Jump to content

İsmail Hakkı Dümbüllü


nevermore

Önerilen Mesajlar

İsmail Hakkı Dümbüllü (1897 – 1973) Geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisi, Orta oyunu ve Tuluat sanatçısıdır.

 

http://ekstrembilgi.com/wp-content/uploads/2015/08/dumbullu.jpg

 

 

İsmail Dümbüllü, 1897 yılında Üsküdar Süleymanağa Mahallesinde doğdu. Babası II. Abdülhamid’in silahşörlerinden Ali Caner Kıcalı, annesi Fatma Azize Hanım’dır. Üsküdar İttihat-ı Terakki Mektebi’nde okula başlar. Gazeteci Burhan Felek ile aynı okuldan mezun olur. Tiyatro yüzünden Askeri Rüştiyeden atılmasının ardından on altı yaşında Kel Hasan Efendi’nin Dilkûşa Tiyatrosu’na girer. Şevki Şakrak, Küçük İsmail Efendi, Kavuklu Hamdi Efendi, Komik Naşit Efendi (Naşit Özcan (tuluatçı)) gibi zamanın ünlü oyuncularıyla aynı sahneyi paylaşmıştır. Profesyonel olarak Şehzade Başı Tiyatrosu’nda başlar. Bilinen adıyla Dümbüllü İsmail Efendi, ‘Dümbüllü’ adını nasıl aldığını şöyle anlatır: Peruz Hanım vardı kantocu, Samran’dan evvel. Bu Peruz Hanım o zamanın en birinci kantocusuydu. Hem de beste yapar, güftesini de kendisi yazardı. Dümbüllü diye bir kanto söylerdi. Buna bir gazel ilave ederek söylemeye başladım. ‘Dümbüllü, Dümbüllü, Gabarala, mabarala, Dümbüllü’ diye oynardık. Böylece Dümbüllü adı üzerimde kaldı. Oynadığı oyunlardan ençok Gözlemeci, Kavuklu’ya Hile, Çifte Hamamlar, Ters Biyav ve Kanlı Nigar’ı severdi. Oynadığı filmlerde de en çok Nasreddin Hoca ile özdeşleşmişti. Bir trafik kazasının bir ay sonrasında 5 Kasım 1973 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi, İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nden geçen ilk cenazedir. Kabri, Üsküdar’da Çiçekci Camii karşısında bulunan Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Nejat Uygur’un da ustası olan İsmail Dümbüllü, ölmeden önce kavuğunu Münir Özkul’a devretmiştir. Ustanın hayatında bakın neler öne çıkmış?

 

 • II. Abdülhamid’in silahşörlerinden Zeynel Abidin’in oğludur. Annesi Fatma Azize hanım, iki yaşındayken eşinden ayrılır. Aynı yıl da Şirketi Hayriye memurlarından «Şişman» Hakkı lakabıyla tanınan biriyle evlenir.
 • İlkokul sonrası Toptaşı Askeri Rüştiyesi’ne giden usta, biraz da tiyatro merakından olsa gerek; Arapça dersinden iki yıl üstüste sınıfta kaldığı için üvey babası tarafından Şirketi Hayriye Fabrikası’na işçi olarak sokulur. Annesi duruma dayanamaz. Aile nihayetinde oyunculuğa ses çıkarmaz.
 • 30 yaşına kadar “Kel Hasan”ın yanında tuluat öğrenir. Tuluat; önceden hazırlanmadan – sahnede akla gelen sözlerle ilerleyen bir oyundur. Dediklerine göre o kadar popülerdir ki, şimdilerdeki Cem Yılmaz’dan kat kat popüler olduğu söylenir.
 • Usta; 1.59 boyundadır. Burnu, kendi deyimiyle armudi… Berberinin anlattığına göre, 40 yıldır başına ustura vurduruyor, tepesinde bir tutam saç bırakıyor. Dilinden düşürmediğine bakılırsa, en sevdiği şarkı, «Üsküdar’a gider iken aldı da bir yağmur…»
 • Dümbüllü, denizden, hele lodostan çok korkarmış. Bir gün Üsküdar’a geçerken vapur batacak olmuş, 7 yıl vapura binmeye tövbe etmiş…
 • İsmail Dümbüllü evine çok bağlı, hayatı, evi ile tiyatro sahneleri arasında geçen sakin bir kişiydi. Eşinin, kızının bir dediğini iki etmezmiş.

