Jump to content

Burcun Ne Kadar Önemli? Tıkla Öğren!

Lethal Perfection

Önerilen Mesajlar

Eğer "Ay bakalım benim Aslanıma ne yazmışlar :)))" diye girdiyseniz çok üzgünüm Lethal sizi Burak Yılmaz gibi ofsayta düşürdü.

Siz agresif bir Koç burcu olduğunuza inanabilirsiniz,

Dostane bir Yengeç burcu olduğuna inanabilirsiniz,

Başarılı bir Oğlak burcu olduğunuza inanabilirsiniz,

Başak burcu bir insanın bencil olabileceğini düşünebilirsiniz,

Ama üzülerek söylemek istiyorum ki siz "X burcuyum" dediğiniz zaman bu benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Üstelik İnternette dolaşan, popüler nice burç yorumunun safsata olduğunu söylemek istiyorum. Mesela "Burçlar" yazdığım zaman Google'da çıkan ilk sitede (Astroloji.org'da) ilk çıkan yorumu size kopyalamak istiyorum:

"Astrolojide 12 güneş burcu vardır. Burçlar sizin karakteriniz iş hayatınız kariyeriniz nelerden hoşlandığınız uğurlu sayılarınız hatta sağlığınız hakkında bile geniş bilgiler sunar. Aşağıdan kendi burcunuzu bularak burçların özelliklerine kolayca ulaşabilirsiniz."

Hayır, ulaşamazsınız. O kadar bilgi sunmaz. Zira sizin kendi burcunuz olarak tanıdığınız burcunuz doğum haritanızda sadece bir detaya işaret eder, o da Güneş burcudur. Güneş burcu ise sadece bilincinizi, sizin sosyal anlamda kendinizi tatmin etme şeklinizi, kendinizle nasıl övündüğünüzü ve kendinizi nasıl bir kahraman olarak gördüğünüzü gösterir. Örnek?

Mesela "Hiçbir şeyi beğenmeme timi" ve eleştirici yazarlarıyla ünlenmiş Ekşi sözlüğün Güneşi Kova burcudur. Kova burcu da genel olarak toplumu eleştirme, topluma aykırı gelme ve kendisi gibi düşünenlerle hareket etme gibi başlıklara sahiptir. Gnoxis'in Güneş'i İkizlerdedir, bu yazıyı okuduğunuz sitenin temel amacının bilgi alışverişi olduğunu ve çok fazla Copy-Paste konu içerdiğini rahatlıkla açıklar. (İkizler: Bilgiyi olduğu gibi başka kanallara aktarmak.)

Yani Güneş burcunuz size karakterinizi belki sunabilir. Ama iş hayatınızı (Ay ve 6. ev), kariyerinizi (10. Ev), nelerden hoşlandığımızı (Venüs), uğurlu sayınızı (O ne monşer?) ve hatta sağlığımızı (6. ev) açıklamaz. Yanında parantez içinde açıkladığım detaylar ana başlıkları verebilir.

Ben bir Yay burcuyum. İnternette Yay burcu ne diye sorarsanız elde edeceğiniz sonuçlar aşağı yukarı şöyle olur (Kaynak: Astroloji.org)

" Olumlu Özellikleri: Keyifli. Neşeli, îş bilir. Açık zihinli. Adapte olur. İyi yargılar, Felsefik. Özgürlüğüne düşkün. Dışa dönük. Dindar. Eğitimli. Olgun. İyi niyetli. Sportmen. Yüksek hayal gücü. Şanslı. Neşeli.

Olumsuz Özellikleri: Aşırı iyimser. Gürültücü. Sorumsuz. Kaprisli. Ani ilgi. Çabuk bıkmak. Sabırsızlık"

Bunların çoğuna beni iyi tanıyan bir insan bu özelliklerin neredeyse tam tersine sahip olduğumu iyi bilir. Kaldı ki Yay burcunun semboliğine yaklaşmış olsa da, pekala hakkını verelim yeni başlayan biri için yay burcu epey de iyi detaylar var, demeliyim ki bunlara her Güneş Yay sahip olamaz. Bu özellikler ancak ki yay burcunun içinde olduğu yorumlarda fikir yürütmek için kullanılabilir fakat lanse edilme şekli her birine her yay burcunun yakından sahip olduğu şeklindedir. Güneş Yay'ın temsil ettiği tek şey şudur; Öğrenmeye kapalı, deneyimlerle öğrenen, her öğrendiğini yorumlayan ve öğrendiklerini insanlara anlatan insan. (Alakasız not: İkizler burcunun kolayca yorum eklemeden öğrenip başkasına aktaran yapısına zıttır.)

