Jump to content

Yaratılış ve din olgusu...

balam

Önerilen Mesajlar

Sevgili gnoxis üyeleri,

Bu konuyu acmam daha cok aklımın tamamen karışık bir halde olmasından kaynaklanıyor dostlar .Sizlerden ricam bildiklerinizle , hayat felfesenizle bir beyin fırtınası yaparaktan bir yola girmeyi veya bir yola varmayı amaçlamaktayım..

şimdi bi yerden başlamak istersek , nacizane fikirlermi ve sorularımı aktarmak istiyorum..Evrene baktığımız zaman galaksilere,dünyamıza ,kendimize bunların bir sanat oldugunu görüyorm ve sanatın bir sanatcısınında oldugunu kabul etmek gerektirmekteyim.. Bir nizam bir kural bir düzen görmekteyiz , gerçek islama baktığımız zaman (islam hakkındaki duusuncelerınızı elestırılerınızı ıstiyorum) UNESCONUN sectıgı dunya sanatcılarına bakacak olursak 11-12 taneydi yanlıs hatırlamıyorisem ve bunların cogunlugu müslüman zatlardır .. bu humanıst oluşları evrensell anlatımı herkese işlemesının temel kaynagı islamdan geldıgınıde araştrdgmzda göruyoruz... Bir amaç oldugunu dusunuyorum arkadaslar yaratılısımızın gelişmek olabilir mi.. sınanmakmı... tesadufmu? tesaduflere inanmam ben ... Hayatıma baktıgım zaman yasamak ıstedıgım hayat ile yasamak zorunda oldugum hayat(islam acısından) aynı degıl.. isteklerimızi veheveslerimizi yapmayınca kafamızın bır kosesınde bızlerı zehırler ve ıcten ıce parcalar hayatta yasasak yasasak bır deneyim yasıyoruz ve bence hayatın gizi bu deneyimi elınden geldıgınce sık yasamaktadır.. din olgusu ahlak bunlar bizi yaşamdan alı koyuyor gibime geliyor.. duygularımın oyuncagı olmak ıstemem yanlıs bırseyde zaten fakat onlarsızda bizi biz yapan sey o saflık o masumıyet olmayınca biz olmayız ozaman.. şu gunlerde hayat felsefem su kendıme ve baskasına zarar vermedgm surece bana verılen yasam hedıyesını dıledgım gıbı kullanmak ve ıc sesıme kulak vermek... ve gelişim hayatın gizlernden biride bu .. bazı seylerı aydınlattgm gıbı bazı seylerde karar kılamıyorum bırlkte bır beyın fırtnası yaparsak bır yerlere varmak veya bır yerlere geleblcekmıyız görelım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı yok, tanrı biziz tanrı cebindeki çakmak oturduğun koltuk içtiğin sigara ne bileyim attığın taş tanrı her şeydir.

Sınavda değiliz, cennet cehennem yok, kainat varlık veya yokluk olarak tanımlanamaz ikisi arasında titreşir hem vardır hem yoktur ve bir yaratıma ihtiyaç duymaz.Büyü vardır hala metafiziksel bir olgu olmasının nedeni modern bilimin işleyiş temellerini çözememesi olarak tanımlayabilirim, en basit büyü dua dır bana göre, işleyiş sistemi gerek olmasa da araya sokulan tanrısal olgulardan(kami demek daha uygun olur) yararlanılarak kainattaki enerjiyi hareket ettirme yönlendirme biçimidir. bunlar benim temel yorumlarım bana göre hiçbir din tanrıdan gelmemiştir ki bunların kanıtları zaten ibrahimi dinlerde görüyoruz, gökten bir şey indirilmedi insan doğayı ve hayatı yorumlayarak kendine inanç sistemleri oluşturdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki neden 13,7 milyar yıl önce evren cok yogun ve sıcak bir noktadan meydana geldıgını acıklarmısın bir başlangıc söz konusu sonuçta dostum bu tesadufen oldugnu söyleme bana bunu tetikleyen neydi? ondan önce ne vardı mesela bileblrmyz hayır .. Tanrı yoktan kastın tanrı hepimiziz demen bana sunu hatırlatıyor; biz bir butunun parçalarıyız .. Fakat başlangıctaki olay neydi bir neden yokmu gelısme ve sonuc?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bigbang hakkında yeni bir teoride şöyle; Büyük patlama aslında evrenin oluşmasını sağlayan şey olmaya bilir,iki sabun balonu birbirinden ayrılırken de olan bir patlama olabilir (paralele evrenler muhabbeti)...

