Jump to content

ABD Kongresi'nde Türkiye'ye F-35 Satışını Durduran Düzenleme


NizaL

Önerilen Mesajlar

ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma politikalarının çerçevesini düzenleyen 717 milyar dolarlık Ulusal Yetkilendirme Yasası'nı (NDAA) kabul etti.

 

Tasarının Temsilciler Meclisi versiyonunda, Savunma Bakanı'ndan Türkiye ile ilişkilerin durumu hakkında bir rapor hazırlaması ve bu rapor hazırlanana kadar F-35 savaş uçaklarının satışının askıya alınması öngörülüyor.

 

NDAA tasarısının Senato versiyonu da yasalaşma yolunda ilk aşamayı geçti. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi de kendi versiyonunu kabul etti ve bu versiyonda Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması talep edildi. Tasarının bu versiyonu Komite'nin ardından Senato'da oylanacak.

 

Tasarının Senato'da da görüşülüp kabul edilmesinin ardından her iki yasama organından temsilciler bir araya gelerek, iki farklı versiyon üzerinde görüşmeler yürütecek ve tasarıya son halini verecekler.

Tasarının Başkan Donald Trump'ın onayına gönderilecek olan nihai versiyonda Türkiye ile ilgili bir düzenleme olup olmayacağı, böyle bir düzenleme yer alırsa bunun nasıl olacağı ise henüz bilinmiyor.

 

8znRld.png

 

Temsilciler Meclisi Bakan'dan rapor istedi

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, NDAA tasarısı 66'ya karşı 351 oyla kabul edildi.

 

Tasarının "ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti İle İlişkilerinin Durumu Hakkında Rapor" başlıklı kısmında beş madde sıralandı:

 

"ABD-Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri, son bir yıl içerisinde Türk hükümetinin attığı provokatif eylemler nedeniyle giderek gerilimli bir hal almıştır.

Türk hükümetinin Rusya Federasyonu'ndan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın alma ihtimali, ilişkilerde tansiyonun yükselmesine neden olmuştur.

Bu adımlar, ABD ile Türkiye arasında ortak silah geliştirme çalışmalarını olumsuz etkileme olasılığı taşımaktadır.

Bu eylemler, NATO'nun ortak askeri yapılanma ve bilgi paylaşımına dair birlikte operasyon yapabilme yeteneği üzerindeki mevcut sıkıntıları daha da kötüleştirebilir.

Bu eylemlerin ABD ile Türkiye arasında yürürlükte olan ikili anlaşmalar üzerinde de etkisi olabilir."

Tasarıda, bu gelişmeler ışığında ABD Savunma Bakanı'nın Dışişleri Bakanı ile istişare ederek, ABD ile Türkiye ilişkilerinin durumuna dair ilgili Kongre komitelerine bir rapor sunması isteniyor.

Bu raporun tasarının yasalaşmasından en geç 60 gün içinde sunulması gerekiyor.

 

Tasarıda raporda yer alması talep edilen konular şöyle sıralandı:

*ABD'nin İncirlik Hava Üssü ve diğer yerlerdeki askeri faaliyetler de dahil olmak üzere Türkiye'deki askeri ve diplomatik varlığına dair değerlendirme

*Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alma sürecinin, bunun ABD-Türkiye ikili iliikilerine potansiyel etkileri ve aynı zamanda F-35, Patriot füze savunma sistemi, CH-47 Chinook helikopter, AH-1 Atak helikopteri, H-60 Black Hawk ve F-16 gibi diğer Türkiye ile ortak kullanılan ABD silah sistemleri ve platformları üzerindeki etkilerine dair inceleme,

*Türk hükümeti tarafından satın alınabilecek olan diğer hava ve füze savunma sistemlerinin tespit edilmesi.

 

Tasarıda, bu rapor sunulana kadar, Türkiye'ye büyük askeri malzeme teslimatının askıya alınması öngörülüyor. Büyük askeri malzeme ifadesinin F-35 savaş uçaklarını da kapsadığı belirtiliyor.

 

Türkiye, F-35 programının hem tedarikçi ortağı hem de alıcısı. Uçağın bazı parçaları Türkiye'de üretilirken, şu ana kadar da Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmak üzere 116 adet uçak sipariş edildi.

 

İlk teslimatın 21 Haziran'da yapılması öngörülüyor.

Bu uçakların toplam alım maliyetinin 25 milyar dolar olacağı açıklandı.

Türkiye, ABD Kongresi nezdindeki girişimleri sert bir dille eleştiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teslimatın engellenmesinin müttefiklik ruhuna uymadığını söylerken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'nin "Türkiye'den karşılığını alacağını" belirtti.

 

_101740226_ae532b2d-8e77-4911-8388-1379229ec330.jpg

 

Senato Komitesi'ndeki versiyonda

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi de NDAA tasarısını kabul etti.

