Jump to content

Erteleme - Fernando Pessoa

exotic

Önerilen Mesajlar

Öbür gün, evet, yalnızca öbür gün...

Yarın öbür günü düşünmeye başlayacağım,

Belki her şey olup bitecek; ama bugün değil...

Hayır, bugün değil; bugün yapamam.

Öznel nesnelliğimin şaşırtıcı inadı,

Gerçek yaşamımın uykusu, araya girmesi,

Sezinlemesi, bitimsiz bezginlik-

Bütün dünyam bir tramvaya yetişme çabası-

Öyle bir ruh o...

Yalnızca öbür gün...

Bugün hazırlanmak istiyorum...

Hazırlanmak istiyorum kendi yarınım için, öbür günü düşünmek için...

Sonucu belirleyecek olan bu.

Halihazırda planlarım var, ama hayır, bugün planlama yok...

Yarın planl yapma günüdür.

Yarın dünyayı fethetmeye masama oturacağım;

Ama ancak öbür gün fethedeceğim dünyayı...

Ağladığımı hissediyorum,

Apansız ağladığımı hissediyorum, derinden içime doğru...

Bugün ne olup bittiğini bilmeyin, bu bir giz, söyleyemem.

Yalnızca öbür gün...

Çocukken her hafta Pazar günü sirki beni eğlendirirdi.

Bugün bütün eğlencem çocukluğumdaki tüm hafta süren Pazar günü sirki...

Öbür gün, bambaşka biri olacağım,

Yaşamım zaferle taçlanacak,

Zekamın bütün gerçek nitelikleri, iyi öğrenimim, uğraşım-

Hepsi toplanacak bir araya herkese duyurmalı ...

Ama herkese sunulan boşa gidecek yarın...

Bugün uyumak istiyorum, gerçek nüshayı yarın yapacağım...

Bugün için, hangi gösteri yineleyecek çocukluğumu bana?

Yarın bir bilet satın alabilirsem,

Gerçek gösteri öbür gün çünkü...

Daha önce değil...

Öbür gün göstereceğim halkın karşısında yarınki kendimi

Öbür gün bugün ben olmadığım görülecek sonunda.

Yalnızca öbür gün...

Sokak köpeği gibi uykuluyum.

Gerçekten uykum var.

Yarın size her şeyi söyleyeceğim, ya da öbür gün...

Evet, belki de yalnızca öbür gün..

Adım adım...

Evet, adım adım..

Fernando Pessoa

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• Fernando Pessoa Şiirleri

FERAGAT   Al beni, ey ezeli gece, kollarının arasına ve oğul de bana, kralım ben kendi isteğiyle terk etmiş düş ve yorgunluk tahtını.   kılıcımı, yorgun kollarıma ağır gelen, yiğit ve serinkanlı ellere teslim ettim; asam ve tacım, bekleme odasında, un ufak edip bıraktım.   örme zırhım, tamamen yararsız, tıkırtılı mahmuzlarım öyle işe yaramaz, cilalı merdivenlerde bıraktım hepsini.   çıkarıp attım, bedenimden ve ruhumdan, krallığı, ve yeniden kavuştum antik ve sakin geceye, gün ba

, Yer: Şiir

• F.Pessoa'dan...

Fernando Pessoa "20. Yüzyılın Yalnızı"   İlhan Berk: (Şair)   Nesnelerin korkunç gerçeğini keşfetmek, bir tek bu ilgilendirmiş gibidir Pessoa'yı. Dahası, bu onun dünyaya geliş nedenidir sanki. Zaten nesnelerin ürkünç gerçeğini bulmaktan başka nedir ki şairlerin işi? Pessoa da böyle başlar işine. 47 yaşında da şiirinin dünyaya açtığı parıltıyı hemen hemen göremeden ölür. Bir şair yaşamından çok da bir keşiş yaşamı sürdürür. Bilinmemek için elinden geleni yapar. Üç (bazen de dört) takma adla

, Yer: Not Defteri

• Tembellik ve Erteleme: Bugünün İşini Yarına Bırakmak Bizim Suçumuz Mu?

Uzun süredir dağınık halde duran gardırobunuzu düzene sokmanız gerekiyor, ama ne zaman? Bugün mü? Yok, olmaz. Hem hava güneşli, böyle bir günde bu sıkıcı iş yapılır mı? Belki yarın? Mümkün değil, kuzeninizin kınası var. Peki, yarından sonra? “Hımm, bakarız”. Böyle diye diye haftalar geçmiş, bir de bakmışsınız ki gardırobunuzun içinde aradığınızı bulamaz olmuşsunuz. “Aaa, aynı ben!” diyorsanız, endişe etmeyin, şu koca dünyada yalnız değilsiniz. Suç Bizde Mi? Büyük ölçekte baktığımızda, bizi ü

, Yer: İnsan Psikolojisi

• Fernando Pessoa / Álvaro De Campos - Tabacaria / Tobacco Shop

FERNANDO PESSOA / ÁLVARO DE CAMPOS TABACARIA Tobacco Shop   I am nothing I shall never be anything I cannot wish to be anything. Aside from that, I have within me all the dreams of the world.   Windows of my room, The room of one of the world's millions nobody knows about (And if they knew about me, what would they know?) You open onto the mystery of a street continually crossed by people, A street inaccessible to any thought, Real, impossibly r

, Yer: Şiir

• Anarşist Banker; Fernando Pessoa

20. yüzyıl edebiyatının en ilginç kişiliklerinden Fernando Pessoa, kendi adının yanı sıra kendisinin farklı yanlarını yansıtan hayalî şairlerin adlarıyla yazdığı yapıtlarıyla dünyanın en gizemli şairlerinden, yazarlarından biridir. 1935 yılında ölen Pessoa, ancak ölümünden bir yıl sonra, olağanüstü zengin düş dünyasıyla üne erişti. Yazarın şiirleri dışında sağlığında yayınlanan biricik anlatısı olan Anarşist Banker’de, iki arkadaşın bir yemek sonrasında başlayan sohbeti, okuru ‘burjuva to

, Yer: Not Defteri

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...