Jump to content

Likya Uygarlığı’na Dev Müze


AurorA

Önerilen Mesajlar

http://arkeolojihaber.net/wp-content/likya-uygarligina-dev-muze-300x169.jpg

 

Antalya’nın Demre İlçesi’nde, antik Likya uygarlığına ait eserler, kurulmakta olan Likya Medeniyetleri Müzesi’nde hem koruma altına alınacak, hem de tarih tutkunlarıyla buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü, Likya Birliği’nin en büyük beş kentinden biri olan Mira’nın limanı Andriake Antik Kenti’ndeki müze çalışmasında sona geliniyor. Toplam 8 milyon 355 bin 667 liraya mal olması beklenen Likya Medeniyetleri Müzesi, açık ve kapalı alanlara sahip. Beş yıldır süren kazılarda ortaya çıkarılan liman yapıları, ticaret yeri, hamam, kilise yapıları, yer altı su sarnıcı müzenin açık kısmına dahil olacak. Müzenin kapalı alanı için M.S. 129 yılında inşa edilen Roma dönemi Hadrian granaryumu (tahıl ambarı) restore edildi.

MÜZE BİNASI TAHIL AMBARI

Hadrian granaryumu 56 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğinde ve 7 odadan oluşuyor. Yüzyıllardır sağlam kalan duvarlar restore edildi, çatı kapatılarak kiremitle kaplandı. Müzenin önünde yer alan, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından başlatılan ve 1 yıldır Antalya Müzesi tarafından yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan liman çarşısı kısmına, 16 metre uzunluğunda bir Roma dönemi teknesi yerleştirildi. Üst kısmına da Onurlandırma Anıtı üzerinde Roma dönemi vinci, taşıma arabalarının kopyası konuldu.

SARNIÇTAN KUŞ CENNETİNE

Müze çalışmaları çerçevesinde dönemin üretim atölyelerinin yer aldığı plakomada (ticaret agorası), kazılar sonunda ortaya çıkarılan yapılar elden geçirildi. Andriake liman kentinin su ihtiyacını sağlayan 6 metre derinliğinde, 24 metre genişliğinde ve 12 metre genişliğindeki yeraltı sarnıcı restore edildi. Açık ve kapalı bölümlerin karşılama ofisleri tamamlandı. Antik kentin bitişiğinde bulunan kuş cennetindeki kuşların gözlemlenebilmesi için gözlem kulesi ve antik kentin tümüne yürüyüş yolları yapıldı.

TURİSTLERİN İLGİ GÖSTERMESİ BEKLENİYOR

Yıl sonunda ziyarete açılması planlanan Likya Müzesi, Türkiye’nin sayılı müzeleri arasına girmeye hazırlanıyor. Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Likya Medeniyetleri Müzesi inşaatına 2013 yılında başlandığını belirterek, “Söz konusu sahada, ender rastlanabilecek bir konumda, hem kapalı hem açık alanıyla Türkiye’nin en büyük müze sahalarından biri olacak. Bu alanda yer alan Andriake’nin tahıl ambarı kapalı müze olacak. Burada Likya medeniyetinin tüm unsurları sergilenecek. Önümüzdeki dönemde çok sayıda turisti Demre’ye bekliyoruz” dedi.

 

Arkeoloji Haber

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Evden Çıkmadan Gezebileceğin 17 Sanal Müze

   Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde birçok önlem alınıyor. Okullarda eğitime ara veriliyor, birtakım etkinlikler iptal ediliyor ve bizlere mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmayıp evimizde kalmamız tavsiye ediliyor. Tabii sosyal ortamlarımızdan bir anda uzaklaşmak hepimize garip gelebilir ve hatta biraz zorlanabiliriz. Evimizden hiç çıkmamaya alışkın olmadığımızdan evde sıkılabiliriz. İşte bu noktada devreye internet giriyor. İnternet sayesinde birçok konu hakkında bilgi edinebiliyor

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Müze Müdürü padişahın tahtını evine götürdü!

   http://im.haberturk.com/2011/06/03/636587_detay.jpg?1307095349   Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Selim’in Harem’deki ünlü tahtının Müze Müdürü Yusuf Benli’nin lojmanına taşıtıldığı iddiası üzerine soruşturma başlattı.   Radikal'in haberine göre, fotoğraflarla belgelenen iddia üzerine dehşete kapılan Bakan Günay, ‘‘Kimsenin gözünün yaşına bakmam. Topkapı Sarayı benim en çok önem verdiğim mekânlardan biri. İnceletiyorum. İddialar doğruysa gereğini yaparım’’ dedi.   Müze Başkanı İlber Ortaylı d

   , Yer: Gündem

  • Madımak Oteli Müze Olamaz !

   Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Sivas'taki Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesinin gündeme getirilmesine karşın, Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelikte belirlenen niteliklerin karşılanmasının mümkün olmadığını belirtti.   Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sivas'taki Madımak Oteli'nin müzeye dönüştürülmesinin gündeme getirilmesine karşın Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelikte belir

   , Yer: Gündem

  • Maya Uygarlığına Ne Oldu?

   Mitolojinin en unutulmaz efsaneleri Yüzyılın başından beri bilim adamları Mayalar´ın kim olduklarını, nasılyaşadıklarını, ve uygarlıklarının bir anda neden yok olduğunu araştırıyorlar.Bu garip uygarlık MS 300´lerde dünyanın en gelişmiş uygarlığıydı ama dünyanın güneşin çevresinde 365 günde döndüğünü dahi bilen Mayalar tarihin en kanlı kasaplarıydılar ve yemeklerini dahi yarım bırakarak birden yok oldular. Bilim Mayalar´ın bilimi ve kültürü vardı, onlara bu bilgiyi kim öğretmişti?   Guetamala o

   , Yer: Kayıp Medeniyetler

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...