benim görüşüme göre kainatın izlediği yol bu, bir periyot içerisinde var ile yok oluş gibi gözüken şeyler tekrar etmesi büyük patlama gerçekleşir evren genişler soğur milyar yıl geçer çökme evresine girer ve tekrar o küçük noktaya dönüşür ve sonra tekrar patlar tekrar genişler ve soğur sonra tekrar çöker bu böyle sonsuza kadar sürer başı ve sonu yoktur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım, bu durum aklıma pek yatmadı ama bu düşüncelerinizi kanıtlıycak veya örnek vericek bir şekilde, dusunceden cok bır yere varmayı hedeflettiricek biçimde anlatırsanız sevinirim.Herkesin içinde var olan bu Tanrısallık özüne(ruha) bende inanıyorum bunun yanı sıra nefs(ego) bununda olduguna kanaat getirmekteyim. O ışığa tutananlar nefsini kırabilen insanlar ,tanrıyı arayanlar, önce içlerinde buluyorlar.. ne demişler kimi yanında istiyorsan önce içinde bulucaksın diye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrı ve din konusunu savunanlar genellikle çok büyük bir düzenden bahsederler. Çevrede mükemmel bir düzen var. Bu kendi kendine mi olmuş derler. Fakat herhangi bir düzen söz konusu değildir. Milyarlarca yıllık dünya varlığının sadece bir kaç binlik insan yılı bu şekilde geçmiştir. yani 13.000.000.000 yıldan sadece 7-8 bin yılı düzen adını verdiğimiz şekilde geçmiştir. Halbuki düzen filan yok. Gözünü açıp kapatırken ki o kapalı kaldığı an kadar kısa bir evre bu. Big bang'e gelecek olursak. Patlamanın ardından tıpkı küçük patlamalarda olduğu gibi bir itme kuvveti mevcut. Fakat enerji formunda olduğu için manyetik bir çekimde var. Ancak çekim alanı sonsuz itme kuvveti sonlu sayılmakta. Yani günü gelince itme kuvveti bitecek ve evren genişlediği gibi tekrardan küçülüp tek bir noktada toplanacak ve yine sıkışmadan dolayı yine bir big bang yaşanacak. Evrim teorisini de ele alırsak biz şuanda milyarıncı insan nesli olabiliriz. Belkide defalarca bu dünyada evrildik,teknolojimiz oldu,bir çok şey yaşadık fakat bütün evren yok olma sürecini yaşadığı için ileri insan nesline bir mesaj bırakamadık. Vs. vs. bu noktada tanrısal bir varlığa ya da dine rastlayamayız. Ayrıca bu bir inançtır. Bilimsel kanıt aramayın. Bilimsel kanıtı olsaydı bilimsel keşif olurdu inanç olmazdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden olmakta bu patlama ? neden evrilip duruyoruz ki ? bu patlamayı başlatan neydi yaratılma söz konusu degılmı burda ? bunları biliyoruz diyelim inamasakta var değilmi bu değişmez peki ya Tanrı, onun varlıgı söz konusumu ..? olaya butun bir cerceveyle bakıldıgı zaman yoktan var edilen bir düzen yokmu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Celal Şengör hocamızında dediği gibi evren kaotiktir düzenden söz edilemez.

