Jump to content

Stefan Zweig - Olağanüstü Bir Gece ..

sidar

Önerilen Mesajlar

Stefan-Zweig.jpg

Olağanüstü Bir Gece / Stefan Zweig

http://i1.wp.com/cumatanik.com/wp-content/uploads/2016/01/Kitap_8762395.jpg?resize=500%2C500Olağanüstü Bir Gece / Stefan Zweig

Özgün Adı: PHANTASTISCHE NACHT

Türkiye İş Bankası – Kültür Yayınları

Çeviren: İlknur İGAN

Sayfa sayısı: 69

Arka kapak:

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Kitap hakkında önemli bir not ;

Oldukca dikkat cekici bir isme ve kapak resmine sahip, yetmiş sayfalik, tek atimlik bir kitap.

Kitabin ismi, insana her ne kadar derin his ve hazlarla gecirilmis bir kadin-erkek iliskisini anlatiyor gibi görünse de öyle bir durum olmadigini belirtmeliyim.

Öncelikle kurgu Zweig'e ait değil, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyali bir subayin, cekmecesinde bulunan notlarin derlenmesiyle olusturulmus bir kitap. Bu nedenle Zweig'in diğer kitaplarindaki tadı alamiyorsunuz, en azindan ben alamadim.

Kurguya değinecek olursak; bir burjuva olarak bol parali ve rahat bir yaşam süren, arzularını karsilamakta hic zorlanmayan, yaşamı boyunca maddi sıkıntılar çekmemiş bir subayin, burjuva kültürü içine hapsoluşu, geçirdiği sıkıntısız hayat sebebiyle duyarsizlaşması ve yaşadığı olağanüstü geceden sonra esas hayatı farkedişi konu edilmiş. Yani tam bir yeniden doğuş hikayesi.

Yer yer Zweig'in dokunuşlarini farketsem de hikayenin ona ait olmadığını fazlasiyla hissettim. Zweig'in etkileyici karakter analizlerinin yerini mekan, manzara ve doğa betimlemeleri almıştı. Açıkçası pek aradığımı bulamadim ama yine de kötüydü diyemem, okunabilir.

Kitaptan Alıntılar ;

Bu hesaplı ve kötücül şehveti başkalarında görmekten nefret ederdim .

İçinde bulunduğum anın beni iradem dışında sürükleyeceği noktayı şehvetli bir merakla bekliyordum .

Fakat bu delilik de olsa , beni mutlu eden ilk delilik bu; içimi ısıtan , duygularımı açan ilk delilik bu ..

Alıntıdır ..

Kitap_8762395.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...