Jump to content

Sürekli yeme, içme isteği

Ninque

Önerilen Mesajlar

Sorunum aslında tam anlamıyla kilo değil, içtiğim şeyler arasında kilo aldırmayan şeyler de var(sigara) Kendimi bu şekilde tatmin etmek bana rahatsızlık veriyor. O an eğer canım çok sıkılıyorsa ve dolapta bir paket dondurma olduğu aklıma geliyorsa dünyalar benim oluyor. İstersem o an ağzıma kadar tok olayım, hiç iştahım olmasın, tv izlerken, bilgisayardayken, kitap okurken, çocuğumla ilgilenirken ağzım boş olmasın istiyorum. Bu yüzden sigarayı da çok tüketiyorum. Nikotin ihtiyacım olmasa dahi arıyorum o zıkkımı.

İrade meselesi de değil, iradeyi aştım, et tüketmiyorum mesela. Tamamen psikolojik. ''Oral döneme takılı kalma'' deniliyormuş buna. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ne yapabilirim bunu kafamdan atabilmek için. Bir ara kilo aldırmadığı için soda, meyve, bitki çayı vb şeyler tüketiyordum ama dediğim gibi kilo değil sorunum, tatmin. Bunu azaltmak için örneğin bir yoga veya meditasyon çalışması olabilir, faydalı bir taş, tütsü olabilir. Bitki karışımı vs. Sadece acıkınca yiyen, asla sigara alkol ve hatta kafein kullanmayan insanlar var. Hem de uzun süre kullandıkları halde bunlardan zamanla kurtuluyorlar. Çözümü olmalı.

Ben ilgili konuları kurcalarken sizler de bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorunum aslında tam anlamıyla kilo değil, içtiğim şeyler arasında kilo aldırmayan şeyler de var(sigara) Kendimi bu şekilde tatmin etmek bana rahatsızlık veriyor. O an eğer canım çok sıkılıyorsa ve dolapta bir paket dondurma olduğu aklıma geliyorsa dünyalar benim oluyor. İstersem o an ağzıma kadar tok olayım, hiç iştahım olmasın, tv izlerken, bilgisayardayken, kitap okurken, çocuğumla ilgilenirken ağzım boş olmasın istiyorum. Bu yüzden sigarayı da çok tüketiyorum. Nikotin ihtiyacım olmasa dahi arıyorum o zıkkımı.

İrade meselesi de değil, iradeyi aştım, et tüketmiyorum mesela. Tamamen psikolojik. ''Oral döneme takılı kalma'' deniliyormuş buna. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ne yapabilirim bunu kafamdan atabilmek için. Bir ara kilo aldırmadığı için soda, meyve, bitki çayı vb şeyler tüketiyordum ama dediğim gibi kilo değil sorunum, tatmin. Bunu azaltmak için örneğin bir yoga veya meditasyon çalışması olabilir, faydalı bir taş, tütsü olabilir. Bitki karışımı vs. Sadece acıkınca yiyen, asla sigara alkol ve hatta kafein kullanmayan insanlar var. Hem de uzun süre kullandıkları halde bunlardan zamanla kurtuluyorlar. Çözümü olmalı.

Ben ilgili konuları kurcalarken sizler de bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Sandığınızın aksine bu tamamen irade ile alakalı bir sorun. Yani işin içinde çok da doğaüstü şeyler yok. Tamamıyla psikolojik ve çok basit uygulamalar ile bundan kurtulmanız mümkün :)

Meditasyon vücudu ve zihni eş zamanda dinlendiren bir eylem olduğundan meditasyon ike başlayabilirsiniz. Öncelikle zihin terbiyesi olarak adlandırdığımız olguyu gerçekleştireceksiniz. Meditasyon size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Meditasyonun yanı sıra düzenli bir şekilde spor egzersizleri yapmanızı tavsiye ediyorum. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü buna istinadendir.

