Jump to content

Dünya Çapında Görülmesi Gereken 10 Antik Yunan Tapınağı


nameste

Önerilen Mesajlar

Antik Yunan döneminin en önemli yapıları şüphesiz tapınaklardı. Taştan yapılan tapınaklar ilk kez, 6. yüzyıldan itibaren inşa edilmeye başlandı. Yunan tapınakları, ibadet edilen yerler olmaktan çok, tanrılar ve tanrıçalar adına inşa edilen anıtlardı. Bugün hala varlığını sürdüren bu görkemli Yunan tapınaklarının en güzel örnekleri, yalnızca Yunanistan’da değil, bu antik imparatorluğun gücünün uzandığı farklı şehirlerde de görülüyor. Bu yerlerin arasında, en iyi şekilde muhafaza edilmiş Yunan tapınaklarına ev sahipliği yapan İtalya da var.

1- Partenon, Akropolis

Akropolis’in üst kısmında yer alan Partenon, akıl tanrıçası Athena’ya adanmış bir anıttır.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap1.jpg

 

5. yüzyılın ortalarında inşa edilen tapınakların ilk örneklerinden olan Partenon, aslında Persliler tarafından yıkılmış eski bir tapınağın yerine inşa edilmiştir. Tapınaktaki Athena heykeli, fildişi, gümüş ve altından yapılmıştır. Ancak, bu değerli heykel tapınaktan çalınmış ve daha sonrasında da parçalanmıştır.

 

2- Tapınaklar Vadisi

Tapınaklar Vadisi’ndeki bu özel tapınaklar, İtalya’nın Sicilya kentinde yer almalarına rağmen, Yunan mimarisinin en mükemmel örneklerini teşkil ediyorlar.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap2.jpg

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tapınaklar Vadisi, Concordia’ya, Juno’ya ve Herakles’e ithaf edilmiş tapınakları içeriyor.

 

3- Hephaistos Tapınağı

Atina Agora’sının kuzeybatısında, Agoraios Kolonos’ta yer alan Hephaistos Tapınağı, demircilik zanaatıyla uğraşarak silah ve zırh üreten ateşler tanrısına adanmıştır.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap3.jpg

Hephaistos Tapınağı, bugün dünya üzerinde ayakta kalan Yunan tapınaklarından en iyi muhafaza edilmiş olanıdır. Tapınağın tasarımı aynı zamanda Partenon Tapınağı’nın tasarımına da destek veren, Atina’nın en ünlü mimarlarından İktinos’a aittir.

 

4- Paestum

Paestum, aslen Güney İtalya’da yer alan bir antik Yunan şehridir. Paestum’da çok iyi muhafaza edilmiş 3 adet tapınak yer almaktadır.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap4.jpg

Bu üç tapınağın en eskisi, M.Ö. 550 yılında evlilik ve doğum tanrıçası Hera’ya ithafen yapılmış olan Hera Tapınağı’dır. Bu tapınağın hemen yanında, ondan 100 yıl sonra yapılmış ve gene Hera’ya adanmış olan bir tapınak daha yer almaktadır. Paestum’daki tapınakların üçüncüsü, Athena Tapınağı, Hera tapınaklarından ayrı bir konumda yer almaktadır ve M.Ö. 500 yılında inşa edilmiştir.

 

5- Dorik Segesta Tapınağı

Dorik Segesta Tapınağı, antik şehir Segesta’nın hemen dışında yer almaktadır.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap5.jpg

Sicilya’nın kuzeybatı kesiminde yer alan tapınak, M.Ö. 5. yüzyılın başında inşa edilmiştir. Dorik Segesta Tapınağı’nın inşaatının aslında bitmediğini gösteren kanıtlar da bulunmuştur. Blokları kaldırmak için kullanılan kayışlar, hala taban bloklarının içinde bulunmaktadır.

 

6- Apollo Epicurius Tapınağı

Apollo Epicurius Tapınağı, Mora’nın dağlıklarındaki arkeolojik kazı alanı Bassae’de bulunan sıradışı bir Yunan tapınağı.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap6.jpg

Tapınağın sıradışı olmasının sebebi, sütunların diziliminde standart şekilde doğudan batıya değil de, kuzeyden güneye doğru sıralamanın tercih edilmiş olması. Dağın dik yamaçlarındaki yer kısıtlaması sebebiyle böyle bir tercih yapıldığı tahmin edilmektedir. Tapınak, doğa olaylarına karşı korunması amacıyla, geniş bir plastik levha ile kaplanmıştır.

 

7- Erekhtheion

Erektheion, Atina Akropolisi’nin kuzey kısmında yer almaktadır ve Yunan kahraman Erekhtheion’a ithaf edilmiştir.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap7.jpg

Tapınağın en önemli özelliği, güney cephesinde yer alan ve “Karyatidler” olarak bilinen 6 kadın heykeli şeklindeki sütunun taşıdığı saçaklıktır.