Kaldı ki, Güneş burcunuzu yöneten gezegen ve Güneş'inizin (ve yöneticisinin) diğer gezegenlerden aldığı açılar çok şeyi değiştirir. Yani her Güneş burcu aynı etkisi veremez. Örnek mi istiyorsunuz?

Ben bir yay burcuyum. Verebileceğim yorum tam olarak karşılamasa da üç aşağı beş yukarı yukarıda olabileceği şekilde olabilir. Ama detaylara inelim: (Kendimizi de ifşa ediyoruz çaktırmadan. O kadar da detaylara inmedim aslında. Heheh.)

-Güneş Yay'ın yöneticisi Jüpiter Kova'da (Fikir beraberliği ile hareket etme, seçicilik, sempati)

-Jüpiter Uranüs ile kavuşum yapıyor. (Genel kabul edilmiş klişelere karşı aykırılık, marjinallik)

-Güneş Pluto ile kavuşumda (Gizli kalma isteği, manevi anlamda kısıtlama ve zorluk)

Yani Yay burcunu epey baskın olarak haritasında taşıyan Dan Bilzerian'dan beni ayıran başlıca detayların bunlar olduğunu söylemek istiyorum.

Son olarak, her şeyi burçlara indirgeyen @tugse'ye de buradan açıkça meydan okuyorum. Aksini kanıtlayamazsın. Kaldı ki astroloji sadece doğduğumuz günle bitmez. Transitler, progresyonlar, retun chartlar ve pek çok detay...

Tavsiye yazılar:

YÖNETİCİN HANGİ BURÇTA? | ASTROLOJİ TÜRKİYE

BEYNİ YAKAN BURÇCULAR | ASTROLOJİ TÜRKİYE

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun yanında senin adını görmeseydim bu ne saçmalık diye tıklamadan geçebilirdim lethal. :D Yazı gayet açıklayıcı ve güzel olmuş. Teşekkür ederiz, eline sağlık. Aynı zamanda detayına inmeden "astroloji yalan yeaah, ben şu burcum ama alakam yok" diyenlere de cevap niteliğinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun yanında senin adını görmeseydim bu ne saçmalık diye tıklamadan geçebilirdim lethal. :D Yazı gayet açıklayıcı ve güzel olmuş. Teşekkür ederiz, eline sağlık. Aynı zamanda detayına inmeden "astroloji yalan yeaah, ben şu burcum ama alakam yok" diyenlere de cevap niteliğinde.

Ahahah. :D İlgin için ben teşekkür ederim. :)

İşin açıkçası "Eströlöji yeelan yeah" diyen adama lafım yok. Uğraşmamış işte ve resmen "Bilmiyorum." diye bağırıyor adam. Bu adamla bir sorunum yok, elinden gelen bütün hamleleri yapsından başka lafım yok zira Astroloji ne derlerse desin popülerliğini kaybetmeyecek bir uğraşı. (Bilim demeyiniz. Lütfen, Astroloji geçerli bir bilgi dalıdır ama bir bilim dalı denemez zira gerekli karşılıkları yoktur. Lethal üzülüyor sonra.) Asıl sıkıntı Astroloji'yi iyice bulandıran insanlarda. Öyle iğrenç bir hale geldi ki astroloji, arkadaşların bana attığı "Baaak burcumla ilgili" yazıları midemi bulandırmaya başladı. Nereye tıklarsam tıklayayım, nereye gidersem gideyim "Yengeç burçları çok tatlı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu kişinin kendisi ile alakalı bir durum öncelikle . Bu işle profesyonelce uğraşanların bile bir hata payı olacak muhakkak . Ya da yarın öbür gün bir x gezegeni falan keşfedildiğinde veyahut ona benzer bir keşif . Astrolojiye olan bakış açımız komple değişecek , güçlenecek . Lakin asli prensiplerin tamamına hiç ulaşamayacağız . Kuranı-kerimin dediği gibi insana ilimden çok azı verilmiştir . Onun dışında bu serzeniş ; senin eğilimin ve algıların ile alakalı bir durum . Herkes bizim kadar astrolojinin derinine merak sarmıyor . Zorunda da değil . Bir örnek verirsem ; edebiyat dünyasında tolstoyun anna kareninasını da okuyanlar var üşenmeden ( 800 sayfa. 2.cilt bir eser ) . Sırf onu orjinal dili ile okumak için rusça öğrenenler de var . Yada onun kısaltılmışını okuyan veyahut sadece elif şafağın basit aşk kitaplarını okuyanlarda var . Edebiyat dünyasının nasıl her kesime hitap etmesi gerekiyorsa , astrolojide de böyle bir durum var . Dünyamız ticari etmenlerden yoksun , herkesin bilim ve sanatla derinlemesine uğraştığı , salt üretim üzerine kurulu bir süper atlantis değil malesef .. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burcu öv, egoyu okşa, ilgiyi çek ve takipçi kazan.