Yemek yeme istediğini bastıramamak özellikle ergenlik ve 30lu yaş dönemlerinde sık görülen bir sıkıntı. Psikolojik olarak tanısı olan bir rahatsızlık olmasa da genel olarak duygusal sarsıntılar sonucu ortaya çıktığını gözlemliyoruz. Her 10 hastadan 4ü yemek yeme isteğini kontrol edememekte. Yemek yemek istediğiniz anda zihninizden bu düşünceyi uzaklaştıracak eylemlerde bulunun. Yürüyüşe çıkın, boyama yapın, müzik dinleyin ama ne olursa olsun mutfağa gitmeyin.

Ağzınızda bir şeyler olmasını istiyorsanız sakızı deneyin. Dişlerinizş fırçalayın, bol bol saf nane tüketin. Öte yandan mide ile ilgili olmadığını tamamen zihnen alakalı olduğunu düşünüyorum fakat size iyi gelecekse mide üzerinde bulunan çakranız için özel çalışmalar yapabilirsiniz.

Probleminiz uzun süreli devam ederse profesyonel yardım almaktan çekinmeyiniz. İlk başta "tatmin" gibi basit görünen bir sorun beraberinde çok şey getiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşırı Yeme Hastalığı

Aşırı yeme hastalığı bir yeme bozukluğudur ve son derece yaygın biçimde karşımıza çıkar. Bu hastalığa sahip kişiler bir oturuşta veya çok kısa bir sürede aşırı miktarlarda yemek yerler. Bu aşırı yeme davranışına halk arasında ‘tıka basa yeme’ adı verilir. Aşırı yeme hastalığındaki tıka basa yeme davranışı kişiyi rahatlatır ve kişi yeme davranışı üzerindeki kontrolünü kaybeder.

Bu yeme bozukluğu bulimia nervosa (aşırı yeme-istifra etme) bozukluğundan farklılık gösterir. Aşırı yeme hastalığında kişi tıka basa yedikten sonra istifra etmez ve tuvalete çıkartıcı herhangi bir ilaç veya laksatif kullanmaz.

Bu tür yeme bozukluğunu diğer bozukluklardan ayırmak amacı ile kişinin yeme davranışını izlemek gerekir. Aşırı yeme hastalığına sahip kişiler, gün içinde sık sık yemek yerler ve yedikleri zamanlarda normal insanlara göre anormal sayılacak boyutlarda aşırı miktarlarda yemek yerler. Kişiler bu yeme davranışını sergilerken kontrollerini kaybederler, fiziksel olarak aç olmasalar bile zihinsel olarak hep açtırlar. Bu kişiler bu tür yeme davranışını sergiledikten sonra genellikle utanç ve pişmanlık duyarlar ve bu durum uzun sürersedepresyona girme ihtimalleri yükselir. Aşırı yeme sorunu olan insanların bazıları suçluluk hissetmeyebilirler.

Bu hastalığa sahip kişilerin büyük çoğunluğu obezlerden oluşur fakat normal kiloda olan kişilerde de aşırı yeme hastalığı görülmektedir. Aşırı yeme hastalığına sahip kişilerde de obezite (aşırı şişmanlık) sorunu oluşma riski çok yüksektir. Obezite ile sonuçlansa da sonuçlanmasa da, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, diyabet, kalp rahatsızlıkları ve kanser riski bu rahatsızlığa sahip olmayan kişilere oranla çok daha fazladır. Aşırı yeme ve obezite bir aradaysa bu risk artar.

Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yeme hastalığına sahip kişiler araştırıldığında, çoğunun geçmişte depresyon yaşadıkları gözlenmiş, yaşamamış kişilerin ise depresyona yatkın olduğu saptanmıştır.

Günlük yaşamın stresi, duyulan kaygılar, üzüntüler, sıkıntılar ve öfkeler de aşırı yeme hastalığını tetikleyebilir. Ayrıca bazı araştırmalara göre ailesinde yeme bozukluğu olan kişilerin bu bozukluklara olan yatkınlıklarının fazla olduğu görülmüştür. Ebeveynlerinin yemeğe karşı olan tutumları da çocuklarda yeme bozukluklarının oluşumuna etki edebilmektedir. Bu etkinin genetik mi yoksa anne-babadan öğrenme yoluyla mı oluştuğu tartışma konusudur.

