Jump to content

GAIA Yeni Gök Cisimleri Keşfediyor


NizaL

Önerilen Mesajlar

İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinde 100 milyar yıldız bulunuyor. Bunların hepsinin kataloğunu çıkarmak son derece zor bir iş. Avrupa Uzay Dairesi'nin GAIA uzay aracı sayesinde bu yıldızların en azından yüzde birinin konumu, parlaklığı, uzaklığı, hareketleri, rengi ve sıcaklığıyla ilgili artık daha çok bilgiye sahibiz.

 

4zRAvG.png

 

Amerikanın Sesi'nde yer alan habere göre, dünyadan yaklaşık bir buçuk milyon kilometre uzaklıkta bir yörüngede bulunan GAIA uzay aracı, üç farklı aygıtıyla 2013'ten beri evreni tarıyor.

 

GAIA'nın kamerası, kendi etrafında çembere benzer bir yörüngede dokuz yıla varan bir sürede dönerek her bir hedefi yaklaşık 70 kez gözlemliyor.

 

10 metre genişliğindeki güneş paneli enerji toplarken bir yandan da aygıtları güneşin ısısından koruyor ve sıcaklığın belirli bir düzeyde korunmasını sağlıyor.

 

GAIA, yıldızların dışında galaksimizde bulunan Jüpiter boyutlarında onbinlerce dış gezegen, onbinlerce asteroid ve başka galaksiler ve kuazarlar yani yıldızsı gök cisimleri de keşfetti.

 

Avrupa Uzay Dairesi ESA, kısa süre önce galaksimizde bulunan bir milyar 700 milyondan fazla yıldızın, dış gezegenlerin, asteroidlerin ve kuazar yani yıldızsı gök cisimlerinin güncellenmiş kataloğunu yayınladı. Bu yeni veriler, evrenin başlangıcını ve hayat belirtileri olabilecek başka gezegenleri araştıran astronomi uzmanlarına, daha önce hiç sahip olmadıkları üç boyutlu bir harita sağlıyor.

 

Dünyanın dört bir yanındaki astronomlar, çalışmalarında yeni bulgulardan yararlanmaya başladı bile.

GAIA uzay aracının faaliyetlerinin bu yılın sonuna kadar sürmesi planlanıyordu. Ancak uzmanlar, aracın misyonunun dört yıl daha uzatılabileceğini söylüyor.

 

CNN Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Hepinizin Yeni Yılı Kutlu Olsun...

   efendim;   oğlum yeni yılda sevgili yapcam diyenlere,   yeni yıl yeni yıl da, yalnızım ben diyenlere,   noel baba türkmüş diyenlere,   türk değil la, türkler kırmızı giymez diyenlere,   içcem, şarhoş olcem, yeni yıla zil-zurna gircem diyenlere,   yeni yıl ne ayak la, gavur icadı diyenlere,   hindi yok lan, tavuk kessek diyenlere,   hindi gavur icadı diyenlere,   kırmızı don giycem uğur gelcek diyenlere,   kızmızı don gavur icadı diyenlere,   bu yıl varya çok pis sevgili yapcam diyenle

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Yeni kitap SON KADIN.

   Kısa sürede tüm dünyadaki kadınları öldüren bir virüs çıkarsa ne olur? Son Kadın kitabı işte bu konuyu ele alıyor. Oldukça yeni bir kitap Bir arkadaşım tavsiyesi ile sipariş verdim.   Kitabın netteki tanıtımı şöyle:   Yıl 2083…   Teknoloji giderek gelişmiştir. İnsanlar artık sonsuz mutluluğun ve tanrısallığın peşindedir. Bu yolda önemli işler başardığını düşünen insanlık patlak veren ani bir kriz sonrasında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.   Dişiler için ölümcül etkisi olan

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Yeni Aldığınız Objeyi Kutsama ve Bütünleşme Çalışması

   Kendi yolculuğunuzda kullanmanız için aldığınız bir objeyi ona derin, ruhsal bir şekilde bağlanabileceksiniz ve karşılığında mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazla bilgelik sağlayacaktır. Malzemeler · Kurutulmuş pelin, bitki demeti veya tütsü - tercihen buhur, mür veya palo Santo · Küçük bir kase · Bir avuç pirinç · 1 tutam tuz · Güvenli bir mumluk ile beyaz bir mum (küçük bir konik mum, bunun gibi nispeten kısa bir büyü için iyidir) · 1 su bardağ

   , Yer: Witchcraft

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • Yeni Baslayanlar İçin Astral Seyahat

   ASTRAL SEYAHAT NEDİR Bedenimizi belirli bir süre terk ederek çeşitli yerlere düşünce hızı ile gidip, gittiğimiz yerlerde meydana gelen olayları izleyebilmemiz mümkündür. Şuurumuzun bedenimizin dışına yansıması yada diğer bir tanımla, şuurluk alanımızın genişleyerek beden dışına taşma olayına Astral Seyahat veya Suur Projeksiyonu adı verilir. Bu yansıma fiziki evrenin her hangi bir noktasına olabildiği gibi, fiziki evrenin ötesindeki ortamlara da olabilmektedir. Diğer duylar dışı algıla

   , Yer: Astral Seyahat

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...