Jump to content

Üst düzey bilgisayar bağımlılığı

DenizFeneri

Önerilen Mesajlar

Merhabalar.Ben üst düzey bir bikgisayar bağımlısıyım öyle böyle değil.Online oyunlar yerine forumlads falan takıldığım için kafam boş konulala fazla dolmadı ama yine de zarar veriyor bana.Yazın vaktimi içeride geçiren bir insanım.Dışarı çıkıp oyun oynamak gezip tozmak gibi eylemler yerine kitap okumayı,internnette gezinmeyi ve evde oturmayı tercih ediyorum :D

Başka nasıl eğlenceli aktiviteler edinebilirim bu alışkanlığı yenmek için,alternatif olarak?İşin açıkçası dışarı çıkmayı pek sevmiyorum,o yüzden ev işi şeyler önerin :derisive:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Forumlarda takılmak online oyunlardan daha fazla kafanı doldurur , boş konuş alanı v2 bir ayda 187 sayfa oldu ve büyük ihtimalle çoğunu okudunuz , bağımlı olduğunuzu fark ettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir , dışarıda gezip görülecek çok yer , okunacak çok kitap , sevilecek çok insan var , boş vaktiniz dolu vaktiniz diye bir şey yok bütün her şey ömrünüzden gidiyor hepimiz boşa harcayacak bir şeyler yapıyoruz ama ortada bağımlılık varsa bilgisayarı kırmanız bile abartı olmayacaktır , spor konusunda aktif olan bir arkadaş bulun yoksa da kendiniz yapın vucudunuzun ne halde olduğunu görmek sizi teşvik edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili edinmek yardımcı olabilir.

Maalesef o tür işlere ilgim yok :(

Forumlarda takılmak online oyunlardan daha fazla kafanı doldurur , boş konuş alanı v2 bir ayda 187 sayfa oldu ve büyük ihtimalle çoğunu okudunuz , bağımlı olduğunuzu fark ettikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir , dışarıda gezip görülecek çok yer , okunacak çok kitap , sevilecek çok insan var , boş vaktiniz dolu vaktiniz diye bir şey yok bütün her şey ömrünüzden gidiyor hepimiz boşa harcayacak bir şeyler yapıyoruz ama ortada bağımlılık varsa bilgisayarı kırmanız bile abartı olmayacaktır , spor konusunda aktif olan bir arkadaş bulun yoksa da kendiniz yapın vucudunuzun ne halde olduğunu görmek sizi teşvik edecektir.

Boş konuş alanı dışındada taklıyorum.Kaliteli konular var adminler sağ olsun.Bence online oyunlar kadar bayağılaştırmıyor insanı...

"Gezen kurt aç kalmaz"

Gezin,tozun,gençsiniz enerjiniz yüksek,evde oturmayın.Bir işe yarayın,birşeylerin peşinde koşun doğru ya da yanlış.Yapın birşeyler.

Ayrıca konuşun,günlerinizi konuşmadan geçirirseniz bir süre sonra iletişim kurmakta zorluk yaşarsınız.

Yıllardır böyleyim ben.Evde pinekliyorum her yaz.İletişim zorluğu zaten temel özelliğim.Okul açılınca haftasonu sabahlarını spor yaparak geçireyim dersem,ders çlışmak lazm öğlen,kafa kalmıyor.Ders çalışma olayını erkene almak zorundayım o zaman,onuda yapamıyorum horul horul uyuyorum.Spor yapacak,gezip tozacaksam öyle olmalı ki,mecalim kalmamalı,böylece tablete el sürmeyeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef o tür işlere ilgim yok :(

Sanırım olay burada. Aslına bakarsan serpentine güzel yerden tutmuş, zira insan psikolojisinde ve ilişkilerinde kadın-erkek ilişkisi çok büyük önem teşkil ediyor.

Aseksüelite ve asosyalite birleşince, kişide ya ileride karşılaşacağı geri dönüşü olmayan buhranlara ya da geri dönüşü olmasın istenilen hoşlukta tesirlere neden olabilir..

Us, en çok yalınken güzeldir. 'Yalnız' kelimesinin kökeni, 'yalın' ve 'us'tur. Ne tesadüftür ki, İngilizce'de de yalnız kelimesini 'alone' olarak görmekteyiz (all ve one, yani her şey tek, bir, yek).Yalnızlığı sevmeme, yalnızlıktan hoşlanmama ve yalnızlığı bir nevi cehennem, işkence gibi olumsuz nitelendirme yapma gibi bir gaflete düşüşün geri çıkışı yok gibi. Yalnız kaldığında kendi kendine yetmeyi beceremeyen biri, sıkıcı biridir. Kişi önce kendine yetebilmelidir.