Dinleri gerçekliğini tartışmaya gerek yok hepsinin insan ürünü olduğu apaçık ortada lakin inanç bu inanç sistemleri hep bir şeyi uyandırmayı amaçlıyor uzak doğu öğretilerine baktığımız zaman insanın tanrısallığından söz edebiliriz insan yaratma gücüne sahip ben burada bir ton yazı yazarım nice mitler kurarım ama insan neye inanıyorsa o onun için doğrudur ve benim düşüncelerim değişken bakarsın yarın farklı bir düşünceyi benimserim sözün kısası kasmaya gerek yok insanın amacı kendini geliştirmek olmalı ancak o zaman cevaplara ulaşırız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden olmakta bu patlama ? neden evrilip duruyoruz ki ? bu patlamayı başlatan neydi yaratılma söz konusu degılmı burda ? bunları biliyoruz diyelim inamasakta var değilmi bu değişmez peki ya Tanrı, onun varlıgı söz konusumu ..? olaya butun bir cerceveyle bakıldıgı zaman yoktan var edilen bir düzen yokmu

Düşünceniz çok çelişkili madem evren yartılmaya ihtiyaç duyuyor bu tanrı içinde geçerli madem tanrı ezeli ve ebedi olabiliyor bu evren için de geçerli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kur-ana bakıldığı zaman bir çok ayetinde 10 yanlış hatırlamıyorsam bilimsel mucizeleri söz konusu bu tip birşey insan modeliyle nasıl yaratılabilir.. Ve doğaüstü varlıklar ya onlar..?

Şuan örnek gösterdiğin kutsal sanılan kitapta yazanlar bir toplum düzenlemesidir toplumu kontrol etmek el altında tutabilmek için bir insan tarafından hazırlanmıştır ibrahimi dinlerde anlatılanlar her ne hikmetse sümer mitlerine dayanmaktadır, bilimsel ayetlere gelecek olursak şimdi bugün katolik kilisesi bile evrimi kabul etmiş bulunmakta ise şu bir gerçektir din evrimleşiyor nasıl yani şöyle ki büyük patlama teorisi ortaya atılmadan önce bir ayet apayrı bir şekilde yorumlanmış bigbang teorisi ortaya atıldıktan sonra nedense yeni yorumlamalar o teoriyi destekleyici şekilde yazılmaya başlanmış kuran denilen kitapta bir çok hikaye var onu geçtim muhammedin uçkuruna özel yazılmış ayetler var kaldı ki çevremize baktığımızda ben mutlu bir müslüman ülke göremiyorum (türkiyenin yaşanabilir olmasının sebebi Atatük)...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıyı gerçekten görüp duyup konuşanınız yok. Sadece inancınız var. Sebebi ise sürü psikolojisi. İnsan yönetilmeyi,yaratılmayı ve kutsal sayılmayı sever. Her şeye bir yaratıcı kılıfı vermek ister. Bu ilk insan kalıntılarından beri böyledir. Putlar,paganist inançlar,semavi dinler hepsi insanın sürekli kendisinden daha güçlü birşeylere inanma ihtiyacından doğar. Tanrının yaratılma konusuna değinirsek olaya zaman kavramı girer. Zira tanrı dediğimiz herşeyi yaratandır ve yaratılma olayı zaman içinde olur. Yaratılan şeyin bir başlangıcı olur. Fakat zamanı yaratan kendisini zamanın içinde dahil etmez. Bu yüzden zamanın dışında kalan birşeyin başlangıcı ve sonu olmaz. O ya hep vardır ya hiç yoktur. Bunlar elbette ki sadece bilgide kalan konuşmalar. Kesin,net ve bilimsel bir kanıt ararsanız şuan ki teknoloji maalesef tanrıya dair hiç bir bulgu bulmamaktadır. bundan 100 sene önce depremlerin tanrının cezalandırması olduğuna inanırdı tüm tanrı inancını taşıyanlar fakat 100 yıl sonra fay hatlarını keşfettik. Fırtınaların,felaketlerin bilimsel koşullarını bulduk ve önlemler alabildik. Belkide bundan 100 yıl sonra bütün evrenin varoluş sırrını çözecek ve tanrıya şuan putlara ve batıl inançlara inanlara güldüğümüz gibi güleceğiz. Veya tanrının varlığına dair kesin bulgular elde edecek ve bütün dünyanın secde edişini izleyeceğiz. Şuan bilemeyiz. İnanır veya inanmazsınız. Kimse size fenerbahçeye ya da herhangi bir futbol takımına olan inanç ve sevginizi sormaz. Bunu sorgulamaz. Tanrıya olan inançta farksızdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Din ibranice yargılama anlamına gelir ,Yaratılış ise geniş ve eşzamanlı sürekli devam eden yaratım edimidir ,Düşünerek çalışarak meditasyon vs yaparak sürekli yaratıyoruz aslında ,Niçin bize tanrının halifesi temsilcisi deniliyor zannediyorsunuz ,Bu belkide evrendeki bizim yerimiz açısından en büyük sırlardan biridir ,Ve maddelerde geçerli olan kanun gibi ,Organizmada bir töze cevhere (Ana madde) ye ihtiyaç duyar, İnsan varoluş ölçeği düşük canlı olduğundan tabi evrenle bütünleşmeye çalışarak bunu aşabiliriz ,Şekil ve görüntüye bakarak yanılır ,Kimimiz yakışıklı kimimiz tombul yaratıcının sonsuz zekasının ürünleriyiz spinozanın attbiriumlarıyız ,Bir yaratıcıyı nasıl inkar edersiniz hepinizin dnası beyin kimyası farklı 7 milyar insan şurda ,Dediğim gibi tek bir tözden türemeyiz.

