Jump to content

Paralel Evren (Belgeseli)


paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

paranormalfikir

En merak ettiğim konulardan biri, Paralel Evrenler...

 

Liseye başladığımda, üniversiteye gittiğim o ilk günde; "Ben bu insanları bir yerlerden tanıyorum. derdim. Sanki bir yerlerde görmüştüm bu simaları..."

 

En kötü paralel evrenimiz böyle olsun... Gece izlerim bu belgeseli.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
paranormalfikir

Şimdi bitirdim belgeseli. Çok iyiydi. Çoğumuz "Benden bir tane daha ben nasıl olabilir?" düşüncesinin imkânsızlığını düşünür. Herkesin anlayacağı dilde güzel teorilerle, mümkün olabileceğini açıklamışlar.

 

Belgeselin Özeti...

 

Bizi var eden atomların aynı şekilde evrende başka bir yerde daha toplanma olasılığı...

 

Işık parçacıkları aynı anda birden fazla yerde olabiliyor. Bizler de parçacıklardan oluştuğumuza göre bu bizim için de mümkün olabilir.

 

Kara delikler bizi paralel dünyaya bağlıyor mu?

 

Kara delik beyaz deliğe mi açılır?

Kara deliğin içine düşen bir şey kaybolur ya da bizim

tabirimizle yok olur. Nereye gider bu düşen maddenin atomları? Paralel evrene mi yoksa 4. boyuta mı?

 

Gama ışını patlamaları, bize diğer evrenlerden gönderilen mesaj kodları mı?

Öteki benliğimiz neye benziyor?

Kuantum mekaniği ve paralel evrenler...

 

Evrenin merkezi neresi?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslamda paralel evrenin oldugunu söylüyormuş diye duymuştum geçen televizyondan.. Anlatılana göre 7 kat üstümüzde ve altımızda evrenlerin oldugu ve bu evrenlerdede bizden bir tane oldugunu söylemişti adam.. Hz.Aliyle peygamberimizin bu konuda konuşmasıda varmış hatta..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
paranormalfikir

Talâk Suresi 12. Ayet: Allah, yedi kat göğü ve yerden bir o kadarını yaratandır. Ferman bunlar arasından inip durmaktadır ki, böylece Allah'ın her şeye kadir olduğunu ve her şeyi ilmiyle kuşattığını bilesiniz.

 

Bu Ayette (Paralel evrenlerden bahsediliyor...) şeklinde tefsir edenler de var. Daha farklı yorumlayanlarda var.

 

Rasûlullah Efendimiz Ashabının yanına varmış. Onlar sessizce duruyor, konuşmuyorlarmış.

 

-Niçin konuşmuyorsunuz?. demiş.

-Allah Azze ve Celle’nin mahlûkatını tefekkür ediyoruz, (düşünüyoruz) demişler. Efendimiz’de şöyle buyurmuşlar:

 

-Öyle yapın. Allah’ın yaratıklarını düşünün, kendisini düşünmeyin. Çünkü batıda bembeyaz bir toprak vardır. Onun aydınlık olan sahası –veya aydınlanmış olan alanı- güneş yürüyüşüyle kırk gündür.Orada Allah’ın yaratıkları vardır ki bir göz kırpacak an bile Allah’a aslâ isyan etmezler.

 

Ashab:

-Onların arasında Şeytan var mıdır?... dediklerinde buyurmuştur ki :

-Onlar Şeytanın yaratılıp yaratılmadığını bilmezler.

 

Ashab:

-Bunların arasında Âdem’in çocukları var mıdır?... dediklerinde de :

-Onlar Âdem’in yaratılıp yaratılmadığını bilmezler , buyurmuştur.

 

 

Bir başka Ayet,

 

Fussilet Suresi 12. Ayet: Böylelikle onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu üstün ve güçlü olan, bilen (Allah')ın takdiridir.

 

İbni Abbas’ın bu ayetle ilgili şunları söylediği nakledilir:

Yeryüzünün her birinde İbrâhim gibi , yeryüzündeki mahlûkata benzer mahlûkat vardır. Ayrıca her gökte de İbrâhim vardır.

 

Bu naklin daha yaygın olarak ifade edileninde ise:

Yedi yer vardır. Her yerde sizin peygamberiniz gibi bir peygamber, Âdem gibi bir Âdem , Nûh gibi bir Nûh , İbrâhim gibi bir İbrâhim ve İsâ gibi bir İsâ vardır.

Kaynak: TAL

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman gerçek bilimsel seviyenin en az yirmi sene gerisinden takip etmekteyiz. Yani insanlara açıklanmış olan bilimsel gelişmeler, teoriler, teknolojik yenilikler, gizlenen bilimsel seviyenin çok gerisinden takip etmektedir.

