Jump to content

King Kong (Gigantopithecus) Nesli Niçin Tükendi ?


NizaL

Önerilen Mesajlar

“King Kong’u uçaklar öldürmedi. Onu öldüren peşinden gittiği güzellik değil; yeme alışkanlığıydı!”

 

D7L27v.jpg

 

Quaternary International dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, gerçek “King Kong” olarak tanımlanan bir zamanların devasa maymunu Gigantopithecus’un nesli, değişen yiyecek ortamına uyum sağlayamadığı için tükenmiş!

 

0EPnzB.jpg

Prof. Dr. Friedemann Schrenk Gigantopithecus’un büyük azı dişlerinden birini gösteriyor.

 

Bilim insanları, yaklaşık 3 metre boya ve 500 kg ağırlığa ulaşabilen bu maymunun dünyada yürüyen en büyük primat olduğuna inanıyor. Bugünün en büyük primatı ise onun ancak yarısı kadar. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na (WWF) göre doğu ova gorili ayağa kalktığında yaklaşık 1,5 metre boyunda ve 250 kg ağırlığında.

 

Gigantopithecus hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlı; çünkü 100 bin yıl önce Çin ve Güneydoğu Asya bölgesinden silinip gittiğinde, ardında çok az şey bıraktı. Bugüne kadar bulunan fosilleri ise sadece çene kemikleri ve büyüklüğünden dolayı “ejderha dişi” olarak adlandırılarak satılan dişleridir. Bu dişler üzerinde yapılan incelemeler ise Gigantopithecus’un neden yok olduğunu gösteriyor: Yemek yerken oldukça seçici olmaları.

 

0EPnEB.jpg

Gigantopithecus'u betimleyen bir çizim (Görsel: Rattler Jones/Deviantart)

 

Karbon izotoplarının kullanıldığı bir çalışmada, Gigantopithecus’un ormanda yaşayan ve bambu sevmeyen bir vejetaryen olduğu ortaya çıktı. Buzul devri ilerledikçe, bu büyük maymunların ormandan evleri küçülmüş ve tercih ettikleri besinler de yok oldu. Diğer maymunlar gittikçe genişleyen çayırlardaki yenebilecek besinleri tercih etmelerine rağmen inatçı Gigantopithecus kendi evine ve beslenme şekline yapışıp kaldı.

 

Tübingen Üniversitesi Senckenberg İnsan Evrimi ve Paleo-çevre Merkezi’nden Dr. Hervé Bocherens’a göre Gigantopithecus, boyutundan dolayı fazla yiyeceğe ihtiyaç duyan bir maymundur. Buzul çağı boyunca azalan ormanlık arazilerin çayırlıklara dönüşmesiyle birlikte bu büyük maymun için yeterli besin bulunamadı.

 

Fakat Gigantopithecus’un neslinin tükenmediğini düşünenler de var. The Telegraph’a göre, 2002 yılında hayatını kaybeden antropolog Grover Krantz, bu maymunların bazılarının Kuzey Amerika’ya geçerek hayatta kaldığını iddia etmiştir. Hatta Koca Ayak’ın da bunların torunu olduğu söyleniyor.

 

Kaynak: The Huffington Post

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Ruhsal Varlık : Katie King

   http://3.bp.blogspot.com/_C-ood3gRhK4/TDuXMmmDFrI/AAAAAAAAAyw/yQOnYFQuZl4/s320/Katie_King.gif Ruhsal Varlık Katie King ve Sir Daniel Douglas HUME   RUHSAL VARLIK   KATİE KİNG İngiliz medyum Florence Cook ‘un Maddeleştirdiği Katie King adlı ruhsal varlık en ünlü Materyalizasyon olayıdır. Katie King Materyalizasyon özelliğine sahip bir ruhsal varlıktı.Tıpkı normal insanlar gibi yürüyebiliyor ve konuşabiliyordu.Tam anlamıyla madde haline gelebiliyordu. 1850 den 1870 lerin ortasına kadar Katie

   , Yer: Paranormal Varlıklar

  • King Crimson

   Konuyu buraya açıp açmama konusunda baaya tereddüte düştüm açıkçası,umarım uygun bulursunuz.....   1969 yılında gitarist Robert Fripp ve baterist Michael Giles tarafından kurulan İngiliz jazz, new wave, hard rock, folk etkileşimli progresif rock topluluğu. Konu başlıkları   * 1 Tarihçesi o 1.1 1970’ler o 1.2 1980’ler o 1.3 1990’lar o 1.4 2000’ler * 2 Stüdyo Albümleri * 3 Dış Bağlantılar   Tarihçesi   Grubun geçmişine bakıldığında üye

   , Yer: Biyografiler

  • Yunuslar Niçin Kirpi Balığı Yerler ?

   Yunusları inceleyen araştırmacılar, genç yunusların dikkatli bir şekilde kirpi balığı yediğini keşfetmiş. Kirpi balıkları, sinir gazı adı verilen zararlı hatta ölümcül olabilecek bir madde üretirler ama az miktarda alındığı zaman uyuşturucu etkisi yaratır. Yunus balıkları bunu fark etmiş gözüküyorlar.     Kirpi balığının sinir gazı salgılamanın yanı sıra cildinde, etinde ve iç organlarında da tetrodotoksin isimli bir madde bulunuyor ve bu madde insanlar ile birçok hayvan için ölümcülken söz

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (King Arthur: Legend of the Sword)

   Vizyon Tarihi: 12 Mayıs 2017 Yapımı : 2017 - ABD , İngiltere Tür : Aksiyon , Fantastik , Macera Süre: 126 Dak. Yönetmen : Guy Ritchie Oyuncular : Charlie Hunnam , Astrid Berges-Frisbey , Jude Law , Djimon Hounsou , Eric Bana Senaryo : Guy Ritchie , Joby Harold , Lionel Wigram Yapımcı : Guy Ritchie , Akiva Goldsman Diğer Adı : Knights of the Roundtable: King Arthur Film Özeti     Londra sokaklarında büyümüş Arthur (Charlie Hunnam), saplandığı yerden efsanevi kılıç Excalibur'

   , Yer: Filmler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...