Jump to content

Kargalarla Alakalı Ürkütücü Bir Deney


nameste

Önerilen Mesajlar

Kargalarla Alakalı Ürkütücü Bir Deney: Kargalar Unutmaz ve Ölümden Ders Çıkarır

 

Kargaların diğer kuşlara nazaran daha zeki oldukları ve insan toplumuna en çok benzeyen tür oldukları, birçoğumuzun kulağına çalınmıştır.

Yapılan son çalışmalarla da bu olgular, bilimsel olarak kanıtlandı.

Kaynak: Page not found | IFLScience...

 

En Zeki Kuş Türlerinden Birisi: Karga

 

http://img-2.onedio.com/img/719/bound/2r0/5633357d00583e0b53454752.webp

 

Kargalar neden ölen kuş kardeşlerinin etrafında toplanırlar sizce? Bu, Washington Üniversitesi'nden çevre bilimleri doktora öğrencisi Kaeli Swift’in kafasını meşgul eden ve son derece büyüleyici bilimsel bir soruydu. Geniş çaplı bir araştırmadan sonra -muhtemelen son zamanlardaki en yaratıcı deneylerden birini kullanarak- bir cevaba ulaştı.

Kargalar, ölü bir karganın etrafında toplandığında, bu ölümün çevrelerindeki bir tehditten dolayı olup olmadığını anlamaya çalışırlar. Hayvan Davranışları dergisinde yayımlanan yeni çalışma da karga sürülerinin ne kadar zeki olabileceğine dikkat çekiyor.

 

Kargalar Mükemmel Birer Problem Çözücülerdir

 

http://img-1.onedio.com/img/719/bound/2r0/563335a5a8dd8ccb6d8203b5.webp

 

Kargalar inanılmaz derecede zeki kuşlardır. Bütün kozmopolit kargagil ailesi en zeki hayvanlar arasında gösteriliyor. Kargalar mükemmel problem çözücülerdir; kendi aletlerini yapabilirler ve onları kullanabilirler. Bunun yanında karmaşık bir sosyal yapıları vardır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, kargaların beynindeki bir bölümün insanların beynindeki prefrontal korteksle -beyinde düşünmenin büyük oranda gerçekleştiği ve yüksek zeka seviyesinin kaynaklandığı yer- kıyaslanabileceğini ortaya koydu.

 

Kargalar Tehditleri Unutmazlar

http://img-1.onedio.com/img/719/bound/2r0/563335c700583e0b534547a5.webp

 

Kaeli Swift doğal olarak herkesin bildiği gibi kötü olan ölüm konusuna geldiğinde, karga sürülerinin duygusal zekâlarının seviyesini merak etti. 2 yıl süren deney boyunca, Washington eyaletindeki 100 bölgede, kargalar için yiyecek bıraktı. Beslenmelerine izin vermeden önce 25 tane gönüllü insana -sıklıkla yer değiştirtilen- yüz ifadelerini maske ile gizlemeleri ve yiyeceğin yanında durmaları söylendi.

Bu sürekli değişimin amacı her biri her seferinde yeni bir tehdit potansiyelini temsil eden belirli bireylerin davranışlarını kargaların hatırlayıp hatırlamayacağını anlamaktı. Kargalar gelişmiş bir hippocampuse sahiptir - beynin hafızadan sorumlu kısmı- ve kargalar, hem tehditkâr hem de tehditkâr olmayan çok sayıda bireyi hatırlayabilir. Eğer bir tehdidi hatırlarsalar büyük ihtimal bu tehdit, onların mahallesine geldiğinde onu unutmayacaklardır.

 

Deneyin Ürkünçleştiği Yer

 

http://img-1.onedio.com/img/719/bound/2r0/5633361d00583e0b534547fd.webp

 

İşte burası işin inanılmaz derecede ürkünçleştiği yer -eğer rahatsız edici maskeler zaten yeterince ürkünç değil ise tabi ki-. Gönüllülerden, doldurulmuş ölü bir kuşu ellerinde tutmaları istendi. Bu kuşlar güvercin, karga ya da karga avcısı kırmızı kuyruklu doğan gibi bir kuş idi. Kontrol olarak ise bazı gönüllülere ellerinde ölü bir şey olmadan durmaları için talimat verildi. Bazı şanslı kargalara ise etrafta ürkütücü insanlar olmadan veya ölü kuşlar olmadan yemeklerinin tadını çıkarması için izin verildi.

