşıklar’a kadar İkinci sıra: Savaş Arabası’dan Asılan Adam’a kadar Üçüncü sıra: Ölüm’den Yıldız’a kadar Dördüncü sıra: Ay’dan Dünya’ya kadar   İkinci adım: Küçük arkanayı karıştırın   Kartları karıştırırken Evr

   , Yer: Tarot

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Yakutistan’da Türki Yazıtlı 1.000 Yıllık Takı

   http://i.hizliresim.com/lZEG6p.jpg  Üzerinde Türki yazıt bulunan ve mamut kemiğinden yapılmış 1.000 yıllık takı   1.000 yıllık takıyı bulan 5. sınıf öğrencisi Pavel Yakovlev’in köyü, bölgesel başkent Yakutsk’un 100 kilometre kuzeyinde ve dünyanın en soğuk şehri olarak biliniyor. Takının üzerindeki dört kelimenin Orhun Yazıtları tipinde olduğuna inanılıyor. Bu tür yazılar genel olarak, dünyanın en soğuk bölgesi ve Rusya Federasyonu içindeki en büyük bölge olan Sakha Cumhuriyeti olarak da bi

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • 150 Milyon Yıllık Kaplumbağa Fosili

   Çin'in güneybatısında 150 milyon yıllık kaplumbağa fosili bulundu.   http://i.hizliresim.com/4zqBdq.jpg   Şinhua'nın haberine göre, Çongçing bölgesinde yaşayan çiftçi Liu Çangyu, kaplumbağa kabuğu şeklinde bir kaya buldu. Liu'nun kızı, babasının bulduğu kaplumbağa kabuğunun fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Wechat'tan paylaştı.   Sosyal medyada yayılan fotoğraflar, Çongçing'deki Jeolojik Park paleontologlarının dikkatini çekti ve Liu, fosilin incelenmesi amacıyla parka davet edildi. Y

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Kudüs’te 1.000 Yıllık İslami Muska

   Kudüs’te, üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.” yazan 1.000 yıllık muska bulundu. http://i.hizliresim.com/6N8Ay7.jpg   Kudüs’te bulunan 1.000 yıllık muska. Üzerinde “Kareem Allah’a güveniyor”   Arkeologlar, Kudüs’ün en eski tarihi yerlerinden birinde, bir kuruş büyüklüğünde 1000 yıllık bir kil muska keşfetti. Küçük takı, Kareem adında bir adama aitti ve üzerinde kişisel bir dua yazıyordu: “Kareem Allah’a güveniyor. Dünyaların Rabbi Allah’tır.”   İsrail Eski Es

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...