Jump to content

Mağaralar


NizaL

Önerilen Mesajlar

Postojna Mağaraları - Slovenya

 

http://i.hizliresim.com/moLY4P.jpg

 

Postojna kasabası Slovenya'da bulunuyor. Başkent Ljubljana'ya yaklaşık 55 km uzaklıkta. Bölgenin bu kadar dikkat çekmesinin sebebi ise sahip olduğu mağara ve mağarada yaşayan ilginç canlı türü.

İşte dünyanın en ilginç canlısına ev sahipliği yapan Postojna Mağaraları.

 

http://i.hizliresim.com/6NnA9k.jpg

 

Bu karstik yapıya sahip mağara sistemi yaklaşık 25 km uzunluğunda ve dünyanın en büyük yeraltı mağara sistemlerinden biri. Bu mağara sistemi aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen mağaralarına da sahip.

Mağara sistemini saymazsak aslında Postojna kasabasının bir ortaçağ şatosu olan Predjamski Kalesi'nden başka hiçbir turistik özelliği yok. Postojna mağara sistemlerinin başka bir özelliği ise dünyanın turizme açık en büyük mağarası olması.

 

http://i.hizliresim.com/7Dv07r.jpg

 

http://i.hizliresim.com/Q2Mrvr.jpg

 

İçerideki sıcaklık yaz-kış 8-10 derece arası.1884 yılından beri mağaranın içinde aydınlatma sistemi bulunmakta. İlk raylı sistem ise 1872 yılında.Günümüzde yapılan turların süresi yaklaşık 90 dakika. Tur ilk başta yaklaşık 3.7 km'lik bir tren yolculuğuyla başlıyor. Geri kalan kısım ise yürüyerek geziliyor.

 

http://i.hizliresim.com/VDYqPR.jpg

 

Mağaranın en ilginç yanı ise ev sahipliği yaptığı bu canlı. Olm ya da Proteus Anguinus adıyla bilinen bu mağara semenderi Postojna'yı en ilginç kılan detaylardan biri.Ortalama ömürleri ise 100 yıl civarı olan canlıların gözleri yok.

 

Hürriyet

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Mağaralar,Tüneller ve Yeraltı Tesisleri

   "Yeraltındaki insanlar en yüksek bilgiye erişmişlerdir... Bizim çılgın insanlığımız onlara karşı bir savaş başlatacak olursa, gezegenimizin yüzeyini hayava uçurabilirler."   (Ferdiand Ossendouwski, Beats, Men and Cods, 1924, V)   İç dünya teorisine göre, mağara ve tünel sistemleri, dış ve iç dünya arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu sistemlerin bazıları doğal yapılardır, bazıları ise insan elinden çıkmadır. 1902 yılında Malta adasında Casa Paula köyü yakınlarında bir tünel sistemi keşifedi

   , Yer: Dünya Dışı Yaşam

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...