Ve insanın ,kendini gerçekleştirme ,cinsellik ,bilme ,başkaları tarafından iyi davranılma ,Bir anne tarafından sevilme ,Ve ona sunulan hayat planı ,Tanrı olmasa hiçbiri sağlanamazdı tek tek insana., Ne başka bir insan nede varlık .Benim inancım ve şimdiye kadar ki düşünsel olgunluğum bunlar .Teşekkürler .:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evren (tanrının yarattıgı) bize istediklerimizi, buna inanaraktan söylediğimiz sürece, herşeyi vermekte;(kuantum olumlamalar vb.) mutluluk ,para, sağlık, buna baktıgımız zaman insanin cidden bir yaratma gucu oldugunu görüyoruz. Burda insandaki o ilahi parçadan kaynaklandıgına inaniyorum.Yoktan birşeyleri yaratabiliyoruz aslında, yada gercekten var olan şeyleri gun yuzune zaman ıcınde cıkartabılıyoruz kendimizde.Bu nasıl bir iştir peki ..?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tanrıyı gerçekten görüp duyup konuşanınız yok. Sadece inancınız var. Sebebi ise sürü psikolojisi. İnsan yönetilmeyi,yaratılmayı ve kutsal sayılmayı sever. Her şeye bir yaratıcı kılıfı vermek ister. Bu ilk insan kalıntılarından beri böyledir. Putlar,paganist inançlar,semavi dinler hepsi insanın sürekli kendisinden daha güçlü birşeylere inanma ihtiyacından doğar. Tanrının yaratılma konusuna değinirsek olaya zaman kavramı girer. Zira tanrı dediğimiz herşeyi yaratandır ve yaratılma olayı zaman içinde olur. Yaratılan şeyin bir başlangıcı olur. Fakat zamanı yaratan kendisini zamanın içinde dahil etmez. Bu yüzden zamanın dışında kalan birşeyin başlangıcı ve sonu olmaz. O ya hep vardır ya hiç yoktur. Bunlar elbette ki sadece bilgide kalan konuşmalar. Kesin,net ve bilimsel bir kanıt ararsanız şuan ki teknoloji maalesef tanrıya dair hiç bir bulgu bulmamaktadır. bundan 100 sene önce depremlerin tanrının cezalandırması olduğuna inanırdı tüm tanrı inancını taşıyanlar fakat 100 yıl sonra fay hatlarını keşfettik. Fırtınaların,felaketlerin bilimsel koşullarını bulduk ve önlemler alabildik. Belkide bundan 100 yıl sonra bütün evrenin varoluş sırrını çözecek ve tanrıya şuan putlara ve batıl inançlara inanlara güldüğümüz gibi güleceğiz. Veya tanrının varlığına dair kesin bulgular elde edecek ve bütün dünyanın secde edişini izleyeceğiz. Şuan bilemeyiz. İnanır veya inanmazsınız. Kimse size fenerbahçeye ya da herhangi bir futbol takımına olan inanç ve sevginizi sormaz. Bunu sorgulamaz. Tanrıya olan inançta farksızdır.