 

Paralel evrenler konusu şuan en popüler konulardan biri. Bu popülerliği sağlamak için televizyon dizileri ve sinema filmleri yapıldı. Yeni kazanç kapıları açılmış oldu.

 

Maalesef şöyle bir durum var. Batının bilim çevreleri tarafından ortaya atılan teoriler yada yeni keşfedilmiş bilimsel gerçeklikler, bizdeki bazı çevreler tarafından doğruluğu yanlışlığına bakılmaksızın hemen islamla bağ kurmaya çalışılmaktadır. Bu da birbirinden çok alakasız konular üzerinde spekülasyon yapılmasına neden olmakta, gerçek manaların anlamların içi boşaltılmaktadır. Bu şuna benziyor; Amerika'yı Kolomb değil müslümanlar buldu, demeye benziyor.

 

Bilimsel düşünmek zorundayız. Paralel evrenler hakkında yorum yapabilmek için önce kuantum fiziğini bilmek zorundayız. Ayetlerde, hadislerde şifre aramakla bir yere varamayız. Bu söylediklerimi yukarıdaki yazıya kaynak olarak gösterilen Ahmet Hulusi gibi popüler olamaya çalışan fakat bunu bir türlü beceremeyen zevatlar için söylüyorum.

 

Paralel evrenler konusu üzerine tartışabiliriz. Ama ayetleri, gerçek manaları dışında, kendi fikirlerini desteklemek veya bir fikri zorlama ile ayetlere hadislere bağlamak amacıyla kullanan Ahmet Hulusi tarzı görüşleri ciddiye almak mümkün değil.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
paranormalfikir

Birkaç yorum yukarıda zaten bilimsel açıdan belgeseli özetledim. Belgeselde birçok teoriyi güzel örneklerle açıklamışlar. Buna senin söylediğin Kuantum Mekaniği de dahil. Arkadaş, İslamda da bahsediliyor deyince din penceresinden örnek verilen ayetleri ekledim. Katılıp katılmamak herkesin özgür iradesine kalmış orası ayrı. Benim için Din ve Bilim bir arada olabilir.

 

Kişisel görüşüme gelince, bence gayet mantıklı.

paranormalfikir tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Birkaç yorum yukarıda zaten bilimsel açıdan belgeseli özetledim. Belgeselde birçok teoriyi güzel örneklerle açıklamışlar. Buna senin söylediğin Kuantum Mekaniği de dahil. Arkadaş, İslamda da bahsediliyor deyince din penceresinden örnek verilen ayetleri ekledim. Katılıp katılmamak herkesin özgür iradesine kalmış orası ayrı. Benim için Din ve Bilim bir arada olabilir.

 

Kişisel görüşüme gelince, bence gayet mantıklı.

 

Din ve Bilim kesinlikle bir arada olabilir. Buna katılıyorum. Yalnız dinde teori olmaz. Kesin gerçeklikler ve hükümler içerir. Bunların yorumları farklı olabilir. Ama bu yorumlar şöyle olmamalı, mesela bir teori ortaya atıyorum, sonra bu teoriye uygun ayetler hadisler arıyorum, bu ayet ve hadisleri bu teoriye uygun olarak yorumluyorum. Evrim teorisi için örnek olarak ayet ve hadis gösterebilirim. Ama evrim teorisinin, din inancı içerisine hiç bir şekilde uymayan bir teori olduğunu da biliyorum. Belki demek istediğimi anlatabildim.

 

Paralel evrenler mevzusunun daha alacak çok yolu var. Aslında atom altı parçacıkların davranışlarındaki tuhaflıklardan yola çıkarak ortaya atılan paralel evrenler, makro kozmos içerisinde aranıyor. Şişme evreli çoklu evren kuramına göre gravyer peynirdeki her boşluk gibi, sürekli genişleyen kozmos içerisindeki her boşluk bir paralel evreni oluşturuyor. Olasılıklar tükendiği zaman kendini yenileyecektir yani tekrar bütün olasılıklar yeni baştan oluşmaya başlayacaktır ve bu olasılık görüşüne göre mutlaka dünya da ve insan da tekrar yenilenecek yani bir kopyası oluşacaktır. Bu teoride böyle.

 

İşte dananın kuyruğunun koptuğu nokta burası. Bu konu üzerinde kesin yorumlara kanıp sakın bunları gerçekmiş gibi algılamayın. Çünkü gerçeği bulmak için zihninizi özgür bırakmalısınız, bir fikirde saplanıp kalmamalısınız, eğer çıkış yolu bulamıyorsanız, bakış açınızı değiştirmelisiniz. O yüzden bu konunun saplantılı bir şekilde film ve dizilerde işlenmesini bilimsel düşünenler için tehlikeli buluyorum. Fazla Fringe izlememek gerek :)

 

Paralel evrenler konusunda kendi yorumlarımı şu an için pek paylaşabileceğimi sanmıyorum. Sadece Hansel gibi ekmek kırıntısı bırakabilirim yolunuza.

