Jump to content

Mitoloji kronolojisi

legolas

Önerilen Mesajlar

Merhaba, çok araştırdim ancak bulamadım bir türlü. Fark ettim ki temel olarak Yunan mitolojisi başta olmak üzere kronoloji belli değil. Gaia'dan sonra gelişen olaylarda hiç bir şeyin sırası yok gibi. Yani bir tanrı ile bir kahramanın olayını ogreniyorsjn., sonra diyelim ki olaydaki bu kahraman bir yerde ölüyor. Sonra da farklı bir mitolojik hikaye anlatılırken yine o kahramanın ismi geçiyor. Tamam o yaşarken oluyor da olay, keşke bunun bı kronolojisi olsa tarih gibi. Belli bir sıralama ile öğrenebilsek. Karşılaştırabilsek mesela "bu olay yaşanırken aynı zamanda şurada bu olaylar yaşanıyordu " gibi. "2. Dünya Savaşı'nın yeni başladığı o yıllarda ayni zamanda Suni döllenme yoluyla dünyaya gelen ilk tavşan basına tanıtıldı" gibisinden hani. Perseus medusanin kafasini keserken, o dönemde Herakles ise şunu yapmıştı... Mesela medusanın basının kesilmesi mı daha erken yoksa Herakles in tüm görevlerini tamamlamasi mı?... Şimdi bir kronoloji yok mu en azından hangi olay daha önce ya da sonra oldu gibisinden? Yoksa ben mi kaynağı bilmiyorum? Bildiğiniz kaynaklar varsa paylaşır mısınız lütfen bu sorunla alakalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada elimde Azra Erhat'a ait Mitoloji Sözlüğü adlı kitap varmış. İçerisinde bir çok mitolojiksel öğe ve soy tabloları bulunuyor. İstersen fotoğraf yolu ile de ulaştırabilirim bazı sayfalarını ..

Soy tablolarını atabilirsin çok sevinirim ya

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yunan mitolojisini Azra Erhat'ın sözlüğünden kavramsal olarak öğrenebilirsin. Pierre Grimal'inki de iyidir. Doğum sırasına göre bir kronoloji oluşturabilirsin. Mitoloji aslında ağızdan ağıza aktarılan hikayeler olduğu için kesinliği olmayan olaylardan oluşur. Bir olayın bir kaç farklı anlatımı da olur. Bu yüzden kafan karışmasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, çok araştırdim ancak bulamadım bir türlü. Fark ettim ki temel olarak Yunan mitolojisi başta olmak üzere kronoloji belli değil. Gaia'dan sonra gelişen olaylarda hiç bir şeyin sırası yok gibi. Yani bir tanrı ile bir kahramanın olayını ogreniyorsjn., sonra diyelim ki olaydaki bu kahraman bir yerde ölüyor. Sonra da farklı bir mitolojik hikaye anlatılırken yine o kahramanın ismi geçiyor. Tamam o yaşarken oluyor da olay, keşke bunun bı kronolojisi olsa tarih gibi. Belli bir sıralama ile öğrenebilsek. Karşılaştırabilsek mesela "bu olay yaşanırken aynı zamanda şurada bu olaylar yaşanıyordu " gibi. "2. Dünya Savaşı'nın yeni başladığı o yıllarda ayni zamanda Suni döllenme yoluyla dünyaya gelen ilk tavşan basına tanıtıldı" gibisinden hani. Perseus medusanin kafasini keserken, o dönemde Herakles ise şunu yapmıştı... Mesela medusanın basının kesilmesi mı daha erken yoksa Herakles in tüm görevlerini tamamlamasi mı?... Şimdi bir kronoloji yok mu en azından hangi olay daha önce ya da sonra oldu gibisinden? Yoksa ben mi kaynağı bilmiyorum? Bildiğiniz kaynaklar varsa paylaşır mısınız lütfen bu sorunla alakalı.

Aslında var sırası. Sadece aktarılan kaynaklara göre sıralama farklılık gösterir. Mitolojiyi de tarihi bir sıralama olarak değerlendiremeyiz. Soy ağacının amacı, kim kimin annesi, babası, çocuğu, torunu veya akrabasıdır onu aktarmak değil, aktarılan hikayedeki arketiplerin ve bilgilerin sembolleştirilmesiyle anlatılmasıdır. Yine de soy ağacı konusunda araştırma yapmak istersen, özellikle Yunan mitolojisi konusunda theoi.com sayfasına bakabilirsin. “Tüm” mitolojik karakterlerin soy ağaçları aktarılan kaynağa göre düzenlenmiş biçimde bu sayfada veriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...