Tanrıya dair bilimsel kanıt yüzlercesi ,Dünya yaratımından itibaren var olmasının nedeni... var olan birşeyin kendisini hatırlatip bildirmesiyle olluşmuş , Öncelikle altın oranı araştırmanızı kutsal gizemleri bir izlemenizi isterim bilimsel kanıtlar mevcut ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuan örnek gösterdiğin kutsal sanılan kitapta yazanlar bir toplum düzenlemesidir toplumu kontrol etmek el altında tutabilmek için bir insan tarafından hazırlanmıştır ibrahimi dinlerde anlatılanlar her ne hikmetse sümer mitlerine dayanmaktadır, bilimsel ayetlere gelecek olursak şimdi bugün katolik kilisesi bile evrimi kabul etmiş bulunmakta ise şu bir gerçektir din evrimleşiyor nasıl yani şöyle ki büyük patlama teorisi ortaya atılmadan önce bir ayet apayrı bir şekilde yorumlanmış bigbang teorisi ortaya atıldıktan sonra nedense yeni yorumlamalar o teoriyi destekleyici şekilde yazılmaya başlanmış kuran denilen kitapta bir çok hikaye var onu geçtim muhammedin uçkuruna özel yazılmış ayetler var kaldı ki çevremize baktığımızda ben mutlu bir müslüman ülke göremiyorum (türkiyenin yaşanabilir olmasının sebebi Atatük)...

Sevgili dostum , sana bir deneyden bahsedicem, bunu sizlerde evlerinizde deneyebilirsinz ve fikirlerinizi durustce belirtin bu deney hakkında lutfen, Her odada bir bitki var, bu bitkilerdeki oda sıcaklıkları aynı ve es zamanlı olarak hepsine aynı miktar su verilir tek fark birine kuranı kerim birine jazz birine rock birine classic müzik dinletirler. Sonuç ; rock ve jazzda hiç büyüme olmamıstır bir ayın sonucunda classk müzikte büyüme oldu, Kuranda ise; %200 kat büyüme oldu. Peki bunun manası nedir sevgili dostlar? Bitkilerin bir algısı oldugunu söyliyeblrmyz? Hayır diyeblcek biri yok sanırım.. Kuranda hak katında din islamdır ve dili arapçadır ahirettede arapça konuşulacagı dair hadislerde mevcuttur. Buda zerreciklerin(atomların) sahibini bildiğine işaret değilmidir? PARÇA BÜTÜN İLİŞKİSİ YOKMU?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Altın oran için bunu izlemen yeterli