Aşırı yeme davranışına sahip kişilerde yapılan klinik gözlemler ve değerlendirmeler neredeyse her zaman altta yatan psikolojik bir sorun olduğunu bize gösterir. Bazı durumlarda hormonal bozukluklar da aşırı yemeye yol açabilmektedir. Ancak hormonal bir sorun yoksa, ihtiyacı olmadığı halde sürekli ve düzenli biçimde aşırı yeme davranışı sergileyen bir kişi ‘duygusal’ yeme davranışı içindedir. Bağımlılıklarda olduğu gibi, kişi yemeden kendini rahatlamış ve sakin hissedemez. Aşırı yemesine neden olan gerginliği, sıkıntı hali ve/veya depresif ruh hali yedikten bir süre sonra geri gelir.

Tedavi

Doğru ve sağlıklı yeme alışkanlığının yerleştirilmesi ile kişinin kilosu ve sorunlu yeme davranışı kontrol altına alınabilir. Ancak, aşırı yemesine yol açan psikolojik sıkıntılar üzerinde psikoterapi çalışması yapılmaz ise bir süre sonra kişinin sorunlu yeme davranışına geri döndüğü görülür. Aşırı yemeye yol açan duygusal baskıyı ortadan kaldırmak bu hastalığın tedavisinde en önemli belirleyicidir.

Kaynak:Yrd.Doç.Dr Adnan Çoban

Belki tütsü meditasyon vs. değil ama umarım yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oral döneme takıntılı kalma bana da mantıklı geldi. Zaten sigara içmenin en önemli nedenlerinden biri de bu. Ağzınızda sürekli bir şey olmasını istiyorsunuz. Bence sakız çiğneyebilirsiniz veya lolipop gibi ağızda uzun süre kalan şekerlerden yiyebilirsiniz. Yuvarlak şeylerle oynamak da takıntınızı hafifletebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profesyonel yardima ihtiyaciniz yok, hasta degilsiniz. 123 kilodan 83 e indim. Sekeri kestim ekmegi kestim. Bol bol yesil cay... Gec saatte yemek yasak! Et lutfen tuketiniz. Ben sahsen okuz gibi yiyorum. Ama ekmeksiz... Inanmiyorsaniz ozelden eski ve yeni resimlerimi atabilirim metabolizmayi hizli tutmalisiniz okadar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profesyonel yardima ihtiyaciniz yok, hasta degilsiniz. 123 kilodan 83 e indim. Sekeri kestim ekmegi kestim. Bol bol yesil cay... Gec saatte yemek yasak! Et lutfen tuketiniz. Ben sahsen okuz gibi yiyorum. Ama ekmeksiz... Inanmiyorsaniz ozelden eski ve yeni resimlerimi atabilirim ������������������������ metabolizmayi hizli tutmalisiniz okadar...

Kilo sorunu yoksa tam buğday unundan yapılmış ekmek çok faydalıdır. Aynı şekilde kepeğinden ayrılmamış diğer tahıllarla yapılmış ekmekler de faydalıdır. Ayrıca et yememesi çok doğru bir karar bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim annemde öyle mesela sigara harici.onun yüzünden diyet yapamadım hayatım boyunca başkası beni ilgilendirmez iradesi konusunda ama hep iradesi ile bana destek olacak bir tutum bekledim annemden bir şey de olmadı.hala diyet yapmak ölüm geliyor.hipnozlu yada hipnozsuz psikolojik tedavi şart özel bir merkezde.yoksa devlette uyuşturucu bonibon gibi ilaçları içip durmanın kalıcı yararı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür alışkanlıkları yerine bir şey koyarak geçiştirmeye çalışmayın bence. Özelikle irade gücüyle hiçbir şey bırakılamaz. Çünkü irade gösterince şöyle bir algı oluşuyor, " Hmm, bu benim hayatımın zevklerinden biri, bana iyi hissettiren de. Fakat bu zevki artık yaşamamalıyım direnç göstermeliyim". Bence öncelikle yapılan eylemin algıda değiştirilmesi lazım. Çoğunun ya da azının gereksizliğinin, zararının farkındalığına varmak lazım.

