Jump to content

Ozon Deliği Rekor Seviyede Büyüdü


nameste

Önerilen Mesajlar

http://static.fizikist.com/img/2014/12/29119032015164135-m.jpg

Antarktika'da ozon deliği rekor seviyede büyüdü

 

Antarktika üzerindeki ozon deliği 2015'te rekor seviyede genişleyerek 28,2 milyon kilometrekareye ulaştı.

 

 

Dünya Meteoroloji Örgütü, yeryüzüne ulaşan güneşin zararlı ışınlarına karşı Yerküre'yi koruyan ozon tabakasındaki deliğin, Antarktika üzerinde bu yıl rekor seviyede genişleyerek 28,2 milyon kilometrekareye ulaştığını açıkladı.

 

Örgütten yapılan açıklamada, ozon deliğindeki genişlemenin yıldan yıla değişiklik gösterdiği ve bu yıl stratosferdeki alışılmadık derecede soğuk hava koşulları nedeniyle genişlemenin rekor seviyeye ulaştığı ifade edildi. Bazı yıllarda ozon deliğinin oldukça küçüldüğünün gözlemlendiği belirtilen açıklamada, bu yıl Antarktika üzerindeki ozon deliğinin rekor seviyede genişleyerek 2 Ekim'de 28,2 milyon kilometrekareye ulaştığına dikkat çekildi.

 

Dünya Meteoroloji Örgütü'nde görevli bilim adamı Geir Braathen, ozon deliği probleminin hala sorun olmaya devam ettiği uyarısında bulunarak, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na göre, atmosferdeki ozon miktarını azaltan maddelerin yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmasını amaçlayan 1987 tarihli Montreal Protokolü'ne uyulması halinde 2030'a kadar 2 milyon insanın cilt kanserine yakalanması önlenecek ve bir çok konuda insanların ve Yerküre'nin yaşadığı riskler azalacak.

 

 

Kaynak

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/antarktikada-ozon-deligi-rekor-seviyede-buyudu,w5HP-LrUgE6WshfLN5lnWg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Tavşan Deliği

   Tavşan deliğinden aşağıda ne varsa, ne gördüysek, neyin var olduğu söylenmişse, her ne hayal edilmişse... Hikayeler anlatalım diye.    

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • World of Warcraft yeni bir rekor kırdı

   Blizzard tarafından hazırlanan bilgisayar oyunu World of Warcraft, 11 milyon oyuncu sayısına ulaştı.   http://cdnimages.yonja.com/pics/news/wowc.jpg   Dünya genelinde bir çok akademik tartışmaya konu olan, yarattığı etki ile bilgisayar oyunları devrimini gerçekleştiren World of Warcraft, 11 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak yeni bir rekor kırdı.   2005 ve 2006 yıllarında ‘en çok satan’ oyun ünvanını kazanan oyun, 2007 yılında piyasaya sürülen genişletme sürümü “The Burning Crusade” ile tüm

   , Yer: Oyun

  • Uzayın En Büyük Kara Deliği Keşfedildi

   Gök bilimciler, Dünya’dan yaklaşık 250 milyon ışık yılı uzaklıktaki küçük bir galakside bugüne kadar keşfedilen en büyük karadeliği buldu. Dev karadeliğin kütlesi, Güneş’in 17 milyar katına eşit.   Astronomi tarihindeki en büyük keşiflerden birine imza atan gök bilimciler, Dünya’dan çok uzaklardaki NGC 1277 galaksisinde Güneş’in kütlesinin 17 milyar katına denk gelen bir dev karadelik keşfetti. Normalde karadeliklerin bulundukları galaksilerin yoğunluğunun yüzde 0.1’ini kapsadıkları bilinirken,

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Belgesel - Taşvan Deliği (Türkçe)

   Bölüm - 1   Bölüm - 2   Bölüm - 3 Bölüm - 4   Bölüm - 5 http://www.youtube.com/watch?v=QgIp47tZEV8&feature=relmfu   Bölüm - 6 [video=youtube;lHV-44Y22_Q]   Bölüm - 7   Bölüm - 8 Bölüm - 9   Bölüm - 10 [video=youtube;3Z-I7qg08hU]http://www.youtube.com/watch?v=3Z-I7qg08hU&feature=relmfu

   , Yer: Sinema

  • Facebook'ta Paylaştığı Fotoğraf'a Rekor Ceza

   Avladığı Keçiyle poz verip facebook sayfasında paylaşınca 52 bin lira ceza aldı. http://www.trthaber.com/resimler/122000/123252.jpg Gündoğmuş’ta evli ve 2 çocuk babası Hakkı Keskin, Oğuz Yaylası’nda farklı zamanlarda avladığı yaban keçileriyle çektirdiği fotoğrafları Facebook sayfasında paylaştı. Keskin’in Facebook ’ta arkadaşı olan ve adı açıklanmayan bir kişi de bu fotoğrafları kopyalayarak Alanya Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği’ne ihbarda bulundu.   Bunun üzerine Cumhuriyet Sav

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...