 

Komite'de kabul edilen versiyonda da Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması halinde, Başkan'ın yaptırım uygulamaya sokması isteniyor.

Ayrıca, Komite'deki görüşmeler sırasında Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis tarafından sunulan değişiklik önergesinde de Savunma Bakanı'ndan Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması için bir plan hazırlayarak, Kongre'ye sunması isteniyor.

 

Önergede, bu planda programın diğer ortakları üzerinde yaratacağı etkinin azaltılması için Türkiye'nin programdan çıkarılmasına dair bir takvim oluşturulması ve aynı zamanda Türkiye'ye F-35 teslimatının engellenmesine yönelik atılacak adımları içermesi gerektiği belirtildi.

 

Önerge, Komite'de kabul edildi.

Senatör Tillis, bu değişiklik önergesinin ABD'li Pastör Andrew Brunson'ın Türkiye'de tutuklu olmasına ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemi satın alma planlarına bir tepki olarak hazırlandığını söyledi.

 

Tasarının yasalaşması aylar sürecek

NDAA'in yasalaşarak yürürlüğe girmesi için yasama sürecinin tamamlanması gerekiyor.

 

Tasarı hem Temsilciler Meclisi'nde hem de Senato'da ayrı taslaklar halinde görüşülüp kabul edilecek. Temsilciler Meclisi, tasarıyı kabul etti.

Şimdi Senato'da Komite'den geçen versiyon üzerindeki görüşmeler başlayacak.

Daha sonra her iki yasama organından temsilcilerin bir araya gelerek, ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlaması gerekiyor.

Bunun sağlanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın onayına sunulacak ve yasalaşmış olacak.

 

NDAA'in yasalaşma sürecinin aylarca sürmesi bekleniyor.

Tasarının yürürlüğe giren nihai halinde Türkiye ile ilgili bir düzenlemeye yer verilip verilmeyeceği henüz bilinmiyor.

 

BBC Türkçe

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • AIPAC Kongresinde ki Gariplikler

   Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (American Israel Public Affairs Committee, AIPAC), 55.000 üyesi bulunan, ABD ile israil Devleti ilişkilerini düzen AIPAC, ABD-İsrail ticaret ilişkilerinin derinleştirilmesine, ortak askeri programların gerçekleştirilmesinde önemli bir etkiye sahip bir kuruluştur. 1951'de kurulmuştur. Bütçesi 65 milyon dolardır.   AIPAC, askeri yardımlarda da çok etkindir. Örneğin,1986'da ABD Dışişleri Bakanı Shultz'un AIPAC'a bizzat yazıyla başvurarak, İsrail'e yollanacak si

   , Yer: Komplo Teorileri

  • Liselere şok düzenleme!

   M.E.B'in düzenlediği yeni Ortaöğretim Yönetmeliği, her okula ibadethane açıp, İmam Hatip Lisesi öğretmenlerini, mahallelere dini eğitim vermekle yetkili kılıyor. Vatan Gazetesi'nden Kıvanç El'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni düzenlediği Ortaöğretim Yönetmeliği, lise sistemini sil baştan düzenleyip, tüm lise yönetmeliklerini birleştiriyor. Günlerdir sosyal medyada protesto edilen yönetmelik, eğitim kurumlarını dinselleştirme projesinin bir ayağı olarak görülüyor. Her okula

   , Yer: Gündem

  • Toplu Taşıma Tarifesinde Yeni Düzenleme

   TOPLU TAŞIMA TARİFESİNDE YENİ DÜZENLEME   İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü, toplu ulaşım hizmetlerinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için hizmet bedelinin vatandaşlarımıza olabildiğince az yansıtılması anlayışı içindedir.   Kurumumuz en son tarife düzenlemesini 1 Haziran 2009 tarihinde yapmıştır. Ancak aradan geçen yaklaşık 17 aylık süre içerisinde hizmete esas teşkil eden girdi fiyatlarında (akaryakıtta yüzde 25, işçilikte yüzde 12) önemli oranlarda artış kaydedilmiştir. Dolayısıyla kurums

   , Yer: Gündem

  • Ücretsiz MP3 Düzenleme Araçları

   - ID3 Kill - 174 Kb Mp3 dosyalarınızın içinde yer alan sanatçı, başlık gibi kimlik bilgilerinin silinmesini sağlar. -İndirme ve Detaylı Bilgi-   - mp3DirectCut - 207 Kb Mp3 dosyalarınızı belirli yerlerden kesmenizi sağlar.Mp3 biçiminde ses kaydı yapabilir. -İndirme ve Detaylı Bilgi-   - ID3 Renamer - 1.22 Mb Mp3 dosyalarınızın kimlik bilgilerini düzenlemenizi kolaylaştırır. -İndirme ve Detaylı Bilgi-   - mpTrim - 212 Kb Mp3 dosyalarınızın istediğiniz bölümlerini çıkartabilir, başlangıç

   , Yer: Bilgisayar Programları

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...