Eh, madem okumayı, araştırmayı en önemlisi öğrenmeyi seviyorsun, daha ne istiyorsun dostum? Yardırsana buradan?

Edit: Us, Öz Türkçe'de 'zihin', 'akıl' manasına gelmekte. İngilizce'de 'us' kelimesi, 'biz', 'bizi', 'bizim' anlamlarına gelmekte. Bu da hoş bir tesadüf :)

nameste tarafından düzenlendi
Edit
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ah deniz yakınımda olacaktın sana öyle bir disiplin uygulardım ki dünyan şaşardı. :D elbette saka.. Herşey kendinde bitiyor fenercim. Önce kendini yönetmeyi bilmelisin. Daha sonra planlar yap kendine uyacak şekilde. Ve istikrarını kaybetme.

Evde yapılacak şeylere örnek olarak puzzle diyecektim fakat sana uygun olmayacağını fark ettim :D resim falan yapacağını da sanmıyorum onun yerine box yapabilirsin. Bence iyi gelir. Veya müzik ile ilgiliysen bir enstrüman çalmaya başlayabilir veya amatörce kendi dj yın olabilirsin. Bu konuda klavyeyi çok seviyorum. Stromaeyi örnek alabilirsin. :D

Süsleme yapmaktan hoşlanıyorsan onlar gerçekten çok iyi geliyor. Kapılara asabileceğin maskeler , kitap ayraçları, legolar, yazılar, kalem kutuları. Ben sihirbaz peçetelik yapmıştım :D vs... Annene kardeşine yapacağın ufak hediyeler de bence iyi olacaktır. Eğer dikkatini çektiyse kaynak verebilirim.

Tabi ki bu aralarda da dışarıya çık. Cafelerde otur falan demeyeceğim direk lunaparka git önüne gelene bin. Çığlık at bağar o cesaretle önüne gelene naber dersin zaten :D

Baktın hiç birisi olmuyor kalk evi süpür. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Umarim o oyun ve kitaplardan bir fikir uretiyorsundur ve uretiklerini gelismede kullaniyorsundur

Bir sey uretmiyorsan sokaga cikmanin bir mantigi yok sokak hayallerden daha sıkıcı . Bana gore sokaga cikmak hic gormedegin yerleri hic duymadigin hikayeler icin cikilmalidir bir gezgin gibi adeta .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen böyle işte, bir kitabın içinde kaybolur gibi yürümek... Çayırda otlayan koyunla AVM lerde otlayan koyun arasında çok fark yok aslında... :D

Belki atom fiziği üzerinde çalışmıyoruz ama, 'ağaçtan yere düşen elma' gibi ampul yaktıracak nice ipuçları var... :D

Umarim o oyun ve kitaplardan bir fikir uretiyorsundur ve uretiklerini gelismede kullaniyorsundur

Bir sey uretmiyorsan sokaga cikmanin bir mantigi yok sokak hayallerden daha sıkıcı . Bana gore sokaga cikmak hic gormedegin yerleri hic duymadigin hikayeler icin cikilmalidir bir gezgin gibi adeta .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım olay burada. Aslına bakarsan serpentine güzel yerden tutmuş, zira insan psikolojisinde ve ilişkilerinde kadın-erkek ilişkisi çok büyük önem teşkil ediyor.

Aseksüelite ve asosyalite birleşince, kişide ya ileride karşılaşacağı geri dönüşü olmayan buhranlara ya da geri dönüşü olmasın istenilen hoşlukta tesirlere neden olabilir..

Us, en çok yalınken güzeldir. 'Yalnız' kelimesinin kökeni, 'yalın' ve 'us'tur. Ne tesadüftür ki, İngilizce'de de yalnız kelimesini 'alone' olarak görmekteyiz (all ve one, yani her şey tek, bir, yek).Yalnızlığı sevmeme, yalnızlıktan hoşlanmama ve yalnızlığı bir nevi cehennem, işkence gibi olumsuz nitelendirme yapma gibi bir gaflete düşüşün geri çıkışı yok gibi. Yalnız kaldığında kendi kendine yetmeyi beceremeyen biri, sıkıcı biridir. Kişi önce kendine yetebilmelidir.

Eh, madem okumayı, araştırmayı en önemlisi öğrenmeyi seviyorsun, daha ne istiyorsun dostum? Yardırsana buradan?

