Jump to content

Yapay Zekâ Sophia

paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

Ben yaratıcıyı robot sandım bi an. ahaha :D

Şaka bi yana, yapay zekayı yapay zeka yapan özellik tam olarak ne? Kendi kendini şekillendirebilmesi ve geliştirebilmesi mi? Çünkü bunlar ezbere kaydedilmiş gibi geliyor bana.

İnsanınkine denk bir bilince sahip olması ki yapay zeka henüz tam hayata geçmedi.Eğer bu gerçekleşirse tıpkı insan gibi kendi varlığının farkında olan,metal varlıklar ortada gezinecek.Açıkçası ben biyolojik olmayan bir varlığın insannınkine denk veya üstü bir bilince sahip olabileceğini düşünmüyorum.En fazla Iron Man'deki Jarvis seviyesinde bir şey tasalanabilir ki o bile çok büyük bir şeu ve gayet yeterli.Bir nevi Iphone'daki Siri'nin çok çokgelişmiş versiyonu.Ama bir insan değil,duyguları yok ve acı çekemez.Bu nedenle bize karşı savaş açacakları teorileri bana biraz uçuk geliyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O değilde şuan en sondaki videoya baktım,dediğim gibi robotlar kuyumuzu kazamaz bence ama epey ürperdim açıkçası...

Kuyumuzu kazmaları için geliştirilmiyorlar zaten .

Onun dışında bence geliştirilebilinirse insandan daha üstün demeyelim de en azından bizim yapamayacağımız çoğu şeyi yapabilecekler ve ben bunu dört gözle bekliyorum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uyumayan dinlenmeyen sürekli öğrenen bir varlık kesinlikle bir aşamadan sonra insanlık için tehlike oluşturacaktır . Ütopistler sürekli insanların çözemediği sorunları halledebileceğini iddaa ediyor ama olayın özü aslında çoğu probleme bizim sebep olmamız . Ama diğer açıdan bakarsak eğer biz sadece evrimsel süreçte bir basamaksak bizi yok etmesi tamamen doğa kanunu oluyor.

Umarım o zamanları ben görmem 10 bin sms'den whatsapp'a geçmek bile beni inanılmaz korkutmuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Sadist,

Sanırsam Alphazero ile karıştırıyorsun alphazero google'ın ürettiği bir yapay zeka.

Stockfish ile maçları var.Bilmeyenler için stockfish ise satranç için oluşturulmuş olasılık hesaplama ve analiz makinesi gibi bütün varyantları hesaplayıp en iyi olasılıktan devam ediyor.Piyasadaki en günçlü yazılımdı sanırsam.

Maçları çok ilginç çünkü alphazero insan gibi oynuyordu ve yaratıcıydı yani bir makine gibi oynamaıyordu stockfish'i madar etti.

Alphazeronun çalışma şekli şu , yığınla analiz edebileceği data veriyorsun neyin iyi neyin kötü olduğunu söylüyorsun ve kendi kendisiyle oynamasını sağlıyorsun , centurul'unda dediği gibi bu yazılım saatler içerisinde bir ustanın hayat boyu tecrübesini kazanabilliyor.

Alpha zero yapay zeka tanımana daha yakın fakat yaptıkları hamlyi kendimi mi buluyor yoksa geçmişte oynanmış maçlardan mı kopyalıyor bilemiyorum.

Sophia alphazero gibi de değil diyaloğu olabildiğince karşı tarafta tutmaya çalışıyor bazen de karşı taraf konuşurken araya giriyor alakasız sorular sorup cevaplıyabiliyor.

Ellerinde tuttukları data ile gerçeğe oldukça yakın diyalog kurabilen doğal dil işleme yapabilirler fakat gerçekten 'yapay zeka' olabilir mi? Merak konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Küçümsemek gibi bir maksadım yok ama, akıllı telefonlardan daha akıllı sayılmaz. Biraz fazladan poliüretan ve silikon eklenmiş ve de bir kaç servo. Kullandığı konuşma tanıma, mimik tanıma teknolojilerini bir kenara bırakırsak basit geçtiğimiz yüzyılda bıraktığımız irc chatbot'larından pek farkı yok. Örneğin konuşmaya göre doğru ağız hareketlerini yapan robotlar bile, hâlâ hoparlörden konuşuyor. Yani ağız hareketleri tamamen kozmetik çalışmalar. Tabiki önemli adımlar ve tabiki güzel uygulamalar. Fakat "zekâ"'dan bahsediyorsak, öğrenebilir ve öğretebilir olmak zorunda.

Bir yandan Türk mühendislerin nesi eksik diye düşünmeden edemiyor insan. Diğer yandan tekerlekli çaydanlığa "insansı robot" diyen mercimek beyinlilieri görüyor ve üzülüyor.

Başta kel adamı android sandım. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:D

Küçümsemek gibi bir maksadım yok ama, akıllı telefonlardan daha akıllı sayılmaz. Biraz fazladan poliüretan ve silikon eklenmiş ve de bir kaç servo. Kullandığı konuşma tanıma, mimik tanıma teknolojilerini bir kenara bırakırsak basit geçtiğimiz yüzyılda bıraktığımız irc chatbot'larından pek farkı yok. Örneğin konuşmaya göre doğru ağız hareketlerini yapan robotlar bile, hâlâ hoparlörden konuşuyor. Yani ağız hareketleri tamamen kozmetik çalışmalar. Tabiki önemli adımlar ve tabiki güzel uygulamalar. Fakat "zekâ"'dan bahsediyorsak, öğrenebilir ve öğretebilir olmak zorunda.

Bir yandan Türk mühendislerin nesi eksik diye düşünmeden edemiyor insan. Diğer yandan tekerlekli çaydanlığa "insansı robot" diyen mercimek beyinlilieri görüyor ve üzülüyor.

Başta kel adamı android sandım. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...