Aslında iki taraf da mutlu, hiç bozmasa mıydık? :p

Harbi, insanlığa bir faydamız olurdu. :D

Bu kişinin kendisi ile alakalı bir durum öncelikle . Bu işle profesyonelce uğraşanların bile bir hata payı olacak muhakkak . Ya da yarın öbür gün bir x gezegeni falan keşfedildiğinde veyahut ona benzer bir keşif . Astrolojiye olan bakış açımız komple değişecek , güçlenecek . Lakin asli prensiplerin tamamına hiç ulaşamayacağız . Kuranı-kerimin dediği gibi insana ilimden çok azı verilmiştir . Onun dışında bu serzeniş ; senin eğilimin ve algıların ile alakalı bir durum . Herkes bizim kadar astrolojinin derinine merak sarmıyor . Zorunda da değil . Bir örnek verirsem ; edebiyat dünyasında tolstoyun anna kareninasını da okuyanlar var üşenmeden ( 800 sayfa. 2.cilt bir eser ) . Sırf onu orjinal dili ile okumak için rusça öğrenenler de var . Yada onun kısaltılmışını okuyan veyahut sadece elif şafağın basit aşk kitaplarını okuyanlarda var . Edebiyat dünyasının nasıl her kesime hitap etmesi gerekiyorsa , astrolojide de böyle bir durum var . Dünyamız ticari etmenlerden yoksun , herkesin bilim ve sanatla derinlemesine uğraştığı , salt üretim üzerine kurulu bir süper atlantis değil malesef .. :)

E haklısın, ne diyebilirim ki? Benim aciz dünya görüşüme göre ne yaparsak yapalım, ne edersek edelim başladığımız noktaya geri döneriz. Eleştirdiğimiz, saçma bulduğumuz ve öfkelendiğimiz şeylerin haklılığını eninde sonunda bir şekilde kabul edeceğiz. 1500 tane rogar kapağı değiştirdiğini reklam eden Bakırköy belediyesine oy atan Ataköylü CHPli teyzede, dünyanın refahı için uğraşan Komünist de, insanların ruhani kalıplardan sıyrılması için uğraşan Paganda eninde sonunda en ilkel gördükleri ilk noktaya dönecek: İlgilenmemek. Bütün düşünce formları, bütün uğraşlar ve bütün medeniyetler başladığı ilk noktaya geri döner. Yani 2 ciltlik Anna Karenina'yı okuyan adam gün gelecek Elif Shafuck'ı da beğenerek okuyacak. Gelişmek anlamsız ve saçmadır bir uğraştır bu yüzden. Bizim ise elimizde sadece elde ettiklerimiz kalır.

Ama... Amacımız gelişmek, geliştirmek değil kişisel tatmin elde etmek. Biricik varlığımız olan benliğimizi daha da ateşlendirmek için odun atmak. Varlığımızı daha da iyi anlamak, varlığımızı olabilecek en mükemmel formda ortaya koymak. Ataköylü teyzede, Komünistte aslında kişisel tatmin için bunu yapacak. Zira var olmanın gerekeni budur. Bu yüzden eğer ben kişisel olarak astroloji ile tatmin oluyorsam, astroloji alanında daha güçlü kaynaklarla beslenebildiğim kadar beslenmek isterim ve can sıkıcı detayları elimine etmek için en azından elimden geleni yaparım. Haksız değilimdir umarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam da bu niyetle girmiştim. : o ))

Eğer "Ay bakalım benim Aslanıma ne yazmışlar :)))" diye girdiyseniz çok üzgünüm Lethal sizi Burak Yılmaz gibi ofsayta düşürdü.