Edit: Us, Öz Türkçe'de 'zihin', 'akıl' manasına gelmekte. İngilizce'de 'us' kelimesi, 'biz', 'bizi', 'bizim' anlamlarına gelmekte. Bu da hoş bir tesadüf :)

Yok öyle yalnızlığı abartan cehenneme çeviren bir insan değilim.Sorun şu ki,öğrendiklerimden bir şey çıkaramıyorum.Okuduğum kitapların anlamına varamıyorum.Daha ciddi şeyler okumaya çalışıyorum,ingilizcemi geliştirmeyi falan deniyorum.Ama içimde bir kruntu var asla anlamına vaamayacağıma dair...

Anafiel dün temizlik yapmaya karar vermiştim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok öyle yalnızlığı abartan cehenneme çeviren bir insan değilim.Sorun şu ki,öğrendiklerimden bir şey çıkaramıyorum.Okuduğum kitapların anlamına varamıyorum.Daha ciddi şeyler okumaya çalışıyorum,ingilizcemi geliştirmeyi falan deniyorum.Ama içimde bir kruntu var asla anlamına vaamayacağıma dair...

Anafiel dün temizlik yapmaya karar vermiştim :D

Hahahha. Kendime boşuna yarı medyum demiyorum. :D durun durun! Sakın havamı bozmayın. Ben yarı medyumum :cool:

Bu dedigime ben bile güldüm :rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belki yeni bir şey söylemiş olmuyorum ama yine de hatırlatmakta fayda var. Bağımlılığın ne olduğunun önemi yok. Bilgisayar, alışveriş, yemek, uyuşturucu veya bir kişiye bağımlı olmak, insanın düşüncelerinden, bulunduğu şartlardan, sorunlarından kaçma yoludur. O kaçışın size verdiği özgürlük ve mutluluk hissini sürekli yaşamak istiyorsunuz. Bu yüzden de bağımlılığın dozu gittikçe artıyor.

Aslında sorunlar dış dünyada değil, sorunların var olduğu yer bizim aklımız. Sorunları biz yaratıyoruz. İki farklı insanın aynı durumun içinde olduğunu düşünün. Bu iki farklı insanın ne olup bittiğiyle ilgili farklı algıları olacaktır, ikisi de farklı düşünecektir veya hissedecektir.

Bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu meditasyondur. Ama en başta şunun farkında olmak lazım: Siz düşünceleriniz değilsiniz ve sorunlar da mutluluk da dışarıdan gelmiyor. Ne yazık ki okullar, ailemiz ve medya tarafından biz hep yarım olduğumuza ve mutluluğun dışarıda olduğuna inandırıldık. Ancak en uzun ve sağlam temelli mutluluk insanın egosundan tamamen kurtulmasıyla oluyor. Burada daha önce egoya da ihtiyaç var dediğimi hatırlıyorum ama meditasyona başladıktan sonra tamamen fikrim değişti. Egodan kesinlikle kurtulmak lazım. Ego bir kurgudan ibarettir. Aslında ego diye bir şey yoktur. Ego her şeyi tanımlar. Egomuz bizi ve çevremizde olan biteni tanımlar. Nesnelere ve kişilere anlamlar yükler ve bizi vücudumuz ve aklımız olduğumuza inandırır ama biz bir isimden, bir vücuttan çok daha fazlasıyız. Ego çocukluğumuzdan beri biriktirdiğimiz sosyal koşullanma, kültür, ailedeki eğitim ve okuldaki eğitim ve geçmiş yaşantılarımız boyunca topladığımız bilgiler bütünüdür. Yani bir tür senaryodur. Uzun lafın kısası, egoyla ilişkiyi bitirmek lazım. Çünkü olayları veya durumu algılayan, analiz eden ve bizi ilerletmeyen o iç diyaloğu yaratan şey ego. Düşünmeyi bıraktığınız zaman her şeyi çok farklı bir açıdan görmüş oluyorsunuz ve egonun yarattığı illüzyondan kurtulmuş oluyorsunuz. Batı dünyası düşünmeyi çok göklere çıkardı ama düşünmeye her zaman ihtiyaç yok. Düşünmeye ihtiyaç olan zamanlar aslında çok sınırlı. İnsan hesaplama yaparken, plan yaparken düşünebilir ama onun dışında durumları düşünmek veya hayal kurmak bizi sabote eder. Düşünmemek olanaksız gibi gelebilir. Özellikle ne kadar sıklıkla düşüncelere daldığımızı farkettiğimiz zaman şevkimiz çok kırılabilir ama bu aklı eğiterek, pratikle yapılabilecek bir şey. Zaten hayatta her şey pratiktir. Çatalı ağzımıza tek seferde götürmek bile aslında çok zor bir iş ama her gün yaptığımız için mükemmel şekilde yapıyoruz. Düşünmemenin yolu: aklınıza iyi veya kötü bir düşünce geldiğinde veya bir duygu hissettiğinizde onu "duygu" veya "düşünce" diye etiketleyin ve sonra onu bırakıp yaptığınız işe devam edin veya nefes alış verişinize odaklanın. Başka bir yöntem de günde 3 veya 5 defa 3 dakikalığına aklınızı serbest bırakmak, gözlemlemek. Yani aklınız sizin bir çabanız olmadan istediğini düşünecek ve siz onu gözlemleyeceksiniz. Böyle yaptığınız zaman aslında aklınıza çok az düşünce gelir.