8- Zeus Tapınağı – Libya

Libya’da antik Yunan kolonisi Cyrene’de yer alan Zeus Tapınağı, M.Ö. 5. yüzyıl öncesine tarihlendirilmektedir.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap8.jpg

Tapınağın birden fazla kez tahrip edilip yeniden inşa edildiği bilinmektedir. M.S. 115 yılında, bir Yahudi isyanı sırasında yıkılan tapınak, isyandan 5 yıl sonra Roma idaresinde restore edilmiştir. Daha sonrasında, M.S. 365 yılında büyük bir deprem nedeniyle yeniden yıkılan tapınak, modern dönemde İngiliz ve İtalyan arkeologlar tarafından tekrar inşa edilerek günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

 

9- Poseidon Tapınağı – Sounion

Attika yarımadasında, Sounion şehrinde bulunan Poseidon Tapınağı’na, muhteşem manzarasıyla eşlik eden deniz, tapınağın üç bir yanını çevrelemektedir.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap9.jpg

Eğer, tapınak el değmemiş olsaydı Hephaistos Tapınağı’na çok benzeyeceği düşünüldüğünden, iki tapınağı aynı mimarın, yani İktinos’un inşa etmiş olabileceği ileri sürülmektedir.

 

10- Olympian Zeus Tapınağı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yer alan Olympian Zeus Tapınağı, Zeus’a adanmış çok büyük bir tapınaktır.

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/08/tap10.jpg

Kaynak:http://arkeofili.com/?p=6209

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Dünya Çayları

   >>> https://techateashop.com/tr/ >>> https://kloof.com.tr/   Deneyimlediğiniz, önerebileceğiniz farklı kültürlere ait çayları yazabilirsiniz.

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Şaman Dünya Görüşü

   Şamanlığın en belirgin özelliklerinden birini ruh inancı oluşturmaktadır. Şaman dünya görüşüne göre görünen ve görünmeyen bütün canlı alemin ruhu vardır Bitkilerin, hayvanların, ağaçların, kayaların, dağların,  rüzgarın, yağmurun ve bunlar gibi adını sayabileceğimiz her şeyin ruhu olduğuna inanılır. Aynı şekilde insan da maddi bir beden ve bir (ya da birçok)  ruhtan oluşur Bu da insanın doğayla bir bütün içinde yaşamasını ve doğadaki her şeye karşı saygılı olmasını gerektiren bir felsefi tu

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Bir Empat’ın Varoluş Yan Etkisi Olarak: Dünya’yı Hafifletmek

   Daha önceki yazımın son sözü burada ilk sözüm olsun: “Empat olmak, aşırı hassas olup dünyanın ağırlığını üzerinde taşımak değildir.” Şimdi bana “Nasıl yani? Ama ben hep insanların ağırlığını üzerime alıyorum, bunu nasıl söylersin?” diyebilirsiniz.   Önceki yazım da böyle söylemememin sebebi başkaydı -okuyanlar zaten bu cümlenin ardındaki asıl manayı görecektir, okumadıysanız da önce onu okuyun çünkü bu bir devam yazısı- bugünkü yazımda ise bunu söylerken sebebim daha bir başkadır.     Empa

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Antik Yunan Olimpiyatlarında “Kara Büyü”

   Antik Olimpiyat oyunları başlamadan önce Yunanistan’ın en iyi sporcuları Zeus heykelinin önünde toplanırdı. Heykelin ayaklarının önünde, rahipler tarafından ritüeli yerine getirmek üzere kurban edilen bir yaban domuzunun eti bulunurdu. Sporcular, şimşek tanrısının intikam dolu taş bakışları üstlerindeyken kuraldışı bir hareket yapmayacaklarına, hakemlere rüşvet vermeyeceklerine, rakiplerini sabote etmeyeceklerine ve en önemlisi kara büyü kullanmayacaklarına dair yemin etmek zorundaydılar. Olymp

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Antik Yunan’da Büyü

   Yunanlar için büyücülük (mageia ya da goeteia), büyülü sözler ve uğursuz dualar (epoidai), lanetli tabletler (katadesmoi), iyileştirici ilaçlar ve ölümcül zehirler (pharmaka), muskalar (periapta) ve güçlü aşk iksirlerini (philtra) içeren kapsamlı bir konuydu. Antik dünyada büyü, batıl inanç, din, bilim ve astroloji arasındaki ayrım, modern dünyada olduğu gibi belirgin değildi. Bu gizemli, kapsayıcı büyü sanatı, insanların günlük yaşamlarında kendilerine yardımcı olmalarını ve mutluluklarına ket

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...