Jump to content

Hollanda'da İntihar Makinesi Sarco

NizaL

Önerilen Mesajlar

5TorOU.jpg

Hollanda'nın Amsterdam kentinde başlayacak cenaze işleri fuarında ilk kez sergilenecek "intihar makinesi" sayesinde ziyaretçiler, ölümü aşama aşama deneyimleyebilecek. Yardım kuruluşları ise "makinenin" halka açık fuarda sergilenmesine karşı çıkıyor.

Ötanazi yanlısı görüşleriyle bilinen ve "ölüm doktoru" olarak adlandırılan Avustralyalı Philip Nietsckhe'nin gündeme getirdiği "intihar makinesi", Hollanda'da gerçeğe dönüştürüldü.

"Sarco" adı verilen makine, şezlong benzeri bir sandalyenin bulunduğu, sıvı nitrojen ile çalışan hava geçirmez bir kapsülden oluşuyor.

İçine girip yatan kullanıcının gaz akışını sağlamak için bir düğmeye basmasıyla çalışmaya başlıyor.

Salınan gaz içerideki kişinin birkaç dakika sonra uyumasını sağlıyor.

Ölüm kapsülü, ilk kez Amsterdam'da halkın karşısına çıkacak. Ziyaretçiler, sanal gerçeklik gözlükleriyle yaşamı sonlandırmanın nasıl bir şey olduğunu görebilecekler.

Kapsüle girip, sandalyeye uzanan kişi, ölmeden önce en son görmek istediği manzarayı seçebilecek. Ölüm yerinin İsviçre Alpleri mi ya da deniz kenarında bir yer mi olacağına, kullanıcı karar verecek.

Ziyaretçiler intihar düğmesine bastığı an, sanal gerçeklik gözlüğünün görüntüsü yavaşça siyaha dönecek.

'Halka açık fuarda sergilenmemeli'

Philip Nitschke, Hollanda'da yayımlanan Telegraaf gazetesine yaptığı açıklamada, "Niyetimiz bunu korkutucu bir deneyim haline getirmek değil. Şık bir tarza dönüştürmek" dedi.

Ancak Hollanda'daki yardım kuruluşları, makinenin halka açık fuarda sergilenmesine karşı çıkıyor.

113 İntiharı Önleme Vakfı sözcüsü Anke Wammes, bunun hoş bir durum olmadığını düşünüyor.

Sözcüye göre, makinenin halka açık bir fuarda sergilenmesi intiharı normalleştirecek ve yaşama isteği eşiğinin düşmesine neden olacak.

BBC

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
iyi güzel yapmışlar da uyuşup sızmakla ölmek ne alaka pek çözemedim ben mi yanlış anladım acaba ?

İntihar anını basit haliyle çeşitli olanakları (manzara seçimi gibi) ile deneyimleyen kişilerin sayısının artacağı fikri endişe verici olabilir.

Kolay ve olası bir uyku hali modu bilinç kaybı ile gözlenecek ölüme hazır oluş imgesini popüler kılabilir,acısız haliyle.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Similar Topics

• intihar etmek isteyenler sorunu olanlar 1

Bu bölümde kendini iyi hissetmeyen hayattan yaşamaktan bıkmış insanlar (bkz:ben) anlatın hayatınızı paylaşın sorunlarını kimselere anlatmadığınız sıkıntılarınızı üzüntülerinizi anlatın, hep birlikte buna bir çözüm bulalım arkadaşlar buna gerçekten çok arkadaşın ihtiyacı var bende dahil ben başlıyorum anlatmaya     kendimi bildim bileli depresif bir insanım ben çocukluğumdan bu yana hemde hep aklımda bir intihar fikri var birgün oda olucak zaten yani o günler yakın beni herkez mutlu eğlence

, Yer: İnsan Psikolojisi

• İntihar Edenin Beyninde Neler Oluyor?

İntiharın önlenmesinin beyin çalışmalarının bir alanı olmadığı, sadece duyguların ilgili olduğu bir süreç olarak düşünülürdü. Sinir bilimlerindeki son gelişmeler gösteriyor ki duyguları beyinde belli bölgeler kontrol etmektedir. Beynin ön lobu özellikle sağ ön lobu sosyal bilinç, duygu ve ilişkili sinirlerin bulunduğu yerdir. Bununla birlikte “ventral medial frontal” bölgesi; duygulara bağlı olarak oluşan davranışlardan sorumlu sinirlerin bulunduğu limbik yapılar ve amigdala bölgesi ile bağlantı

• Tecavüze Uğrayan 16 Yaşındaki Kız İntihar Etti

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/v_4433_1.jpg Olay Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi'nde meydana geldi. C.E. ile E.E.'nin tek çocuğu olan E.F.E., 2014 yılında lastikçilik yapan S.Y. (24) ile sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta tanışıp arkadaşlık yapmaya başladı. 2014 yılının Haziran ayında S.Y. çarşıda gördüğü E.F.E'yi evine götürmek bahanesiyle kandırıp başka bir apartmana getirerek ağzını kapatıp bodrum kattatecavüz etti. S.Y. kız çocuğunun kimseye söylememesi için de tehdit etti. htt

, Yer: Gündem

• İntihar Etme Düşüncesinden Kurtulun!

Ben de düşünmüştüm bir zamanlar;ama o zamanlar gücümü toplayamadığım zamanlardı. Rapit(senin konu başlığın olduğu için özel muamele );dostum sana benden birkaç tavsiye vereyim... İntihar fikri aklına geliyor;ama intihardan sonrası çevreni dusunuyor musun?Yani sen ölünce insanların arkandan ağlayıp ağlamayacağını merak ediyor musun??Evet diyorsan eğer; İnsanların sana önem vermesini istiyorsundur,onlara kendini sevdirecek olacak sensin ama su ana kadar sevdiremediysen bundan sonra da cok fazl

• İntihar ve Drama Sevicilik

Bana göre eğer bir kişi hayatındaki yolunda gitmeyen olaylardan, çektiği acılardan veya hayal kırıklıklarından dolayı intihar ediyor ve hele hele gitmeden önce intihar notları-videoları- bırakıyorsa bu onun katıksız bir drama sevici olduğunun kanıtıdır ve ilgi çekmenin en iyi yolu olan kendini öldürmeyi seçtiğinin göstergesidir.   Elbette bazı durumları ayrı tutuyorum ama oraya sonra geleceğim.   Söze çürümenin üstadı olan Cioran'dan bir alıntı ile devam edeyim, "Sadece canım isteyince ölmek e

, Yer: Felsefe

Arka Oda

Arka Oda

Chat izniniz bulunmuyor
    • Yeni Oluştur...