Jump to content

Salyangozlara Anı Nakli


NizaL

Önerilen Mesajlar

Bilim kurgu filmlerinin her daim gözde konularından biri olan hafıza nakli, giderek bilimsel bir gerçeklik haline geliyor.

 

_101571193_salyangoz.jpg

 

Bilim insanları Ribonükleik asit (RNA) adı verilen genetik bilgiyi bir salyangozdan diğerine aktararak anı naklini gerçekleştirmeyi başardı.

 

eNeuro isimli bilim dergisinde yayımlanan ve hafızanın fiziksel temelleri konusunda yeni ipuçları sağlaması umulan deneyi yürüten bilim insanları, Aplysia adı verilen bir deniz salyangozuna düşük dozda elektrik vererek tepkilerini araştırdı.

 

Bu sonuçlara göre, sürekli elektrik verilen salyangozlar 50 saniye süren kasılmalar göstermek suretiyle bir savunma tepkisi oluştururken elektrik verilmeyenlerin kasılmalarının yalnızca bir saniye sürdüğü gözlemlendi.

 

Bu sayede elektrik verilen salyangozlar uyarıcıya karşı duyarlı hale getirilmiş oldu.

Sonrasında ise elektrik şoklarına duyarlı hale getirilen bu salyangozların sinir sisteminden elde edilen RNA, süreç dışı hemcinselerine aktarıldı.

 

Bu transfer sonrası deneye ikinci aşamada katılan salyangozların da benzer savunma kasılmalarını yaklaşık 40 saniye boyunca gösterdikleri gözlemlendi.

Araştırmayı kaleme alan ekipteki California Üniversitesi'nden Profesör David Glanzman, sonuçlar için "sanki hafıza naklettik" ifadesini kullandı.

 

Glanzman, salyangozların deney sırasında zarar görmediklerinin altını çizerek şöyle devam etti: "Bunlar deniz salyangozları ve alarm durumuna geçtiklerinde kendilerini avcılardan koruyacak bir pembe mürekkep salıyorlar. Bu deneyde yer alan salyangozlar da alarm durumuna geçerek mürekkep salgıladılar ama elektrik şoklarından fiziksel olarak zarar görmediler."

 

Alzheimer tedavisi için de aşama olabileceği umuluyor

Geleneksel olarak uzun dönemli anıların beynin sinir kavşaklarında depolandığı düşünülüyordu. Her bir nöronun birkaç bin sinir kavşağı bulunuyor.

 

Ancak Profesör Glanzman," Eğer anılar sinir kavşaklarında depolanıyorsa bizim yaptığımız bu deneyin işe yaramasının hiçbir şansı olamazdı." diyor.

Glanzman, sinir kavşakları yerine, anıların, nöronların özünde depolandığı görüşünü savunuyor.

 

Araştırmacılar salyangozların 20 binine karşın insanların merkezi sinir sisteminde 100 milyar nöronu olduğunu hatırlatmakla birlikte iki canlının benzer moleküler ve hücresel oluşumları bulunduğunu ifade ediyor.

 

Bilim insanları araştırma sonuçlarının Alzheimer ve travma sonrası stres bozukluğu gibi hastalıkların tedavisi yönünde bir adım olduğu görüşünde.

 

BBC Türkçe

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İlk Kafa Nakli Operasyonu

   http://cdn.images.dailystar.co.uk/dynamic/1/photos/119000/602119.jpg Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, dünyanın ilk vücut nakli operasyonuna gönüllü oldu. Doğuştan gelen bir kas hastalığı olan 30 yaşındaki Rus, insan kafasının sağlıklı bir vücuda nakledilebileceğini öne süren İtalyan cerrah Sergio Canavero'ya güveninin tam olduğunu söyledi.Nakil beyin ölümü gerçekleşmiş bir vucuda yapılacak. Dr. Sergio Canavero gerekli para ve iznin alınması durumunda operasyonun Aralık 2017'

   , Yer: Gündem

  • İlk İnsan Kafası Nakli Tarihi Belli Oldu!i

   http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2015091320251945446.jpgValery Spiridonov     İtalyan sinir cerrahı Sergio Canavero, geçtiğimiz kış mevsiminde yaptığı açıklama ile ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı. Canavero, Dünya'nın ilk insan kafası naklini yapmayı planladığını belirttiğinde, normal olarak pek çok kişi bu işlemin asla gerçekleştirilmeyeceğini düşünmekteydi. Şimdi ise Canavero tarafından operasyon için bir tarih belirlenmiş durumda.     33 yaşındaki Rus bilgisayar uzmanı Valery Spiridon

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Dünyada İlk Kafa Nakli (Vladimir Demikhov)

   Vladimir Petrovich Demikhov (Kulini, 18 Temmuz1916 - Moskova, 22 Kasım1998) Sovyet bilim insanı ve transplantasyon öncüsü. 1930'larda ve 1950'lerde yaptığı çeşitli organ transplantasyonlarıyla, özellikle de köpek başı transplantasyonu ile tanınmıştır.     Bir köpek yavrusunun başını,ön ayaklarıyla birlikte yetişkin bir köpeğe naklederek çift başlı köpek elde etmiş ve köpekler 1 aydan az yaşamışlardır. Nakledilen köpek yavru olduğu için yetişkin ev sahibi köpeğin kalbi iki başa da yeter

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Dünya'nın En Başarılı Nakli

   http://rsm.haber365.com/H/1350543918_77_yuznakli.jpg   36 saat süren operasyonda yeni bir yüz. ABD’de yanlışlıkla kendisini vuran ve burnu, dudakları ve çenesinin büyük bölümünü kaybeden Richard Lee Norris’in yapılan yüz nakli sonrasında çekilen ilk fotoğraflarıyayımlandı.   Norris, 7 ay önce Maryland Üniversitesi’nde zorlu bir operasyon geçirmişti. 36 saat süren operasyonda Norris’e yeni bir yüz, dil, alt ve üst çene ile birlikte dişler nakledilmişti. Tıp dünyasının en kapsamlı ve zor yüz

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Dünyada ilk kez çift kol ve çift bacak nakli operasyonu

   http://www.haberform.com/dunyada-ilk-kez-cift-kol-ve-cift-bacak-nakli-operasyonu--70075h.jpg   Dünyada ilk kez çift kol ve çift bacak nakli operasyonu başladı.   Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tıp fakültesinde dünyada ilk kez gerçekleştirilecek çift kol ve çift bacak nakli operasyonunun başladığını bildirdi. Tuncer yaptığı açıklamada, İzmir'de bir kadavradan alınan çift kol ve çift bacağın bir hastaya, aynı kadavradan alınan yüzün de bir başka hastaya nakledilmesi iç

   , Yer: Bilim & Teknoloji

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...