Jump to content

Goa Trance


Heretik

Önerilen Mesajlar

Öncelikle forumdaki diğer psychedelic trance konusundan bilerek farklı bir konu açmamın sebebi Goa Trance'ın başlı başına kendine ait bir kültürü olmasıdır.

 

Goa Trance, Hindistan'ın Goa bölgesinde 1980'lerde ortaya çıkmış bir elektronik müzik türüdür. Goa'ya gelen hippie turistleriyle yerli halkın kaynaşmasıyla ortaya ilginç bir psikadelik kültürü çıkmıştı.Goa Trance'ın fikir öncülerinden Dj Fred'in anlatımına göre o dönemlerde bölgede Doors, Neil Young gibi gruplar dinleniyordu fakat sürekli aynı müziklerin piyasada dolaşmasından insanlar sıkılmıştı ve ortada yenilik arayışı vardı. Bu dönemde Dj Gil'in ilk defa Goa'ya deneysel amaçla getirdiği elektronik müzik örnekleri bu trance türünün temellerini attı.

 

Bölgedeki yoğun "asit" kullanımı eğiliminde olan Goa turistleri de beraberinde getirdiği özgün ve bir o kadar da tuhaf müzikleriyle Dj Gil'in örnekleri birleşince ortaya son derece özgün, Goa'nın mistisizmini taşıyan bir tür çıktı, Goa Trance.

 

tran.jpg

 

 

Türün en belirgin özelliği sürekli tekrar eden çok hızlı beatlerin olması fakat buna rağmen monoton bir akış yerine şarkılarda resmen giriş gelişme ve sonuç gibi kolaylıkla ayırt edilen bölümlerin varlığı. Bu melodik alt yapıyı oluşturan, bence Goa müziğin trans özelliğini kazandıran ise bu beatlere eşlik eden o muhteşem elektronik eklemeler. Yeterince konstantre olarak dinleyen kişinin ayaklarını kolaylıkla yerden kesip farklı koordinatlara uçurabilir cinsten.

 

 

 

Tabi bir de işin rave partileri bölümü var, Goa sahilinde gece yarısı başlayıp günlerce süren, goa tranceın doruklarında geçen partilerde bolca miktarda asit kullanıldığı söyleniyor, tabi bir uyuşturucu etkisi altındayken böylesi bir türü dinlerseniz ne olacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Bazı yorumlarda bu deneyimi "şamanik" olarak adlandırıyorlar ki bu çok hoşuma gitti. Tabi ben böyle bir şey denemedim, aktarılanlar bu yönde.

 

Unutmadan, müziğin ilk türlerini veren öncülerden Astral Projection önde geliyor ama ilerleyen zamanla pek çok farklı grup güzel örnekler ortaya çıkardı. Goa Trance, herhangi bir madde alımı olmadan da basit bir odaklanmayla güzel deneyimler yaşatabilen bir psikadelik tür. Tavsiye ederim.

 

https://www.youtube.com/watch?v=MpnT0rt3ZJQ

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Arka Oda

Arka Oda

    Chat izniniz bulunmuyor
    ×
    ×
    • Yeni Oluştur...