Jump to content

din yüzünden psikolojik rahatsızlığım

AccessDenied

Önerilen Mesajlar

Merhaba ben fatih sorunlarım lise yıllarında bir kızla tanışmamdan dolayı başladı daha önce dindar biriydim ama namaz falan kılmazdım dinime bağlıydım ara sıra Allah’tan bir şey isteyecek olduğumda Allah’ım bana bu isteğimi verirsen bende akşam namazlarımı ömrüm boyunca kılacağım derdim Allah verdiğinde de iki üç gün veya bir hafta kılıp bırakırdım Allah’da verdiği nimeti alırdı .Derken derken okula bir kız geldi herkes peşinden koşuyordu bende dedim ki Allah’ım bu kızı ayarlarsam günde beş sayfa her gün kuran okuyacağım dedim Allah istediğimi verdi kızla seviyeli bir ilişkim oldu ailesi öğrendi okuldan almak istediler ama ben gene her gün 5 sayfa kuran okuyordum ve bir gün 600 sayfa kuran 5 sayfa okuya okuya bitti bende kuran bitti ne yapacağım dedim madem bitti ilişkiyi bitirmeliyim dedim kendi kendime. bitirdim de kız çok üzüldü hesaba katmadığım şeyler oluyordu ve anlama veremiyordum o zaman dedim ne yapmalıyım Allah’ım dedim bu kızla bir gelecek için ömrüm boyunca tüm 5 vakit namazlarımı kılacağım dedim kız benden kopamadı bir süre daha çıkmaya başladık namazlarımım kılmaya başladım da ama bazı kendimi daha da geliştirmek için babamın kitapları vardı onları okumaya başladım orda yazan bir cümle beni çok etkiledi Allah bir kuluna lütuf ve ihsan üzerine riyakar musallat eder diye bende dedim ben riyakarım bu kız saliha biri kendimi çok kötü hissettim çünkü dini duygularım çok fazlaydı dinime içten bağlı olduğumu düşünüyordum gücümü de buradan alıyordum tüm gücüm gitmiş gibiydi kitapta okuduklarım başıma geliyordu bir gün Allah bir şeye razı olursa öksürme gelir gibi bir anlam çıkarıyordum ertesi gün kız elimi tutmak istediğinde (ben tutturmuyordum) öksürüyordu karşımda derken derken benim depresif hallerim arttı ellerimi camla kestiğimi hatırlıyorum kızla da ayrıldık ben doktora gittim derdimi anlatamadım 3 ay rapor verdi sonraki yıllar 1 sene ara vererek üniversiteyi kazandım inanın o yıllar nasıl geçti ben kimdim neydim hatırlamıyorum anlat deseniz anlatamam arkadaşlarım oldu kız arkadaşlarım da oldu ama ben miydim değil miydim bilemiyorum sonraki yıllar hep namaz kılmaya çalıştım ve birgün istiare duası bir şey buldum artık o duayı namazları usulen kılarak isteklerimi kağıda yazarak ve bazen namazları sadece eğilip kalkarak duaları bile okumayarak kağıda isteklerimi yazıp sonuna da hayırlısını takdir eyle yazan duayı yaparak geçiriyordum hatta bazen aklıma takılan konularda hayırlısını takdir eyle deyip eyleme geçtiğimi biliyorum şu anda da eskisi kadar çok olmasa da hayırlısını takdir eyle derken buluyorum kendimi ama kağıda yazıp namaz kılmıyorum zamanında tüm namazlarımı kılarsam herşeyin dünyada da benim ve herkes için güzel olacağına inandırmıştım kendimi şimdi de kendim ve herkes için tüm namazlarımı kılarak dünyaya bir iyilik güzellik yapma şansımı değerlendirmek istiyorum ama bu kendi kendine konuşmalarım sıkılmalarım daralmalarım üstümdeki sürekli ağırlık artık insanların yanında bile bulunmama isteği vb gibi depresif şizofrenik olaylar buna izin vermiyor bu yüzden yardıma ihtiyacım var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorunun kaynağını konu başlığında belirtmişsin zaten. Din bir çeşit uyuşturucu gibidir arkadaşım. Dozunu kaçırırsan götü başı dağıtırsın. Ota boka anlam yükleme çabası altına giriyorsun. Her şeyden önce inancında samimi değilsin. Diyorsun ki yaratıcına, bu dileğimi yerine getirirsen ömrüm boyunca namaz kılarım. Maalesef inancın sağlam temellere dayalı değil ve üzülerek söylüyorum sandığın kadar mübarek bir mümin de değilsin. Yaratıcınla aranda bariz bir çıkar ilişkisi kurmuşsun. Resmen rüşvet teklif etmişsin be kardeşim :)

