Jump to content

Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece ..


Önerilen Mesajlar

Stefan-Zweig.jpg

 

 

Olağanüstü Bir Gece / Stefan Zweig

http://i1.wp.com/cumatanik.com/wp-content/uploads/2016/01/Kitap_8762395.jpg?resize=500%2C500Olağanüstü Bir Gece / Stefan Zweig

Özgün Adı: PHANTASTISCHE NACHT

Türkiye İş Bankası – Kültür Yayınları

Çeviren: İlknur İGAN

Sayfa sayısı: 69

 

Arka kapak:

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

 

Kitap hakkında önemli bir not ;

 

Oldukca dikkat cekici bir isme ve kapak resmine sahip, yetmiş sayfalik, tek atimlik bir kitap.

 

Kitabin ismi, insana her ne kadar derin his ve hazlarla gecirilmis bir kadin-erkek iliskisini anlatiyor gibi görünse de öyle bir durum olmadigini belirtmeliyim.

 

Öncelikle kurgu Zweig'e ait değil, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyali bir subayin, cekmecesinde bulunan notlarin derlenmesiyle olusturulmus bir kitap. Bu nedenle Zweig'in diğer kitaplarindaki tadı alamiyorsunuz, en azindan ben alamadim.

 

 

Kurguya değinecek olursak; bir burjuva olarak bol parali ve rahat bir yaşam süren, arzularını karsilamakta hic zorlanmayan, yaşamı boyunca maddi sıkıntılar çekmemiş bir subayin, burjuva kültürü içine hapsoluşu, geçirdiği sıkıntısız hayat sebebiyle duyarsizlaşması ve yaşadığı olağanüstü geceden sonra esas hayatı farkedişi konu edilmiş. Yani tam bir yeniden doğuş hikayesi.

 

 

Yer yer Zweig'in dokunuşlarini farketsem de hikayenin ona ait olmadığını fazlasiyla hissettim. Zweig'in etkileyici karakter analizlerinin yerini mekan, manzara ve doğa betimlemeleri almıştı. Açıkçası pek aradığımı bulamadim ama yine de kötüydü diyemem, okunabilir.

 

Kitaptan Alıntılar ;

 

Bu hesaplı ve kötücül şehveti başkalarında görmekten nefret ederdim .

 

İçinde bulunduğum anın beni iradem dışında sürükleyeceği noktayı şehvetli bir merakla bekliyordum .

 

Fakat bu delilik de olsa , beni mutlu eden ilk delilik bu; içimi ısıtan , duygularımı açan ilk delilik bu ..

 

Alıntıdır ..

Kitap_8762395.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Gece Notları

   Yalnızca geceleyin yahut geceleyin şiddetini daha da artıran cümleler, düşünceler vb. paylaşabilirsiniz... [:

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Binbir gece masalları

   Binbir Gece Masalları (Arapça: كتاب ألف ليلة و ليلة Kitāb 'Alf Layla wa-Layla, Farsça: هزار و یک شب Hazâr-o Yak Šab) Orta Çağ'da kaleme alınmış Orta Doğu kökenli edebi eserdir. Şehrazad'ın hükümdar kocasına anlattığı hikâyelerden oluşur   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/0/03/1001-nights.jpg   8. yüzyılda Arap Abbasi Halifesi Harun Reşid zamanında Bağdat önemli bir kozmopolit şehirdi, İran, Çin, Hindistan, Afrika ve Avrupa'dan gelen tüccarlar ile dolup taşmaktaydı. Bu dönemde, şehrin k

   , Yer: Not Defteri

  • Hemen Bu Gece Lusid Rüya Yapın!

   Hemen bu gece lusid rüya görebilirsiniz!   Öncelikle, çoğu ruhsal deneyimde olduğu gibi, lusid rüyada da meditasyon büyük bir rol oynuyor. Meditasyon yapmadan da lusid rüya görmek mümkün olsa da meditasyon lusid rüya konumuna geçmenizi ve rüyanız üstündeki kontrolünüzü artırmaya yardımcı oluyor. Bu sebeple, uyumaya yakın veya uyumadan 1-2 saat önce meditasyon yapmanız faydalı olacaktır. Şimdi gelelim tekniklere!     Adım 1: Günün kalanını lusid rüya hakkında düşünerek geçirin   Şimdiden itiba

   , Yer: Lucid Rüya

  • Mağarada bir gece youtuberler

   Karadenizde çok eski zamanlardan kalmış zamanında burada çok fazla insanın öldüğü bir mağara kilisesine gidiyorlar gece kalmak için tabi ki de kalamıyorlar.Başka bir videolarını daha izlemiştim.Bana doğru geliyor ama kurmaca olabileceğinden şüpheleniyordum ki   22.20-22.25 arasını izleyene kadar   [video=youtube;FC90kvj-2Qo]

   , Yer: Paranormal Olaylar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...