 

Oynadığı Filmler

Nasreddin Hoca (1971)

İstanbul Kazan Ben Kepçe (1965)

Soytarı (1965)

Nasreddin Hoca (1965)

Temem Bilakis (1963)

Ekmek Parası (1962)

Gol Kralı Cafer (1962)

Şeytan Mayası (1959)

Fındıkçı Gelin (1954)

Bayram Gecesi (1954)

Canlı Karagöz (Mihriban Sultan) (1954)

Nasreddin Hoca ve Timurlenk (1954)

Dümbüllü Tarzan (1954)

Kırk Gün Kırk Gece (1953)

Yıldızlar Revüsü (1952)

Vur Patlasın Çal Oynasın (1952)

Dümbüllü Sporcu (1952)

İncili Çavuş (1951)

Ne Sihirdir Ne Keramet (1951)

Harman Sonu Dönüşü (1950)

Sihirli Define (1950)

Keloğlan (1948)

Dümbüllü Macera Peşinde (1948)

Kılıbıklar (1947)

Kızılırmak – Karakoyun (1946)

 

Ferhan Şensoy’un Kavuk Açıklaması

https://www.youtube.com/watch?v=sN4WKDCYPS4

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • [Napalm Death] Hayvanın sahibini parçalama hakkı

   “Acımasız refah arayışımızda, kendi zulmümüzün araçları haline geliriz. Kitlesel bölünmeden beslenen bir toplumun omurgasını oluşturmak. (…)Kölelikten yok olmaya(…)” Müzikte politik tavrın biçimleri değişkendir. ABD’de kongre baskınında görülen sağcı metalci, veya Türkiye’de faşizme kaymakta sıkıntı duymamış punk’lar, Türkçü metalciler var. Öte yanda, heavy metal’in başlangıcından bu yana farkında olup veya içgüdüyle takip ettiği çok kültürlü olma çabası da var. Metalin mitoloj

   , Yer: Biyografiler

  • Sezar'ın hakkı Sezar'a ve Musa'nın bir hikayesi

   15Bunun üzerine Ferisiler çıkıp gittiler. İsa'yı, kendi söyleyeceği sözlerle tuzağa düşürmek amacıyla bir düzen kurdular. 16Hirodes yanlılarıyla birlikte gönderdikleri kendi öğrencileri İsa'ya gelip, «Öğretmenimiz» dediler, «senin dürüst biri olduğunu, Tanrı yolunu dürüstçe öğrettiğini, kimseyi kayırmadığını biliyoruz. Çünkü insanlar arasında ayrım yapmazsın. 17Peki ne dersin, söyle bize, Sezar'a vergi vermek Kutsal Yasa'ya uygun mu, değil mi?» 18İsa onların kötü niyetlerini bildiğinden, «Ey ik

   , Yer: Edebiyat

  • İbrani Mitolojisinde İsmail

   Abram'ın eşi olan Saray, kocasıyla yaşadığı on yıllık evliliği boyunca çocuk sahibi olamamış ve kısır olduğuna inandığı Mısırlı cariyesi Hacer'i kocası Abram'a eş olarak vermişti. O sırada 85 yaşında olan Abram, bu hediyeyi kabul etti ve onunla birlikte oldu. Hacer, Abram'dan hamile kaldığını anlayınca hanımı Saray'ı küçük görmeye başladı. Bu durumdan rahatsız olan Saray, kocasına lan biteni anlattı ve cariyesinin kendisini hor gördüğünü söyledi. Bunun üzerine Abram, eşine, "Cariyen senin elinde

   , Yer: Ortadoğu Mitolojisi

  • Tıvorlu İsmail - Helavela Velvela

   :clapping:http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/27437/tivorlu-ismail---helavela-velvela

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

  • 7 Askerin Anısına- Hakkı Yalçın

   7 Askerin Anısına     Barış üzerindeki ihtimalleri, yok etmek üzerine kurulmuştur pusu. İçeriği parçalanmış bir açılımın, kapanması üzerine yoğunlaşmıştır nefret. İhanet, Tokat'ta mevzilenir.   *** Bir asker... Ana ocağının uzağındadır, ömrünün tuzağında.. Saçlarından rüzgar geçer, aklından köyü geçer, anası geçer. Bir kurşun geçer yanından. Barışın saflarını tutmuştur, karanfil günlüğü tutmuştur cep defterine. Annesi, hayaline bile kurbandır ondaki duruşun. Birden yolu kesilir düşün

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...