Tanrı hakkında bilimsel kanıt yoktur bunu nereden uydurdun onu anlamış değilim

kuran dinletisi deneyini kendin yaparsan ne kadar saçma olduğunu anlayacaksın

birde arkadaşın dediğini yanlış anlamışsın yaratma denilen şey bir zaman içinde olup biter

yani buradan tanrının zamana dahil olduğunu çıkarabiliriz bu da demektir ki tanrı kainatı yaratmamıştır

uzay zamanın bir bütün olduğunu bildiğimiz için bunu söyleyebiliyoruz

çelişki çelişki ve daha çok çelişki biraz din konusunda yumuşak davranıp karşıt görüşlerin makalelerini okursan eminim bir ateist olursun Turan Dursun okumalısın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamamda neyi kanıtlamaya çalışıyoruz ki; kendince inanan bir insan olarak dinlerin ''ya varsa?'' sorusundan ileri gidemeyeceğini ben kabul ediyorum. Ayrıca şu bir gerçek ki Ateizm tarzı inançsızlığı savunmak dinleri savunmaktan cok cok daha kolaydır çünkü Ateizm insan aklına cok yatkın bir düşünce sistemidir.

Ben idda ediyorum dinlerini savunan arkadasların elinde tek bir kanıt dahi olamaz. Olsaydı zaten inançsızlık sistemi oluşmazdı.

Ayrıca neden evrim teorisi ile dinler taban tabana zıtmış gibi lanse ediliyor anlamadım. Binlerce evrim teorisi var oysa ki. Çok basit mantıkla farzedelimki maymundan türedik (klasik evrim), şimdi bu yaratıcı olmadığı anlamınamı geliyor.Yada bing bang nasıl oluyorda yaratıcı olmadığını kanıtlamış oluyor hiç anlamış değilim.

Tam tersi düşünceyle kutsal kitaplardan örnekler verilerekte dinlerin savunulmasını anlamış değilim. Bence dinlerin en büyük sıkıntısı, dayandığı kitapların dini oluşturmasının paradox yaratması ki böylesine bir paradox asla insan aklıyla çözülemez bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamamda neyi kanıtlamaya çalışıyoruz ki; kendince inanan bir insan olarak dinlerin ''ya varsa?'' sorusundan ileri gidemeyeceğini ben kabul ediyorum. Ayrıca şu bir gerçek ki Ateizm tarzı inançsızlığı savunmak dinleri savunmaktan cok cok daha kolaydır çünkü Ateizm insan aklına cok yatkın bir düşünce sistemidir.

Ben idda ediyorum dinlerini savunan arkadasların elinde tek bir kanıt dahi olamaz. Olsaydı zaten inançsızlık sistemi oluşmazdı.

Ayrıca neden evrim teorisi ile dinler taban tabana zıtmış gibi lanse ediliyor anlamadım. Binlerce evrim teorisi var oysa ki. Çok basit mantıkla farzedelimki maymundan türedik (klasik evrim), şimdi bu yaratıcı olmadığı anlamınamı geliyor.Yada bing bang nasıl oluyorda yaratıcı olmadığını kanıtlamış oluyor hiç anlamış değilim.

Tam tersi düşünceyle kutsal kitaplardan örnekler verilerekte dinlerin savunulmasını anlamış değilim. Bence dinlerin en büyük sıkıntısı, dayandığı kitapların dini oluşturmasının paradox yaratması ki böylesine bir paradox asla insan aklıyla çözülemez bence.

Aslında dostum ona maymun demek doğru olmaz onun yerine primat daha uygun olur ve evrim teorisinin din ile çelişmesinin nedenine gelecek olursak ibrahimi dinler bir anda yaratımdan bahseder evrim teorisi ise tek hücreli canlılardan geldiğimizi ve ortak atadan bahseder o tek hücrenin de rastgele koşullarda oluştuğunu savunur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında dostum ona maymun demek doğru olmaz onun yerine primat daha uygun olur ve evrim teorisinin din ile çelişmesinin nedenine gelecek olursak ibrahimi dinler bir anda yaratımdan bahseder evrim teorisi ise tek hücreli canlılardan geldiğimizi ve ortak atadan bahseder o tek hücrenin de rastgele koşullarda oluştuğunu savunur...

