Jump to content

Kahve Falı Nereden Çıkmıştır ?

MrFaziL

Önerilen Mesajlar

Kahve falının nereden çıktığına bakmadan önce kahvenin tarihçesini incelemek gerekir. Kahvenin ilk bulunuşu kesin olarak bilinmese de en önemli rivayet ; 8. yüzyılda bir çobanın bir çalıya ait kırmızı meyveleri

yemesinin ardından hayvanlarının daha hareketli oldukları dikkatini çekmiş ve kendisi de bu meyveyi denemiştir. Bu sayede kahvenin uyarıcı ve rahatlatıcı etkisiyle tanışmıştır. Kahveyi ilk olarak işleyip içmeye başlayan yemenlilerdir. Kahve 1517 yılında Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlıya gelmiştir. Yavuz Sultan Selim’in seferlerinin çoğunu doğuya doğru yapmıştır. Bu sayede Osmanlı doğuya özgü birçok şeyle tanışmıştır. Kahve Osmanlıda kısa sürede itibarlı bir içecek olmuştur ve saraya da girmiştir. Hatta sarayda Kahvecibaşı adına bir saray görevlisi bile olmuştur. Venedikli tacirlerin 1615 yılında kahveyi avrupaya götürmeleriyle, kahveyle Avrupa da tanışmıştır.

Bu kısa tarihçeden sonra kahve falının nereden çıktığına gelelim. Kahve falı Osmanlı sarayından çıkmıştır. İlk olarak fal niyetine olmasa da daha sonrası fal olmuştur. Nasıl mı? Şöyle sarayda cariyeler söyleyemediklerini, dile getiremediklerini kahve fincanına bakarak anlatırlarmış. Tabi bu anlatımların en çoğunu da dedikodular oluştururmuş. Kahve fincanın bakarak yapılan bu söylemler zamanla kahve falına dönüşmüş. Fincandaki şekillere göre yorumlar yapılmaya başlanmış ve o günden günümüze yalnız bize özgü olan bu adet süregelmiştir.

Kahve falıyla ilgili en çok söylenen söz herhalde fala inanma falsız da kalmadır. Fala inanır mısınız bilmem ama, ülke olarak falsız kalmadığımız kesin.

Alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben daha çok yorumlama olarak görüyorum kahve falını. Bana göre hayal gücü fazla olan birisi rahatlıkla bakabilir.

Mesela ben sonrdan bakmaya başladım ama söylediklerimin yüzde sekseni doksanı çıkıyor diyen insanlar var bunu merak ediyorum var olan bir şey mi bu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesela ben sonrdan bakmaya başladım ama söylediklerimin yüzde sekseni doksanı çıkıyor diyen insanlar var bunu merak ediyorum var olan bir şey mi bu