Peki bu vb. isteklerin sırf sen o şekilde olmasını dilediğin için mi gerçekleşti; bundan net bir şekilde emin olabilir misin?

Bunu koy bir kenara. Bundan bağımsız olarak bir de demişsin ki kendim ve herkes için tüm namazlarımı kılarak dünyaya bir iyilik güzellik yapma şansımı değerlendirmek istiyorum. Yapma be kardeşim. Hadi seni geçtim, psikolojik açıdan iyi hoş hissedebilirsin fakat namaz kılarak herkese ve dünyaya ne tür bir iyilik, güzellik sağlamayı düşünüyorsun? Ömür boyunca namaz kılarak dünyayı açlıktan, hastalıktan, savaştan ve her türlü musibetten mi koruyacaksın? Ya da o çorbada tuzunun mu bulunacağını düşünüyorsun? Zekat desen hadi neyse…

Müslüman ülkelerin haline dön bir bak arkadaşım. Günde 5 posta Kabe’ye doğru tapınanların haline bir bak. Götünden petrol fışkırtan şeyhleri kastetmiyorum bu arada. Tablo ortada. En azından kafanı kaldırıp olan biten şeyleri incele, biraz düşün, çıkarımlar yap, sorgula biraz hayatı.

Bu konu hakkında söylenecek çok şey var fakat detaya inmek istemiyorum. Sana dinden çık ya da inanmayı bırak demiyorum. Amacım inancını yargılamak da değil fakat kullandığın ifadelerde tutarlılık sezemiyorum.

Çık biraz açık havada gez, spor yap, müzik dinle ya da bir enstrüman çal, sinemaya ya da tiyatroya git; kendini iyi hissettirecek bir uğraş bul. Özgür olabilmen için zincirlerini kırman gerek. Ortada bir kilit var ve sen bu kilidi açmak için ısrarla yanlış anahtarı deniyorsun.

Her şeyden önce kendine karşı dürüst olmalısın. Eğer çözümü kafanda kurgulamış olduğun fantezi doğrultusunda bir çeşit 'zoraki kölelikte' ararsan o kafayı daha çok çizersin.

Son olarak o bataklığa daha fazla saplanmadan çözüme odaklı harekete geçmeni tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende konuya mesaj yazmayı uygun buldum. Öncelikle din kurallarına katı katıya bağlanmak sizin kararınız. Diabolus un dediği bazı konulara katılıyorum yani tanrı ile bir çıkar ilişkisi gibi bir iletişim yöntemi geliştirmişsiniz kendinizce.

Yani şöyle diyelim siz öyle düşünüyorsunuz. Fakat bende size sormak istiyorum acaba tanrının bu şekilde çalıştığını nerden çıkardınız ?

Bu soruyu kendinize sormanızı tavsiye ederim. Cevabını tam olarak veremesenizde yinede kendinize bu şekilde sorun.

Bakın dini kuralları bir kenara bırakır ve mantığımızla düşünürsek tanrının da yani sadece sizi değil bildiğiniz veya bilemediğiniz muhteşemlikte herşeyi yaratan bir enerji ile bu şekilde basit bir market alışverişi yapar bir mantık iley sizin isteklerinizi yerine getirdiğini düşünmeniz düşünce tarzı olarak biraz çocukça geldi bana.

Sanırım en son yaşınızı sorucam ?