Başka bir başlıkta bilinçaltını değiştirmekle ilgili bir yöntem sormuşsunuz. Aklıma gelen iki yöntem var. Birisi iç aile terapisi. İsterseniz anlatırım ama bu yöntem zaman alıyor ve analitik meditasyonda iyi olmanız lazım. Diğer yöntem çok kolay. Psych-k yöntemiyle birkaç dakika için kas belleğinizi kullanarak bilinçaltınızı değiştirebiliyorsunuz. O yöntemi şu videonun sonlarına doğru, son çıkan kadının üzerinde gösteriyorlar: https://www.youtube.com/watch?v=yeMgy_wpils

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi döktürmüşsün GOZ :) Açıkçası meditasyon çalışıyorum ve günümü lanlamaya çalışıyorum.Belli bir saatte kalkmk vs.Ama bir türlü gerçekleştiremiyorum.Özellikle böylesi sığ davranışlarım arttığı günlerde otomatk olarak meditasyon karşı istksizlik geliştirdiğimi fark ettim.Asıl sorun tembllik aslında.Ondan kurtulsam,bu sefer bir iki şey dışında başka aktivite bulamıyorum.

Cevabın oldukça doyurucu.Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi döktürmüşsün GOZ :) Açıkçası meditasyon çalışıyorum ve günümü lanlamaya çalışıyorum.Belli bir saatte kalkmk vs.Ama bir türlü gerçekleştiremiyorum.Özellikle böylesi sığ davranışlarım arttığı günlerde otomatk olarak meditasyon karşı istksizlik geliştirdiğimi fark ettim.Asıl sorun tembllik aslında.Ondan kurtulsam,bu sefer bir iki şey dışında başka aktivite bulamıyorum.

Cevabın oldukça doyurucu.Çok teşekkürler.

Rica ederim ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam bir söz vardı derler ki asosyal olduğu iddia edilen bir çok kişi aslında insanların takmış olduğu maskelerden ve yaşadıkları sahte ilişkilerden dolayı insanları sevmezmiş bunun yerine kendi dünyalarını oluşturur ve istediği insanları o dünyanın içine alırmış...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-Yükselen ne?

-Yükselen yöneticisi ne?

Benim işim astroloji olduğu için

Üstüme alındım belki bir çare buluruz umutsuz vaka kardeşime.

10 Mayıs 2002 / 11:15 doğum tarihi ve saati bunlar.

Yükselenini vs hiç merak etmedim ne yalan söyliyim var mıdır bir tavsiyen astrolog bey

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstüme alındım belki bir çare buluruz umutsuz vaka kardeşime.

10 Mayıs 2002 / 11:15 doğum tarihi ve saati bunlar.

Yükselenini vs hiç merak etmedim ne yalan söyliyim var mıdır bir tavsiyen astrolog bey

Kardeşini hatırladım çocuk bana bile telefonda sormuştu :D Neyse bence fişini falan çek şunun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesin çaresini bulan varsa bana da haber versin, radyasyon yüzünden tüm beyin hücreleri evrimleşip robota dönüşmek üzere olan erkek kardeşime yardımcı olmam lazım.

Açık konuşmak gerekirse onu ikna etmek çok zor olacak.Görmedim kardeşini ama bir bağımlılık söz konusu sonuçta.Onunla samimi olduğun bir an yakala ve onu bu konuya özendirmeye çalış.Ama söyleme şeklin"Bebeğim radyasyondan beynin yandı,k*ç*nı kaldır da git bir spor yap,ne bileyim işe falan gir en olmadı gez toz sosyalleş." Olmamalı.Ters tepecektir.Daha ziyade öneri şeklinde spor dallarından bahset.Onu alıp merkezlere git fiyatları,ortamı vs sorun.Unutma,yavaş ve sakin ilerle.

Bazı şeyleri de merak ediyorum.Kardeşin yalnız(asosyal) bir insan mı?İletişim konusunda sıkıntısı var mı?Hepsi var bu saydıklarımın bende.Bağımlılığın temel taşı gibi birşey yalnızlık...

Onunla tatlı tatlı konuşarak bazı konuları halledebileceğine inanıyorum,sabır ve iyi şans diliyorum sana...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...