Jump to content

Neandertallerin Yaptığı Mağara Resimleri


NizaL

Önerilen Mesajlar

En sonunda beklenen oldu; Neandertaller tarafından yapılmış ve bilinen eski mağara resimleri bulundu.

 

İspanya’da, 65.000 yıllık şimdiye kadar bilinen en eski mağara resimleri bulundu ve bunları modern insanlar değil, Neandertaller yapmış!

 

Y1dUK6.jpg

 

İspanya’daki La Pasiega mağarasında merdiven şeklindeki bu resim 64.000 yıldan eski ve Neandertaller tarafından yapıldı

 

İspanya’da bulunan en az 64.800 yıllık mağara resimleri, modern insanların Avrupa’ya gelmesinden yaklaşık 20.000 yıl öncesine tarihleniyor; yani Neandertaller tarafından yapılmış.

 

Dünyanın bilinen en eski mağara resimleri, modern insanlar değil, Neandertaller tarafından yapıldı. Yani soyu tükenmiş kuzenlerimiz, kültür yaratamayan yabaniler tanımlamasından çok uzaktı.

İspanya’daki üç arkeolojik alandaki mağara resimlerine yapılan yüksek teknolojili analizler, bu resimleri en az 64.800 yıl öncesine, yani modern insanlar Afrika’dan Avrupa’ya gelmeden 20.000 yıl öncesine tarihledi.

 

Bu durum, mağara sanatını önceden düşünülenden daha eski olduğunu gösteriyor ve Neandertallerin, insan kültürünün temel taşlarından olan sembolizma kapasitesine sahip olduğunun en güçlü kanıtını sağlıyor.

 

qJpYWQ.jpeg

 

Mağara duvarına yapılmış bir Neandertal eli size merhaba diyor!

 

Araştırmanın eş yazarı Alistair Pike, “Bulgular, Neandertallerin sembolizma gücü olmayan bir mağara insanı olduğu düşüncelerini tam tersine çeviriyor.” diyor.

 

“Resim yapmak, her zaman çok insani bir etkinlik olarak görülen bir eylemdir, eğer Neandertaller bunu yapıyorsa onlar da tıpkı bizim gibi demek oluyor.”

 

Daha önce bazı arkeologlar, Neandertallerin karikatürize edilmiş mağara insanlarından daha karmaşık olduklarına zaten inanıyordu, ancak bugüne kadar elde edilen kanıtlar herkes için ikna edici değildi. Ancak yeni yayımlanan makalade, İspanya’daki üç mağara alanından elde edilen veriler, tüm aksi görüşleri yıkacak cinsten sağlam birer kanıt sunuyor.

 

otjhhE.jpg

 

Solda, La Pasiega mağarasındaki merdiven benzeri resim, kırmızı yatay ve dikey çizgilerden oluşuyor. Sağda, 1913’te bir arkeolog tarafından yapılmış resmin kopyası

 

La Pasiega, Maltravieso ve Ardales’teki bu mağara sanatları; çizgiler, noktalar, yuvarlaklar ve el şablonlarını içeriyor. Tüm bunları oluşturmak, pigmentleri karıştırmak ve uygun sergileme yerleri seçmek gibi özel becerilere sahip olmayı gerektiriyordu.

 

Bilim insanları, resimlerin yaşını belirlemek için uranyum izotoplarının toryumdaki radyoaktif bozunumuna dayanan kesin bir tarihleme sistemi kullandılar. Bu işlem, analiz için resimlerden birkaç miligram kalsiyum karbonat tortusunun kazınmasını içeriyordu.

 

Konuyla ilişkili olarak yayımlanan başka bir araştırmada ise, İspanya’daki farklı bir mağarada bulunan boyalı ve süslenmiş deniz kabuklarının, modern insan öncesi dönemlere tarihlendiği belirlendi.

 

Bu iki araştırma birlikte ele alındığında, araştırmacılar, çalışmalarının, Neandertallerin erken modern insanlardan “bilişsel olarak ayırt edilemez” olduğunu ileri sürüyor.

 

TQJL55.jpg

 

İspanya’daki Cueva de los Aviones tortullarında bulunan delikli kabuklar 115.000 ila 120.000 yılları arasına tarihleniyor

 

Joao Zilhao, yeni bulguların, insanlık bilincinin köklerinin araştırılması için, Neandertaller ile modern insanların ortak atasına (500.000 yıldan daha önce) odaklanılması gerektiğini gösterdiğini söylüyor.

 

Neandertallerin nesli yaklaşık 40.000 yıl önce tükendi ve bu süre içinde doğrudan atalarımız Avrupa’ya ulaştı. Neandertallerin neden yok olduğu hala kesinlik kazanmış değil. Teoriler arasında iklim değişimine uyum sağlayamama ve modern insanlarla yaşanan rekabet var.