Bu hayat sizin istediğiniz gibi yaşarsınız fakat bu şekilde devam etmeniz inanın kimsenin umrunda olmaz zaten dikkat ettiyseniz olaylardan en çok siz etkilenmişsiniz kendi psikolojiniz bozulmuş.

O yüzden belkide tanrıyı bir size istediğinizi veren bir kasa görevlisi yerine koymaktan vazgeçmeli kendi psikolojinizi kendinizin düşünce tarzınınızdan dolayı bozulduğunun farkına varmalısınız bu sayede farkında olduğunuz ve yanlış gittiğini düşündüğünüz şeyleri düşünce yapınızı değiştirerek psikolojinizide düzeltebilirsiniz.

İnanın insanların tek derdi sevgili falan değil hayatta neyse size iyi günler dilerim...

Bu arada mesaj ocakta yazılmış ben nisanda cevap verdim acaba konuyu kim hortlattı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi bu bence net bir şekilde dini obsesyon rahatsızlığı, bende aynısını yıllarca yaşadım her şey din üzerine kuruluydu kafayı yiyecektim , ilaçlar falan da etkilemedi ben mecburen inancı silerek kurtuldum, eğer ilaçlar fayda etmezse turan dursun falan okumayı düşünebilirsin çok ciddiyim dalga geçmiyorum kafandaki yüklerden kurtulmana yardım edecek tüm inançları attın mı bir boşluğa düşeceksin esas macera orada başlayacak bu arada sen de benim gibi aşırı inançlı olduğun için zamanında kimlik çözülmesi yaşıyorsun bu çok feci zihinsel bir cehennem abi bence cehennemin en derinine inmen gerek benim öyle bitmişti.

Heretik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Din nedir? Frank Herbert, Dune'de "Din hayatın baharıdır" demişse burada neyi kastetmiştir?

İnanç nedir? Gündelik yaşamda yaşadığınız herhangi bir şeyi yaşadığınız şeye inandığınız gibi Tanrı'ya inanabiliyor musunuz?

İnsanlar "Bir yaratıcı var" derken ve çağlar boyunca çağın ileri gelenleri düşünceyi sürdürürken bunun altında dünyevi arzular mı vardı yoksa manevi bir hazza ulaşma zevki mi? Sen baştan kaybetmişsin, sana öğretilmiş olanları sorgulamakta o kadar aciz kalmışsın ki en sonunda Tanrı seninle dalga geçmeye başlamış.

Şimdi Lethal'den tavsiyeler geliyor. İlk önce kendi dinini iyice tanı. Dar kafalı hocalar tarafından yazılmış olan bütün her şeyi yırtıp atarak kendine inanç anlamında güzel bir şok geçittirebilirsin. Yap bunu. İnsanlar tarafından putlaştırılmış olan şeylerden kurtulduğun zaman inancın farklı bir şey olduğunu anlarsın. Sonra git adam akıllı Kur'an oku mesela, anlamak zor gelebilir çünkü o yırtmış olacağın kitaplar basitçe anlaşılacak şekilde yazıldığı için seni düşünce olarak tembelleştirir, hazır bilgiye alıştırır. Kur'an hazır bilgi değildir, işlenmeyi bekleyen bilgidir.

Her din, her inanç aslında ortak bir kapıya çıkar. Bunu da unutmamak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada mesaj ocakta yazılmış ben nisanda cevap verdim acaba konuyu kim hortlattı :)

Genel hatlarıyla faydalı bir yazı olmuş “proxy”. Foruma uzun zamandır uğramamıştım tesadüfen aklıma geldi girip bir bakayım dedim. Vakit buldukça Dinler/İnanışlar ve Felsefe başta olmak üzere çeşitli alanlarda hortlamalar yaratabilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Senin dine bakışın baştan sakat,tanrıya rüşvet teklif ediyor ikiyüzlü oyunlar oynuyorsun.samimi olmayı öğremelisin,dürüstlük ve samimiyet çok önemli ve temel bir şeydir o yoksa nedin nede başka bir şey gerçekten olabilir bunları seni uyandırma amacıyla söylüyorum saf ve iyi yürekli olduğuna inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...