Dediğim gibi ben var olan bir şey olduğuna inanmıyorum, geliştirilebilir bir yetenek olarak görüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Venedik seferine askerlerin daha dinç ve saldırgan olabilmeleri için kahvede götürülmüştür osmanlılar tarafından . Lakin sefer başarısız olunca askerler yüklerini azaltmak için kahveleri orada bırakmış ve avrupa kahveyle tanışmıştır . ilkten kahveyi at yemi zannetmişler , Sonra venedikte bulunan bir osmanlı esiri bunun kahve olduğunu krala söylemiş ve kralın kahvecibaşısı olmuştur . Bir tane pezo venedikli de kahvecibaşını gizli gizli dikizleyerek kendi kahve formülünü geliştirmiş ve kralın gözüne girmiştir . Bugün avrupadaki kahvelerin çoğuna bu venedikli pezonun ismi verilmiştir. neden kehanet yöntemi olarak kullanıldığına gelince . Necromany ve ruh çağırma tahtaları daha yaygınlaşmadan önce köylerde ve ilkel kavimlerde çalılardan ve bitkilerden bir kompleks üretilip seremoniyel bir ritüel eşliğinde kehanet yapılıyordu ve bu kahinlerede bir tanrıça veya yarı tanrı gözü ile bakılıyordu . Kahvenin de bu tesirde kullanılması aşikar sonuçta kökü de bir bitkiden , çalıdan vesayre çıkarılıyor ve insana verdiği yoğun aroma konsantrasyonu arttırıyor ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Venedik seferine askerlerin daha dinç ve saldırgan olabilmeleri için kahvede götürülmüştür osmanlılar tarafından . Lakin sefer başarısız olunca askerler yüklerini azaltmak için kahveleri orada bırakmış ve avrupa kahveyle tanışmıştır . ilkten kahveyi at yemi zannetmişler , Sonra venedikte bulunan bir osmanlı esiri bunun kahve olduğunu krala söylemiş ve kralın kahvecibaşısı olmuştur . Bir tane pezo venedikli de kahvecibaşını gizli gizli dikizleyerek kendi kahve formülünü geliştirmiş ve kralın gözüne girmiştir . Bugün avrupadaki kahvelerin çoğuna bu venedikli pezonun ismi verilmiştir. neden kehanet yöntemi olarak kullanıldığına gelince . Necromany ve ruh çağırma tahtaları daha yaygınlaşmadan önce köylerde ve ilkel kavimlerde çalılardan ve bitkilerden bir kompleks üretilip seremoniyel bir ritüel eşliğinde kehanet yapılıyordu ve bu kahinlerede bir tanrıça veya yarı tanrı gözü ile bakılıyordu . Kahvenin de bu tesirde kullanılması aşikar sonuçta kökü de bir bitkiden , çalıdan vesayre çıkarılıyor ve insana verdiği yoğun aroma konsantrasyonu arttırıyor ..

Verdiğin aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigmund freudun ve ünlü antropologların araştırmalarını inceleyebilirsiniz ;

Totem ve Tabuların hakim olduğu kavimlerde insanlar , kendi içerisinde bağlı bulundukları klanlardaki totem ve kahinlere inanmak zorundaydı . Bu inanç bir psikoz halini almış ve kahinlerin her dediği çıkar hale gelmişti . Tarotun işleyişi de böyledir . Mısırlı rahipler kitaplardaki öğretileri hiyeroglif haline getirmiş ve kehanet aracı olarak bir dal oluşturmuşlardı . Buna dair beslenen inançlar da güçlüydü . Yani kahve , Tarot , Katina gibi kehanet sanatları insanların kollektif bilinçaltına işlenmiş hale gelmiştir . Tesirinden kurtulmanız ve sıyrılmanız baya uzun bir döneminizi alabilir ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

.

Americanoya baktırdıysan saçma olabilir eheh ehe . Lakin sen benim türk kahvesi falıma denk gel bakayim . :)

