Jump to content

Uzaktan Kumandalı Kız - James Tiptree Jr.


Önerilen Mesajlar

Alice B. Sheldon 1967 yılında, James Tiptree Jr. adıyla bilimkurgu yazmaya başladığında kimse onun aslında bir kadın olduğunu bilmiyordu. Bu durum ortaya çıktığında ise insanlar ne şaşkınlıklarını gizleyebilmiş ne de yazarı takdir etmekten kendilerini alabilmişti. Ötekilikten cinsiyete, gerçeğin yanıltıcılığından insanın evrendeki yerine kadar pek çok konuyu eşsiz üslubuyla anlattığı onlarca eserinin en önemlilerinden biri olan Uzaktan Kumandalı Kız'da ise Tiptree yalnızca kendisinin yazabileceği, feminist, antikapitalist bir siberpunk hikâye ortaya koyuyor.

 

b64Gn0.jpg

 

Kurumlarca yönetilen bir yakın gelecek. Reklamların yasaklandığı bir distopya. Bu durumla baş etmek için farklı yöntemler deneyen şirketler. Bu mücadele sonucunda ortaya çıkan ve tek görevleri alışveriş yaparken görüntülenip subliminal reklamların bir parçası olmak olan popüler kültür ikonları – yani geleceğin tanrıları.

 

Kendi halinde bir kız olan ve hastalığından dolayı fiziksel olarak fazlasıyla deforme hatta çirkin P. Burke hiç beklemediği bir anda hayatının fırsatıyla karşılaşır. Elinde artık bir tanrı olma fırsatı vardır, hem de insan elinin ürettiği en güzel canlılardan biri olarak, Delphi olarak.

 

Kilometrelerce öteden P. Burke’ün kumanda etmesiyle dünyayı sarsmaya başlayan Delphi şöhret basamaklarını hızla tırmanırken bu akıldan yoksun Kumandalı’nın arkasındaki Burke de yaşam amacını bulmuş gibidir. Ta ki bu sahte bedenini fazla benimseyip âşık olana dek.

 

Ursula K. Le Guin’in önsöz kaleme aldığı Uzaktan Kumandalı Kız, hayallerin yeniden bedenlenme sürecini anlatıyor ve "İnsanı insan yapan bilinci midir?", "Ruh mu bedene hapistir yoksa beden mi ruha?" yanıt sunuyor.

 

Kitap, "Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü"ne aday.

 

“Tiptree, yazıda ve üslupta ‘erkek’ ile ‘kadın’ın ne olduğunu belirleyen sınırları yerle bir etti.” – Ursula K. Le Guin

 

CNN Türk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • James Churchward

   http://www.churchward.com/cw/jack/images/cjchurch.jpg James Churchward (1852 - 1936), İngiliz asker ve araştırmacıdır.     1930'lu yıllarda kayıp Kıta Mu ile ilgili Naacal Tabletlerini çözmüş; The Children of Mu (1931), The Lost Continent Mu (1933) The Sacred Symbols of Mu (1935) adlı kitapları ile gündeme gelmiştir.     Yazarın bu üç kitabı Türkiye Cumhuriyeti kurucusu M. Kemal Atatürk'ün okuduğu kitaplar arşivinde de yer almaktadır. Bilinen en ünlü esrarengiz İngiliz yazarıdır. Ayn

   , Yer: Mu Kıtası

  • Bir Kurt Cobain Romanı - James Greer

   Yayın Evi: Aylak Kitap Kitap Türü: Roman Basım Yılı: - Sayfa Sayısı: 240     Arka Kapak Özeti:   Aylardır baskısı olmayan bir kurt cobaın romanı gözden geçirilmiş çevirisiyle stoklarda...     Kurt Cobain kimdi? Zenginliğe ve üne boğulmuş şımarık bir rock yıldızı mı? Uyuşturucudan ve can sıkıntısından zihni bulanmış bir bunalım ikonu mu? Bütün dünyaya dil çıkaran yaramaz bir çocuk mu? Evrenin yasını tutan bir bilge mi? Hayatı parmak uçlarıyla seyreden bir münzevi mi??     Cobain'in her şey

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Henry James -Bir Kadının Portresi.

   Bunu Okuyun Tamamdır .   Yazan HENRY JAMES (1843-1916)   Başlıca karakterler:   isabet Archer: Yirmi üç yaşında güzel bir Amerikan kızı; kendi­sine güveni fazla; hürriyet ve sorumluluğun sınırlarını öğ­renmeğe azmeder. Giibert Osmond: Isabel'in kocası; eğlence için kendi ülkesinin dışına çıkmış biri; zalim ve gururlu; Isabel'in ruhî taham­mül gücünü imtihandan geçirmek ister. Bn. Serena Merie: Osmond'ın önceki metresi ve Pansy adındaki gayrimeşru çocuklarının annesi. Çok his

   , Yer: Edebiyat

  • Dünyada Yaşamış En Zeki İnsan William James Sidis

   http://www.gercekbilim.com/wp-content/uploads/2014/09/william-james-sidis-ger%C3%A7ek-bilim-791x1024.jpg   1 Nisan 1898’de doğan William James Sidis tarihte en zeki adamlardan biri olarak biliniyor. Babası Boris Sidis, Harvard Üniversitesi‘nde psikoloji ve psikiyatri eğitimi veriyordu. Annesi Sarah ise bir tıp doktoruydu. William’ın ilginç ve bir o kadar da trajik olan hikayesi henüz 6 aylık iken alfabeyi çözmesi ile başlıyor. 18 aylık olduğunda New York Times okuru olan William; 3 yaşına geld

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • uzaktan fal bakmak

   Ben kimseyi sıkmadan direk konuya gireyim. Benim bir arkadaşım vardı şahsı hiç görmeden uzaktan tarot falı bakabildiğini söylüyordu. Sizce bu mümkün müdür? Ayrıca burada bunu yapabilen arkadaşlar var mı? Şimdiden teşekkürler.

   , Yer: Fal ve Kehanetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...