Hehehe... Aman palyacho bey... Aman... :D

Birde burç yorumlarını okuyup, o özelliklere göre hayat sürmeye çalışanlar var... : p Lethal, ben seni yay bilirdim aslında ama bir oğlakmışsın... : D

O niyeymiş ki? Babalar gibi yay burcuyum ben. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende sana meydan okuyorum lethal burçların bazı gizemlerine eriştiğimde görüşeceğiz.sende beni gazetedeki burç yorumcuları ile karıştırma bu konu hakkında bu kadar bilgi edinip araştırma yapıp zıddını benimsemen ilginç.:D

çoğu dediğim insanlar buna benzer şeyler yaşıyorlar ve bunun farkında olanlar düzgün takip edenlerdir. her insanın burçtan ne anladığı tartışılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende kova burcuyum ama yazılanlara katılmıyorum. Çünkü okumadım ve sadece son yorumlar neymiş ona bakmaya geldim. Bide sıkıldım biraz bi bakiyim dedim. Lethalin avatarı da bana onedio.com u hatirlatiyor zaten. Neyse biraz shitcomment attim yakşamlar ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende sana meydan okuyorum lethal burçların bazı gizemlerine eriştiğimde görüşeceğiz.sende beni gazetedeki burç yorumcuları ile karıştırma bu konu hakkında bu kadar bilgi edinip araştırma yapıp zıddını benimsemen ilginç.:D

çoğu dediğim insanlar buna benzer şeyler yaşıyorlar ve bunun farkında olanlar düzgün takip edenlerdir. her insanın burçtan ne anladığı tartışılır.

Benimsediğim şey güneş burçlarının bahsedildiği kadar işlevsel olmamasıdır. Tamamen etkisiz olması veya astrolojinin gereksizliği değil. Açarsam, Güneş burcu akrabalık ilişkileri üzerine detaylar vermez veya tamamen kişiliğin %100 analizini sunmaz. Sunamaz da zaten. Sadece kişinin sahip olduğu bilinç üzerine yorum getirmemizi sağlar ve kişisel bilinçle doğan kişilik hakkında yorumlar getirmemizi sağlar. Yani o alıntı yaptığım site yay burcu hakkında doğru bilgiler sunmasına rağmen yanılmasının nedeni Güneş burcunun bu kadar geniş etki göstermemesidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benimsediğim şey güneş burçlarının bahsedildiği kadar işlevsel olmamasıdır. Tamamen etkisiz olması veya astrolojinin gereksizliği değil. Açarsam, Güneş burcu akrabalık ilişkileri üzerine detaylar vermez veya tamamen kişiliğin %100 analizini sunmaz. Sunamaz da zaten. Sadece kişinin sahip olduğu bilinç üzerine yorum getirmemizi sağlar ve kişisel bilinçle doğan kişilik hakkında yorumlar getirmemizi sağlar. Yani o alıntı yaptığım site yay burcu hakkında doğru bilgiler sunmasına rağmen yanılmasının nedeni Güneş burcunun bu kadar geniş etki göstermemesidir.
lethal bu sıralar yıldıznameyi de araştırdım ismimin ebced sayısı vs.orda yıldızname de kova çıkıyorum. sentez burcum aslan.hint astrolojisine bakmadım. bu kadar çeşitli sonuçlardan hiçbir şey yüzde yüz aynısını vermiyor olabilir.ona amenna ama temelden olmaz demek yanlış olur.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güneş burcu kişiyle ilgili her bilgiyi vermez ama doğum haritasında Güneş ve Ay çok önemli. Güneş bizim ilkel dürtülerimizi, saf bilincimizi, ruhumuzu ve zihnimizi temsil eder. O yüzden Güneş burcundaki özelliklerin çoğu kişide olacaktır. Çünkü kişinin özü Güneş burcu. O yüzden o genellemelerin o kadar da gülünç olduğunu düşünmüyorum. Yay burcuyum ve iyimser, özgürlüğüne düşkün, acımasızca dürüst, meraklı, neşeliyim. Haritadaki konumlara göre bazı özelliklerimi dışa yansıtmayabilirim ama özüm böyle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güneş burcu kişiyle ilgili her bilgiyi vermez ama doğum haritasında Güneş ve Ay çok önemli. Güneş bizim ilkel dürtülerimizi, saf bilincimizi, ruhumuzu ve zihnimizi temsil eder. O yüzden Güneş burcundaki özelliklerin çoğu kişide olacaktır. Çünkü kişinin özü Güneş burcu. O yüzden o genellemelerin o kadar da gülünç olduğunu düşünmüyorum. Yay burcuyum ve iyimser, özgürlüğüne düşkün, acımasızca dürüst, meraklı, neşeliyim. Haritadaki konumlara göre bazı özelliklerimi dışa yansıtmayabilirim ama özüm böyle.