Ne zaman ki ölü kuş, maskeli bir erkek ya da kadın tarafından kullanılsa, kargalar diğer kargalara ötmeye- özellikle alanda bir tehlike olduğunu bildirmek için- başladılar. Bu süreç "ötme" olarak biliniyor. Tahmin ettiğiniz gibi karga ve kırmızı kuyruklu doğan kombinasyonu en yoğun ötmeyi üretti.

 

Kargalar, Sürülerindeki Ölümlerden Ders Çıkarırlar

 

http://img-2.onedio.com/img/719/bound/2r0/5633367309e926f670a31122.webp

 

Ayrıca kargalar kendi türlerine, diğer kuş kuzenlerinin kendi türlerine gösterdiğinden daha fazla ilgi gösterirler. Elinde ölü bir güvercin tutan maskeli insan daha az paniğe, daha az ötmeye neden oldu. Yani daha fazla mahalle gözetlemesine de diyebiliriz.

Karga sürüsü, elinde herhangi bir türden ölü karga tutan -özellikle yanında bir doğan durduğunda - maskeli insanla temas kurduğunda, o insan elinde ölü bir karga olmasa bile altı haftaya kadar sürü tarafından tehdit olarak görüldü.

Artık biliyorsunuz: Kargalar, sürülerindeki ölümlerden ders çıkarırlar.

 

Bonus olarak:

 

Zeki Karga 8 aşamalı bulmacayı çözdü

 

https://www.youtube.com/watch?v=WO2sqW_d9Tk

 

 

Kargalara yapılan zeka testi

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Sinastri ile alakalı tüm bilgiler

   Sinastri ile alakalı tüm pdf ve bilgileri bu başlığın altında toplayabilir miyiz

   , Yer: Gezegenler ve Evler

  • Siyez Buğdayı [Deney]

   Harika bir deney...   [video=youtube_share;VLs-ZKhOmR0]           [video=youtube_share;-kGO_Z1PUvc]

   , Yer: Sağlık

  • Lanetli Olduğuna İnanılan 11 Ürkütücü Tablo

   1. Bruno Amadio, Ağlayan Çocuk Tablosu   http://i.hizliresim.com/g62vYO.jpg   Seksenli yıllarda İtalyan ressam Bruni Amadio tarafından çizilen, “Ağlayan Çocuk” resmi, bir anda dünya çapında üne ulaştı. Özellikle Avrupa’da ardı ardına gelen olaylardan sonra, resim “lanetli” olarak anılmaya başladı. Öyle ki, bu resmin bulunduğu evlerde, yangın çıkıyor, her şey kül olsa da, bu resim sağlam kalıyordu. Hatta, 1985’te İngiliz The Sun gazetesi, okuyucularıyla birlikte bu resimden kurtulma kampanyas

   , Yer: Şehir Efsaneleri

  • Bedensiz varlıklarla alakalı deneyimlerim ve küçük bir yardıma ihtiyacım var (!)

   Merhaba , arkadaşlar uzun yıllardır cin musallatı yaşayan biriyim ama şu an ki sorunum bu değil Zamanla zaten onla uğraşmayı öğrenmiştim ve kendimi savunmayı , hatta öyle bir dönem oldu ki onlar benle değil ben onlarla uğraşır bir vaziyete geldim , sonra bir gün algılarım kapandı görmemeye duymamaya başladım cinlerle yada enerji ile neler yapabildiğimi flu bir şekilde anımsıyorum ama nasıl yaptığım konusunda zihnim oldukca bulanık , o günden sonra uzunca bir süre paranormal bişi yaşamadım . Ta

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • Sosyal Deney Videoları

   Bu başlık altında sosyal deney videoları paylaşılacaktır   -----------------------------------------------------------------------   5 Dolar Bozdurmak İsterken Yanlışlıkla 50 Dolar Veren Görme Engelli Adam         Sigarasını Yakmak İçin Yardım İsteyen 10 Yaşındaki Çocuğa İnsanların Tepkileri     https://youtu.be/80tkmG4VhjQ

   , Yer: Kısa Film

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...