 

Araştırmacılar, eğer Neandertaller bugün hala hayatta olsaydı, karmaşık sanat ve teknoloji geliştirmeye devam edebileceklerini söylüyor.

 

Makale – 1: D. L. Hoffmann, C. D. Standish, M. García-Diez, P. B. Pettitt, J. A. Milton, J. Zilhão, J. J. Alcolea-González, P. Cantalejo-Duarte, H. Collado, R. de Balbín, M. Lorblanchet, J. Ramos-Muñoz, G.-Ch. Weniger, A. W. G. Pike. 2018. U-Th dating of carbonate crusts reveals Neandertal origin of Iberian cave art. Science; 359 (6378): 912

 

Makale – 2: Dirk L. Hoffmann, Diego E. Angelucci, Valentín Villaverde, Josefina Zapata and João Zilhão. 2018. Symbolic use of marine shells and mineral pigments by Iberian Neandertals 115,000 years ago. Science.

 

Erman Ertuğrul

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Tüm Osmanlı Padişahlarının Resimleri

   http://img109.imageshack.us/img109/563/01osmangazi6kj.jpg osman gazi http://img109.imageshack.us/img109/7374/02orhangazi9uh.jpg orhan gazi ı. murad http://img109.imageshack.us/img109/1032/04ibayezid3ln.jpg ı. bayazit ı. mehmed ıı. murad ıı. mehmed ıı. bayazit ı. selim ı. süleyman ıı. selim ııı. murad ııı. mehmed ı. ahmed ı. mustafa ıı. osman ıv. murad ibrahim ıv. mehmed ıı. süleyman ıı. ahmed ıı. mustafa ııı. ahmed ı. mahmud ı

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Japonların Deneyler Yaptığı ve Yüzbinlerce İnsanı Öldürdüğü İşkence Tesisi: 731.Birim

   Öncelikle herkese merhabalar, Nizal'in açtığı '' SS Ourang Medan '' olayını araştırmaya başladım. Araştırmalarda bir yerde 731. birim olarak adı geçen bu yeri merak ederek detaylı bilgi sahibi oldum. Konuyu açacak mantıklı bir bölüm bulamadığım için buraya açtım. İlgili yere taşınmasını rica ederim.     731. Birim. Tek yönlü çalışan trenlerle gidilen ama dönülmeyen bir yer. Çocuk, yaşlı, kadın demeden yüz binlerce insanın öldürüldüğü bir yer. Nazi Almanya'sına ithaf edilen deneylerin benze

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Fata Morgana Resimleri

   Atmosfer bilimci Jill Coleman, "Isınan hava yükselirken, kendisinden sıcak hava katmanıyla karşılaştığında sıcaklık terslemesinden halk arasında 'serap' denilen 'Fata Morgana' optik olguları oluşur" sözleriyle gökyüzündeki kent görüntüsünün aslında bilimsel olay olduğunu belirtiyor. "Fata Morgana" nedeniyle yüzyıllarca birçok hayalet gemi efsanesi çıkmıştı.   Aslen görülen seraplara ve sıcak asfalt üzerinde gözlemlenen optik yanılgılara verilen addır. Oluşma sebebi ısınmış havada değişen kırıl

   , Yer: Fotoğraf

  • 50.000 Yıl Önce Neandertallerin Yaptığı Flüt

   1995 yılında Slovenya’daki Divje Babe adındaki Neandertal mağarasında yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları ile yaklaşık 50,000 yıl öncesine tarihlenen bir flüt bulundu. Bu flüt, bugüne kadar bilinen en eski müzik aleti olarak kabul ediliyor. Slovenya müzesinde yapılan çalışmalar sonucunda bu ünlü flütün birebir aynısı yapıldı. Sašo Niskač yönetiminde, arkeolog Ivan Turk’un bilimsel danışmanlığında ve sanatçı Ljuben Dimkaroski yetenekleriyle 50,000 yıllık flüt tekrar canlanarak çalındı.  

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

  • Akrabamın Yaptığı Büyü

   Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben inançsız bir insanım. Fakat ufak çaplı bir şeyler yaşadım ve bunu sizinle paylaşmak istedim. Yıllarca ailemizin gündeminde olan bir büyü yaptırılma olayı var ve bunun yıllardır da konusu açılıyor zaten. Yapan kişisin de annemin teyzesi ve kızı olduğu söyleniyor. Sadece annem ve benim yaşadığım eve değil anneannem ve dedemin yaşadığı eve de bir takım şeyler yapıldığı söyleniyor. Anneannem ve annem bu hacı hoca dediğimiz insanlara gitti ben pek tasvif etmesem d

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...