Bence spor güzel bir eylem olur. Çünkü spor yaptıkça insan bedenini biraz daha önemsemeye başlıyor ve zamanla gelen sağlık hissi bir çok zararlı şeye karşı( sigara, aşırı yeme, sağlıksız besinler vs..) insana tavır aldırtabiliyor.

Bir de şöyle bir video var yardımcı olur mu bilmiyorum belki görmüştür herkes ama atıyım yine de. Sigara konsepti var ama bence her türlü alışkanlık için işe yarar bir şey.

https://www.youtube.com/watch?v=_cQdiaQIQwo

Theon Greyjoy da oynuyor hem :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Profesyonel yardima ihtiyaciniz yok, hasta degilsiniz. 123 kilodan 83 e indim. Sekeri kestim ekmegi kestim. Bol bol yesil cay... Gec saatte yemek yasak! Et lutfen tuketiniz. Ben sahsen okuz gibi yiyorum. Ama ekmeksiz... Inanmiyorsaniz ozelden eski ve yeni resimlerimi atabilirim ������������������������ metabolizmayi hizli tutmalisiniz okadar...

Profesyonel bir yardıma ihtiyacınız yok hasta değil isiniz? Pardon da siz sadece depresyona girdiğiniz de mi psikologlarla görüşüyorsunuz? Kullandığınız kelimeler öylesine irite edici ki... Biz burada bu arkadaşımızın hasta olduğunu dile getirmiyoruz ve profesyonel yardım bir spor hocasından, doktordan da alınabilir psikoloğun yanı sıra.

Siz ne bizim yazdıklarımızı ne de arkadaşın yazdıklarını doğru düzgün okumamışsınız. Kilo ile bir sorunum yok diyor kendisi. Mesajını bir daha okuyun.

Sayın virtue irade ile it kavramını karıştırmışsınız bence. İrade ile hiçbir şey bırakılamaz diye bir şey sadece söz üzerinde olan bir durum. Psikolojik olarak bu tür bağımlılık ya da kontrol eksikliği olan konularda irade temel etmendir. Zihninizde iradeyi it ve super egoyu karşı karşıya getirerek oluşturacaksınız ve egonuz sizi dengeleyecek. Sanılanın aksine ego ben merkezcilik değildir. Bu konuda başka bir başlığa şöyle yazdım; İşin özünde her şey irade ile başlanılan adımlarda bitmekte. Spor yapmaya karar vermek, meditasyona oturmak bunlar hepsi iradenin birer parçasıdır.

Derste tost yemek istiyorsunuz.

It: ''Evet,ye onu!''

Superego: ''Hayır, derste yemek yiyemezsin!''

Ego: ''Dersin bitmesine 5 dakika kaldı. Tenefüste yersin.''

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence tütsü ve yoga gibi şeyler pekte işinize yaramayacaktır. Sorununuz tamamen psikolojik ve bilincinizle ilgili, şahsi tavsiyem olumlamaları kullanmanız. Zira olumlamalar düzenli ve doğru yapıldığında etkili sonuçlar yaratır ki sigara, kilo ve hastalıklar da olumlamaların gücü sabitlenmiştir. Örnek verirsek " Ben artık çok fazla yemek yemiyorum. Ben artık her an bir yiyecek aramıyorum. Ben artık kahvaltı, öğle yemeği, ara öğünler, ve akşam yemeği hariç bir şey yemeye ihtiyaç duymuyorum. Ben artık daha mutluyum ve yeme sorunumdan kurtuldum. Ben artık şifalandım ve mutluyum. " Bunu sabah akşam 21 kez 21 gün okuyun lakin inanarak ve içten bir şekilde. 21 gün okumanızın sebebi hücrelerimiz 21 günde bölünür, bu bilgileri ne kadar çok hücre kodlarsa o kadar iyidir. Cümleleri aynen ve değiştirmeden okuyun. - SEVGİ VE IŞIKLA -

