Jump to content

İkinci Beyin ve Başak burcu


Lethal Perfection

Önerilen Mesajlar

Lethal Perfection

Bugün feysbukta bir haber epey epey bir ilgimi çekti. Haber, mutsuzluktan gebermenin aslında bağırsaklarla bağlantılı olduğunu içeriyordu. Tamam tamam, belki depresyon mutsuzluktan gebermekten daha ötesi bir hastalık olabilir fakat bu durum astrolojiyle pek içli dışlı olmuş ve durup durup "Oğlak burcu bilimselliği ve modernizasyonu temsil eder!" diye bağıran ben için epey şey ifade ediyor.

 

Biraz araştırınca bu konuyla ilgili pek çok enteresan detay gördüm. Mesela ki İndigo dergisi (Zaten bütün siteler buradan copy-paste yapmış adam akıllı bir iki tane özgün makaleyle karşılaşabildim.) bu konu hakkında epey bir şeyler yazmış ve hepsi bana "Yuh! Oha! Vay anasını sayın seyirciler!" tarzı ufak ufak tepkiler bırakmıştır bende.

 

Bu saçma salak üslubuma hala daha dayandığınız için sizi seviyorum. Her neyse...

 

Yazı okumak bana pek meşakkatli bir işmiş gibi geleceğinden olacak, yazının pek çok detayını ne yazık ki anlamadım ve sıkılıp bıraktım. E haklı olarak şu tepkiyi verebilirsiniz: "E madem anlamadın, nasıl bu konu hakkında yazı yazacak cesareti kendinde bulabiliyorsun?". Bende ne kastettiklerini az çok zaten biliyorum diye cevap veririm.

 

Astrolojide gariptir ki, Başak burcu kalp ve bel arasındaki karın bölgesini temsil eder ve Başak burcu zihinsel aktiviteler ile reflekssel tepkilerle bağdaştırılan Merkür ile ilişkilendirilir, tıpkı motor yeteneklerle bağlantılı olan İkizler burcu gibi. Başak burcunun anahtar kelimelerini incelendiğimiz zaman karınla bağdaştırılan bir burç için aslında epey garip kavramlarla karşılaşırız. Günlük yaşam, akıl ve stres.

 

Şimdi size referans gösterdiğim yazıdan bir pasaj alıntılayacağım.

 

"• Karın bölgesindeki bu ikinci merkez ile mutluluk salgılarının, psikolojimizi belirleyen durumların çok yakından alakalı olduğu tespit edilmiş.

• Elliden fazla sayıda hastalıkla, bazı psikolojik rahatsızlıkların kökeninin, bizim şimdiye kadar farkında olmadığımız ikinci beyin bölgesindeki aksamalardan kaynaklandığı anlaşılmış.

• Tanısızlıktan hastalık hastası diye tanı konulan vakalarda gerçek suçlunun birinci beyin değil, ikinci beyin olduğu ortaya çıkmış.

• Bebeklik döneminde birinci beyinden önce ikinci beyin devredeymiş. İkinci beyinin hafızasının bebeklik döneminde yaptığı kayıtlar nedeniyle ömür boyu depresyon yaşama riski mevcutmuş.

• Kişilik oluşumu ikinci beyin ile yakın ilişkideymiş. Çünkü bilinçaltı kayıtlarıyla ikinci beyin sıkı bağlantı halindeymiş."

 

Enteresan ha? Belki bir kısmı çok da mantıklı gelmeyebilir zira yazının yazarı bunları herhangi bir bilimsel temele bağlamamış gibi duruyor. (Mesela ki bu yazıyı uludağ sözlükte bir güzel gömmüşler.) Ancak yine de bana kalırsa bu yazıyı öyle yabana atmamak gerekiyor. Mesela ki hastalık hastalığı vurgusu benim için muhteşem şeyleri işaret ediyor. Mesela ki hastalık hastalığı astrolojide Başak burcu ile bağdaştılır, hatta ki obsesif kompülsiflik Başak burcu ile bağdaştırılır. Ya da bireysel anlamda gelişimin son noktasını da Başak burcu temsil eder ve onur gibi sözcükler Başak burcu ile bağdaştırılır. Devam edelim, Başak burcu ve Merkür ile alakalı olumsuz açıların aşağılık kompleksini ve kronik huzursuzluğu getirdiğini de biliyorsunuz değil mi?