Doğrudur primat kelimesinin tam türkçe bir karşılığı olmadığı için anlaşılır olsun diye maymun diye yazmıştım. Maymun kelimesini çıkartalım yazımdan primat ekleyelim anlam ayrımı oluşacak mı?

Bankın dinler ilgili yanlış anlaşılan bir takım noktalar var. Kısa bir örnek vereyim kuranda ''cenetteki üzüm bağları '' denir mesela. Halbuki cennette ne bağ vardır nede üzüm. Bu bir tasvirdir. Bizim boyutumuzdan farklı olarak gerçekleşen olayların insan aklının anlamasının tek yoluda budur. Yaratılışı açıklamak tanrıyı açıklamaktır bu yüzden kutsal kitaplarda sizin istediğiniz anlamda yaratılışın açıklanması mümkün değildir.

Çok basit bir örnekle şimdi size ''YAM'' meyvesinin şeklini sorsam cevap veremezsiniz. Çünkü beyniniz bu isimle şu ana kadar bildiğiniz hiç bir meyve görüntüsünü beyninizde eşleştiremez. Dolayısı ile anlatmak istediğim şudur insan beyni bilmediği bir sistemde yaşanan olayları açıklayamaz. İnsanın açıklama yapabileceği tek sistem madde boyutudur. Bu yüzdende evrim teorileri maddesel oluşumlara dayandırılır. Tıkandığı noktalarda da ya sonradan açıklamak üzere boş bırakır yada ''rastgele'' kelimesini kullanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her sanatın bi sanatçısı mevcut. Bu yazıyı yazmama yardım eden parmaklarıma, eklemlerimin kusursuz hareketlerine bakıyorum, parmaklarıma bakan gözlerimi düşünüyorum ve düşünen beynimi düşünüyorum. Ben ne kadar da mükemmel bi oluşumum değil mi? Peki öyleyse sanatkarım benden daha mükemmel, daha da eşsiz değil mi? :)

Atomlardan cansız maddeye can versenize akıl versenize yada şu en büyük soruların cevabı olduğunu düşündüğünüz teori yani bigbang neden taşada can vermedi neden yürütmedi niye sadece biz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Altın oran için bunu izlemen yeterli

Tanrı hakkında bilimsel kanıt yoktur bunu nereden uydurdun onu anlamış değilim

kuran dinletisi deneyini kendin yaparsan ne kadar saçma olduğunu anlayacaksın

birde arkadaşın dediğini yanlış anlamışsın yaratma denilen şey bir zaman içinde olup biter

yani buradan tanrının zamana dahil olduğunu çıkarabiliriz bu da demektir ki tanrı kainatı yaratmamıştır

uzay zamanın bir bütün olduğunu bildiğimiz için bunu söyleyebiliyoruz

çelişki çelişki ve daha çok çelişki biraz din konusunda yumuşak davranıp karşıt görüşlerin makalelerini okursan eminim bir ateist olursun Turan Dursun okumalısın..

Sana anlattım orda , uydurulma olduğunu sen nerenden uydurdun.Burda bir deney söz konusu ve manaya bakıldığında göz önunde bulundurulması gerekenlere bakıldığında cevaplar çıkıyor bu çıkan cevaplara yorumunu aliyim senden lütfen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her sanatın bi sanatçısı mevcut. Bu yazıyı yazmama yardım eden parmaklarıma, eklemlerimin kusursuz hareketlerine bakıyorum, parmaklarıma bakan gözlerimi düşünüyorum ve düşünen beynimi düşünüyorum. Ben ne kadar da mükemmel bi oluşumum değil mi? Peki öyleyse sanatkarım benden daha mükemmel, daha da eşsiz değil mi? :)

Atomlardan cansız maddeye can versenize akıl versenize yada şu en büyük soruların cevabı olduğunu düşündüğünüz teori yani bigbang neden taşada can vermedi neden yürütmedi niye sadece biz?