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendinize bir iyilik yapın ve bir uzmana gidin. Huzurla, sağlıkla, bir şeylere bağımlı olmadan yaşayacağınız günleri düşünün. En azından bir anne olarak önce kendiniz sonra çocuğunuz için. Unutmayın ona verebileceğiniz en iyi şey sağlıklı bir anne ve sevgi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim, hepsi birbirinden faydalı. Bilinçli insanları bir arada görmek güzel.

Hani diyorsunuz ya yeme isteği olduğu zaman bir şeylerle meşgul ol, mutfağa gitme. Sorunum da aslında bu, bir şeylerle meşgul olurken de yemek içmek istiyorum. Boşluktan kaynaklanan bir şey de değil. Mesela 12 saat çalıştığım işyerinde hiç oturmamama sürekli müşteriyle ilgilenmeme rağmen deli gibi sigara içmek, bir şeyler atıştırmak istiyordum. İştahlı bir insan da değilim kolay kolay açlık hissetmem. Bunun nasıl bir mutluluk verdiğini, nasıl tatmin ettiğini size tarif edemem. Sanki o anki durumumdan kaçış gibi oluyor benim için. Çalışırken yoğunluktan nefes alma, çocuğa bakarken kendimle başbaşa kalma. Meditasyon yapıyorum pek sık olmasa da, yakın zamanda cadılık pratiklerine başlayacağım zaten, biraz olsun iç huzuruma kavuşursam kurtulurum belki. Ama nolur doktor demeyin hemşire anne ve doktor babaya sahip biri olarak hastanelerden nefret ediyorum.

Ben kendim bir şeyler yapmaya çalışacağım, aşacağım bu saçmalığı.

Bu arada et yemememin sebebi tamamen etik. Şu takıntıdan kurtulursam eskisi gibi vegan olacağım. Ya da belki vegan olup kurtulacağım bundan. Biliyorsunuz çoğu hazır gıda, abur cubur vegan değil (vegan = et, süt, yumurta ve diğer tüm hayvansal ürünleri içermeyen yaşam tarzı) Şu sıcaklar geçsin dışarı çıkacağım, evde oturuyorum çok. Bir de bu ıvır zıvırlara verdiğim parayı kenara koyup biriktirmeyi düşünüyorum.

Tekrar teşekkürler hepinize. Sevgiler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigarayı bıraktım arkadaşlar, inanın hiç zor değil, içenlere diyorum bunu özellikle. Ki ben gerçekten çok içen bir insandım. Tütün içtiğim için de içtiğim sigara sayısını hesaplayamazdım, paket gibi bitmediği için sürekli içerdim.

Bisiklet aldım yaklaşık bir ay önce, fırsat buldukça onunla kordonda dolaşıyorum. Onun dışında yazın alıp aşırı sıcaklardan kullanamadığım dambıllarımla hasret gidereceğim :)

Yeme içme olayındaysa şöyle bir şey farkettim. Ben sosyal fobi hastası olduğum için(dr öyle dedi valla, hastaymışım :D) anti depresan kullanıyorum. 29 ekimde ilacım bitmişti, tatil nedeniyle 4 5 gün yazdıramadım. O süre boyunca çok sıkıntı çektim, feci baş ağrısı, irkilme, uykuda defalarca kasılma(küçük küçük karabasanlar olarak düşünün bunu). Ama artısı da vardı, acıkmadığım sürece yemiyordum. Atıştıracak bir şey aramıyordum hiç. Bu yönü çok güzeldi, ayrıca duyarlılığı arttırdığı için farkındalığım yükselmiş, hislerim kuvvetlenmişti. Hatta bir kısmına değinmiyorum bile, resmen cinselliği öldürüyormuş bu ilaç. :D Eksi yönlerinden dolayı mecbur yazdırmak zorunda kaldım ilacı, yine başladı aynı yeme içme sorunu. Yani en kısa zamanda psikiyatriste gidip artık ilaca ihtiyacım olmadığını söyleyeceğim. Muhtemelen onaylar o da.

