Jump to content

Asch Deneyi


NizaL

Önerilen Mesajlar

Sosyal Psikolojide Asch’ın Uyum Deneyi

 

Hiç arkadaşlarınız aynı yemeği seçtiklerinde siz istemeseniz bile aynı yemeği seçtiniz mi?

Hiç çevrenizdeki kişilerin çoğunluğunun seçtiği kararı kabullenerek istemeden de olsa uyum sağladınız mı?

 

Asch paradigması, grubun çoğunluğunun, kişilerin inanç ve düşüncelerini nasıl etkilediğini gösteren bir olgudur. Asch (1951), gruptaki çoğunluğun sosyal baskı altında kişilerin kararlarına nasıl etki sağladığını göstermek için bir deney gerçekleştirdi. Deneye katılan sekiz kişiden sadece biri denekti. Diğer yedi katılımcı ise üstlendikleri rol gereği birbiriyle ittifak halindeydi. Bu şekilde, bu bir katılımcının diğer yedi kişiye göre davranışının bulunması amaçlanmaktaydı. Deneyin başında, yedi katılımcıya deneyin gerçek amacı söylendi. Gerçek denek olan son katılımcının ise ortada ne olup bittiğinden haberi yoktu.

 

zTDHG9.jpg

 

Deneyde iki kart vardı. İlk kartta uzunluğu gözle ayırt edilebilen bir çizgi ve ikinci kartta ise ilk karttakiyle karşılaştırılması için üç ayrı çizgi verilmişti. Katılımcılara, ilk karttaki çizgi ile ikinci karttaki hangi çizginin ilk kartla eşdeğer olup olmadığı soruldu.

 

zcqjdP.png

 

Rolleri daha önceden belirlenmiş yedi katılımcı, ilk kartta temsil edilen çizgiyle eşleşmeyen yanlış çizgiyi seçtiler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Gruptaki kişiler yanlış çizgiyi seçtiklerinde, gerçek katılımcı doğru olduğunu bilerek diğer katılımcılara uyum sağlıyordu: Yanlış çizgiyi seçiyordu.

 

1rfQh6.jpg

 

Asch paradigması normatif sosyal etki için en güçlü kanıtlardan biridir. Gruba uyum sağlamak, grupta kabul görmek ya da sosyal ödül kazanmak için insanlar istemeseler bile fikirlerini farklı yönde gösterebilirler. Günlük hayatta birçok örnek, Asch’ın çalışmalarının bir kanıtı olarak verilebilir. Aslında, kararlarımızı çevremizdeki insanların büyük çoğunluğuna göre değiştiririz. Örneğin, öğrencilerin çoğunluğu sınıftaki sınav tarihlerini değiştirmek isterken, geriye kalan daha azı kararlarını, bu çoğunluktan ayırımcılığa uğramamak için saklar. Bu sebeple, kalan az çoğunluktaki öğrenci, sınıfa uyum sağlayarak sınav tarihini değiştirmek istemese bile sınıfa uyum sağlar. İşte bu yüzden, biz hiç istemesek de gruba uyum sağlamak zorunda kalabiliyoruz!

 

Kaynaklar

Asch, S. E., & Guetzkow, H. (1951). Effects of group pressure upon the modification and distortion of judgments. Groups, leadership, and men, 222-236.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Stanford Hapishane Deneyi

   Stanford Hapishane Deneyi   Das Experiment (Deney) filmini izleyenlerin pek azı izledikleri olayların aslında gerçekten yapılmış bir deneyin abartılmış ve filmleştirilmiş hali olduğunu bilir. Aslen Stanford Hapishane Deneyi olarak bilinen ve Phillip Zimbardo tarafından gerçekleştirilen bu deney bilim dünyasında büyük sansasyon yaratmış ve insanların yalnızca birkaç gün içinde nasıl olup da ‘insanlıktan çıkabildiklerini’ gözler önüne sermiştir.   Amaç Phillip Zimbardo, kendi deyimiyle “iyi

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Küçük Albert Deneyi

   Küçük Albert deneyi ünlü davranışçı John B. Watson ve öğrencisi Rosaline Taylor tarafından gerçekleştirilmiş, psikoloji literatüründe önemli yere sahip bir deneydir. Deneyin temelleri Pavlov’un gerçekleştirdiği klasik koşullanma deneylerinde dayanmaktadır. Watson, Pavlov’un elde ettiği sonuçlardan yola çıkarak, insanlardaki duygusal tepkilerin koşullanıp koşullanamayacağını araştırmıştır.   Deneyin baş kahramanı herkesin küçük Albert olarak tanıdığı 9 aylık bir bebektir. Çalışmanın başlangıcı

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Philedelphia Deneyi

   1943 Haziran'i. Philedelphia Limani'nda siradan bir donanma destroyeri Eldridge'e hiç de öyle siradan olmayan kargolar yükleniyor. Tonlarca elektronik malzeme ve 75 KVA'lik iki devasa jeneratör, 4 manyetik kule ve sadece yapanlarin ne oldugunu bildigi bir sürü cihaz. USS Eldridge adeta yüzen bir trafo merkezi gibi bu yüklerle. Ve tabi baslarina gelecek olaylardan habersiz mürettebat.   Emir geliyor: Salteri açin. Kurulan düzenekler gemiyi yapay bir yildirim saganaginin içine aliyor. De

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Milgram deneyi

   İlk olarak 1963 yılında Yale Üniversitesinden psikolog Stanley Milgram tarafından yayınlanan "İtaat üzerine davranışsal inceleme" isimli makalede açıklanmış olan çok meşhur bir bilimsel deneydir.   Kendisinin daha sonra 1974 yılında yayınladığı "Otoriteye boyun eğmeye deneysel bir bakış" isimli kitabında özetlediği gibi, deneyin amacı katılımcının kişisel vicdanıyla çelişen bir emre itaat etmekteki gönüllülüğünü ölçmektir. Sosyal psikoloji ve belki de tüm psikoloji tarihinin en sansasyonel, e

   , Yer: İnsan Psikolojisi

  • Tecrit Deneyi

   Gerçek bir tecrit durumunu izlemek ister misiniz? Adam üç gün boyunca bir odada, maksimum düzeyde her türlü beyin çalıştıran faaliyetten maksimum düzeyde arındırılmış şekilde kalıyor. Bakın bakalım nasıl hazırlanıyor ve içerde neler oluyor;   [video=youtube;iqKdEhx-dD4]   Maalesef Türkçe değil..

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...