Jump to content

Şizofreni ve Sesler

Witch Of Rain

Önerilen Mesajlar

http://i.hizliresim.com/zQd7J9.jpg

Şizofrenlerin gerçekte olmayan sesler işitmesinin nedeni belirlendi.

Amerikalı bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, eksik bir gen nedeniyle şizofrenlerin gaipten sesler duyduğunu gösterdi.

Bilim adamları, eksik genin beyinde bazı kimyasal değişikliklere yol açarak bilgi akışını etkilediğini belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Stanislav Zakharenko, işitsel bilgilerin değerlendirilmesinde kilit rol oynayan beyindeki bazı bölümler arasındaki bilgi akışını azaltarak seslerin ortaya çıkışına bağlı etkenlerin de azaltılabileceğini vurguladı.

Araştırmanın sonuçları "Science" dergisinde yayımlandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hikaye ,

kusura bakmayın ama; ucundan geçmişliğimi- ses mes duymuşluğum- vardır;

gen sorunu olduğunu sanmıyorum bunun, beki de bizim (henüz) anlayamaycağımız kadar karmaşık;

Konuyu ; edindiğim bir bilgiyi, forumdaki diğer ilgili kişilere ulaşması amacıyla buraya açtım, paylaştım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eleştirel uslubunuz hiç takdir edilesi değil. Eleştirmek bu değil. Yorumlamak bu değil. Kaldı ki, herkese açık bir platformda bilimsel bir araştırmayı eleştirme biçimi bu '' hiç '' değil. Daha önce de bir başlık altında yeterli ilgi ve birikime sahip olmadan yaptığınızı düşündüğüm eleştirilerde kesişmişti yolumuz fakat bu defa ne yazık ki söylemeden geçemedim.

Bir şeyi eleştirebilmek ya da yorumlayabilmek için o konu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla şizofreni yaşamış, ucundan geçmişsiniz. Belirtilerinizi ilk farkettiğiniz anda oturup kendi kendinize reçete yazıp tedavi yöntemi uyguladınız mı acaba ? Yoksa bir uzmana mı danıştınız ? Yoksa belirtilerinizi önemsemeyip üstüne düşmediniz mi ...

İnsanlar, bu işe ömürlerini adıyorlar birikinti. Hayatları deneylere, bilime, araştırmalara kafa yorarak geçiyor. Ve bizim bir dergide yayınlanacak kadar çok delile ve kesinliğe sahip bir araştırmayı niteleme biçimimiz '' hikaye '' olmamalı. Kesin bilgi sahibi olmadığımız konularda bu denli net yorumlar yapmamalıyız.

... ve evet söylediğiniz gibi ''bizim'' yani psikoloji ve tıp alanında profesör & uzman olmamış insanların anlayamayacağı herşeyi araştırıp kitap mitap yazıyor bu insanlar. Tedavi filan uyguluyorlar.

Yorumun için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu ; edindiğim bir bilgiyi, forumdaki diğer ilgili kişilere ulaşması amacıyla buraya açtım, paylaştım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eleştirel uslubunuz hiç takdir edilesi değil. Eleştirmek bu değil. Yorumlamak bu değil. Kaldı ki, herkese açık bir platformda bilimsel bir araştırmayı eleştirme biçimi bu '' hiç '' değil. Daha önce de bir başlık altında yeterli ilgi ve birikime sahip olmadan yaptığınızı düşündüğüm eleştirilerde kesişmişti yolumuz fakat bu defa ne yazık ki söylemeden geçemedim.

kusura bakmayın; asla size değil sözüm

gerçek acılara ve gerçekten acılara dayanır sitemim; aptal bilimlerine ve diğerlerine;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir şeyi eleştirebilmek ya da yorumlayabilmek için o konu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla şizofreni yaşamış, ucundan geçmişsiniz. Belirtilerinizi ilk farkettiğiniz anda oturup kendi kendinize reçete yazıp tedavi yöntemi uyguladınız mı acaba ? Yoksa bir uzmana mı danıştınız ? Yoksa belirtilerinizi önemsemeyip üstüne düşmediniz mi ...

İnsanlar, bu işe ömürlerini adıyorlar birikinti. Hayatları deneylere, bilime, araştırmalara kafa yorarak geçiyor. Ve bizim bir dergide yayınlanacak kadar çok delile ve kesinliğe sahip bir araştırmayı niteleme biçimimiz '' hikaye '' olmamalı. Kesin bilgi sahibi olmadığımız konularda bu denli net yorumlar yapmamalıyız.

... ve evet söylediğiniz gibi ''bizim'' yani psikoloji ve tıp alanında profesör & uzman olmamış insanların anlayamayacağı herşeyi araştırıp kitap mitap yazıyor bu insanlar. Tedavi filan uyguluyorlar.

Yorumun için teşekkürler.

ben gerçekten yanlış anlaşıldım; asla sizi üzmek kırmak değildi niyetim

ya da paylaştığınız içeriğe kabaca yorum bırakmak;

tabi ki bilimsel bi çalışmadır-incelemedir-yeniliktir-gelişimdir;

her neyse ben üzgünüm ve özür dilerim;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim üzülmemi ya da yorumunuz adına kırılmamı gerektirecek bir durum söz konusu değildi birikinti, ben sadece bilimsel bir araştırmanın böyle yorumlanmasına içerledim hepsi bu. Duyarlılığın için teşekkür ederim.

Şizofreni gerçekten özen ve özveri ile tedavi edilmesi gereken bir hastalık çünkü gün geçmiyor ki yeni bir insan hastalığına dayanamayıp intihar etmesin.

Şırnak'ın İdil ilçesinde bir şizofreni hastası, kaldığı engelli merkezinde kendini boynundaki poşu ile tavana asarak intihar etti.

Bu bugün internette haberleri, gündemi takip ederken rastladığım bir diğer intihar haberi.

Bu konuda bilinçlenmeli ve çevremizdeki insanları gözlemlemeliyiz, yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz insanları ilgili kuruluşlara sevk edebiliriz. Toplumsal vazifemiz olduğuna inanıyorum bunun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim üzülmemi ya da yorumunuz adına kırılmamı gerektirecek bir durum söz konusu değildi birikinti, ben sadece bilimsel bir araştırmanın böyle yorumlanmasına içerledim hepsi bu. Duyarlılığın için teşekkür ederim.

Şizofreni gerçekten özen ve özveri ile tedavi edilmesi gereken bir hastalık çünkü gün geçmiyor ki yeni bir insan hastalığına dayanamayıp intihar etmesin.

Bu bugün internette haberleri, gündemi takip ederken rastladığım bir diğer intihar haberi.

Bu konuda bilinçlenmeli ve çevremizdeki insanları gözlemlemeliyiz, yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz insanları ilgili kuruluşlara sevk edebiliriz. Toplumsal vazifemiz olduğuna inanıyorum bunun.

ben duyarlılığınız için teşekkür ederim;

insanlara yardım isteği/düşüncesi sunduğunuz/paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim (kendi adıma)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...