Gülünç demedim sadece Güneş bu kadar şeyi anlatamaz dedim. Yay burcuna atfedilen o özellikleri taşıyor olabilirsiniz ama bu Güneş Yay'ın bu şekilde işlediğini göstermez.

Birde şunu düşünün, Venüs Güneş'ten en fazla 48, Merkür ise 21 derece uzaklaşabilir. Yani Venüs ve Merkür, Güneş'in doğasına uygun burçlarda ancak konum alabilir. Kış burcundaysa kış burcunda, yaz burcundaysa yaz burcunda olmak zorunda gibi. Yani Merkür ve Venüs kişisel gezegenlerden olduğu için bireyi en çok etkileyen gezegenlerden olduğu için kişinin bulunduğu burcun özelliklerini taşımasına fayda getirebilir. (Örneğin Güney yay mutlu kalıyorsa bu Venüs oğlakın ufak şeylerle mutlu olmasına bağdaştırılabilir.)

Aynı zamanda bir Güneş Yay Satürn kavuşumundaysa, 12. eve vs düşüyorsa saydığınız özelliklerin pek çoğu kaybolabilir. Güneş Yay etkisini kaybettiği için mi? Zannetmiyorum. Satürn kavuşumu kendi temel özellikleri üzerine yoğunlaştığını, 12. ev ise Güneş Yay'ının manevi anlamda gelişmesini temsil eder. Yani bunca yorum havaya uçar fakat Güneş Yay'ının deneyimsel, düşünen ve öğrendiklerini inanarak anlatan yönü asla kaybolmaz. Benim anlatmak istediğim şey, yorumların iyice dallanıp budaklandırılması yerine daha minimalist yaklaşılması gerekildiği. Öbür türlü Astroloji koşa koşa düz duvara çarpmaya mahkum kalacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerleşimden bahsetmek ile bir insandan bahsetmek çok ayrı şeylerdir, bu da Emre'nin konuda vermeye çalıştığı mesaj. Güneş yay bir yerleşimdir, yay burcu kişi ise yalnızca 'güneşi yayda olan kişi' demektir. Eğer güneş yay bir işe başlamadan somut bir fikre sahip olamıyorsa, yay kişisi haritasındaki diğer yerleşimler sayesinde öngörülü biri olabilir ve güneş yayının deneyimleme isteğini sadece az ve belli konularda kullanacaktır. Özetle, yerleşim yorumlarıyla kişi yorumlarının eş değer tutulmasıdır sorun. Tugse kaynanasının koç olduğunu söylerken sadece güneş koç yerleşimini ele alır ve kaynanasını insan olarak değil de bir yerleşim olarak görür. Aynı zamanda 'ikizler burcu çabuk fikir değiştirir' dendiğinde burada güneş ikizler yerleşiminden doğan etkiden bahsedilir, güneşi ikizlerde olan insan bu tanıma kesinlikle uymaya da bilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerleşimden bahsetmek ile bir insandan bahsetmek çok ayrı şeylerdir, bu da Emre'nin konuda vermeye çalıştığı mesaj. Güneş yay bir yerleşimdir, yay burcu kişi ise yalnızca 'güneşi yayda olan kişi' demektir. Eğer güneş yay bir işe başlamadan somut bir fikre sahip olamıyorsa, yay kişisi haritasındaki diğer yerleşimler sayesinde öngörülü biri olabilir ve güneş yayının deneyimleme isteğini sadece az ve belli konularda kullanacaktır. Özetle, yerleşim yorumlarıyla kişi yorumlarının eş değer tutulmasıdır sorun. Tugse kaynanasının koç olduğunu söylerken sadece güneş koç yerleşimini ele alır ve kaynanasını insan olarak değil de bir yerleşim olarak görür. Aynı zamanda 'ikizler burcu çabuk fikir değiştirir' dendiğinde burada güneş ikizler yerleşiminden doğan etkiden bahsedilir, güneşi ikizlerde olan insan bu tanıma kesinlikle uymaya da bilir.

hahaha kaynanalar başlı başına bir yerleşim değil mi zaten kimi açık kimi gizli kadında yengeç yerleşimi olmasa bir bardak çay içirmezdi.:rofl::rofl::rofl::rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...