Jump to content

Meteora Manastırları - Yunanistan


NizaL

Önerilen Mesajlar

Yüzyıllar önce dev kaya blokları üzerine akıl almaz bir şekilde inşa edilen Meteora Manastırları, Yunanistan’ın Teselya bölgesindeki Kalabaka yakınlarında bulunuyor.

Yerden 300 ila 500 metre yükseklikte olan kayaların hikâyesi ise ilginç…

 

lZzG0p.jpg

 

vPo2QO.jpg

 

Yüzyıllar önce dev kaya blokların üzerinde inşaa edilmiş olan Meteora Manastırları, Yunanistan'ın Teselya Bölgesi'ndeki Kalabaka yakınlarında bulunuyor.

Yüsekliği 300 - 500 metre arasında. Meteora, "havada asılı" anlamına geliyor.

Orta Yunanistan'daki bu etkileyici kayalar, düz bir vadiye dik olarak uzanıyor.

 

Jeologlara göre kaya blokları 60 milyon yıl önce oluşmuş.

Buradaki manastırların amacı hem keşişlerin insanlardan uzaklaşarak tanrıya yakın oldukları, inzivaya çekildikleri bir yer olarak, hem de olası saldırılardan korunmak için yapılmış.

 

Sütunlara ilk gelenler ise 11.yüzyılda keşişler.

14. yüzyılda ise Meteora'nın Kutsanmış Athanasios'u bölgeye gelip Yüce Meteoron ilk manastır topluluğuna rastlamış.

Yunanistan'ın diğer yerlerinden gelen keşişler birlikte toplam 20 manastır oluşturmuş.

Bölgede 6 aktif, restore edilmiş erkek manastırı ve kadın manastırı bulunuyor.

Bölgede özellikle manastırın ilk zamanlarında dağcılık orada bulunanlar için gerekliydi çünkü tepeye ulaşmanın başka bir yolu yoktu.

 

CNN Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kutsal Üçleme Manastırı

 

nlG67g.jpg

 

Kutsal Üçleme Manastırı, Meteora’nın en bilindiklerindendir. Dünya burayı James Bond’un 1981’de çekilen “Yalnız Senin Gözlerin İçin” filmiyle tanıdı. Büyük bir kayanın tepesine kurulan manastır, ulaşım açısından çok zor bir yerde. Manastır, 17. yüzyıldan kalma freskler ve mükemmel manzarasıyla ziyaretçilerine kendine hayran bırakır. Manastırı ziyaret edecekler, önce 140 basamak aşağı inerler ardından 140 basamak yukarı çıkarak tepeye ulaşırlar. Manastıra ulaşmak, çektiğiniz çileye değecektir.

 

Büyük Meteora Manastırı

 

4zRogQ.jpg

 

Meteora manastırları arasında en eski ve en büyük olanı burasıdır. 615 metre yükseklikte yer alan manastırda eğitim almak, o dönemin en prestijli yerinde yetişmek demekti. Manastır bölgesinde 14. yüzyıldan kalma küçük bir kilise, müze ve bir de şarap mahzeni bulunur. Bölgeye ulaşmak için 300 basamak çıkmanız gerekiyor. Burası aslında çile çekmek için sürgün edilen bir yer. Buraya hakikati anlamak için gönderilen insanlar, çıktıktan sonra önemli görevlerde bulunuyorlarmış.

 

Varlaam Manastırı

 

k6Yzkm.jpg

 

Varlaam Manastırı, Meteora’da en büyük ikinci manastır olarak kabul ediliyor. Manastırı inşa etmek 22 yıl sürmüş ve rahiplerin buraya zorluklarla ulaşması, bir ödül olarak görülmüş. Tepeye malzemeler bugün de basit bir halat sistemiyle çıkarılıyor. 20. yüzyıla kadar ziyaretçiler manastırı halatlarla yukarı çekilerek çıkarılıyormuş. Günümüzde ise 195 basamaklı bir merdiveni aştıktan sonra ulaşabiliyorsunuz. Zirvede, mahşerin üzücü tasvirlerinin yapıldığı freskler ve dev bir manzara sizi bekliyor.

 

St. Stephan Manastırı

 

GD1Ak7.jpg

 

Bizans İmparatoru Andronikos’un ziyaret ettiği manastır, 14. yüzyılda bir hac bölgesiydi. 1500’lü yıllarda kutsal güçlere sahip olduğu inanılan Aziz Haralambos döneminde, inananların tedavi olup sıhhat bulmak için geldiği bir manastır olmuş. Azizin kafatası bugün St. Stephan Manastırı’nda bulunmaktadır. 20. yüzyılda Yunan iç savaşında freskler tahrif edilmiştir. Almanlar, İkinci Dünya Savaşı’nda burayı bombalamış ve 1961 yılına kadar manastır terk edilmiş. Manastıra, bir köprü aracılığı ile kolayca ulaşılıyor. Rahibelerin yetiştiği manastırda, el yapımı ürünler satın alıp oraya bağışta bulunabilirsiniz.