Gerçi ben 17 yıllık ömrümün 14 yılı "Astroloji saçmalık ya" diye konuşan, 2 yılı da hiçbir bir şey konuşamayan adamım. Ama sonuç olarak kahve falı bir teknik veya temel içermiyor. Yorumla Allah yorumladan başka bir şeye denk gelmedim. Bu arada İstanbul Kumburgazdayım gelirsen yorumlarsın bir mekanda :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lise donemlerimde annemin bir arkadasi bana kahve fali bakmak istedigini soylemisti. Ben biraz eglence olsun, biraz da meraktan icivermistim hemen kahveyi. Bu kadin sadece benim bildigim, baska hic kimsenin bilmedigi o kadar cok sey soylediki ve bazilari o kadar kisiseldiki, fali durdurmak zorunda kaldim. Isin daha tuhaf kismi, lise caglarindaydim ama hangi universiteye gidecegimi ve hangi bolum oldugunu soylemisti. Ve universiteden sonra yurt disina gidecegimi ya Avusturalya yada Kanada olacagini soylemisti. Bunlara pek anlam verememistim cunku yoktu oyle bir dusuncem. Ama dedikleri oldu. Soyledigi universite bitti, Kanada'da yasiyorum. Ne zaman fal konusu acilsa bu gelir aklima ve ben net bir cevap veremiyorum. Bu yuzden fal'a inanmiyorum diyemiyorum. Inaniyorum mecburen inanmak zorundayim ama nasil olur bu bilgi yada ongoru nereden geliyor, nedir bunun temelinde yatan sey merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lise donemlerimde annemin bir arkadasi bana kahve fali bakmak istedigini soylemisti. Ben biraz eglence olsun, biraz da meraktan icivermistim hemen kahveyi. Bu kadin sadece benim bildigim, baska hic kimsenin bilmedigi o kadar cok sey soylediki ve bazilari o kadar kisiseldiki, fali durdurmak zorunda kaldim. Isin daha tuhaf kismi, lise caglarindaydim ama hangi universiteye gidecegimi ve hangi bolum oldugunu soylemisti. Ve universiteden sonra yurt disina gidecegimi ya Avusturalya yada Kanada olacagini soylemisti. Bunlara pek anlam verememistim cunku yoktu oyle bir dusuncem. Ama dedikleri oldu. Soyledigi universite bitti, Kanada'da yasiyorum. Ne zaman fal konusu acilsa bu gelir aklima ve ben net bir cevap veremiyorum. Bu yuzden fal'a inanmiyorum diyemiyorum. Inaniyorum mecburen inanmak zorundayim ama nasil olur bu bilgi yada ongoru nereden geliyor, nedir bunun temelinde yatan sey merak ediyorum.

Yukarıda da belirttim bu konudaki fikirlerimi, bana göre bu bilgi ve öngörü yorumlamadan geliyor. Şöyle uçuk bir fikrim de var, kişi temas ettiği fincana enerjisini bıraktığından dolayı kahvenin telvesi onun enerjisine göre şekilleniyor olabilir. Bu konuda çok mantıklı fikirlerim yoktur benim, bilenler varsa aydınlatsınlar bizleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fal bakma işi empatiyle ve insan tanımakla alakalı birazda rahmetli anneannem hiç tanımadığı bir insanı bi kere görmesiyle tanımlar o insandan hayır mı şer mi geleceğini bilirdi .. Çok iyi kahve falı bakardı. Biraz hayal gücü biraz imajinasyon birazda ağzınız laf yapıyorsa, hoş sohbetseniz çok güzel fal bakabilirsiniz işin bazı püf noktalarını gördükten sonra : )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yo hayır aslında istisnalar olabiliyor siz hiç tarot ile alakası olmayan sezgisel anlamda gelişmiş bir insanı oturtun kartların başına kart seçin ve gördüğü kartları yorumlamasını isteyin.. Oldukça şaşıracaksanız

Kartların anlamlarını bilmeyen bir insanın hiç bir şey yapamayacağı kanısındayım ben, tarot zor bir fal çeşidi çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lise yıllarında arkadaşlarımın zorlamasıyla fal bakmaya başladım. Fal bakarken insan farklı bir duygu durumuna ya da belki farklı bir beyin frekansına geçiş yapıyor demeliyim. Bunun doğuştan bir yetenek olduğunu sanmıyorum. Evet, annem ve anneannem de mükemmel fal bakarlardı ama bunun tamamen sezgilerle ve karşınızdakiyle kurduğunuz bağ ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ve illa kahve telvesine bakmak gerekmiyor bazı şeyleri görebilmek için. Ama kahve telvesine odaklanmak ve oradaki şekilleri anlamlandırmak çok daha kolay bir yol. Çünkü oradaki görsellerde olumlu - olumsuz ruh hallerini yakalamak çok daha kolay. Zaman zaman fal bakarken "söylediklerim yüzünden mi gelecek bu şekilde şekilleniyor yoksa gelecek bu şekilde şekillendiği için mi bunları söylüyorum" ikilemine düştüğüm de bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...