 

Diyecek çok fazla şey var fakat bence şimdilik bunların hepsi yeterli. Zaten hintli ressamların tanrılarını büyük göbekli çizdiğini öğrenip ne yapacaksınız? Yok yok sitem etmiyorum, az olsun öz olsun istiyorum sadece.

AurorA tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bağırsaklar tarafından salgılanan serotonin (mutlu olmamızı sağlayan hormon) sebebi ile depresyon olayının bağırsaklarla alakalı olabileceğini söylemiş olabilirler diye düşünmekteyim. Burçlar vs. ile ilgili olan bağlantısı hakkında pek bir fikrim ne yazık ki mevcut değil.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Terazi Burcu

   TERAZI (24 Eylül - 23 Ekim) TEMEL ÖZELLİKLER     Yönetici Yildiziniz: Venüs (Güzellik, sevgi ve güzel sanatlari temsil eder) Grubunuz: Hava, negatif Burcunuzun cinsiyeti: Erkek Üstün yeteneginiz: Dengeli ve ölçülü olmak Özelliginiz: Saygi ve zariflik Emeliniz: Olgun, düzeyli dostluk kurmak Amaciniz: Zengin olmak, düzenli bir hayat Anahtar sözcügünüz: Denge Yenmeniz gereken huyunuz: Gösteristen hoslanmak Ugurlu gününüz: Cuma Ugurlu sayilariniz: 2, 6, 16, 432, 9763 Ugurlu tasiniz: O

   , Yer: Burçlar

  • Beyin ve Beyin

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Oğlak Burcu

   OĞLAK 23 Aralik 20 Ocak TEMEL ÖZELLIKLER   Yönetici Yildiziniz: Satürn (Disiplin ve düzenlilik) Grubunuz: Toprak, negatif Burcunuzun cinsiyeti: Disi Üstün yeteneginiz: Karar ve direnis Özelliginiz: Dürüstlük Emeliniz: Yükselmek Amaciniz: Yüksege ulasip basta kalmak Anahtar Sözcügünüz: Önlemci Yenmeniz gereken huyunuz: Fazla meraklilik Ugurlu gününüz: Cumartesi Ugurlu sayilariniz: 8, 9, 62, 122, 7544 Ugurlu tasiniz: Lal Ugurlu renkleriniz: Kursuni, koyu kahverengi, nefti Ugurlu çi

   , Yer: Burçlar

  • Balık Burcu

   BALIK 20 Subat 20 Mart TEMEL ÖZELLIKLER   Yönetici Yildiziniz: Neptün (Hayalleri temsil eder) Grubunuz: Su, negatif Burcunuzun cinsiyeti: Disi Üstün yeteneginiz: Baskalarina karsi ilgi, sefkat Özelliginiz: Canlilik Emeliniz: Huzur Amaciniz: Servete ve mutluluga ulasmak Anahtar Sözcügünüz: Hayalcilik Yenmeniz gereken huyunuz: Kendi degerinizi küçümsemek Ugurlu gününüz: Persembe Ugurlu sayilariniz: 7, 11, 73, 354, 7299 Ugurlu tasiniz: Akuamarin Ugurlu renkleriniz: Deniz mavisi, Türk

   , Yer: Burçlar

  • Meditatif Hallerde Beyin Devreleri

   “Acıktığımızda, susadığımızda nasıl bir takım beyin bölgeleri aktif oluyor ve bir devre şeklinde bu ihtiyacı gideriyorsa manevi yaşantılar sırasında da benzer şekilde birbiriyle etkileşime giren beyin bölgelerini içeren bir devre mevcut.” Nazan Aydın   İndigo dergisi Prof. Dr. Nazan Aydın ile konu hakkında bir röportaj yapmış , önemli gelen noktaları sizinle paylaşmak istedim; Biliyorsunuzdur psikiyatrinin dilimizdeki

   , Yer: İnsan Psikolojisi

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...