 

Rousanou Manastırı

 

oVzW92.jpg

 

Rousanou Manastırı, Meteora’da diğer manastırlara göre daha kolay ulaşılabilen bir yerdedir ve yüksekliği de nispeten azdır. Tek bir kaya oluşumun üzerine kurulan manastır, dışarıdan bakıldığında dehşet verici görünüyor fakat dünyada en güvenli yerlerden biri olabilir. 16. yüzyılda kurulan bu manastır bazen rahibelere bazen de rahiplere ev sahipliği yaptı. Manastırın dışında güzel avlulu bir bahçe bulunuyor. Bahçe fotoğraf çekmek isteyenler için mükemmel bir zemin sağlıyor.

 

Aziz Nicholas Anapausis Manastırı

 

LDozEG.jpg

 

Aziz Nicholas Anapausis Manastırı, Meteora’nın diğer büyük ve meşhur manastırlarını ziyaret ederken genelde gözden kaçan bir yerdir. Dışarıdan gidilmesi karışık görünse de ulaşılması en kolay manastırdır. Giritli ressam Theophanis Strelitzas, İncil sahnelerini çok canlı bir şekilde tasvir etmiştir. 16. yüzyılda çok ünlü olan sanatçının resimleri, Aziz Nicholas Manastırı’ndan yer almaktadır.

 

yoldasıncom

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Simi Adası - Yunanistan

   Adını Yunan mitolojisinde ‘Deniz Tanrısı’ Poseidon’un eşi Nymph Syme’den alan Simi Adası, pastel renkli evleriyle kartpostal tadında bir manzarayla karşılıyor sizi. Nüfusu yaklaşık 2500 kişi olan Simi, iki katlı rengârenk neo-klasik evleriyle dik bir yamaç üzerine kurulmuş şirin bir ada.   http://i.hizliresim.com/Z3JAN0.jpg   Simi Adası, pastel renklerin verdiği çarpıcı güzelliğiyle genelde mavi beyaz renklerin hâkim olduğu diğer Yunan adalarından ayrılıyor. Hiçbir ev birbirinin deniz ve gü

   , Yer: Görülmesi Gereken Yerler

  • Yunanistan’da Deniz Altında 5000 Yıllık Batık Yerleşim Bulundu

   Yunanistan’da Argolis’te yapılan sualtı arkeoloji çalışmaları sırasında MÖ 3. binyıla tarihlenen geniş bir batık yerleşim bulundu.   http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/batm%C4%B1%C5%9F1.jpg Araştırmalar ilk olarak 2014’te Franchthi Mağarası yakınındaki deniz bölgesinde başlamıştı. Yunan ve İsviçreli uzmanlardan oluşan ekip, Argolis Körfezi’nin doğu kısmında tarihöncesi insan izlerini araştırıyor. Bu yılki araştırmalar, bu yeni keşfin de yapıldığı Lambagiannas sahili üzerine y

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Yunanistan’daki kurbağa göçü deprem söylentisi çıkardı!

   Yunanistan’ın kuzeyindeki bir otoyol milyonlarca kurbağanın akınına uğradı, sismologlar “deprem habercisi olabilir” dedi.   Olay, önce gece milyonlarca kurbağanın Selanik yakınlarındaki Langada kentinde bir otoyolu kapatmasıyla meydana geldi. Kurbağaları çiğnemek istemeyen üç araç kaza yapınca otoyol bir süre trafiğe kapandı.   Bazı bilim adamlarının Çin ve İtalya’da yaşanan deprem felaketlerinden önce de kurbağaların göç ettiğini belirtmeleri ülkede deprem paniğine yol açtı. Sismologlar çok y

   , Yer: Gündem

  • Yunanistan, İzmir'in işgalini tartışıyor

   Bir Yunan gazetesi "Yunan askerlerinin İzmir’e yollanması doğru muydu" konulu bir tartışma başlattı. Ege’nin öte yakası, 90’ıncı yılında İzmir işgalini tartışıyor. Kathimerini Gazetesi’nin internet sitesindeki, "Yunan askerlerinin İzmir’e yollanması doğru muydu" tartışmasına yorum yağıyor.   Yunanistan’da Kurtuluş 87, Yunan askerinin de Anadolu’ya ayak basmasından 90 yıl sonra Türk ordularına karşı yenilginin hesabı yapılıyor. Kathimerini Gazetesi, Yunanistan’da "Küçük Asya Felaketi" olarak bi

   , Yer: Gündem

  • Güz Sancısı Yunanistan'da!

   http://www.kenthaber.com/Resimler/2009/03/15/52f96d23-fdeb-4c92-96c1-242ae960a6d9.jpg     Tomris Giritlioğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği, Murat Yıldırım, Beren Saat ve Okan Yalabık'ın başrollerini paylaştığı, 6-7 Eylül olaylarını konu alan "Güz Sancısı" filmi, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'nde gösterime girecek. Yunanistan'ın en büyük film dağıtım şirketlerinden Rosebut ve Odeon'un yayın haklarını satın aldıkları yapıt, nisan ayının son haftası gösterimde olacak. Filmin yapımcı ortaklar

   , Yer: Sinema

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...