 

Yunus Emre şöyle demişti;"Bir ben var, benden içeri."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
paranormalfikir

Ben senin ne demek istediğini anlıyorum da sen beni anlamıyorsun. Belgeseli izledin mi bilmiyorum, izlediysen ne demeye çalıştığımı anlaman lazım. Sadece dinle ilgili yazdıklarımı okuma. Kur'an'da anlam veremediğimiz ifadeler de mevcut. Bunlar yoruma açık. Ben, bana mantıklı gelen şeylere açık kapı bırakıyorum sadece. Uzun bir yazı yazmıştım ve sonra dedim ki... Bunun sonu gelmez. :) Dizilerle pek aram yok bu arada. İlk defa senden duydum Fringe'yi. ;)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Türk Destanlarında Evren Tasarımı

   Türklerin kültür hayatının temelinde Orta Asya bozkırlarındaki göçebelik ve hayvancılığa dayalı hayat tarzının şekillendirdiği düşünce yapısı yer alır. Bu düşünce yapısı aynı zamanda, içinde bulunduğu sosyo-kültürel bağlamın evren ile ilgili tasarımlarını da ortaya çıkarmıştır. Esasen evren, bütün ilkel toplumlarda daha çok merak edilen ve üzerinde tasarımlar geliştirilen bir varlık topluluğudur. Araştırıcılara göre Türkler, evren hakkında bir tek izlenim/tasarım edinmemiş veya edindikleri tasar

   , Yer: Mitoloji

  • Out Of Shadows ( Gölgelerin Dışında) Belgeseli

   Herkezin seyrettiği ana akım medyanın ve hollywood sinemasının insanları nasıl maniple ettiğinimi merak ettiniz. Belgesel bağımsız olarak 2 yıllık bir çalışma ile ortaya çıkmış izliyoruz. Türkçe altyazısı bulunmuyor fakat youtube ayarlarından ingilizce altyazıyı türkçeye çevirerek izleyebilirsiniz.   https://www.youtube.com/watch?v=MY8Nfzcn1qQ&feature=youtu.be

   , Yer: Komplo Teorileri

  • NASA'dan Açıklama: Paralel Evrenin Varlığına Kanıt Bulmuş Olabiliriz

   Paralel evrenler, insanlık için bilim kurgu filmlerinin bir parçası olmaktan öteye gidemedi. Ancak NASA destekli olarak yapılan bir araştırmanın bulguları, paralel evrenlere kanıt bulunmuş olunabileceğini öne sürüyor. Bilim kurgu ve gerçek hayat, teknolojideki ilerlemelerle birlikte birbirine yaklaşmaya başladı. NASA'dan bilim insanları, yaptıkları bir çalışmada paralel evrenlere dair kanıt olarak sunabilecekleri bulgular keşfetti. Araştırma, NASA'nın bizzat desteklediği araştırma grubu Antar

   , Yer: Uzay ve Gizemleri

  • Paralel Boyuttan Gelen Araba

   İzlediği filmden etkilenmişti. Film paralel boyutta geçen bir takım olaylardan bahsediyordu. “Ne film be.” Diye söylendi. “Şu konuları gerçek gibi çevirseler de biz daha çok inansak. Bu da idare eder. Ama filmde genç kızın rahat ve güvenli şekilde uyuması ve her uyanışta bir başka, paralel boyuta geçmemesi iyi olacaktı.” Diye düşündü.   Farabi kendini filme iyice kaptırmıştı. “Bende denesem mi acaba üç adet baş ağrısı hapın yaptıklarına inanmıyorum ama dedi ekledi. Kız bütün bunları yaşamak içi

   , Yer: Edebiyat

  • Soma Maden Kazasının 4. Yılında Üç Yüz Bir Belgeseli

   Tarihin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçen Manisa Soma maden faciasında, 301 madencimiz şehit olmuştu. Büyük facianın yıl dönümünde, yönetmenliğini Alican Mansuroğlu’nun üstlendiği “Üç Yüz Bir” belgeseli, YouTube üzerinden açık izlenebiliyor.     Yıl dönümüne özel 301 madenciyi anmak için açılan belgesel Soma Maden katliamı ve onun arka planı anlatıyor. Özellikle 1980’li yıllar ve sonrasına damga vuran özelleştirmeler, geçtiğimiz 13 yılda doruk no

   , Yer: Gündem

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...