Her sanatın bir sanatkarı mevcut peki insanı yaratan insandan daha mükemmel tanrının sanatkarı nerede ?

senin açıklamana göre tanrının da bir sanatkarı olmalı :) ha dersen tanrı böyle bir sanatkara ihtiyaç duymaz o halde insanda bir sanatkara ihtiyaç duymaz... bigbang bir şeye can vermiyor... ayrıca insanlık 100 - 200 yıl içerisinde ölümsüzlük dahil yapay canlı yaratma vs konularında söz sahibi olacaktır insanlık yerinde durmuyor bilim sürekli gelişiyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her sanatın bir sanatkarı mevcut peki insanı yaratan insandan daha mükemmel tanrının sanatkarı nerede ?

senin açıklamana göre tanrının da bir sanatkarı olmalı :) ha dersen tanrı böyle bir sanatkara ihtiyaç duymaz o halde insanda bir sanatkara ihtiyaç duymaz... bigbang bir şeye can vermiyor... ayrıca insanlık 100 - 200 yıl içerisinde ölümsüzlük dahil yapay canlı yaratma vs konularında söz sahibi olacaktır insanlık yerinde durmuyor bilim sürekli gelişiyor...

Önce ki mesajımda da belirttim yaratılma olayını yanlış düşünüyorsun. Yaratılma denen olay zaman içerisinde gerçekleşir. Yaratılan şeylerin bir başlangıcı olur. O an yaratılmış,var olmuştur o şey her neyse. Fakat tanrı dediğimiz tanım herşeyin yaratıcısıdır. Buna zamanda dahildir. Zamanı yaratan bir varlık kendisini zamanın içerisinde var etmez. Yani o şeyin bir başlangıcı ve sonu olmaz. Kuran bu yüzden O hep vardı der. Fakat bunu idrak henüz mümkün değildir. Şuan ki bilincimizle zaman ötesini algılamaya çalışmak karıncaya televizyonun iç yapısını anlatmaya benzer. Ayrıca tanrı konusu çok çok derin bir konu zira tanrı var ile yoku da yaratmıştır. Yani tanrı ne vardır ne yoktur. Mevlana Celaleddin Rumi bu konuda 'Ey makamı var ile yokun üstünde olan' der. Bilinç dediğimiz şey insanı diğer varlıklardan ayrı kılandır. Düşünebilme,karar verme ve sistem oluşturma, yani yaratma bilinci. Bu bir tek insanda var. Diğer hiç bir canlıda böyle bir bilinç ve yaratma potansiyeli yoktur. Ayrıca beden evrimi söz konusu olsa bile bilinç evrimi maalesef mümkün değil çünkü bilinci inceleyebilen herhangi bir bilimsel araç yok. İnsanlar küçük tanrılar hesabı elindekilerle birşeyler yaratma,karar verme,irade ve bilince sahipse bu bilincin çok çok üzerinde,yaratılmaya muhtaç olmayan,zaman dışında ve yoktan var edebilen bir bilincin olması çokta mantıksız değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence neye inanıyorsan inan insan olabilmişsen ve mutluysan gerisinin bir önemi yok.Tanrı yokmuş , tanrı varmış... bunları tabi sorgulamak lazım ben olduğuna inanıyorum ...hepimiz sonunda ölüp gideceğiz .. ya 50 yaşında ya da 100 yaşında.. sonuçta öleceğiz..diğer insanlarla tartışıp onların düşüncelerini öğrenip kendi düşünceni şekillendirmek güzel bir şey insana yenilik tazelik verir.Ama başkasının kararlarıyla düşünceleriyle hareket edersen o zaman bir robottan farkın kalmaz.Kimse seni inanıyor diye de yargılayamaz inanmıyor diye ...sonuçta kısıtlı bi ömrün var nasıl yaşamak istiyorsan neye inanıp öyle ölmek istiyorsan öyle yaşa vakit kısıtlı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...