Bu ilaçların uyuşturduğunu düşünüyorum. İnsanı gevşetip polyannaya, sevgi pıtırcığına dönüştürüyor. Gerekli gereksiz herkese iyi davranıp, insanların davranışlarına göz yumulmasını sağlıyor. Ve en kötüsü de çok rahat alınabiliyor. Ergenlerin ''depresifim aha bak antidepresan kullanıyorum'' tavırlarına sinir oluyorum bu yüzden.

Bunu anlatmak istedim. Belki benim durumumda olan, sigara içen, yeme problemi, kilo problemi yaşayan, antidepresan kullanan arkadaşlara faydam olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür alışkanlıkları yerine bir şey koyarak geçiştirmeye çalışmayın bence. Özelikle irade gücüyle hiçbir şey bırakılamaz. Çünkü irade gösterince şöyle bir algı oluşuyor, " Hmm, bu benim hayatımın zevklerinden biri, bana iyi hissettiren de. Fakat bu zevki artık yaşamamalıyım direnç göstermeliyim". Bence öncelikle yapılan eylemin algıda değiştirilmesi lazım. Çoğunun ya da azının gereksizliğinin, zararının farkındalığına varmak lazım.

Bence spor güzel bir eylem olur. Çünkü spor yaptıkça insan bedenini biraz daha önemsemeye başlıyor ve zamanla gelen sağlık hissi bir çok zararlı şeye karşı( sigara, aşırı yeme, sağlıksız besinler vs..) insana tavır aldırtabiliyor.

Bir de şöyle bir video var yardımcı olur mu bilmiyorum belki görmüştür herkes ama atıyım yine de. Sigara konsepti var ama bence her türlü alışkanlık için işe yarar bir şey.

https://www.youtube.com/watch?v=_cQdiaQIQwo

Theon Greyjoy da oynuyor hem :D

İşte bu ya bu! Bana sigarayı bıraktıran video, aha bu! :D Gerçekten çok işe yarıyor. İnsana izleyince kendi kendine ''sen aptal mısın yahu?'' dedirtiyor. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigarayı bıraktım demiştim, o zamanlar ara sıra içiyordum. Artık hiç sigara içmeyen bir insandan farksızım :)

Vegan oldum yeniden. Son bir kahve kreması kaldı evde, o da bitince tamamen vegan olmuş sayılacağım. Ayrıca abur cuburu kestim. Tatlımı, kekimi vs kendim yapıyorum, böylece her an elimin altında atıştıracak sağlıksız şeyler bulunmuyor. Canım tatlı isterse bir kaç tane hurma yiyorum, kan şekerini aniden zıplatıp gereksiz açlık yaratmıyor diğer tatlı abur cuburlar gibi.

Psikiyatriste gittim, ilacımı yarıya indirdi. Yakında bırakırım. Umarım çok sıkıntı yaratmaz ve tekrar saçma sapan ilaçlarla karşı karşıya kalmam.

Ve ayrıca yukarıda dediğim gibi paramı kenara koymaya başladım. :) Hişt söylemeyin evdekilere, bilmesinler para biriktirdiğimi. :D Oğlum için bu.

Öyle işte, yazmak istedim. Paylaşınca insana cesaret geliyor, daha sorumlu hissediyor kendini. Kendi kendime de yazıyorum bunları deftere. O da etkili. Hayatta yapmak istediklerinizi yazın uzun uzun. Faydalarını, zararlarını, eksiklerini, size neler getireceğini. Hırslı bir insan değilimdir ama o deftere ''bunu yapacağım'' diye yazıp da yapmadığım/yapmayı bıraktığım bir şey yok.

İyi forumlar.. :cool:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merak ediyorum çevremdekileri gözlemleyemiyorum çünkü ; Sabah kalktığımda yaklaşık bir 4 saat boyunca hiç bir şekilde açlık çekmiyorum. İlk olarak bu sorumu sormak isterim.

