Jump to content

50.000 Yıl Önce Neandertallerin Yaptığı Flüt


NizaL

Önerilen Mesajlar

1995 yılında Slovenya’daki Divje Babe adındaki Neandertal mağarasında yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları ile yaklaşık 50,000 yıl öncesine tarihlenen bir flüt bulundu. Bu flüt, bugüne kadar bilinen en eski müzik aleti olarak kabul ediliyor.

Slovenya müzesinde yapılan çalışmalar sonucunda bu ünlü flütün birebir aynısı yapıldı. Sašo Niskač yönetiminde, arkeolog Ivan Turk’un bilimsel danışmanlığında ve sanatçı Ljuben Dimkaroski yetenekleriyle 50,000 yıllık flüt tekrar canlanarak çalındı.

 

BBMBMV.jpg

 

Arkeolog Ivan Turk tarafından bulunan bu enstrüman, aslında tam olarak 50,000 yıllık değil, çok daha eski olabilir. Flüt olup olmadığı konusunda hala birçok tartışmanın olduğu bu etkileyici müzik aletleri, günümüzden 43.000 yıl ila 80.000 öncesine tarihleniyor. Şu anda ise Slovenya Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.

 

Tolunay Bayram

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
2010 yapımı "Son Neanderthal AO" filminde vardı bu flüt. AO çalıyordu.

Teşekkürler bilgi için.

 

Flütten çıkan sesleri duyabilmek için Slovenya Ulusal Müzesi Küratörü, flütün kilden bir kopyasını yaptı. 50,000 yıllık enstrüman diyatonik ölçülerden tam ve yarım tonları çıkarabiliyor.

Müzisyen Dimkaroski de bu flütle, Beethoven, Verdi, Ravel, Dvorak ve diğer sanatçıların eserlerinden birkaç parça çalmayı başarabildi.

Sanatçı, Divje Babe flütü ile 9 adet parçayı kısa bir şekilde seslendirdi. Hatta Ljuben Dimkaroski daha sonrasında flüt ile konserler de verdi.

Slovak müzisyen Ljuben Dimkaroski’nin tekrar ses verdiği Divje Babe flütü ile çalınan bu müzikleri kısa parçalar halinde dinleyerek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Pan Tanrısı Ve Pan Flüt

   Yunan Mitolojisi'nde Pan (Παν), Hermes'in Arkadya'lı bir periden (Penelopeia, Sose veya Thymbris) doğma oğlu olup çobanların, sürülerin, avcılığın, dağlık ve tenha arazilerin, pastoral müziğin tanrısıdır. Belden aşağısı keçi biçimindedir, ayrıca keçi gibi boynuzları ve kuyruğu vardır. Kulakları sivri ve uzun, burnu ise küçük ve sürekli etrafını koklar gibi kalkıktır. Şarap tanrısı Dionysos'un eşlikçilerinden biri olarak bahar, doğurganlık ve bereketle yakından ilgili bir tanrıdır. Mitolojid

   , Yer: Yunan & Roma Mitolojisi

  • 47 Yıl Önce Çekilen Çok Gizli Fotoğraf

   Efsane gerçek çıktı; işte 1963 yılında çekilen o 2 kare...   Türkiye'nin nükleer başlıklı füzeleri vardı. Ama bu füzeler ABD'nin ‘geçici' hediyesiydi. Üstelik, NATO ülkelerinden başka gönüllü çıkmayınca ABD, Rusya'ya gözdağı verecek nükleer başlıklı füzelerden 15'ini Türkiye'ye 1961'de teslim etti.   ABD 2 bin Türk subay-sivil eğitti İZMİR Çiğli'de konuşlu füzeler için Türkiye'nin toplamda görevlendirdiği asker-sivil personel sayısı 2 bini buldu. Türkiye'nin füzelerin idaresini devralması içi

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Japonların Deneyler Yaptığı ve Yüzbinlerce İnsanı Öldürdüğü İşkence Tesisi: 731.Birim

   Öncelikle herkese merhabalar, Nizal'in açtığı '' SS Ourang Medan '' olayını araştırmaya başladım. Araştırmalarda bir yerde 731. birim olarak adı geçen bu yeri merak ederek detaylı bilgi sahibi oldum. Konuyu açacak mantıklı bir bölüm bulamadığım için buraya açtım. İlgili yere taşınmasını rica ederim.     731. Birim. Tek yönlü çalışan trenlerle gidilen ama dönülmeyen bir yer. Çocuk, yaşlı, kadın demeden yüz binlerce insanın öldürüldüğü bir yer. Nazi Almanya'sına ithaf edilen deneylerin benze

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Kamu Çalışanları Maaşlarını Bayramdan Önce Alabilecek

   Maliye Bakanı Ağbal, 'Bütün kamuda çalışan kardeşlerimizin maaşları 13 Haziran'da hesaplarına yatacak. Yaklaşık 3 milyon 700 bin kamu çalışanı bayram girmeden önce maaşlarını almış olacak.' dedi.   Haziran ayı maaşlarının ayın 15'i itibarıyla Ramazan Bayramı'nın birinci gününe geldiğini ifade eden Ağbal, şöyle konuştu: "Bugün bütün bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına bir genelge gönderdim. Dolayısıyla bütün kamu görevlilerimiz, memurlarımız, sözleşmeli personel, işçi ve diğer statülerde

   , Yer: Gündem

  • Neandertallerin Yaptığı Mağara Resimleri

   En sonunda beklenen oldu; Neandertaller tarafından yapılmış ve bilinen eski mağara resimleri bulundu.   İspanya’da, 65.000 yıllık şimdiye kadar bilinen en eski mağara resimleri bulundu ve bunları modern insanlar değil, Neandertaller yapmış!     İspanya’daki La Pasiega mağarasında merdiven şeklindeki bu resim 64.000 yıldan eski ve Neandertaller tarafından yapıldı   İspanya’da bulunan en az 64.800 yıllık mağara resimleri, modern insanların Avrupa’ya gelmesinden yaklaşık 20.000 yıl öncesine

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...