İkinci olarak , Biz Sivaslıyız ve babam cidden et düşkünü hiç bir şekilde yemek istemiyorum. Fakat dizimde oluşan bir sakatlık sonucu doktorumun etteki proteinlere ihtiyacımın olduğunu ve etin benim yararıma olacağını söyledi. Yemek istemiyorum fakat diz dönmesini yaşamak Cehennemi yaşamak gibi zor bir şey hele benim gibi 6.kez yaşıyorsanız bu durumu. Önerebileceğiniz bir yemek varmı Vegan yemeği olarak? Ve yeşil mercimek sizce etin yerini karşılayabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merak ediyorum çevremdekileri gözlemleyemiyorum çünkü ; Sabah kalktığımda yaklaşık bir 4 saat boyunca hiç bir şekilde açlık çekmiyorum. İlk olarak bu sorumu sormak isterim.

İkinci olarak , Biz Sivaslıyız ve babam cidden et düşkünü hiç bir şekilde yemek istemiyorum. Fakat dizimde oluşan bir sakatlık sonucu doktorumun etteki proteinlere ihtiyacımın olduğunu ve etin benim yararıma olacağını söyledi. Yemek istemiyorum fakat diz dönmesini yaşamak Cehennemi yaşamak gibi zor bir şey hele benim gibi 6.kez yaşıyorsanız bu durumu. Önerebileceğiniz bir yemek varmı Vegan yemeği olarak? Ve yeşil mercimek sizce etin yerini karşılayabilir mi ?

Biliyor musun aynısı bende de var, hatta babamda da var. Sanırım ondan bana geçmiş. :D Sabahları ağzıma lokma koyamıyorum. Ama biliyorsun sabahları az da olsa kahvaltı yapmak çok önemli. Benim yulaf ezmesi çok işime yarıyor.

Öncelikle geçmiş olsun.

Protein ve B12 meselesi en çok tartışılan meselelerden biri. Ben onunla ilgili net bir şey söyleyemem, yanlış bilgilendirmek istemem, açıkçası daha çok etik konusunun üzerinde duruyorum ama senin sağlığın nedeniyle önemli bir konu.

Etin faydaları konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar çok. Artık büyük bir sektör haline geldiği için çoğu doktor sus pus. Süt için ve hatta diğer tüm hayvansal gıdalar için geçerli bu. B12 konusunda en çok söylenen şey de et yiyenin de yemeyenin de ekstradan besin takviyesi olarak alması gerektiği. Çünkü aslında topraktan alınan bir besin ve bitkisel ürünlerde de var(üzerinde toprak kalıntısı olarak) ama gerek tarım ilaçları, gerek bitkinin temizlenmesi B12 almamızı engelliyor.

Hayvansal proteinin ise asidik olduğu ve vücutta nötr hale gelmek için vücuda gerekli olan besinlerden harcandığını biliyorum.(yanlışım varsa düzeltin)

Sen yeşil mercimek de dahil tüm bakliyatları, tahılları, meyve ve sebzeleri çekinmeden bol bol tüket. Bunlar oldukça faydalıdır ve kimse de aksini ispat edemez :)

Vegan bir doktorumuz var, Türkiye'deki tek vegan doktor. Murat Kınıkoğlu. İstersen ona danışabilirsin. Facebook hesabından veya sitesinden yardımcı olur sana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğal soda da protein bol miktarda var, ama soda içince daha da fazla acıkır insan...

Bana soda çok iyi geliyor. En azından nefsimi köreltiyor. :)

ben çok yiyorum ama hiç kilo almam metabolizmam çok hızlı çalışır hipertiroidi olduğunu

söylüyorlar ama daha bi doktora gidemedim

Doktora git çünkü bu da iyi bir şey değil. Çok yiyip kilo alamayan insanlar iç organ yağlanması yaşayabiliyorlarmış. Her halükarda az yemek en doğru olanı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...